Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Online banka şifresini çalan virüse dikkat!

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında sedom tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. sedom

sedom Seçkin Üye Seçkin Üye

Bilgisayar güvenliği uzmanları, internette bankacılık işlemleri sırasında şifre bilgilerini çalan ve Windows işletim sisteminde faaliyet gösteren bir virüs hakkında uyarıda bulundu.
    Uzmanlar, virüs programının geçen ay çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere 5 bin civarında kişiyi etkilediğini ve çoğunun, Microsoft’un tarayıcısının boşluklarından faydalanan bubi tuzaklı web sitelerinin kurbanı olduklarını belirttiler. Virüs programının, tespit edilmesi zor biçimde kendisini Windows’un içinde gizlemesi dolayısıyla çok tehlikeli olduğunu belirten uzmanlar, bu zararlı programın, sistem dosyalarını değiştirerek dışardan erişime olanak sağlayan ve kendisini gizleyen "rootkit" programcıkları gibi çalıştığını ve kendisini bilgisayarın Master Boot Record (MBR) adı verilen sabit diski üzerine yazdığını kaydediyorlar. Symantec bilgisayar güvenliği şirketi yetkilileri, Mebroot olarak adlandırılan virüs bir kez kurulduktan sonra çoğunlukla, "keyloggers" adı verilen ve gizli bilgilerin çalınması için klavye vuruşlarını kaydeden programlar gibi diğer zararlı yazılımları da bilgisayara indirdiği uyarısında bulunuyor. Şimdiye dek 200 binden fazla sisteme bulaşan virüs programlarını hazırlayan ve banka şifre bilgilerini çalmakta uzmanlaşmış bir Rus hacker grubu tarafından yazılan Mebroot virüsünün ilk olarak ekimde ortaya çıkarıldığını belirten uzmanlar, bu virüsle saldırıların geçen ay başında arttığına dikkat çekiyorlar. Normalde bilgisayar çalışırken kaldırılamayan Mebroot virüsünü tarayarak tespit eden ve kaldırabilen bir yazılımın ise bağımsız bilgisayar güvenliği şirketi GMER tarafından geliştirildiği belirtiliyor. www.milliyet.com.tr

2. ghost

ghost Site Admin Yetkili Kişi

hocam bilgi için teşekür ederiz. Hepimiz interaktif bankacılık kullanıyoruz...

Bu arada bankaların interaktif bankacılık sayfalarındaki güvenlik paketlerini kurmayı unutmamak gerek.

3. tanerakinci

tanerakinci Site Gezgini

hocam çok teşekkürler daha dikkatli olacağız

4. ysahin

ysahin Seçkin Üye Seçkin Üye

ne güzel, her virüsün ardından bir antivirüs şirketi çıkıyor :idea:

camcının çırağının camı kırması gibi olsa gerek herhalde ...

5. osiris

osiris Süper Üye Süper Üye

ya keşke benim şifremi çalsada borçlarımı kapatsa. kredi kartlarını fulledim. askere nasıl gidicem bakalım...

6. gulages72

gulages72 Seçkin Üye Seçkin Üye

hocam haberdar ettiğin için tşkrlr...

7. ****

**** Seçkin Üye Seçkin Üye

VALAHİ ARKADAŞLAR BİLGİSAYAR HER TÜRLÜ GÜVENLİK YAZILIMINI KURSAMDA HER ZAMAN İÇİMDE BİR KUŞKU VAR NE ZAMAN HACKLENECEM DİYE ARTIK SIKILDIM İNTERAKTİF HESABIMI SADECE OKULDA KULLANIYORUM.

8. biltek2007

biltek2007 Hiperaktif Üye Hiperaktif Süper Üye Seçkin Üye

Arkadaşlar şifre çalınmayı önlemek için sanal klavyeyi kullanabilirsiniz. Windowsun da sanal klavyesi var. E-posta şifresini çalmayı önlemek için küçük bir önlem.
    Hiç olmazsa klavye tuşlarına basmaktan daha güvenli.

9. ****

**** Seçkin Üye Seçkin Üye

HOCAM "keyloggers" PROGRAMALARI SANAL KLAVYE TANIMIYOR. TIKLADIĞINIZ HER EŞYİ KAYDEDİYOR. VE RESİMLERİNİ ÇEKİYOR BANKARIN SON GÜVENLİĞİ ARTIK SANAL KLAVYEDE TIKLAMA YOK BASILACAK TUSA BEKLİYORSUNUZ KLAVYE ALIYOR. :)

10. selocan32

selocan32 Aktif Üye

Şu bilgisayarlar yok mu ya. Artısı çok ama bir tane bile eksisi olsa tüm artıları silip atıyor. Allah korusun başımıza böyle bir iş gelse insan internetten de bilgisayardan da nefret eder.

Neyse hocam teşekkürler...

11. osiris

osiris Süper Üye Süper Üye

valla keşke matematik öretmeni olsaydım. bilgisayrda hergün herşey yenileniyor. ama matematikte 4 işlem sabit :D

12. Yalnız_Kurt

Yalnız_Kurt Süper Üye Süper Üye

kıullanmıyorum bi koşu nakaya gidip geliyom bizim burada ocak 2008 MAAŞLARINDA AKBANK IN ARKADAŞLARDAN 30 KİŞİ mağdur oldu
    maaşları gitti

13. ba2khan

ba2khan Aktif Üye

bu virüsü yapan rus hackermış ,geçen günde söyledim rusya da 1 milyon öğrenciye delphi dersi veriliyor diye ,adamlar yazılımda iyi noktada ,bunların yüzünden şüpheci olup çıktık ,2-3 tane antivirüs sistemi de kursan firewall da kursan yine de güvenli olmuyor bu bilgisayar ,yine her gün onlarca tuzak mail de cabası

14. bomax01

bomax01 Süper Üye Süper Üye

Dikkatli olmak lazım.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal