Okulumu BT dersi ve Formatörlerinden mahrum bırakmasınlar.

Kodla Büyü

smurna

Site Gezgini
İlgili kişilere iletin derim...

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünden gelen yazı gereği Norm kadro fazlası Meslek Dersleri Öğretmenleri ve Bilişim Teknolojisi Öğretmenlerinin mecburi tayin dilekçelerinin alınıp İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilmesi istenmektedir. Resmi yazıda dilekçe vermeyen öğretmenlerin resen atamaları yapılacaktır notu düşülmüştür. Bilişim Teknolojileri öğretmenleri bulundukları okulların otomatik olarak BT formatörleridir.

Her yıl Eylül ayında görevlendirilirler ve bu görevlendirme birinci karnenin sonunda biter ve olağanüstü bir hadise olmadıktan sonra ikinci dönemde devam eder. Çünkü çağ bilişim çağı olmuştur ve muasır devletlerden geri kalmamamız için mutlaka bilişime ve net bilgiye ihtiyaç vardır. Buda ancak bilgi hazinesi haline gelmiş bilgisayarı yerli yerine ve aktif olarak kullanmakla mümkündür. Onun için bir okulda bu işleri düzene koymak için bir kişiyi görevlendirmek ve onu istihdam etmek doğru bir harekettir.

Okullardaki meslek Dersleri öğretmenlerinin norm fazlalığı anlaşıldı. Hatta Bilişim Teknolojileri öğretmenlerin de norm kadro fazlalığı da anlaşıldı. Ama Bilişim Teknolojileri Formatörlerinin norm fazlalığını anlayamadık. Çünkü okullarda çalışan Bilişim Teknolojileri öğretmenlerini zorunlu olarak BT Formatör öğretmen olarak görevlendiren İstanbul il MEM hem öğretmenlerin görevlendirmelerinde çalışma esası olarak en fazla 15 saat ders açılır ibaresi ekleyip hem de norm kadro fazlası öğretmenlerin yerlerini değiştirerek tutarsız kararlar vermektedir.

2008-2009 Eğitim Öğretim yılında bir çok okul Bilişim Teknolojileri öğretmen norm kadrosunu koruyabilmek için bir çok sınıfa Bilişim Teknolojileri dersi koymuş ve normu aldıktan sonra ise ilgili öğretmen formatör olarak görevlendirilmiştir. Formatörlerin giremediği ders normu koruma adına ya boş geçmiş ya da bilgisayar bilmeyen öğretmenler tarafından doldurulmuştur.

2009-2010 Eğitim Öğretim Yılında ise birçok okula Bilişim Teknolojileri öğretmeni atanmış ve yalnızca en az derse girme şartı olan 6 saat Bilişim Teknolojileri dersi gösterilmiştir. Bu sayı normu korumaya yetmiştir. Çünkü her okulda BT Formatörü istihdam etme gibi bir anlayış vardı.

2010-2011 Eğitim Öğretim yılında ise bir önceki yıla bakarak ve her okula Bilişim Teknolojileri formatör öğretmen atandığı dikkate alınarak bazı okullar formatör öğretmen için en az girmesi gereken altı ders saatini seçmeli olara göstermiştir. Çünkü uygulama her okulda Bilişim Teknolojileri öğretmenleri mutlaka B.T. Formatörü olarak görevlendiriliyordu. Okul yöneticileri BT Formatör öğretmenlerin görevlerini daha iyi yapmalarını sağlamak ve öğrencilerin Bilişim Teknolojisi sınıfından daha fazla yararlanmaları amacı ile 6 ile 8 saat arasında Bilişim Teknolojisi dersi seçmektedir. Ancak şu an 6 saat ders seçilmiş bir öğretmen MEB mevzuatına göre norm fazlası duruma düşmektedirler.

