Online Kütüphane Programı

Kodla Büyü

SoftGe

Süper Üye
Süper Üye
Merhabalar arkadaşlar,
uzun süreli bir çalışma daha nihayet bitti.
http://www.ekutuphaneprogrami.com ' u açtık.

bu sistem web tabanlı bir kütüphane programıdır.
site içinde klavuz ve bilgiler mevcut ,
kayıt olan herkese 25 TL lik başlangıç kredisi yüklemektedir.
bbnet üyesi arkadaşlar kayıt olduktan sonra pm ile kayıt oldukları e-posta adresini iletirlerse +15 TL daha hesaplarına yüklenecektir.(En az 20 mesajı olması kaydı ile)

Sistemde çalışmalar ve yeni özellikler eklenmeye devam edilecek. hata, görüş öneri istek bağlantısı ile iletilebilir.
umarım hayırlı olur.
Olumlu /olumsuz eleştirileriniz, katkılarınız için teşekkürler.
Sistemle ilgili kısaca bilgiler sitede mevcut linklere tıklayarak erişebilirsiniz.
Nedir?
Detaylı Bilgi?

Sistem Nasıl İşler? Maliyeti Nedir?

pm ileten arkadaşlara 15 TL kredi yüklemeleri yapılmıştır.

Tebrikler çok güzel bir çalışma. Tasarım ve programlamada hangi programı veya programları kullandınız acaba.

netman' Alıntı:
Tebrikler çok güzel bir çalışma. Tasarım ve programlamada hangi programı veya programları kullandınız acaba.
tasarım için hazır temalar kullanıldı hocam,
kodlamada asp.net +jquery ile yapıldı.

hocam her okul kütüphanedeki kitapları veritabanına kaydedecek mi yoksa ortak bir yazar ve kitap tablosu mu oluşturdunuz?Aynı kitabı her okulun ayrı ayrı girmesi mantıklı değil.

emrahsahan' Alıntı:
hocam her okul kütüphanedeki kitapları veritabanına kaydedecek mi yoksa ortak bir yazar ve kitap tablosu mu oluşturdunuz?Aynı kitabı her okulun ayrı ayrı girmesi mantıklı değil.

her okul kendi kitabını girecek hocam(kolaylık olması için excel desteği ekledim)
çünkü kitabın sabit bilgileri dışındaki diğer bilgiler kuruma göre değişebilir,
bunun dışında milyonlarca ve birçoğu çok eski kitaplar da var bunları bir veritabanına toplamam mümkün değil,
ancak ilerleyen süreçte şöyle bir özellik gelecek,
merkezi bir kütüphane oluşturacağım ve siz kaydı girerken kitabın sabit bilgileri barkod, isbn gibi bilgilerden diğer bilgileri çağırabileceksiniz.
ilginiz için teşekkürler

emrahsahan' Alıntı:
yönetim paneline bakabilir miyim?
üye olup inceleyebilirsin hocam
üyelik ücretsiz üye olana 25 TL de hediye kredi yükleniyor,
bbnet üyelerine +15 TL daha yükleniyor. üye olduktan sonra e-posta adresini pm atarsan hocam
yükemeyi yaparım.
sistem iki adet panelden oluşur
sitenin ana sayfasındada iki giriş bağlantısı var,
aslında aynı yere gider giriş sırasında hangi panele gireceğini seçebilirsin.
buraya kısaca bişeyler yazmaya çalıştım ,
başka soruların olursa cevaplarım hocam,

dostum çok geniş olmuş biraz karışık konular.Ben sadece okul için düşünmüştüm.
Temelde lazım olanlar
1-Öğrenci kayıtları ( e-okuldan)
2-Kitap Kaydı
4-Ödünç Tablosu
5-Raporlama

emrahsahan' Alıntı:
dostum çok geniş olmuş biraz karışık konular.Ben sadece okul için düşünmüştüm.
Temelde lazım olanlar
1-Öğrenci kayıtları ( e-okuldan)
2-Kitap Kaydı
4-Ödünç Tablosu
5-Raporlama
Hepsi mevcut hocam,
ancak e-okuldan öğrenci kaydı yok,
bakanlık izin vermiyor hocam biliyorsun,
sizden e-okul kullanıcı adı ve şifresi olarak bunu yapabilirim ancak haklı olarak bunun güvenlik kısmını sorgulayacaksın,
o yüzden böyle bir destek vermedim,
bunun yerine üyeleri toplu olarak excelden alabilirsin.
karışık gelen yönü nedir hocam?
o konuda çalışmalar yapabilirim

