OKULLARIN WEB SITESI MI YANLIŞ? MEB'in YÖNETMELİĞİ Mİ YANLIŞ?

Kodla Büyü

aycaha

Aktif Üye
Arkadaslar merhaba
Oncelikle herkese çalışmalarında kolaylıklar diliyorum. Sorum şu:

MEB yönetmelik yayınladı ve dedi ki okul web sitelerinde PHP,ASP,Veritabanı, FRAME vb. kullanılmayacaktır.

Oysa meb okullar sitesindeki linklere bakıyorum. Frame kullanan da var, PHP ve ASP ve daha birçok şey....

Bense kaç gündür TABLE ve DIV lerle ugrasip duruyorum. İncik boncuk hesabı yapıyorum. İstediğim bir şeyin fellik fellik flash veya javascript versiyonunu arıyorum.

Şimdi yanlışlık nerede?

Benim yorumumda mı?
Okul web sitelerinde mi?
Meb yinetmeliğinde mi?

sizde bir yanlıslık yok hocam sıtelerde yanlıslık var oyle sanıyorum bu genelgeler sadece havada kalıyor bnede senın gıbı arandım durdum asp php kullanmadım ama kullananlar var acaba buna bır cozum bulunacakmı cok merak edıyorum asp php kodlayanlar guncellemeyı kolay yapıyor oysa bız

ben asp net te yaptım çünkü güncelleştirmelerde falan illa ki benim yapmam gerekmiyo benim tayinim çıkıp gittiğimde ya da izinli falan olduğumda bana gerek kalmadan her türlü işlemi yapsınlar dedim. bunu da müdüre dedim müdür tamam o daha iyi diyince öyle yaptım yani.

onları kullanmasan sen biçim bilgisayarcısın derler....siteye bak bu mu diye burun kıvıranlar çıkıyor.... sen bildiğini yap bence ....

Alla alla çok ilginç.
Siteyi asp yapmak için aylarımı harcadım. Mantığı ne ki bunun?
Güncelleme işi çok zor olur o zaman. Asp php gibi bir nimet varken vazgeçmem ben.

güncellemek aylarca sürerse sen de ayda bir güncellersim hocam ;)

ama erkeke teknik eğitimin web sayfası yarışması yapmıştı 2 sene önce dewrece yapanların hepsi asp kodlama yada php kodlama yapanlardı. Bu yönetmelik nerede hocam ben öyle bir şey varmı?

walla ben asp de yaptım. 3 senedir asp olarak toplamda 5 senedir yayında ve bugune kadar herhangi bir uyarıda gelmemiş bizim okula. eğer gelirse de atarım bir index sayfası güncellemem de.

ayrıca meb.k12.tr ler için ASP ve PHP desteği yok. hosting ve domain alamayack durumdaki okullar için açtı meb bunu. onunla karıştırıyor olmayasanız hocam :?:

Hocam asp kullanılmayacak diye birşey yok. Meb serverlarında çalışmaz diyor sadece eğer okulun bütçesi varsa özel bir hostinden almak en iyisi. Asp yede kimse birşey diyemez.

hasari' Alıntı:
Hocam asp kullanılmayacak diye birşey yok. Meb serverlarında çalışmaz diyor sadece eğer okulun bütçesi varsa özel bir hostinden almak en iyisi. Asp yede kimse birşey diyemez.
tamam şimdi oldu. :+1:

KAYNAK: http://www.meb.k12.tr/

yok FTP Erişimi
yok Web Kontrol Paneli
yok Virüs Koruması
yok Düzenli Yedekleme
yok Güvenlik Duvarı
50 MB Disk Kotası
300 MBit Bant Genişliği
yok Sınırsız Trafik
yok İstenilen DNS Adının Alınabilmesi/Değiştirilebilmesi
yok HTML
1 DNS Adı Sayısı
yok Alt Alan Sayısı
yok MySQL, MSSQL , ORACLE, Access, vb
yok ASP,PHP,.NET
1 Adet e-posta
Ücretsiz Hizmet Bedeli

Ayrıca
http://www.meb.gov.tr/webmaster/
adresinden
MEB İnternet WEB Sitesi Genel Kuralları
konusunda da bakılabilir.

bu bilgiler ışığında diğer okulları web sitesi kaynak kodlarına baktıgınızda 10 taneden 2-3 tanesinin kurallara uydugunu gorursunuz. Ya MEB haybeden atıyor bizi yiyiyor ya bu okul web sitelerini yapan elemanlar bir dönüştürme formülünü bulmuslar....