Bu noktada Bilişim Teknolojisi öğretmenlerinin çalışma esaslarının, ders saatlerinin ve norm kadro durumlarının bakanlık tarafından netleştirilip tüm ülkede standart bir uygulama haline getirilmesi şarttır. Mevcut durumda bir okul yönetimi BT dersini seçmeyerek norm kadroyu düşürebildiği gibi kapatabilirde. Özelliklede sözleşmeli Bilişim Teknolojileri öğretmenleri ders saatlerinin azaltılması ile beraber 15 saatlik ders dilimini dolduramayıp bilakis sözleşmesinin iptal edilme riski ile karşı karşıya kalmaya başlamışlardır.Yıllarca mesleki eğitimini alıp MEB’de hizmet veren öğretmenlerimizin geleceği yöneticilerinin keyfiyetine bırakılması doğru değildir..Bu çarpıklığa son vermek gerekmektedir.

İl MEM inisiyatifine bırakılmış BT Formatör görevlendirmeleri her ilde farklılık göstermektedir. Okullarda seçmeli olarak okutulan Bilişim Teknolojileri dersinin akıbeti iyi gözükmemektedir. Bilişim çağında bazı okullarda seçmeli ders olarak seçilmemektedir. Ayrıca Bilişim Teknolojileri Formatör öğretmen olarak ille de bilgisayara öğretmeni olmak şart değildir ve bilgisayara ilgi duyan herkes BT formatörü olabilmektedir.

Bu sebeple adına BİLİŞİM ÇAĞI dediğimiz bu çağda ilköğretim okulları dördüncü sınıftan başlayarak sekizinci sınıfa kadar; hatta liselerde Bilişim Teknolojileri Dersi mecburi dersler olarak okutulmalı ve bu derse mutlaka Bilişim Teknolojileri öğretmenleri girmelidir. Yöneticiler tarafından aktif olarak hem ilgili dersin işlenişi hem de öğrenci öğrenmeleri kontrol edilmelidir. Ayrıca Bilişim Teknolojileri Formatör öğretmenleri mutlaka bilgisayar ortamında eğitim ve öğretim projeleri oluşturmaları sağlanmalıdır. Bu projeleri uygulama ve uygulatmaları sağlanmalı başarısız olanlara bu gören bir daha verilmemelidir.

Şimdi İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünden isteğimiz Bilişim Teknolojileri Formatör öğretmenler için yeniden düşünsüler. Okulları bilgisayar dersinden ve Bilişim Teknolojileri Formatörlerinden mahrum bırakmasınlar. Yapılacak uygulama mutlaka milletimizin ve devletimizin bekasına hizmet etmelidir.

Mehmet ARSLAN
Eğitim Bilimleri Bilim Uzmanı
(alıntıdır)

Benim merak ettiğim bir konu var. Neredeyse yüzde 70-80 imiz norm fazlası kalmış durumdayız ve bu ders saatleriyle yüzde 90 okulda norm için yeterli bilişim dersi yok. Bizi norm fazlası olduğumuz bir okuldan alıp hangi normu olan okula verecekler. Ben bursadayım şöyle bir bakıyorumda norm fazlası olmayacağım okul yok gibi. Nereye tayin olucam bu durumda ? Gelde ağlanacak halimize gülme...

adrenaline' Alıntı:
Benim merak ettiğim bir konu var. Neredeyse yüzde 70-80 imiz norm fazlası kalmış durumdayız ve bu ders saatleriyle yüzde 90 okulda norm için yeterli bilişim dersi yok. Bizi norm fazlası olduğumuz bir okuldan alıp hangi normu olan okula verecekler. Ben bursadayım şöyle bir bakıyorumda norm fazlası olmayacağım okul yok gibi. Nereye tayin olucam bu durumda ? Gelde ağlanacak halimize gülme...

