okulumdaki öğretmenler rehberliğer sevindiler.

Kodla Büyü

blşmblşm

Aktif Üye
arkadaşalr il merkezinde bir okulda çalışıyorum.Formatörlüğün iptali ile sadece derslerime girip çıkıyor kimseyi takmıyor,çantamı alıp çıkıyordum.bozulan bilgisayara,internete,web sitesine kesinlikle karışmıyor,tenefüslerde rahatça çayımı içiyordum.birşey diyen olursada bakamam dersim var diyordum.fakat bt rehberliğin gelmesiyle bizi tamirci zanneden bazı öğretmenler "artık bozulan bilgisayarlara bakacaksın yani dimi" şeklinde bir sevinme gösterdiler.evet bakıcam,ful ekdersin hakkını vermek gerek,bunun öbür dünyasıda var.Ancak üzüldüğüm şu ki; biz öğretmen değiliz.gidişhatta asla olmıcamızı gösteriyor.okulumda 9 saat dersim var ve dersi dinletmek için yapmadığım kalmıyor.bt rehber öğretmenliği şu an için gerçekten çok iyi bi çözüm.fakat bunun yerine dersin notunu getirselerdi en azından 40 dakka ben bunları nasıl susturacam diye kara kara düşünmezdik.öğrenci "ben bu dersi neden dinleyeyimki?" dediğinde verecek bir cevabımız olurdu.aslında devlete değil,kimseye değil,en çok kendime kızıyorum.yanlış tercih,yanlış seçim....zaman...zaman...keşke....

ben zamanında öss tercihi yapaken bana sözde rehberlik yapanları hatırlayıp kızıyorum. bana o zamamn teknik eğitim fakültesi ile eğitim fakültesi arasındaki farkı söyleseydiler. tamamdı. yada ben kendime kızmalıyım aslında. o kadar fuzuli şey araştıracağıma bunu araştırsaydım ya keşke

hocam öğretmenliğin tanımını yapar mısın?
ya hocam bırak biz senelerce öğretmenlik yaptık ta ne oldu?
Hayattan zevk almaya bak, kendini hangi kefeye koyarsan koy,
öğretmenliğ de aynı, btr si de , rehber öğretmenleği, matematik de, sonuçta hepsi rızk kapısı

mudamet' Alıntı:
ben zamanında öss tercihi yapaken bana sözde rehberlik yapanları hatırlayıp kızıyorum. bana o zamamn teknik eğitim fakültesi ile eğitim fakültesi arasındaki farkı söyleseydiler. tamamdı. yada ben kendime kızmalıyım aslında. o kadar fuzuli şey araştıracağıma bunu araştırsaydım ya keşke
öyle diyorsunda üniversitede okurken bir böteciyle konuştuğumda bizi küçümser tarzda konuşmuştu. sizinkide okulmu ne işim olur tarzında söylemişlerdi. hatta benim yakın arkadaşım tef yerine evine yakın diye böteye gitti bir dönem hiç gitmedi bütün dersler kaldı ertesi sene fantazi yapar gibi hepsini geçti. yani o zamanlardan bu durumu kim kestirebilirki. not: bende tefli ve ilkokuldayım.

mse' Alıntı:
hocam öğretmenliğin tanımını yapar mısın?
ya hocam bırak biz senelerce öğretmenlik yaptık ta ne oldu?
Hayattan zevk almaya bak, kendini hangi kefeye koyarsan koy,
öğretmenliğ de aynı, btr si de , rehber öğretmenleği, matematik de, sonuçta hepsi rızk kapısı

Hocam haklısınız aslında birazda biz abartıyoruz çoğu şey bizim elimizde aslında adam beni tamirci sanıyormuş sansın sanan bedenciyse bende bedencileri oyun hocası sanıyorum anasınıfçıysa çocuk bakıcısı sanıyorum ingilizceciyse çevirmen sanıyorum onlar beni nasıl sanarsa bende onları öyle sanıyorum oluyor bitiyor:) Bazende krizi fırsata çevirmeyi bilmek lazım belkide. Bana tamirci diyen erkek öğretmenlere dönüp "kadınlar tamirden anlamaz derler güya ama 80 erkek öğretmen varken tamir bana düşüyor sizinle kıyasladığımda kendimi çok zeki ve becerikli görüyorum" diyorum kapak oluyor dahada sesleri çıkmıyor:))

mudamet' Alıntı:
Aynen yaa.. O kadar puan al ama tercih hatasına kurban git.. :(

mudamet' Alıntı:

Hiç üzülme kardeşim bir TEF li olarak 6 senedir ilköğretimde çalışıyorum meslek liselerine böteler tercih yapamıyor ama neredeyse böteler kadar TEF mezunlarıda ilköğretimde çalışıyor meslek liselerine atama çok az yapılıyor.

geçen yıl meslek lisesinde görevlendirme çalıştım. 2 gün 10 saat dersim vardı. photoshop anlatıyordum. 5 yıllık öğretmenlik hayatımda çok çeşit iş yaptım. kendi okulumda (ilköğretimde) da çok ders anlattım. konferans salonunda mixer başında dj lik yaptım. projeksiyon bilgisayar hoparlör tamir ettim. ağ sistemi döşedim. müdür yardımcığı, memurluk yaptım... ama bu kadar şey arasında tek keyif aldığım o meslek lisesindeki derslerimdi.
meslek liselerindeki bilg. öğrt. açığını yada fazlalğını bilmiyorum . açık yok derken haklı olabilirsiniz. am tef mezunu olup da ilköğretimde çalışanlara ve meslek liselerine geçmeye çalışmalyanlara öyle şaşırıyorum ki anlatamam. hem branşınıza ihanet ediyorsunuz hem de bizim önümüzü kapatıyorsunuz.
neyse yaa bu konu çok tartışıldı daha önce de. yine daha önceki gibi çıkmaza girmesin. sadece fikirlerimi ve isteklerimi söyledim. kimseye kişisel olarak bişey yazmadım yanlış anlaşılmasın.

