Okulda fiber var, tahtalarda bağlantı yok(?)

Kodla Büyü

omd

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Selamlar arkadaşlar. Okuluma yeni fiber internet bağlandı. Bilgisayarların ağ ayarlarında sıkıntı yok. Hepsi internete giriyor. Müdür, öğretmenler odası vb. Ancak etkileşimli tahtalar ne otomatik ayarda ne de manuel ayarda internete girmiyor. Otomatik ayarda ağ bağlantısı kuruyor ancak dns bağlantısı yapamıyor. Otomatik gelen 195.175.37.137 ve 195.175.37.138 dns adresleri bunlar. Manuel olarak da 195.175.39.39 ve 195.175.39.40 adreslerini denedim. Tahtalar 10.234.216.xxx şeklinde ip alıyor. Tahtalardaki bu sorun neden olabilir? Nasıl çözebilirim?

Fatih projesiyle ilgili her şey uzaktan kontrol edilebiliyor. Zaten Okula kurdukları switchler yönetilebilir switch.
Akıllı tahtalardan gelen kabloların bağlandığı uçlar uzaktan ayarlanıyor ve o uçlara hangi ip adresi dağıtılacağı bilgisi switchin yönetim panelinden giriliyor.
Aynı şey kablosuz için geçerli.
Bu ayarlarda sıkıntı olabilir. Bunu da biz düzeltemiyoruz. Fatih projesi arıza birimini arayıp durumu bildirin. Muhtemelen uzaktan bağlanıp sorunu kısa zamanda çözerler.

0850 222 48 70 (Bu galiba sadece tahtaların arıza numarasıydı).
Bu değilse her ilçe Milli Eğitim'de Bu işten sorumlu birisi var, ona ulaşın. O halletsin.

Ağ ile ilgili problemlerde erisim@eba.gov.tr adresine mail atarsanız yarım saatte geri dönüyorlar. Çözebilecekleri bir sorun değilse gerekli birimi yönlendiriyorlar. Mailde sorunu, okul bilgilerini kurum kodu vb. ile iletişim için telefon yazarsanız dönüş yapacaklardır.

Ağ ayarlarının her ikisi de (IP ve DNS) otomatik ayarlanmalı, tahtaya internet gelmiyorsa, bağlantı yoksa; kablo tesisatını çeken firmayı arayıp arıza kaydı bırakın.
Bir kaç gün içinde gelip sorunu gideriyorlar.
Ancak siz tahtaların DNS bağlantısı yapamadığını belirtmişsiniz. Tahta açıkken switchi kapatıp 10-15 sn bekleyip tekrar çalıştırın, sorun düzelir. Bu arada switchlerin hiç kapanmaması gerekiyor. Hatta bunun için switchleri besleyen kesintisiz güç kaynağı konulmuş.
IP ve DNS alamayan bilgisayarlar için başka bir çözüm var mı bilmiyorum.

sayın hocam kanaldaki accsespointleri çıkartın arkasındaki kabloları yanlış bağlamışlardır. kabloları yer değiştirip deneyin sorun çözülecektir.

Fatih projesiyle ilgili her şey uzaktan kontrol edilebiliyor. Zaten Okula kurdukları switchler yönetilebilir switch.
Akıllı tahtalardan gelen kabloların bağlandığı uçlar uzaktan ayarlanıyor ve o uçlara hangi ip adresi dağıtılacağı bilgisi switchin yönetim panelinden giriliyor.
Aynı şey kablosuz için geçerli.
Bu ayarlarda sıkıntı olabilir. Bunu da biz düzeltemiyoruz. Fatih projesi arıza birimini arayıp durumu bildirin. Muhtemelen uzaktan bağlanıp sorunu kısa zamanda çözerler.

0850 222 48 70 (Bu galiba sadece tahtaların arıza numarasıydı).
Bu değilse her ilçe Milli Eğitim'de Bu işten sorumlu birisi var, ona ulaşın. O halletsin.
işin özeti.. müdür isteyince de olmaz.. sen isteyince de

Geri