bu konuda büyüklerimiz birşeyler yapıyor, kaynağım beni yanıltmadıysa bildiğim kadarıyla yakında bir düzenleme geliyor, tabii bu bekleme süresi içerisinde her ilde farklı uygulamalar devam etmekte, izmir milli eğitim müdürlüğü, öğretmenine sahip çıkıyor, http://www.bransatama.com sitesinde norm fazlası olmuş öğretmenlere tercih yapmasını istemiyen varsa ekte okullara bir dilekçe göndermiş, istanbul resen atama yapıyor, diğer illerde farklı uygulamalar mevcut, şimdi gelde bu durumu çöz, nasıl olurda aynı emri farklı şekillerde uygularsınız, varsa tanıdık basından abiler ablalar, bu durumu konuşalım onlarla...

smurna' Alıntı:
adrenaline' Alıntı:

bu konuda büyüklerimiz birşeyler yapıyor, kaynağım beni yanıltmadıysa bildiğim kadarıyla yakında bir düzenleme geliyor, tabii bu bekleme süresi içerisinde her ilde farklı uygulamalar devam etmekte, izmir milli eğitim müdürlüğü, öğretmenine sahip çıkıyor, http://www.bransatama.com sitesinde norm fazlası olmuş öğretmenlere tercih yapmasını istemiyen varsa ekte okullara bir dilekçe göndermiş, istanbul resen atama yapıyor, diğer illerde farklı uygulamalar mevcut, şimdi gelde bu durumu çöz, nasıl olurda aynı emri farklı şekillerde uygularsınız, varsa tanıdık basından abiler ablalar, bu durumu konuşalım onlarla...
Üzerinde çalışılıyor. Bilişim öğretmenlerinin önemi artacak vs. Ne olacak tam bir muamma. Eğer gerçekten adam gibi bizide memnun edecek bir düzenleme olsaydı ucundan kenarından haberimiz olurdu. Hazırlık sürecini sessiz sedasız tepkisiz protestosuz geçirip, arkasından düzenlemeyi geçirecekler başımıza. Benim hiç umudum yok. Bilişime sözde önem verip elinin tersiyle bizi iten zihniyetin hazırlayacağı düzenlemedende bişey çıkmaz...

diğer iller başından gitsinde nereye giderse gitsin mantığı var yoksa hiç birimizin normu yok doğru dürüst bu bu sene böyle devam eder kanımca seneye bi kulp bulup uydururlar biz sessiz kalırsakda bu kulp bi tarafımıza kaçacak gib söyleyim.

bdogretim' Alıntı:
Yapılan çalışmanın nasıl bir çalışma olduğu zaten CEBİT' ten az çok biliniyor. 3 okulda görevlendireleceğiniz. Bu konumumuzun ne olacaının ayen beyan ortaya çıkmasıdır. TEKNİSYEN-TAMİRCİ olacağız. Ötesi değil. Siz değerlisiniz diye ağzımıza bir parmak bal sürecekler, sonra bizi öğretmenlikten çıkartıp başka! bişey yapacaklar.

Hala yeni çıkacak yönetmeliğe bel bağlayanları gördükçe yapılan herşey müstehaktır diyorum.

şuana kadar bir yönetmeliğin varmı efendi, olsun ozamanda yaşadığın ne varsa azalacaktır, tüm zümrelere bakarsan sorunlar bitmiyor, norm fazlası olan sadece bizler miyiz, tabii ki hayır, bizlerin geldiği noktada en büyük eksiklik bir yönetmeliğimizin olmamasıdır, içeri tartışılır...

Tunay Bey okusa keşke bunları. Aklıma "norm fazlası olsalar dahi" lafı geliyor hep. Aranızda okulunda tek olup norm fazlası olanlar olmuş anladığım kadarıyla. Ne kadar aptalca bir uygulamayla karşı karşıya olduğumuzu bir kez daha gördüm ve emeği geçen herkesi andım.

smurna' Alıntı:
Bu konuda EĞİTEK i aradınız mı adrenaline ?
Eğiteki aramadım fakat il milli eğitim müdür yardımcısıyla görüştüm. Tek tek anlattım herşeyden haberi var. Tek söylediği çalışmalar sürüyor. Eğiteki de arasan söyleyeceği şey çalışmalar sürüyor olacak sevgili dostum.

