Okulunuzun web sitesi etkin kullanım oranına göre Türkiye sıralamasında hangi aralıkta?

Kodla Büyü

Okulunuzun web sitesi etkin kullanım oranına göre Türkiye sıralamasında hangi aralıkta?

• Kullanılan toplam oy
    57
  • Anket kapatılmış .
1. Olan okullara cidden bı şey mi veriyorlar burda en azından il birinciliğine ilçe birinciliğine oynayan bı kaç okul var sitelerinde zeka sorusu sormuş ayrı haber aha da cevabı ayrı haber gönderdiğimiz stajyeri siteyle görevlendirip full fotoğraf çektirip beğeni yapmak üzere gorevlendirmisler.Yani hakikaten dava ne ben milli eğitim de bu işlerle uğraşsam birincilere serveri neden meşgul ediyorsunuz diye ceza veririm iyice çılgınlığa döndü bu iş gerçekten okulu ilgilendiren şeyleri anlarım da nedir bu şov

Okulun duyruları koyulduktan sonra kaçıncı sırada olduğunuzun ne önemi var hocam?

Kaçıncı sırada olduğumuza hiç bakmadım. Bakmak istemiyorum.
Kaçıncı sırada olduğumuzla ilgilenmiyorum.

Organik olarak öğrenci,öğretmen, veli tıklamasıyla bir yerlere gelen tüm sitelerin eline emeğine sağlık.
Bir de bunu tıklama hilesi yaparak, etik olmayan yollarla sağlamaya çalışanlar var.
Yerinizi, hangisini seçtiğiniz belirliyor.

Bence MEB'in yaptığı okul web sitelerini sıralama sistemi tamamen saçmalıktan oluşan boş beleş bir iş. Okulun web sitesinde öğretmen ve idareci kadrosu güncelse, iletişim bilgileri doğruysa(Ki bu okulunuza gelecek olan yeni öğretmenler için önemli bir konu), önemli haberleri ve duyuruları okul web sitesinde paylaşıyorsanız yeterli. Gerisi tamamen boş iş. Şu an birinci olan okulun web sitesine baktım da tamamen saçmalamışlar. Okulda olan her şeyi paylaşmak haber değildir. Allah aşkına şunlar ne ya:
8'inci Sınıflarla Yüz Yüze DKAB Dersimiz
5/B Sınıfı ile Sosyal Bilgiler Canlı Dersimizi Gerçekleştirdik
Aday Öğretmenlerimiz İle Toplantımızı Gerçekleştirdik
6/A Sınıfı ile Canlı Derste Doğa Sporlarından Trekking ve Hiking Sporunu Öğrendik
7/B Sınıfı Öğrenci ve Ailelerine Yönelik "Afet Eğitimi Semineri" Düzenlendi (Hadi bu gene diğerlerinden iyi. Afet eğitimi önemli bir konu)
7'nci Sınıflarımız İle Fen Bilimleri Canlı Dersimiz
5/B İle Matematik Dersinde "Çokgenler" Konusunu İşledik

Bu şekilde okulda ve derste olan her şeyi paylaşmak hiç kimseye bir şey kazandırmaz. Yapılan paylaşımların haber değeri olması gerekir.

Okul internet siteleri etkin kullanım performansı sıralama ölçütleri ziyaret sayıları, aktif dönemde yapılan içerik sayısı, içeriklerin zengin olması, tekrar olmaması, özgün olması gibi bir çok kriter altında sıralanmakta. (Bizim bildiğimiz kadarıyla.) MEBPANEL'de bulunan açıklamalara göre haber niteliği taşımayan içerikler negatif puan olarak yansıyor. Sıralamada bulunan okulların derslerini ve yaptığı etkinlikleri paylaşmasından doğal bir şey yok. (Eğer sıralamada kalmak istiyorsa.) Haber sitesi gibi çalışmaktan iyidir (örneklerini gördük, bildiğiniz kopyala yapıştır siteler). Peki bu sıralamaya girmek için uğraşmak gerekli mi, gereksiz mi orası tartışılır. Harcanılan zaman, emek... Sitenin güncel olması yeterli benim fikrim. Sıralama okul sitelerinin aktif kullanılması için yapılmış bir sistem ancak bunu çoğu okul abartıyor ne yazık ki. Bu yüzden bakanlık okul sitelerine geri bildirim butonu koymuş.