hocam bizim okul sitesi özel bir serverdaydı. okula uyarı geldi Hocam haklı. Meb bütün okulların sitesini neredeyse aynı yapmayı kafasına koymuş. Belirlenen şablonun dışındaki sitelere izin verilmeyecekmiş ve uyarılarda bulunulacakmış. Yazıda öyle diyordu.

karinca_52' Alıntı:
onları kullanmasan sen biçim bilgisayarcısın derler....siteye bak bu mu diye burun kıvıranlar çıkıyor.... sen bildiğini yap bence ....
:+1: :+1: aynen katılıyorum. bilgisayarcı dediğin yeniliklere açık olmalı tabi kurallara bağlı kalaraktan.

sisyphem' Alıntı:
Burada kurallardan bahsetmiyor. Sağlanan alanın özelliklerinden bahsediyor. Zaten illaki web sitesini meb' in sunucularında barındıracaz diye bir kural yok.
hocam salı okula gidince tarıyayım kararı. İlçe memden geldi. Yazıda aynen şöyle yazıyor ücretsiz olsa dahi başka serverler kullanılmayacak, sitenizin alan adıda meb.k12.tr olacak yazıyor. o yüzden biz okul olarak k12.tr den meb.k12.tr ye geçiş yaptık. 50mb alan var 48 mb dolu. iki etkinlik daha yapsak koyacak yer kalmayacak.

idealsevgili' Alıntı:
KAYNAK: http://www.meb.k12.tr/

yok FTP Erişimi
yok Web Kontrol Paneli
yok Virüs Koruması
yok Düzenli Yedekleme
yok Güvenlik Duvarı
50 MB Disk Kotası
300 MBit Bant Genişliği
yok Sınırsız Trafik
yok İstenilen DNS Adının Alınabilmesi/Değiştirilebilmesi
yok HTML
1 DNS Adı Sayısı
yok Alt Alan Sayısı
yok MySQL, MSSQL , ORACLE, Access, vb
yok ASP,PHP,.NET
1 Adet e-posta
Ücretsiz Hizmet Bedeli

Ayrıca
http://www.meb.gov.tr/webmaster/
adresinden
MEB İnternet WEB Sitesi Genel Kuralları
konusunda da bakılabilir.

bu bilgiler ışığında diğer okulları web sitesi kaynak kodlarına baktıgınızda 10 taneden 2-3 tanesinin kurallara uydugunu gorursunuz. Ya MEB haybeden atıyor bizi yiyiyor ya bu okul web sitelerini yapan elemanlar bir dönüştürme formülünü bulmuslar....

meb.k12.tr den başka servislerden aldıkları hosta link veriyorlar böylece asp ve php kullanabiliyorlar diye duymuştum

hocam asp php veya asp net kullanılmayacağı nerede yazıyor ben sadece portal nuke tarzı kullanılmayacak diye biliyorum.Frame zaten kullanılması görüntü kirliliği yapıyor bence...Ama diğerlerini duymadım ..nerede yazıyor hocam

serhatdemir' Alıntı:
sisyphem' Alıntı:
Burada kurallardan bahsetmiyor. Sağlanan alanın özelliklerinden bahsediyor. Zaten illaki web sitesini meb' in sunucularında barındıracaz diye bir kural yok.
hocam salı okula gidince tarıyayım kararı. İlçe memden geldi. Yazıda aynen şöyle yazıyor ücretsiz olsa dahi başka serverler kullanılmayacak, sitenizin alan adıda meb.k12.tr olacak yazıyor. o yüzden biz okul olarak k12.tr den meb.k12.tr ye geçiş yaptık. 50mb alan var 48 mb dolu. iki etkinlik daha yapsak koyacak yer kalmayacak.

Hocam kusura kalmayında sizinkiler çok dikatsizler :( ve sanırım bu işle alakaları yok... Resmen sitenin içeriğine karışabilirler ki bunların görevi sayılır. Tasarım ve içerik konusunda karışabilirler. Zaten tasarım konusunda belirleyici yönetmelikler var. Ama hiç bir şekilde Milli eğitimin Serverine geçeceksin diye bir şey yok.
meb.k12.tr nerden çıktı..?
Milli Eğitim Bakanlığı her okuldan site yapmasını isteyince, birçok okul yapmadı. Sebeb olarak da parası olmamasını gösterdi. Milli eğitimde mecburen meb.k12.tr yi açmak zorunda kaldı. Siz meb.k12.tr de asp php kullanamassınız, bunu kastediyorlar. Yoksa asp veya php kullanılamaz diye bir yazı yoktur.

Eğer yasak olsaydı k12.tr satışını yapmazlardı.....

