Okul web sitesinde öğretmenlerin bilgilerini tasarlamaya çalışıyorum

Kodla Büyü

alperz

Site Gezgini
Müdürümüz benden şöyle bir tasarım istedi;

Öğretmenler liste halinde görünsün ama hepsinin küçük fotoğrafı olsun. Fotoğrafa tıklayınca açılır pencere öğretmenle ilgili bilgilere ulaşılsın.(kaç yaşında nereden mezun hangi dilleri biliyor vb.)

Ben de şöyle düşündüm. Her öğretmenle ilgili word'de birer sayfa yapıp bunu pdf olarak kaydedeyim ayrı ayrı. (ahmethoca.pdf, mehmethoca.pdf gibi) sonra her öğretmenin fotoğrafını "küçük resim ekle" ile sayfaya ekleyeyim. Sonra onlara link vereyim ve javascript açılır pencere kısmına o pdf'in linkini gireyim. tabi pdf'in boyutu kadar da piksel falan genişlik bildirmem lazım sanırım.

ne diyorsunuz?

Öğretmenlerin fotoğraf ve bilgilerini sitede yayınlamak için herbirinden yazılı izin belgesi almalısınız. Müdürünüze önce izin belgelerini toplamasını isteyin, sonra siteye eklersiniz.
Zaten kadromuz bölümü bu işi yapıyor. Kişiye fotoğraf ekleyebilir, özgeçmiş yazabilirsiniz.

Tam bende Yakuphan hocam gibi yazıyordum O benden önce davradı :) Mevcut teşkilat şeması bu işi görür. Ve internet sitesi yönergesine uygun haraket etmek gerek.
mev.JPG

Soruma cevap arıyorum hala. Var olan teşkilat şemasında fotoğraf görünmüyor. Ad ve soyadın olduğu kutular var sadece. Ben o kutularda küçük fotoğraf göstermek istiyorum.

Normal bir içerik bölümüne Tablo şeklinde resimleri ekleyerek her bir resime link verin. Tablo içinde ister isim ister resim eklersiniz.
Link vererek de söylediğiniz pdf dosyalarına link verdiniz mi istediğiniz olur ama ne kadar kullanışlı olur orası tartışılır.
Yukarıdaki arkadaşların söylediklerini göz ardı etmeyin sonra kişisel verilerin korunması kanunundan başınız ağrır.
Aslında en basit yöntemi teşkilat şemasını kullanmanız.

Yahu izinden bahseden kim? İzni aldık o iş bitti gitti zaten. Sorunun cevabı hariç her şeyi yazdık :D

teşkilat şeması bile fazla, hatta isim ve soyadının sitede bulunmasını istemeyen öğretmenler var.

Müdürümüz benden şöyle bir tasarım istedi;

Öğretmenler liste halinde görünsün ama hepsinin küçük fotoğrafı olsun. Fotoğrafa tıklayınca açılır pencere öğretmenle ilgili bilgilere ulaşılsın.(kaç yaşında nereden mezun hangi dilleri biliyor vb.)

Ben de şöyle düşündüm. Her öğretmenle ilgili word'de birer sayfa yapıp bunu pdf olarak kaydedeyim ayrı ayrı. (ahmethoca.pdf, mehmethoca.pdf gibi) sonra her öğretmenin fotoğrafını "küçük resim ekle" ile sayfaya ekleyeyim. Sonra onlara link vereyim ve javascript açılır pencere kısmına o pdf'in linkini gireyim. tabi pdf'in boyutu kadar da piksel falan genişlik bildirmem lazım sanırım.

ne diyorsunuz?
Müdürünüze söyleyin, oturup kendisi yapsın. Teşkilat şeması neyine yetmiyormuş da yok şöyle olsun yok böyle olsun diyor. Meb böyle müdürler için standart bir site oluşturdu. Hala da ben müdürün dediğini yapacağım deyip kendinizi harap edeceksiniz, buyrun hazırlayın. Ama dikkat edin izinler şifahi alınmış olmasın. Biri şikayet ederse ben resmimin konulmasını istemiyorum derse kanunen suç işlemiş olursunuz.

Eskiden olsa Flash'la yap SWF olarak ekle derdim ama SWF kalmadı neredeyse.. Flash'ta benzer template de zor bulursun herhalde. 10 sene olmuştur kullanmayalı ama tam istediğin sey yapılır.