Hocam zil ve online kutuphane programinin fiyatini ogrenebilir miyim? Sitede goremedim sanki.

bilisimkml' Alıntı:
Hocam zil ve online kutuphane programinin fiyatini ogrenebilir miyim? Sitede goremedim sanki.
Online Kütüphane Programı kullandığın kadar öde mantığı ile çalışır herhangi bir lisans ücreti yoktur. Sadece tükettiğin data ve trafik kadar ödersin
Hosting mantığı gibi çalışır. Üye olup incelersen mantığını daha iyi anlarsın.
Diğerlerinin fiyat bilgilerini pm ilettim

aak' Alıntı:
Hocam bu yüklenen para ne için kullanılıyor acaba?
Hocam o yüklenen para kütüphanenizi oluşturmanız için.
Bu sistem daha önce bir yazilim için örneğini görmediğiniz bir şekilde(en azından ben rastlamadım), çalışma mantığı olarak hostingler gibi çalışan bir sistemdir.
Bu sistemde yazılım için lisans ücreti ödenmez
Sistemde tükettiğiniz kaynaklar kadar yıllık ödeme yaparsınız.
Örneğin 1000 kitabınız var ve 100 öğrenciniz var. Ortalama bir hesapla bu 1000 kitabın hepsi yılda 3 defa ödünç verilirse 3000 işlem trafiği oluşur.
Buda şu demek hesabınızdaki para ile 1000 kitap, 100 üye ve 3000 işlem limiti satın alarak kutuphaneni kurabilirsin hocam
Bunu maliyeti yıllık 8,5 tl lik bir rakam olacaktır.
Üye olup musteri paneline goz atarsan hocam çalışma sistemini daha iyi anlarsın.

Yarın bir gün bütün bilgilerimizin uçmuş olmayacağının ve siteyi kapatıp da bir çok kurumu mağdur etmeyeceğinizin bir garantisi var mı? Yanlış anlamayın. Art niyetlisiniz demiyorum ama bununla ilgili bir teminat, lisans sözleşmesi vs. tarzı bir şey düşündünüz mü?

halk' Alıntı:
Yarın bir gün bütün bilgilerimizin uçmuş olmayacağının ve siteyi kapatıp da bir çok kurumu mağdur etmeyeceğinizin bir garantisi var mı? Yanlış anlamayın. Art niyetlisiniz demiyorum ama bununla ilgili bir teminat, lisans sözleşmesi vs. tarzı bir şey düşündünüz mü?
sn hocam windows platformunda çalışan program 2007 yılından bu yana aktif ve hala gerek güncelleme gerekse teknik destek devam ediyor,
bunu bilen arkadaşlar mevcut,
yarın ölmeyeceğinin garantisini veremediğim gibi tabiki bununda garantisini veremem,
bunu verebilecek kimsenin veya bir şirketinde olduğunu sanmıyorum,
ancak ben yaşadığım sürece yaptığım işin arkasındayım,
sistem yapı itibari ile ben olmadanda yaşayabilecek bir sistem,
ilerleyen süreçte belki bir satınalma yapan olur :) talip olan varsa devredebilirim,
burada işi yürüten bayi olacak,
ayrıca birde bayi modülü var çünkü.
siteye bir üyelik sözleşmesi ile üye olunuyor detaylar sözleşmede mevcut.
özetle bir şirketin iflas etme olasılığı kadar diyebilirim,
amaç burada olursa olur olmazsa kapatır gider mantığı ile yapılmış bişey değil,
1 kişi bile kullansa ben onunla uğraşırım,
zaten programların başlangıcı önce kendi ihtiyacımdan başladı ve buralara geldi,
8 yıllık süreçte tek bir kişiden dahi şikayet almadım. çok şükür.
kafanda kalan farklı soru işaretleri varsa yanıtlayabilirim hocam

hocam kapsamlı ve güzel bir çalışma. teşekkür ederim.
* üye oldum ve pm attım. şu an kütüphane oluşturmakla başlayacağım sanırım. ama nereden oluşturuluyor bulamadım :) yada yeni üye olduğum için mi bana açılmıyor?
* ana sayfada sanırım bir yazım hatası var "Okul, kişisel kullanım, dernek, fakülte,ofis vb. tüm akanlarda" gözden kaçabilir hocam yanlış anlamayın görünce söylemek istedim.
* sitede açıkladığınız gibi iki giriş var ama tam anlayamadım. Yönetim girişinde de, Kütüphane girişinde de yöneticilerin yapabileceği (yani bizim) işlemler görünüyor. Ben şöyle anlamıştım bu iki girişi: birinden biz gireceğiz (yönetici), birinden öğrenciler (müşteri) gibi. Mantık nasıl hocam?