Birde html tabanlı, veritabanı olmayan bir siteyi yönetmek çooooooooook zor. Bir yazıyı değiştirmek için dosyayı indir, eğer varsa dreamveaver veya frontpage olmassa not defteri... üzerinde değişiklik yap, sonra ftpden gönder. Yeni menü eklediğinizde sitedeki tüm sayfalara teker teker eklemek... Bu işlemi anında yapabilecek bir sürü program var ama her bilgisayarda kurulu değil.

En önemli sorun:

Siz olmadığınız zamanda idareden birinin veya orta düzeyde bir kullanıcının siteyi güncelleyebilmesi/yönetebilmesi lazım. En azından sizin okulda htmlyi sizden başka bilen kaç kişi var?

orta duzey bır kullanıcıda ne guzel gunceller degılmı asp veya php yı yapmayın sayın hocam arastırın okuyun ısımıze geldıgı gıbı davranmayalım bızde ısterdık asp php ama onumuze yazıyı koydular boyle olacak dedıler

mesela okulumun sitesini ben yaptım (http://www.silvancumhuriyet.meb.k12.tr). olabildiğince kurallara uymaya çalıştım ama ister istemez arada frame kaçtı. yinede en uygun site (meb kurallarına!!!!) benim site. ama kiminle karşılaşsam ya hocam site çok sade olmuş yok çok basit olmuş yok hiç bişe yok. e parada yok server kiralayalım. napcam bilmiyorum. ben gidince bu site böyle kalacak....

adiyif' Alıntı:
orta duzey bır kullanıcıda ne guzel gunceller degılmı asp veya php yı yapmayın sayın hocam arastırın okuyun ısımıze geldıgı gıbı davranmayalım bızde ısterdık asp php ama onumuze yazıyı koydular boyle olacak dedıler

CMS , İçerik yönetim sistemleri. mesela en çok tutulan Joomla kullandığınız zaman, "orta" düzeyde bir öğretmene kullanıcı adı verirsiniz. Resim ekler, dosya ekler, Yazı ekler... ve bunu öğrenmek isteyen birine 10 dakikada anlatabilirsiniz. Siteyi baştan yapmasına veya kodlara müdahele etmesini istemiyoruz ki; Word'da yazı yazar gibi...
Örnek, içerik, haber falan yazamak için bir kullanıcı ne yapar? kullanıcı+şifre ile giriş yapar, sonra İçerik menüsünden den Tüm içerik ögeleri, "yeni", yazı yaz, anasayfada göster işaretle, sonra..kaydet.... bitti. Bunları da yapamıyorsa, (yapmamak değil yapamamak) o öğretmen "orta düzey" değil, başlangıçç düzeydir.

Kolaylık konusunda bir sürü örnek yazbilirim. Kitabı bile var : http://www.bilgisayarbilisim.net/joomla ... t6838.html
Kitapta ipuçları bölümünde içerik ekleme, link ekleme vs. görsel olarak anlatılmış. Eğer bir öğretmene uygulamalı olarak bir-iki defa yaptırırsanız iş biter.

arkadaşlar bende asp ile yapmıştım siteyi.müdür tutturdu bu adreste olacak die.meb.k12 li alanı kastediyo.bende bakanlığın alana bi link koydum asp ile yaptığım sayfaya yönlendirdim.bi kaç gün sonra ilçe milli eğitimden arayıp uygun olmadığını söylemişler.illaki bakanlığın okullara ayırdığı alanda olacak sayfalar. e malum bakanlığın alanıda asp php kabul etmyo.vel hasıl sonunda basit bi site yaptm koydum. bu seferde müdür bu nasıl site demesinmi.anlayacağınız aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık.her mem kafasına göre davranıyo bu konuda.bizde napacağımızı şaşırdık

Re: OKULLARIN WEB SITESI MI YANLIŞ? MEB'in YÖNETMELİĞİ Mİ YANLIŞ

yukarıda bazı arkadaşlarda söylemiş ben kısaca özetleyeyim tekrardan
...
meb.k12.tr alan adı kullanılıyorsa PHP ve ASP kullanılamaz
k12.tr alan adı kullanılıyorsa HERŞEY serbest

meb.k12.tr alan adının ZORUNLULUĞU yoktur.

PHP-Nuke, PHP-Fusion gibi FORUM SİTELERİNİN kullanılmaması TAVSİYE EDİLİYOR.

