Online banka şifresini çalan virüse dikkat!

Kodla Büyü

sedom

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bilgisayar güvenliği uzmanları, internette bankacılık işlemleri sırasında şifre bilgilerini çalan ve Windows işletim sisteminde faaliyet gösteren bir virüs hakkında uyarıda bulundu.
Uzmanlar, virüs programının geçen ay çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere 5 bin civarında kişiyi etkilediğini ve çoğunun, Microsoft’un tarayıcısının boşluklarından faydalanan bubi tuzaklı web sitelerinin kurbanı olduklarını belirttiler. Virüs programının, tespit edilmesi zor biçimde kendisini Windows’un içinde gizlemesi dolayısıyla çok tehlikeli olduğunu belirten uzmanlar, bu zararlı programın, sistem dosyalarını değiştirerek dışardan erişime olanak sağlayan ve kendisini gizleyen "rootkit" programcıkları gibi çalıştığını ve kendisini bilgisayarın Master Boot Record (MBR) adı verilen sabit diski üzerine yazdığını kaydediyorlar. Symantec bilgisayar güvenliği şirketi yetkilileri, Mebroot olarak adlandırılan virüs bir kez kurulduktan sonra çoğunlukla, "keyloggers" adı verilen ve gizli bilgilerin çalınması için klavye vuruşlarını kaydeden programlar gibi diğer zararlı yazılımları da bilgisayara indirdiği uyarısında bulunuyor. Şimdiye dek 200 binden fazla sisteme bulaşan virüs programlarını hazırlayan ve banka şifre bilgilerini çalmakta uzmanlaşmış bir Rus hacker grubu tarafından yazılan Mebroot virüsünün ilk olarak ekimde ortaya çıkarıldığını belirten uzmanlar, bu virüsle saldırıların geçen ay başında arttığına dikkat çekiyorlar. Normalde bilgisayar çalışırken kaldırılamayan Mebroot virüsünü tarayarak tespit eden ve kaldırabilen bir yazılımın ise bağımsız bilgisayar güvenliği şirketi GMER tarafından geliştirildiği belirtiliyor. www.milliyet.com.tr

hocam bilgi için teşekür ederiz. Hepimiz interaktif bankacılık kullanıyoruz...

Bu arada bankaların interaktif bankacılık sayfalarındaki güvenlik paketlerini kurmayı unutmamak gerek.

ne güzel, her virüsün ardından bir antivirüs şirketi çıkıyor :idea:

camcının çırağının camı kırması gibi olsa gerek herhalde ...

ya keşke benim şifremi çalsada borçlarımı kapatsa. kredi kartlarını fulledim. askere nasıl gidicem bakalım...

VALAHİ ARKADAŞLAR BİLGİSAYAR HER TÜRLÜ GÜVENLİK YAZILIMINI KURSAMDA HER ZAMAN İÇİMDE BİR KUŞKU VAR NE ZAMAN HACKLENECEM DİYE ARTIK SIKILDIM İNTERAKTİF HESABIMI SADECE OKULDA KULLANIYORUM.

Arkadaşlar şifre çalınmayı önlemek için sanal klavyeyi kullanabilirsiniz. Windowsun da sanal klavyesi var. E-posta şifresini çalmayı önlemek için küçük bir önlem.
Hiç olmazsa klavye tuşlarına basmaktan daha güvenli.

biltek2007' Alıntı:
Arkadaşlar şifre çalınmayı önlemek için sanal klavyeyi kullanabilirsiniz. Windowsun da sanal klavyesi var. E-posta şifresini çalmayı önlemek için küçük bir önlem.
Hiç olmazsa klavye tuşlarına basmaktan daha güvenli.
HOCAM "keyloggers" PROGRAMALARI SANAL KLAVYE TANIMIYOR. TIKLADIĞINIZ HER EŞYİ KAYDEDİYOR. VE RESİMLERİNİ ÇEKİYOR BANKARIN SON GÜVENLİĞİ ARTIK SANAL KLAVYEDE TIKLAMA YOK BASILACAK TUSA BEKLİYORSUNUZ KLAVYE ALIYOR. :)

Şu bilgisayarlar yok mu ya. Artısı çok ama bir tane bile eksisi olsa tüm artıları silip atıyor. Allah korusun başımıza böyle bir iş gelse insan internetten de bilgisayardan da nefret eder.

Neyse hocam teşekkürler...

valla keşke matematik öretmeni olsaydım. bilgisayrda hergün herşey yenileniyor. ama matematikte 4 işlem sabit :D

kıullanmıyorum bi koşu nakaya gidip geliyom bizim burada ocak 2008 MAAŞLARINDA AKBANK IN ARKADAŞLARDAN 30 KİŞİ mağdur oldu
maaşları gitti

bu virüsü yapan rus hackermış ,geçen günde söyledim rusya da 1 milyon öğrenciye delphi dersi veriliyor diye ,adamlar yazılımda iyi noktada ,bunların yüzünden şüpheci olup çıktık ,2-3 tane antivirüs sistemi de kursan firewall da kursan yine de güvenli olmuyor bu bilgisayar ,yine her gün onlarca tuzak mail de cabası

Geri