PDF ile yapmak uygun bir yol olmayacaktır. Çünkü açılan pencere çok çirkin bir görüntü oluşturuyor, ayrıca tarayıcıda pdf açınca üst kısımda araç çubukları çıktığından içeriğin bir kısmı pencere dışında kalabilir. Ayrıca tarayıcılar güvenlik nedeniyle açılır pencerelerin açılmasını engelleyebilir.
Ben olsam, vesikalık fotoğrafları belli bir boyutta kaydederim. Ardından bu resimleri Kadromuz adıyla oluşturduğum bir galeriye eklerim. Photoshop'ta bilgileri düzgünce gösterebileceğim görselliği olan bir şablon hazırlar, her öğretmenin bilgilerini yazar ve ayrı ayrı kaydederim. Bu resimleri de kadromuz adındaki galeriye eklerim.
İçerik kısmında bir sayfa oluşturur, galeriden küçük resim ekle diyerek her vesikalık resmi eklerim, ardından resme tıklayıp, üst kısımdan bağlantıyı düzenle diyerek gelen pencereden Bağlantı URL'si kısmına o öğretmenin bilgilerinin olduğu resmin adresini yapıştırırım. Böylece vesikalık resme tıklandığında ortada bilgilerinin olduğu resim görüntülenmiş olur.
Şahsen 10-20 öğretmenin olduğu bir okulda belki bu zahmete katlanılabilir ama daha fazla öğretmenin olduğu bir okulda bu iş sadece size/bize eziyet olacaktır.

Biz ne dersek diyelim sen nasıl olsa yapacaksın hocam da bunca yıllık birikmişlik var biraz da asabilik var bende. Yorum yapmadan geçemedim. Boş işler bunlarla uğraşmanın eğitime karıncanın gözü büyüklüğü kadar faydası yok, hatta hiç yok. Yok yani. Baş idarecinize selam eder, vazifesini eğitimin kalitesini artırıcı faaliyetlerle meşgul olarak yerine getirmesini tavsiye ederim.

önce kadromuz adında bir içerik kategorisi ekleyin. bu kategoriye her öğretmen için içerik ekleyin. sonra bir başka içerikte tablo halinde resimleri ve öğretmen isimlerini ekleyin. öğretmen resimlerine ve isimlerine o öğretmenin bilgilerinin bulunduğu içeriğin linkini verin.

Bende yapılmaması taraftarı olanlardanım. Yazılı izin alınsa daha ileriki zamanlarda sıkıntı olacağını düşünüyorum. Çünkü okul kadrosu ileriki yılllarda şu anki gibi olmayacaktır ve yeni gelenlerden illaki bu işe itirazı olan çıkacaktır.

Sorunu cevabına gelince ben olsam bir içerik kategorisi ekler ve içine bütün öğretmenler için ayrı ayrı içerikler oluştururdum. İçeriklerin içine de resimleri özgeçmişleri filan eklenebilir.

Ondan sonra ya hocalarımın dediği gibi kadromuz adında bir içerik oluşturup içine tablo ekleyip tablonun içerisinde öğretmen isim ve resimleri eklerim.( Tablo kullanınca düzgün görünüyor çünkü). Eklediğim bu resim veya öğretmen ismine oluşturduğum içerik kategorisi içindeki öğretmen içeriğine link vererek yeni sayfada açmasını sağlardım.

veya kadromuz adında yeni bir içerik oluşturup bunu bağlantı ekle diyerek bağları kısmında da içerik kategorisi gösterisi bi seçerim oluşturduğum içerik kategorisi seçerek eklediğim bugün öğretmenler liste şeklinde görünmesi sağlardım.
Yazarak uzun oldu biraz :)

Son düzenleme:
Hocam müdürünüze söyleyin bu iş kanunen yasak. Okul web sitesine sadece öğretmenin adı-soyadı ve branşı yazılır. Diğer bilgileri yazmak yasaktır. Hele hele resim eklemek kesinlikle yasaktır. Bunun sebebi özellikle mahrumiyet bölgesinde veya terör bölgesinde yaşayan öğretmenlerin can güvenliğini sağlamaktır. Terör örgütünün öğretmenleri hedef almasını engellemek için resim eklemenin yasak olduğu belirtilmiştir. Eğer yanlış hatırlamıyorsam bununla ilgili bir yönetmelik de vardı. Ben bu şekilde bildiğim için çalıştığım bütün okullarda ad,soyad ve branş dışında hiçbir bilgi ekletmedim. Müdür ne kadar ısrar ederse etsin ben gene kendi bildiğimi okudum.

Geri