sorduğum birinci soruya ekleme yapayım. Şu an panelde Limit işlemleri menüsüne girdim. Orada kütüphane, üye gibi limitler girdikten sonra mı kütüphane oluşturabilirim?
Hocam ilk baştan sisteme alışana kadar yapılacakları bir sihirbaz eşliğinde yaptırsanız yada ona göre bir video yardımı olsa güzel olur bence. ilk aşamada ne yapılacağı konusu biraz karışık.

ayhankesicioglu' Alıntı:
* üye oldum ve pm attım. şu an kütüphane oluşturmakla başlayacağım sanırım. ama nereden oluşturuluyor bulamadım :) yada yeni üye olduğum için mi bana açılmıyor?
* ana sayfada sanırım bir yazım hatası var "Okul, kişisel kullanım, dernek, fakülte,ofis vb. tüm akanlarda" gözden kaçabilir hocam yanlış anlamayın görünce söylemek istedim.
* sitede açıkladığınız gibi iki giriş var ama tam anlayamadım. Yönetim girişinde de, Kütüphane girişinde de yöneticilerin yapabileceği (yani bizim) işlemler görünüyor. Ben şöyle anlamıştım bu iki girişi: birinden biz gireceğiz (yönetici), birinden öğrenciler (müşteri) gibi. Mantık nasıl hocam?
*sorduğum birinci soruya ekleme yapayım. Şu an panelde Limit işlemleri menüsüne girdim. Orada kütüphane, üye gibi limitler girdikten sonra mı kütüphane oluşturabilirim?
Hocam ilk baştan sisteme alışana kadar yapılacakları bir sihirbaz eşliğinde yaptırsanız yada ona göre bir video yardımı olsa güzel olur bence. ilk aşamada ne yapılacağı konusu biraz karışık.
Hocam,
Müşteri paneline girdiğinizde ana sayfada
5 Adımda Hızlı İşlem Rehberi diye bölüm var
bu adımları sırası ile yaparsanız başlangıcı yapabilirsiniz.
ana sayfadaki yazım hatasını düzelttim uyarınız için teşekkürler hocam(yanlış anlama değil hocam aksine memnun oldum). ben defalarca okumama rağmen göz bütününü gördüğünden farklı bir göz her zaman daha iyi yakalıyor bu gibi hataları.

Mantık şöyle hocam,
üye olduktan sonra müşteri panelideki 5 adımı tamamlarsanız başlangıcı yapmış oluyorsunuz,
nedir bunlar,
Önce kütüphanenizin büyüklüğüne göre limitlerinizi almanız lazım,
sonrasında bir kütüphane oluşturmanız lazım, neden böyle bir gerek var dersen hocam. Özel okul, yurdu olan okullar gibi birden fazla kütüphanesi olan kurumların bunları ayrı yönetebilmelerini sağlamak.
ilerleyen dönemde çoklu kütüphane analizleri modülleri eklenecek.
Müşteri kaydı yaptığınız hesapla kütüphane paneline Ana yönetici olarak giriş yapabilirsiniz.
ancak paneli öğrenciler, memurunuz gibi farklı birisi kullanacaksa kullananıcı oluşturmanız lazım.
burada tıpkı e-okulda ki gibi kullanıcı oluşturma işlemleri ve yetkileri tanımlanır. buradaki mantığı e-okuldaki gibi yaptım. Daha önce kullandığınız bir mantık.
geri kalan işlemler kütüphane panelinde hocam,
zaman buldukça her ekranla ilgili yardım dökümanı da hazırlayacağım.
İlgin için teşekkürler hocam, başka sorular varsa yanıtlarım

SoftGe' Alıntı:
ayhankesicioglu' Alıntı:
*sorduğum birinci soruya ekleme yapayım. Şu an panelde Limit işlemleri menüsüne girdim. Orada kütüphane, üye gibi limitler girdikten sonra mı kütüphane oluşturabilirim?
Hocam,
ana sayfadaki yazım hatasını düzelttim uyarınız için teşekkürler hocam(yanlış anam değil hocam aksine memnun oldum). ben defalarca okumama rağmen göz bütününü gördüğünden farklı bir göz her zaman daha iyi yakalıyor bu gibi hataları.