Sanırım, özellikte uzaktan eğitim döneminde okullarda yapılan çalışmaların başkaları tarafından görülebilir olması ve duyuruların okul web sayfası üzerinden paylaşılmasının daha kullanışlı olduğu düşünceleri son senelerde paylaşım sayılarını çok fazla arttırdı. O kadar haber ve duyuru yayınlarken bir beklenti ve rekabet duygusu oluşması da söz konusu olabilir.

Boş vakitlerde meraktan dolayı okul web sitelerinde paylaşılan haber ve duyurulara göz atarken karşılaştığınız en ilginç haber veya duyuru hangisiydi?
Nöbetçi ezcane paylaşımları, öğrencinin sormuş olduğu düşünülen bir soruya duyuru olarak yanıt verilmesi ...
Gerçi çoğu benzer haber ve duyurular sadece günlük 5 haber ve 2 duyuru limitini kullanmak için kimsenin okumayacağı düşünülerek paylaşılıyor gibi...

Hocam sayısal karşılığı net olarak belli ifadeler için neden anket oluşturdunuz? Sonuçta sizin belirlediğiniz her aralıkta, o aralık değeri kadar okul var kesin. Ben size anket sonucunu yazayım, isterseniz Excel de grafiğe döküp atayım:
1.seçenek : 10 oy
2. Seçenek : 90 oy
3. Seçenek : 150 oy
4. Seçenek : 250 oy
5. Seçenek : 500 oy
...

Adamın okulu ortaokul, gitmiş meslek lisesini ilgilendiren bir duyuru yayınlamış, bunu yapanlara bakanlığın bir yaptırımı olmadığı sürece böyle absürtlükler çok göreceğiz.

Özellikle geri bildirim ile alıntı olmasına rağmen işaretlenmemiş içerikleri bildirirseniz bakanlık bununla ilgileniyor. Bazı okullar daha fazla puan kazanmak için özgün içerik olarak işaretliyor.

Hocam sayısal karşılığı net olarak belli ifadeler için neden anket oluşturdunuz? Sonuçta sizin belirlediğiniz her aralıkta, o aralık değeri kadar okul var kesin. Ben size anket sonucunu yazayım, isterseniz Excel de grafiğe döküp atayım:
1.seçenek : 10 oy
2. Seçenek : 90 oy
3. Seçenek : 150 oy
4. Seçenek : 250 oy
5. Seçenek : 500 oy
...
Her okulun Web Yayın Komisyonuna üye olan en az bir öğretmen bu foruma üye mi demek istediniz? Çok iddialı bir ifade olmuş :rolleyes:

Bence MEB'in yaptığı okul web sitelerini sıralama sistemi tamamen saçmalıktan oluşan boş beleş bir iş. Okulun web sitesinde öğretmen ve idareci kadrosu güncelse, iletişim bilgileri doğruysa(Ki bu okulunuza gelecek olan yeni öğretmenler için önemli bir konu), önemli haberleri ve duyuruları okul web sitesinde paylaşıyorsanız yeterli. Gerisi tamamen boş iş. Şu an birinci olan okulun web sitesine baktım da tamamen saçmalamışlar. Okulda olan her şeyi paylaşmak haber değildir. Allah aşkına şunlar ne ya:
8'inci Sınıflarla Yüz Yüze DKAB Dersimiz
5/B Sınıfı ile Sosyal Bilgiler Canlı Dersimizi Gerçekleştirdik
Aday Öğretmenlerimiz İle Toplantımızı Gerçekleştirdik
6/A Sınıfı ile Canlı Derste Doğa Sporlarından Trekking ve Hiking Sporunu Öğrendik
7/B Sınıfı Öğrenci ve Ailelerine Yönelik "Afet Eğitimi Semineri" Düzenlendi (Hadi bu gene diğerlerinden iyi. Afet eğitimi önemli bir konu)
7'nci Sınıflarımız İle Fen Bilimleri Canlı Dersimiz
5/B İle Matematik Dersinde "Çokgenler" Konusunu İşledik

Bu şekilde okulda ve derste olan her şeyi paylaşmak hiç kimseye bir şey kazandırmaz. Yapılan paylaşımların haber değeri olması gerekir.
Başka bir örnek:
Şu anda Türkiye sıralamasında 4. sırada yer alan bir ilkokulun web sitesindeki
bir sınıfın bir ders etkinliği haberi 5100 görüntüleme ve 4700 beğeni alabiliyor.

