Ön Çapraz Bağ Amliyatı fikir verebilecek olan

Kodla Büyü

gazili

Seçkin Üye
Seçkin Üye
21 martta okulda yere çömelmiş foto çekerken, ayağa kalkarken bir ses geldi ve dizim kilitlendi. Biraz doktor gezdim ve sonunda özel bir hastanede 10 nisanda menisküs ameliyatı oldum. Doktor daha önce mr sonuçlarına da bakmıştı ama görememiş, ameliyatta ön çapraz bağın yırtık olduğunu gördü. Bu ameliyatı da olmam gerekiyormuş.

Bu ameliyat hakkında bilgisi olan veya olanlar için,

1- hemen bu ameliyatı olmalı mıyım, yoksa bacak kaslarını güçlendirip sonra mı olayım,
2- ameliyat olmadan bacak kaslarını kuvvetli tutup idare edebilir miyim,
3- Ameliyat için Ankara da tavsiye edebileceğiniz doktor varmı

yaklaşık 3 yıl filan önceydi toprak ve engebeli bir zeminde maç yaparken bir pozisyonda sağ dizimden gelen sesle yere yığılmam bir oldu bacağım çok şişmişti sabaha kadar uyuyamamıştım olaydan 3-4gün sonra filan doktora gittiğimde menüsküsün yırtık olduğunu yan çapraz bağlarınında zedelendiğini söyledi...sonra yine bi halı saha maçınca nüksetti artık eski bacak değildi belli ki ve bu sefer üniversite hastanesine gittim sivasta bağın kopmuş olduğnu söyldi ameliyat için gün bile almıştım sonra özel bi hastaneye gittim tanıdık bi doktora o ameliyat olmamamı söyledi ben bağı görüyorum mr da dedi güçlendir maç yapma bi süre dedi....dinledim sonrasında dayanamayıp bi kaç maç yaptım bi kaç pozisyonda yine ani hareketlerde acı hissediyodum zamanla geçti bu yıl haftada 2 kere bile maç yapıyorum çok şükür hemen hemen eskisi gibi oldu...aynı sakatlığı ev arkadaşım yaşadı o ameliyat oldu 1 yıl sınra yine koparttı bağları ve tekrar ameliyat oldu iyileşme süreci en az 6 ay hocam ve sürekli güçleindirme çalışmaları yapaaksınz zor bi süreç umarım gerek kalmaz bi kaç doktora daha göstermenizi tavsiye ederim....olursanızda şimsiden geçmiş olsun Allah şifa versin...

21 martta okulda yere çömelmiş foto çekerken, ayağa kalkarken bir ses geldi ve dizim kilitlendi. Biraz doktor gezdim ve sonunda özel bir hastanede 10 nisanda menisküs ameliyatı oldum. Doktor daha önce mr sonuçlarına da bakmıştı ama görememiş, ameliyatta ön çapraz bağın yırtık olduğunu gördü. Bu ameliyatı da olmam gerekiyormuş.

Bu ameliyat hakkında bilgisi olan veya olanlar için,

1- hemen bu ameliyatı olmalı mıyım, yoksa bacak kaslarını güçlendirip sonra mı olayım,

geçmiş olsun hocam... konu üzerinden biraz zaman geçmiş umarım şu an iyisinizdir. Benzer bi rahatsızlık eşimde oldu mr sonucunda ön çapraz bağlar yırtık çıktı. Ankarada ameliyat olmamızı söylediler dışkapıda ..
Siz ameliyat oldunuz mu ?
Ankara'da mı oldunuz?
Tavsiye edebileceğiniz bir tedavi yöntemi ya da doktor var mı ankara'da ? Cevaplayabilirseniz sevinirim

bende de aynı dert var, dizliği takıp halı sahaya dvm ediyorum ama nereye kdr gidecek bilemiyorum kime sorsam olma ameliyat diyor.

Hocam benim de aynı problemim var.

Maçta sakatlanmıştım 2006 yılında. Yanlış hamle sonucu ayağımı uzatmıştım uzatmaz olaydım ters hareket sonucu tak diye bir ses gelmişti kalktığımda ayağıma basamadığımı ve baya bi ağrıdığını hissettim tabi arkadaşlar hemen hastaneye götürmüşlerdi ama hastane tam teşekküllü değildi daha sonra ünv hastanesine gitmiştim doktor menüsküs yırtığı olduğunu ve güçlendirmem gerektiğini söyledi ve ameliyatı önermedi. tabi ben iki ay çektim o acıyı sonraları ise diz düzelmedi bir türlü. zorladığımda ağrı, sızı ve ses oluyordu öyle kaldı ilerleyen yıllarda iyileşti gibi fakat maç yaptığımda özellikle dizi ters hareketlere maruz bırakınca tekrar aynı sıkıntıyı çekiyor zorlanıyordum.

