Okulda internet bağlantısı sürekli kesiliyor

Kodla Büyü

deniz1903

Aktif Üye
Bir süredir okulda internet bağlantısı sürekli kesiliyor. Modemi kapatıp açıyoruz bağlanıyor ve bikaç dakika içerisinde tekrar gidiyor. Neden olur bu arkadaşlar? Modeme reset de atmak istemiyorum müdür yeni ve laf anlatmak biraz zor oluyor.

hocam aynı sorun bizde de yaşanıyor teknik servis çağırıp baktırdık kablolar kontrol edildi modem değiştirildi ama yine aynı..bazen memur odasında oluyor labda olmuyor acaba herkese sabit ip versem bu sorun giderilirmi..cok bilgisayar var yaa hepsinin sabit kalmasını sağlamak da zor..laptoplar var eve götürüp getiriyorlar..her gün öğretmenlerin benim internetim yok demesinden bıktım valla

modeme bağlı tüm kabloları çıkarıp teker teker deneyin hocam. arada hub,switch gibi cihazlar var ise onlarında bağlantılarını kesip tekrar deneyin. bazen ağdaki bir kablonun temassızlığı bile tüm ağı öldürebiliyor.

hocam modeminizin yapılandırma ayarlarından otomatik ıp verme aralığını önce ayarlayın. ıp çakışması ihtimali olmasın. hala sorununuz devam ediyorsa modeminiz tp-link marka demektir :lol: modeminizi değiştirin :)
ayrıca modeme reset attığınızda yapılandırma ayarlarını tekrar yapmalısınız.

aynı sorun bizim okulumuzda da yaşanıyor hocam, öğrenciler internet kesintisi yüzünden şikayet ederek başımın etini yediler artık! Biz bilgisayarlara format da attık ama değişen bir şey olmadı, acaba bu sorunun kaynağı internet servis sağlayıcısı mıdır?

ağ sisteminde ne kadar çok bilgisayar,switch vb cihazlar var ise sorun olma olasıkığı o kadar yüksek

bizde de oluyor maalesef

modemi kapatıp açınca düzeliyor

hocam aynı sorun bizde de vardı. okulun ağ yapısını düzenledikten sonra uzun zamandır hiçbir sorun yaşamıyoruz.
okuldaki tüm pc lerde statik ip tanımlı.tahtalar dinamik ip tanımlı.
modem dhcp yi 2-199 olarak ayarladım.sabit ip lerim ise 200-255 arası.
ayrıca biz modemi de değiştirdik.
rj-45 kablolarını tester ile kontrol ettikten sonra tüm ışıkları yanmayan kabloların jack larını değiştirdim.
fatih projesiyle kablolar alt üst olmuştu. eski kullanılmayan ethernet kablolarını çıkardım.
kablosuz internetin şifresini arada değiştiriyorum.modem arayüz şifresini de değiştirebilirsiniz.
internet hızını da yükselttim.
dışarıdan laptop da gelse, tablet de internete bağlansa hiç sorun çıkmıyor artık.

svbarut' Alıntı:
hocam aynı sorun bizde de vardı. okulun ağ yapısını düzenledikten sonra uzun zamandır hiçbir sorun yaşamıyoruz.
rj-45 kablolarını tester ile kontrol ettikten sonra tüm ışıkları yanmayan kabloların jack larını değiştirdim.
fatih projesiyle kablolar alt üst olmuştu. eski kullanılmayan ethernet kablolarını çıkardım.
kablosuz internetin şifresini arada değiştiriyorum.modem arayüz şifresini de değiştirebilirsiniz.
dışarıdan laptop da gelse, tablet de internete bağlansa hiç sorun çıkmıyor artık.
Bir sürü iş desenize!

Okul bölgesinin altyapısı 16 mbps desteklemiyorsa okulun internet hızı da 16 mbps ise bu şekilde aralıklı kopmalar olur hızınızı düşürün. Bi de dhcp'si açık access point varsa ağa switch üzerinden ip dağıtır ve ip çakışması yaptırır, access pointlerin dhcpsini kapatın

Bide modemden swichlere giden kabloların ezilmediginden emin olun

switch kullanıyorsanız problemli olabiliyor bizim okuldaki switchi değiştirdik kesilme yok oldu

modemi başka modemle test et hocam sonrasında Access pointleri kontrol et..

nurhans' Alıntı:
svbarut' Alıntı:
Bir sürü iş desenize!
işimiz ne hocam :wink:

mrb
bahsettiğiniz meb hattımı yoksa Fatih bağlantısımı? bizim okulda da çok sık yaşadığım bir sorun. modemi açıp kapatıyorum geliyor ama 5 dk sonra yine gidiyor. bu konuda geçen yıl bi yetkiliyle görüşmüştük. ağda çok fazla cihaz bağlanınca bu sıkıntı yaşanır demişti. öğrenciler tablet ve cep telefonlarıyla sürekli nette. fatih ağının şifresini de öğrenmişler. şimdi Fatih ağında da aynı sıkıntıyı yaşamaya başladık.
bize kolay gelsin. işimiz zor

Mümkün olan bütün kombinasyonları denememe rağmen bende çözüm bulamadım. Ip den bağlanıp resetliyorum modemi geliyor. Yalnız daha öncede sordum arkadaşlar ölü takliti yaptılar :) Normalde saatlerce kullanıyorum kopma yaşamıyorum. Arabam.com ve gittigidiyor.com a bağlanıldığı anda netim kopuyor. Varmı fikir :idea:

biz bu sıkıntıyı meb hattında yaşıyoruz. bi de enteresan bişe var. diyelim ki ben bilgisayarbilişime girdim. başka bi sekmede başka bi siteyi açmak istiyorum açılmıyor ama bilgisayarbilişmde hiç açmadığım sayfaları açabiliyor. :eek:

Valla hocam ben tarayıcıları gizli sekmede açıyorum kopma yaşamıyorum şuan.Ama benim sorunum belli sitelerde kopma oluyordu sadece

Aynı sorunu bizde yaşıyorduk. Access pointlerin dhcp sini kaptıp access pointlere sabit ip verince duzeldi. Uzun zamandır bir sefer bile problem ve şikayet yok.

okuldaki bilgisayarlardan birine bulaşan virüs ağı çok fazla meşgul ediyor ve modem kendini kapatıyor. bende de aynı sorun vardı uzun uğraşlar sonucu virüslü bilgisayarı buldum sorun çözüldü. size de kolay gelsin hocam

Geri