Re:

agahyildiz' Alıntı:
mesela okulumun sitesini ben yaptım. olabildiğince kurallara uymaya çalıştım ama ister istemez arada frame kaçtı. yinede en uygun site (meb kurallarına!!!!) benim site. ama kiminle karşılaşsam ya hocam site çok sade olmuş yok çok basit olmuş yok hiç bişe yok. e parada yok server kiralayalım. napcam bilmiyorum. ben gidince bu site böyle kalacak....

bu başlıkta bende böyle bir yorum yapmışım. ama çok eskidendi. şimdi değişik bir stil uyguluyorum. 60 tl verip bir domain ve bir host aldım. k12.tr olanından. siteyi asp ile oldukça dinamik yaptım. ve parasını ben veriyorum. kodlarım tamamen benim oluyor.başka bir yere atandığımda sitemide arkamda götürüyorum. böylelikle benden sonra o okula gelen bilgisayar öğretmeni hazıra konmamış oluyor. hep asp ile sınırsız özgürlüğün tadını çıkarıyorum. sitemin yönetici kısmında ayarlardan site adı okul adı misyon visyon personel öğretmen gibi şeyler istenildiği gibi değişiyor. bence her öğretmene tavsiye ederim. hem güncellemek kolay oluyor siteyi... sitemiz şuan güncelleniyoror ama açıldığında buyrun bakın bir http://www.catakkopruio.k12.tr

Re: Re:

agahyildiz' Alıntı:
agahyildiz' Alıntı:
mesela okulumun sitesini ben yaptım. olabildiğince kurallara uymaya çalıştım ama ister istemez arada frame kaçtı. yinede en uygun site (meb kurallarına!!!!) benim site. ama kiminle karşılaşsam ya hocam site çok sade olmuş yok çok basit olmuş yok hiç bişe yok. e parada yok server kiralayalım. napcam bilmiyorum. ben gidince bu site böyle kalacak....

bu başlıkta bende böyle bir yorum yapmışım. ama çok eskidendi. şimdi değişik bir stil uyguluyorum. 60 tl verip bir domain ve bir host aldım. k12.tr olanından. siteyi asp ile oldukça dinamik yaptım. ve parasını ben veriyorum. kodlarım tamamen benim oluyor.başka bir yere atandığımda sitemide arkamda götürüyorum. böylelikle benden sonra o okula gelen bilgisayar öğretmeni hazıra konmamış oluyor. hep asp ile sınırsız özgürlüğün tadını çıkarıyorum. sitemin yönetici kısmında ayarlardan site adı okul adı misyon visyon personel öğretmen gibi şeyler istenildiği gibi değişiyor. bence her öğretmene tavsiye ederim. hem güncellemek kolay oluyor siteyi... sitemiz şuan güncelleniyoror ama açıldığında buyrun bakın bir http://www.catakkopruio.k12.tr

ya sizden sonra bir bilgisayar öğretmeni gelmezse !!! bence siteyi okula bırakasanız daha mantıklı. alta da tasarımcı kısmına adınızı koyarsınız olur biter

sitenin okula bırakılmasını bende savunuyorum. ayrıca meb bazı temel kurallar dışında (reklam alınmaması, kişiselleşmemesi, dil kurallarına uyulması vb.) karışmamalı. karışacaksa her okula bir bilgi işlem kadroso versin olsun bitsin. bizde dönelim dersimize ağırlık verelim...
Web yayın ekibini de aktif olarak kullanmalıyız. herkes ahkam kesiyor ama "hocam şu yazıyı wordde yaz ben webe koyayım" dediğimizde burun kıvıran birsürü kişi var.

senjizu' Alıntı:
sitenin okula bırakılmasını bende savunuyorum. ayrıca meb bazı temel kurallar dışında (reklam alınmaması, kişiselleşmemesi, dil kurallarına uyulması vb.) karışmamalı. karışacaksa her okula bir bilgi işlem kadroso versin olsun bitsin. bizde dönelim dersimize ağırlık verelim...
Web yayın ekibini de aktif olarak kullanmalıyız. herkes ahkam kesiyor ama "hocam şu yazıyı wordde yaz ben webe koyayım" dediğimizde burun kıvıran birsürü kişi var.

kesinlikle katılıyorum. evrak getir yayınlayalım diyoruz kağıtta bilgi getiriyorlar. bende geri gönderiyorum. yazdır da getir diye :D

sitenin okula bırakılmasını savunan arkadaşlarım herhalde benim durumuma hiç düşmediler. bir okula görevlendirme gitmiştim. güzelce meb.k12.tr de okuluun sitesini yaptım. sonra görev iptal oldu. oraya gelen bilgisayar öğretmeni sadece adımı silip kendi adını yazdı ve aylarca kullandılar siteyi. sanki kendi yapmış gibi. bunun gibi terbiyesizlikler yok değil. otursun yazsın bir zahmet kodlarını.

Geri