OKUL WEB YAYINI KOMİSYONU GÖREVLERİ

Kodla Büyü
hocam okuldan memurlar net açılmıyor, içeriği yapıştırsanız buraya, tam ilgilendiğim konu. ben de şöyle bir belge var bilgisayarbilişimden indirmiştim sanırım, her sene kullanırım, böyle birşey hazırlayabilirsiniz bence.

Ekli dosyalar

• WEB YAYIN KURULU AMAÇ VE İLKELERİ.rar
    11.3 KB · Görüntüleme: 328
T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Sayı :B.08.0.ETG.0.21.04.01.300/ ....../09/2005
Konu :Okulların WEB Siteleri

………………………………VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi :a) Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 20.10.2000 tarih ve B.08.0.ETG.0.21.06.04 /8846 sayılı yazısı.
b) Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 22.11.2000 tarih ve B.08.0.ETG.0.21.06.04 /10.055 sayılı yazısı.

Günümüzde bilgiye ulaşabilen, ulaştığı bilgiyi kendi yapısına uydurabilen, buna yenilerini ekleyebilen toplum ya da kişiler güçlü olarak kabul edilmektedir. Bu değişime ayak uydurmanın kaçınılmaz sonucu olarak öğretim ortamlarında bilgiye ulaşmayı, bilgiyi kullanmayı ve yaymayı sağlayacak her türlü araç kullanılmak zorundadır. Yeni bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte bireylerin erişebilecekleri bilgi kaynakları da değişmiştir. Buna örnek olarak günlük yaşantının her alanına giren ve milyonlarca insan tarafından kullanılan internet, iletişim ve bilgiye ulaşma aracı olarak okullarımızda da yerini almaya başlamıştır.

İnternetin yaygınlaşmasıyla kendi WEB sitelerini hazırlayıp yayınlamaya başlayan okullarımızın sayısında son zamanlarda meydana gelen artış Bakanlığımızca da sevindirici bir gelişme olarak değerlendirilmekte ve yakın gelecekte okullarımızın bu çalışmalarının barındırma hizmetleri (web hosting) açısından desteklenebilmesi için de gerekli teknik alt yapı oluşturulmasına yönelik çalışmalarımız sürdürülmektedir. Bu arada okullarımızın web sayfalarının düzenlenmesi konusunda dikkat etmesi gereken hususlar; ilgi (a,b) de kayıtlı yazılar ile tüm okullarımıza duyurulmak üzere valiliklere gönderilmiştir.

İlgi (a) yazıda "WEB sitesi hazırlayan okullarda; Okul Müdürü veya Müdür Baş Yardımcısı, Bilgisayar Öğretmeni veya Formatör Öğretmen, bir Edebiyat Öğretmeni, bir Yabancı Dil Öğretmeni ve varsa Haberleşme Kolu'ndan sorumlu öğretmen ile oluşacak bir WEB Yayın Ekibi kurulması gerektiği, bu ekibin görevi;

" Sitede yayınlanacak bilgilerin Atatürk İlke ve İnkılâplarına ve genel ahlâk kurallarına uygun olmasını,
" T.C. Anayasası'nın 14. maddesinde yer alan "Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk Devletinin ve Cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek, temel hak ve hürriyetleri yok etmek, devletin bir kişi veya zümre tarafından yönetilmesini veya sosyal bir sınıfın diğer sosyal sınıflar üzerinde egemenliğini sağlamak veya dil, ırk, din ve mezhep ayrımı yaratmak veya sair herhangi bir yoldan bu kavram ve görüşlere dayanan bir devlet düzenini kurmak amacıyla kullanılamazlar…" ilkesine aykırı yayın bulunmamasını,
" Site kapsamında Türkçe'nin düzgün kullanımını,
" Sitenin bireyselleştirilmemesini,
" İçeriğin sürekli güncellenmesini,
sağlamak olacaktır." denilmektedir.

Yine aynı yazıda "okulların hazırlayacakları sitelerin kapsamında; okulun tanıtımının, okuldaki çeşitli faaliyetlere ait duyuruların, öğrencilerin çeşitli branşlardaki özgün ve standart proje çalışmaları ile sanat çalışmalarının, öğretmenlerin hazırladıkları ders programlarının yer alması gerektiği" belirtilmiştir.

Buna göre; Okul WEB sitelerinin oluşturulmasında ve işletiminde yukarda belirtilen açıklamalar ile 5 Şubat 2005 tarih ve 2569 sayılı Tebliğler Dergisinde yayınlanan "Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği" hükümlerine uyulması gereklidir. Aksi takdirde meydana gelebilecek olumsuzluklardan öncelikle "Okul Müdürü ile Okul WEB Yayın Ekibi" sorumlu olacaktır.

Bilgilerinizi, yazımızın Bakanlığımıza bağlı ilinizde bulunan her tür ve derecedeki eğitim kurumlarımıza iletilmesi hususunda gereğini rica ederim.

Doç. Dr. Nizami AKTÜRK
Bakan a.
Genel Müdür

Arkadaşlar sitede yayinlanacak haber ve fotoğrafları ekibe onaylatırken nasıl yapacağız, fotografları ve yazı dökümanları bir A4 e yazdırıp onaylatıp dosyaya mı koyacağız, çünkü sitede her yayınlanacak şeyin onayını alın dendi, öğretmen, öğrenci fotoğraflarını hiç kullanmamalımıyız? Cevap verirseniz sevinirim.

Bu kadar fazla kasmaya gerek yok bence. Kendi adıma konuşuyorum, web yayın kurulunun imzasının yer aldığı aylık raporları ilgili müdür yardımcısına teslim ediyorum. İçerikleri tek tek kurulun hepsine onaylatma sürecine girecek olursak sitenin güncel kalması mümkün değil.

Kişisel bilgilerin yer almamasını, materyallerde rahatsız/rencide edici içeriklerin kullanılmamasını sağlandığınız sürece foto vb ürünlerin yayımlanmasında sıkıntı olacağını sanmıyorum...

Geri