Okula kablolu internet ağı yapma

Kodla Büyü

Gamze05

Üye
Merhaba arkadaşlar. Okulumuzda kablosuz internet ağı var ancak sürekli koptuğu ve etkileşimli tahtalarda kullanılmadığı için idarem benden kablolu ağ sistemi kurmamı istedi. Altyapımız yok. Modemden dağıtıcı kullanarak iki kata kablolu internet çekmem mümkün müdür?(Konuyu yanlış seçmiş olabilirim kusura bakmayın. )

Bir firmayla anlaşıp yapmaları daha mantıklı olurdu.
Eğer siz yapacaksanız yanınıza okulun hizmetli veya işcilerini almayı unutmayın.
Ben yapmak zorunda kalsaydım,
1-Önce kaç bilgisayara kablo çekilecek onu tespit ederdim. Swichteki port sayısını ona göre ayarlardım. Örneğin 13 bilgisayarsa en az 16 lık, 13 üstüyse 24 lük veya 2 tane 16lık. en az 3-4 tane portu ilerisi için açık bırakmak iyidir.
2-Katlar arası kablo geçişi tespit işlemi için mümkünse okuldaki elektrik şaftlarını kullanırdım.
3-Koridorlarda kablolar için kablo sayınına göre en az 10-15cm genişliğinde oluklar kullanırdım. Sınıflarda ise en az 5 cm genişliğinde oluklar... Daracık oluklar kullanmak hem zor hemde ömürleri kısa oluyor
4-Tesisat tavana yakın, düz bir şekilde ve en az 220 cm yükseklikten geçecek sekilde çekerdim. Öğrenciler sıçras bile asla ulaşamasınlar. Bazı okullarda asma tavan var, yada başka bir iş için yapılmış saç tavalar.. eğer öyle birşey varsa çok iyi...
5-Swichleri ve modemi aynı yerde tutar, mümkünse yerden Hatta bu işler için çok güzel kabinetler var.. Eğer kabinet ayarlayamassanız raf yaptırın.. 150 cm yüksekte diğer elektronik cihazlardn bağımsız bir yere koyardım ki ayak altı olmasın. Her kata bir swich kablo maliyetini düşürüyor gibi gözüksede çok da artısı yok. Mümkünse tüm swichler aynı ortamda olmalı.
6-Kabloları mümkünse cat6 yoksa cat5e seçerdim.
7-Planlayıcı olup, oluk monte etme, kablo çekme, duvar delme gibi işlerde okul personelinin %100 desteğini alırdım..
8-Her kata mümkünse 3-4 tane fazladan kablo çekerdim ki, ileride perişanlık olmasın..
9-Kablo mesafelarini ölçüp +%10 fazla top halinde kablo alırdım. (her top 305 metre civarıdır)
10-Her kablonun başına ve sonuna bir numara yapıştırırdım..
11-Sınıflarda gelen kabloyu doğrudan tahtalara takmak yerine önce bir internet prizine bağlar ordan parça kablo ile bilgisayara bağlardım.
12-Kabinet için basit bir soutma sistemi ayarlamaya çalışır, ısı kaynaklarından uzakta tutardım.
13-Kabinete de kablları düzenlemek için UTP cat6 pach panel almaya çalışırdım.

Bazı noktalarda ilerisini düşünerek tasarruf etmeyin. Örneğin kablolaları başta ve sonda birer metre oluk içinde veya kabinette fazla bırakma, fazladan boş port bırakma, her kata 3-4 tane çekilmiş kablo bırakma , idare odalarına ve öğretmenler odasına fazldan 2 uç bırakma.. vb
Uçtan uça kablo uzunluğu 100 metreyi geçmemesi gerekiyor.

Aklıma gelenler bunlar.

Son düzenleme:
Siz yapmasınızda yapanlar sizin işten anladığınız farkettikleri zaman daha kaliteli yapıyorlar..

Eğer firma yapacaksa önce idarenizle görüşüp yukarıdaki yazdıklarımı ve sizin eklemek istediklerinizi belirtin ki ilerideki sıkıntılar sizi bulmasın. Harkacan o kadar para 3-5 kuruş tasarruf için heba olmasın.

Valla bilmem firma işini ama geçen dönem bir labaratuvar kuruldu 30 bilgisayardan oluşan hızlı klavye dersleri için. bize soran eden olmadı. İş bitti fiyat çok gelmiş bize sordular. Baktık 300 metre kadar fazla kablo var. Adamın savunmasına göre ki haklı dediğinde her bilgisayara yaklaşık 8-10 metre fazla kablo bırakmış hem kanal içine, hem kabin içine toplamda. Etik mi değil ama kablo var neticede orada. Dedik o iş geçti teslim alınmış bize soraydınız şimdi neyin peşine düşeceksiniz. Neyse çok geçmedi bir bilgisayara bakarken harici ekran kartı gördüm baktım özelliklere google a girdim kartın tanesi 581 tl. 500 desek 30 bilgisayardan 15.000 tl fazla fatura. Dedim biz labaratuvarlarımızda grafik animasyon dersi için bu kartı kullanmıyoruz onboard ekran kartı işimizi görüyorken. Firma mı verdi başkası mı dedi bu olsun iyi olur diye bilemem ama bilene sorulması işin içinde olması iyi olur.

Siz kurarsınız kurmazsınız bilmem ama en azından idarenin size sorması iyi bir şey. Sonradan bi bak deseler sıkıntı o zaman çıkar.

Geri