Mantık şöyle hocam,
üye olduktan sonra müşteri panelideki 5 adımı tamamlarsanız başlangıcı yapmış oluyorsunuz,
nedir bunlar,
sonrasında bir kütüphane oluşturmanız lazım, neden böyle bir gerek var dersen hocam. Özel okul, yurdu olan okullar gibi birden fazla kütüphanesi olan kurumların bunları ayrı yönetebilmelerini sağlamak.
Müşteri kaydı yaptığınız hesapla kütüphane paneline Ana yönetici olarak giriş yapabilirsiniz.
ancak paneli öğrenciler, memurunuz gibi farklı birisi kullanacaksa kullananıcı oluşturmanız lazım.
burada tıpkı e-okulda ki gibi kullanıcı oluşturma işlemleri ve yetkileri tanımlanır. buradaki mantığı e-okuldaki gibi yaptım. Daha önce kullandığınız bir mantık.

* anladım hocam 5 adım kısmı altta kaldığı için görmemişim. belki üste çekilebilir. bu kısım gayet güzel. mantığın e-okul gibi olması bizim için güzel ve anlaşılır.
* peki hocam e-okul'a öğrencilerde girebiliyor. e-kütüphane'ye de öğrenciler girebilecek mi? mesela girip kütüphanedeki kitapları inceleyebilecek mi, kaç kitap aldığını, ne kadar zamanı kaldığını...vs görebilecek mi?

ayhankesicioglu' Alıntı:
SoftGe' Alıntı:
ayhankesicioglu' Alıntı:
Hocam,
ana sayfadaki yazım hatasını düzelttim uyarınız için teşekkürler hocam(yanlış anam değil hocam aksine memnun oldum). ben defalarca okumama rağmen göz bütününü gördüğünden farklı bir göz her zaman daha iyi yakalıyor bu gibi hataları.

Mantık şöyle hocam,
nedir bunlar,

* anladım hocam 5 adım kısmı altta kaldığı için görmemişim. belki üste çekilebilir. bu kısım gayet güzel. mantığın e-okul gibi olması bizim için güzel ve anlaşılır.
* peki hocam e-okul'a öğrencilerde girebiliyor. e-kütüphane'ye de öğrenciler girebilecek mi? mesela girip kütüphanedeki kitapları inceleyebilecek mi, kaç kitap aldığını, ne kadar zamanı kaldığını...vs görebilecek mi?
evet hocam
ilerleyen süreçte onuda ekleyeceğim,
katalog tarama yapıp kütüphaneye gelmeden ödünç alacağı kitap varmı,
varsa ödünçmü ne zaman gelecek neler okumuş gibi bilgileri görecek.
bunların hepsini bir anda açmadım.
ihtiyaç durumuna göre modüllere öncelik vererek açacağım.

togius' Alıntı:
Kardesim hayirli olsun cok ama cok emek verdin.
teşekkürler hocam,
uğraşmadan olmuyor biliyorsun,
bu süreçte verdiğin desteklerden dolayı da ayrıca teşekkürler

Okulumuza Z kütüphane kurulmuştu. Programınızı satın almayı düşünmüştüm. 9 Haziranda size mail attım dönüş yapmadınız. Oturup asp ile bir kütüphane uygulaması hazırladım.

GezginN61' Alıntı:
Okulumuza Z kütüphane kurulmuştu. Programınızı satın almayı düşünmüştüm. 9 Haziranda size mail attım dönüş yapmadınız. Oturup asp ile bir kütüphane uygulaması hazırladım.
Pm den hangi mailden mail attığınızı göndermeniz mumkunmu hocam
Gelen tüm mailler 24 saat içinde cevaplanır.
Bazen geri dönüş mailleri hatalı yazıldığında geri dönemiyoruz
Gerçekten bizden kaynaklı bir durumsa kütüphane programını isterseniz bedelsiz olarak lisans iletebilirim.

Geri