2006 dan beri çalışmalar sürüyor ...yıl 2050 olacak çalışmalar hala sürüyor olacak sanırım :-1:

Eğitek'i ele geçirmemiz lazım :) gülüyorum ama aslında gayet ciddiyim. Ne demek istediğimi herkes anlamıştır sanırım.
Bu arada Fatih Projesinin organizasyonundaki isimleri google dan arattırdınız mı? Asli görevleri neymiş baktınız mı?
İllerde akıl almaz şeyler oluyor. Ders saatine bakarak okullarında tek olan bilişimciler norm fazlası yapılıyor. Adama demezler mi "zaten amacınız her okula bir bilişimci koymak değil miydi? Bu adamı gönderirsen bu okulla kim ilgilenecek?" İnsanın günaha girmesi için ne kadar çok sebep var.

ağzına sağlık sayın hocam :alkis: :alkis: :alkis:
hadi benim gibi esef/tef mezunları bir şekilde formatörlükten kurtulur meslek lisesine atanarak, böteliler niye razı bu şartlardaki formatörlüğe anlayamıyorum ( öğretmenlik yapmayı sevmeyenleri anlıyorum tabi, formatörlük tam onlara göre!)
bdogretim' Alıntı:
Yani formatör öğretmenlik şartları iyileştiği takdirde, derslerin seçmeli olması, artık öğretmenlik yapmayacak olmamız sizin için sorun değil.

Formatör öğretmenliğe razı olanlar olduğu müddetçe sorun hiçbirşekilde çözülmez.

Aşama aşama, tamirci olmayı nasıl kabül ettirdiler anlamıyorum. Bilmem kaç puanla üniversteiye girmiş, türkiye' nin belki de en genç zümresi, en aktif, kendini en fazla geliştiren zümresinin düştüğü hale bakın. ÖĞRETMENLİK YAPMAYIP, TAMİRCİ OLMAYI, BİR LÜTUF, BİR ÜSTÜNLÜK, VERİLMİŞ-ELDE EDİLMİŞ BİR HAK olarak görmek. Yazık, sahiden çok yazık. Dışarıdaki 2 yıllık bilgisayarşa alakalı bir bölümü bitiren herkres okulda tamirci olabilir ama öğretmen olamaz. Kendimizi kandırmayalım, bundan sonraki statümüz, okuldaki hizmetliyle aynı olacak. O eline süpürgeyi alacak, biz tornavidayı. Biz bir de üstüne 3 okul gezeceğiz.

Bekleyelim tabi, 5 yıllık öğretmenin, tepkisiz her beklemede, hakların biraz daha kırpıldığına şahit oldum. Genelge ile iyi şeyler bekleyenler, ya yenisiz, ya da çok iyi niyetli!

Beyinsizler bizi bilgisayar tamircisi olarak görüyorlar.. Kalbuki bir okulun öğretim teknolojilerinden, teknlloji destekli eğitiminden, bilgisayar destekli eğitiminden, eğitim öğretime yön verilmesinden sorumluyuz. Bizzat eğitim öğretimle en yakından ilişkide olması gereken kişileriz. Eğitim öğretimin teknoloğuyuz... Olayı sadece word excel öğretme zihniyetine indirgediler.. Ne acıdır ki bu kadar değerli ve çok ihtiyaç olan bir birimi yerin dibine soktular.. Nasıl bir okulda okul öncesi birimi önemliyse, nasıl bir rehberlik birimi önemliyse, öğretim teknolojileri birimi de en az onlar kadar önemlidir.. Geçtim gelişmiş batı ülkelerindeki gelişmiş eğitim sistemlerini; Türkiyedeki kaliteli özel okullara bir baksınlar. Bilgisayar ve öğretim teknolojileri biriminin öneminin ve işlevinin ne kadar önemli olduğunu göreceklerdir.. Tabi amaç farklı.. Samimi değiller.. Çok yanlış yapmaktalar.. Nerde işi bilmeyen eğitim öğretimden anlamayan adam varsa bu milli eğitim kurumunda toplanmış.. İnanın böyle... :?

Geri