Türkiye 1. olan okulu inceledim.Web ekibini kutlamak lazım. 179 öğrenci 17 öğretmenle etkinliğin kralını yapmışlar :):)

Türkiye 1. olan okulu inceledim.Web ekibini kutlamak lazım. 179 öğrenci 17 öğretmenle etkinliğin kralını yapmışlar :):)
Az öğrenci ile kendi emekleriyle yükselen de var, sürekli kopyala yapıştır yaparak haber niteliği olmayan içerikler ve tıklama hilesiyle yükselen de...

Ne zaman böyle gereksiz, kimseye faydası olmayan işlere çok zaman harcandığını görsem aklıma aşağıdaki hikaye geliyor.
40 ALTIN 40 SOPA
Rivayet odur ki adamın biri birgün dönemin padişahı Har’un Reşid’e gelir ve yirmi senede geliştirdiği bir hünerini göstermek istediğini arzeder. Kişizade padişahın huzuruna alınır. Bu şahıs rivayete göre üç metreyle üçyüz metre arası bir mesafeden iğnenin deliğinden ipi geçirebileceğini iddia etmektedir.

Huzura çıkan cambazzade ipi atar ve hakkaten de iğnenin deliğinden geçirir. Herkes şaşkınlık içinde kalır. Padişah bu durum karşısında sakalını sıvazlar ve mabeynine döner derki:

“Bu şahsa 40 altın verile, der” duraklar. Cambazzadenin gözleri parlar. Ve padişah ekler, “Ardından 40 kırbaç vurula.”

Cambazzadenin aman efendim demelerine aldırılmadan huzurdan alınır.

Mabeyni şaşkınlıkla padişaha soran gözlerle döner. Harun Reşid, açıklamasını yapar.

” Bu hüneri geliştirmek için verdiği emeğe karşılık 40 altın verilmesini buyurdum.” “Ancak bu yirmi seneyi böyle “gereksiz”, faydasız bir işe harcadığı için 40 kırbaç vurulmasını emrettim.” der ve kendini açıklar.

ilk baştaki siteleri incelediğimizde çok gereksiz konuların haber veya duyuru olarak girildiğini görüyoruz. Her gün ciddi bir zaman o içeriği ayarlamakla geçer.

Az öğrenci ile kendi emekleriyle yükselen de var, sürekli kopyala yapıştır yaparak haber niteliği olmayan içerikler ve tıklama hilesiyle yükselen de...
http://izmirlioglu.meb.k12.tr/icerikler/ogretmenlerimize-duyuru_11154486.html
Bu duyurunun 360 beğeni alması normal bir durum olarak görülüyor galiba.
Tıklanma ve beğenilme hilesi olsa bile sanki konuya göre biraz fazla...
http://izmirlioglu.meb.k12.tr/icerikler/2c-sinifi-gorsel-sanatlar-dersi-etkinligi_11156503.html
5030 beğeni de bu haber

Son düzenleme:
http://izmirlioglu.meb.k12.tr/icerikler/ogretmenlerimize-duyuru_11154486.html
Bu duyurunun 360 beğeni alması normal bir durum olarak görülüyor galiba.
Tıklanma ve beğenilme hilesi olsa bile sanki konuya göre biraz fazla...
http://izmirlioglu.meb.k12.tr/icerikler/2c-sinifi-gorsel-sanatlar-dersi-etkinligi_11156503.html
5030 beğeni de bu haber
800 Öğrencisi olan okuldaki haber 1 günde 5000 beğeni almış. :) Büyük başarı. Kıskanmayın lütfen.

Geri