İki yıl önce kardeşim çapraz bağ ameliyatı oldu onun da maçta ön çapraz bağı kopmuştu tamamen kopunca tabi diz boşta oluyor hiç birşey yapamıyordu .ameliyatttan başka şans kalmıyor. ameliyat sonrası baya zor oluyor ve ameliyat sonrası ameliyattan daha önemliymiş şimdi eskisine göre daha iyi.
Ben ise üç beş doktor gezdim menüsküs çapraz bağa zarar vermiş ve yarısından fazlası yırtık yüzde seksen kadar diyorlar Özel hastaneler ameliyat devlet ise diz anormal ama kesin bişey demiyorlar kolay bişey olmayınca insan karar veremiyor...
Ne diyelim herkese geçmiş olsun.

Kopma olmadıkça ameliyat yapmıyorlar diye biliyorum. Benim de halı sahada maç yaparken su birikintisinde kaymam :) sonucunda bileğimdeki bağ yırtılmıştı. Koşmak istediğim de koşamıyordum ama tuhaf bir şekilde yürümemde ve günlük işleri yapmamda sorum yoktu. Doktor MR da ayak bileğimdeki yan bağlarda yırtık oluştuğunu söyledi 1 ay alçıya almamız gerekli dedi. Bende "ben öğretmenim bir ay alçıyla okula gidemem" dedim. 4 ay falan destekli bileklik taktım 5. ayda tekrar futbol oynamaya başladım.Bu süre zarfında araştırdım biraz yırtık olan yere şekerli su gibi birşey enjekte edilerek iyileşme süreci hızlandırılabiliniyormuş ama bunu yapabilecek doktor yaşadığım yerde olmadığı için yaptıramamıştım. Düşünün futbolcular da bir yırtık oluştuğunda 1 ay da sahalara dönüyorlar.

Çok öncesinde iki dizinde de yırtık olan bir beden eğitimi arkadaşım ameliyat olmuştu ama operasyon pek başarılı geçmemiş ki hiç memnun değil...

geçen yıl soz dizimden sakatlandım doktor öçb yırtık ameliyat olman lazım dedi sağ dizde yıllar önce kopmuştu olmamıştım ameliyat yine olmadım . şu an doktorlara göre ikiside kopuk, ama ben haftada iki kez halı saha maçlarına devam

S.a Hocam bundan yıllar önce 2 dizim dede bağ yırtık la rı oldu ameliyat olmadım ama sıkı bir tedavi süreci ve sonrasında bağları kuvvetlendirmek gerekiyor .size tavsiyem bir spor doktoruna görünmeniz en sağlıklı kararları onlar veriyorlar. en az 6 ay performans gerektiren (halı saha maçı gibi) aktivitelere katılmayın ve ilaç tedaviniz bittikten sonra bağları kuvvetlendirici fizik tedavi egzersizleri yapın Allah Şifa Versin.

Konuyu açan hocama geçmiş olsun. Uzun yıllar bende oynamış ve şu an bırakmış birisi olarak diğer arkadaşlara da tavsiyem halı sahada maç yapmak spor falan değil bana göre. Yarardan çok zararı var. Futbol zaten ağır bir spor, çim saha da oynayın oynayacaksanız, orada fazla sıkıntı olmaz. En fazla kayar düşersiniz. Ama halı sahanın yapısı gereği ayak yere yapıştığı için bütün yük dizlere ve bele biniyor. Buda sakatlıklara davetiye çıkarıyor.

Konuyu açan hocama geçmiş olsun. Uzun yıllar bende oynamış ve şu an bırakmış birisi olarak diğer arkadaşlara da tavsiyem halı sahada maç yapmak spor falan değil bana göre. Yarardan çok zararı var. Futbol zaten ağır bir spor, çim saha da oynayın oynayacaksanız, orada fazla sıkıntı olmaz. En fazla kayar düşersiniz. Ama halı sahanın yapısı gereği ayak yere yapıştığı için bütün yük dizlere ve bele biniyor. Buda sakatlıklara davetiye çıkarıyor.
Halı saha derken?
Yerler plastik halı ve etrafında faraday kafesi.....Aklıma Sir; Nicola TESLA geldi birdenbire.
Tesla, istese dahi böyle büyük bir Leiden kapasitörü ile imal edilen ve insan gücü ile çalışan Wimshurst makinası hayal edemezdi.

Geri