muhtemelen her bötecinin öss puanı matematik öğretmenliğine de yetiyordu. şimdi okulda bi matematikçiye yaklaşıma bakıyorum bide bana olan yaklaşıma, dağlar kadr fark var.mesela bi bilgisayar kursu açmaya çalışın okulda idarenin diğer öğretmenlerin velilerin yaklaşımını daha net görürsünüz.
çoğumuz tıptan eczacılıktan düşme öğrencilerdik. potansiyel var yani kafası çalışan insanlarız. ama gel gör ki şu anda musluk tamircisi görüntüsündeyiz. (asla hiçbir mesleği küçümsemiyorum) kendimizi tozun, tonerin içinde buluveriyoruz.
benim dersim varken beni de dinlemiyorlardı. bilgisayar dersi oyun oynama dersiydi çünkü. sınıf düzenini saylayan bi kuralım vardı: dinlemek zorunda değilsiniz ama kimse söz verilmedikçe konuşmayacak. bu şekilde sınıfta ilgisi olan yada evinde bilgisayarı olan diyim bir iki öğrenciye bişeyler öğretebiliyordum. çocuk bilgisayarı labda görmüş internet güvenliğini online alışverişi anlatsan neyine çocuğun..
bu ülkede bu meslek zor. her bilgisyarcının bağıra bağıra anlatmaya çalıştığı gereklilikler malesef kimsenin umrunda değil. Napalım kader böyleymiş. Google anasayfa değilse "hocam bu bilgisayar internete bağlanmıyor" bilincinde, interneti google zanneden nesillerle devam.

Hocam bozuk bilgisayarlara bakmıyacağım

Sizin dersi bilgisayar destekli işlemenizde yardımcı olacağım

diyebilirdiniz.

Formatörlükte bir şekilde maalesef çoğumuz bakıyorduk ama BT Rehberliğin yeni görev yazısı yeni bir başlangıç için ilk adım olabilir.

blşmblşm' Alıntı:
arkadaşalr il merkezinde bir okulda çalışıyorum.Formatörlüğün iptali ile sadece derslerime girip çıkıyor kimseyi takmıyor,çantamı alıp çıkıyordum.bozulan bilgisayara,internete,web sitesine kesinlikle karışmıyor,tenefüslerde rahatça çayımı içiyordum.birşey diyen olursada bakamam dersim var diyordum.fakat bt rehberliğin gelmesiyle bizi tamirci zanneden bazı öğretmenler "artık bozulan bilgisayarlara bakacaksın yani dimi" şeklinde bir sevinme gösterdiler.evet bakıcam,ful ekdersin hakkını vermek gerek,bunun öbür dünyasıda var.Ancak üzüldüğüm şu ki; biz öğretmen değiliz.gidişhatta asla olmıcamızı gösteriyor.okulumda 9 saat dersim var ve dersi dinletmek için yapmadığım kalmıyor.bt rehber öğretmenliği şu an için gerçekten çok iyi bi çözüm.fakat bunun yerine dersin notunu getirselerdi en azından 40 dakka ben bunları nasıl susturacam diye kara kara düşünmezdik.öğrenci "ben bu dersi neden dinleyeyimki?" dediğinde verecek bir cevabımız olurdu.aslında devlete değil,kimseye değil,en çok kendime kızıyorum.yanlış tercih,yanlış seçim....zaman...zaman...keşke....

Bozulan bilgisayarlara bakmak ifadesi tam olarak ne anlamda kullanıldı acaba... Önemli olan var olan teknolojiyi etkin,verimli ve düzenli olarak kullanmaktır diye düşünüyorum. Bu yüzden bilgisayarların bozulmasına sebep olanların tespit edilerek gerekli rehberlik, eğitim ve hatasını düzeltme imkanına kavuşturulmalarının daha önemli olduğu bilincinin yerleştirilmesi uygun olacaktır. Rehberlik daha önemli...

karşımızdaki bireylerin birçoğu öğrenme hevesinde değilki. onlara yapıver sonra o kullansın. gerektiğinden avazı çıktığı kadar bağırsın yanında ol. tamam hocam hallederiz de, en sevdikleri bu işte. ama hocam şu şu şu konuları size okuldan sonra hergun yarım saat anlatsam çok kısa sürede anlarsınız de bakalım ne olacak. hemen büyük bir çoğunluğun işi çıkar, bilgisayar işlt. sertifikası falan olduğunu duyarsın.

bu tip bireylere rehberlik falan yaramaz.

ben şunu anlamıyorum bizi tamirci olarak görüyorlar dedikten sonra tüm işleri yapanları anlamıyorum toner doldurmak,projeksiyon monte etmek nedir anlamış değilim.
hizmetli olarak görüyor olsalardı temizliği de yapar mıydınız?(sözüm hem şikayet edip hem o ayak işlerini yapanlara)

yani öğretmenlerin yada idarenin bizi nasıl gördüğüne göre hareket edersek işimiz zor.

hazır isim değişmişken bırakalım şu tamir işlerini

mudamet' Alıntı:
Tam isabet. Tam düşündüğüme dile getirmişsiniz. Ülkemizde bu alanda bu öğretmenler kadar şu an fedakarlık yapan bir meslek grubu daha çok nadirdir. Değerimiz bilinmese de yine de vatan sağolsun diyerek elimizden geldiği kadar işimize devam etmeye çalışıyoruz.

Geri