Okul web sitesi yayın ekibi için mesaj atalım mı?

Kodla Büyü

hasan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Mebpanel'de Destek bölümünde
Bir içeriğin yayınlanması için bildiğiniz gibi Okul İnternet Sitesi Yayın Ekibinin tamamının onayından geçmesi gerekiyor. Bu yayın ekibinde görevlendirilenler içerikleri, yapılan değişikleri internet ortamınında, okul sitesi yönetim panelinden yapacak şekilde bir düzenleme yapabilir misiniz?
Özellikle bu pandemi sürecinde yeni içerik eklerken çok zorlanıyoruz.
şeklinde bir yazı yazdım.
İşe yararmı bilemiyorum ama sizde yazar mısınız? En azından kendime düşeni yaptım.

ben geçen hafta yayınladım direk yayınlandı. öyle bir onay gelmedi
Gelsin diye.
Okul sitesine eklediğiniz içeriğin görevlendirilen öğretmen taradından onaylanıp (onaylama imza yada paraf şeklinde olur) öyle yayınlanması gerekiyor. Yönetmeliğe uygun yapınca haber yapılması güçleşiyor.
Siz her içeriği eklerken o görevli arkadaşlardan imza toplamakta zorlanmıyor olabilirsiniz ama biz zorlanıyoruz. Bazen de imza toplamak yerine çok kısa cümleler ve az görsel kullanarak işin içinden çıkmaya çalışıyoruz.

İlgili konu:https://bilgisayarbilisim.net/konul...toplanti-tutanagi-durumu.176402/#post-1881298

Gelsin diye.
Okul sitesine eklediğiniz içeriğin görevlendirilen öğretmen taradından onaylanıp (onaylama imza yada paraf şeklinde olur) öyle yayınlanması gerekiyor. Yönetmeliğe uygun yapınca haber yapılması güçleşiyor.
Siz her içeriği eklerken o görevli arkadaşlardan imza toplamakta zorlanmıyor olabilirsiniz ama biz zorlanıyoruz. Bazen de imza toplamak yerine çok kısa cümleler ve az görsel kullanarak işin içinden çıkmaya çalışıyoruz.

İlgili konu:https://bilgisayarbilisim.net/konul...toplanti-tutanagi-durumu.176402/#post-1881298
Bunu yapan tek okul olabilirsiniz. :)

İşe yararmı bilemiyorum ama sizde yazar mısınız? En azından kendime düşeni yaptım.
hocam.kesinlikle katilyrum.su anda rahat arkadslar yarın her türlü angarya işi yaparken yönetmelik akıllarına gelir.devlet diyor hepinizin imzası olacak,herkesin haberden haberi olacak,web sitesinde güzel haberler olacak yazılanlari veliler, öğrenciler okuyor.bilisim öğretmeni diyor ki hayır hepsini ben yaparım.cumlelerde öğretmen gününü kutladık tarzı basit cümleler.

Gelsin diye.

Bizde de okulda etkinliği yapan veya okul sitesine içerik eklenmesini isteyen kişiler önce kağıt üzerinde haber içeriğini oluşturup web yayın kuruluna imzalatıyordu , bizde sonra yayınlıyorduk. İmzalı tüm belgelerde saklanıyordu. Pandemiden sonra bunu uygulayamadık maalesef. Dijital onay gelirse çok iyi olur.

Gerçekten çok güzel bir uygulama olur.. Sadece resmiyette kalan bir uygulama ama olması gereken birşey. En son müdürün onaylayacağı şekilde bir sistem gelebilir. Normalde 5 kişiydi herhalde web yayın ekibi ama fazla 5 kişi. Şöyle olabilir, 5 kişi tanımlanır web sitesine, bilgisayar öğretmeni, Edebiyat veya Türkçe Öğretmeni, Rehber Öğretmeni, Müdür Yardımcısı, Müdür... "1 tanesi kesinlikle okul müdürü olmak üzere 3 kişininin onayladığı haber yayınlanır" şeklinde birşey olabilir.

Şahsen istemiyorum böyle bir yol. Ufacık 5 dk lık iş yapacaz milletin peşinde koşacaz. Devlet bu yüzden hantal diyoruz bence. Haberi WhatsApp dan atıyorlar bana. Ben de siteye atıyorum. Dallandırıp budaklandırmak istrmem ben. Ne olabilir ki haberde duyuruda. Çok bariz sıkıntılı bişey varsa uyarırım zaten. Sorun öğrenci fotoğrafları ise şu yaşadığımız süreçte bakan bile kendisi paylaşıyor. Bu kadar kasmayın ya

Çok iyi düşünmüşsünüz. Eminim çoğu okulda sorumluluk sadece BTR'lerde. Resmiyette olduğu gibi görevin tüm ekibe dağılması ve pratikleşmesi sağlanır.

Şahsen istemiyorum böyle bir yol. Ufacık 5 dk lık iş yapacaz milletin peşinde koşacaz. Devlet bu yüzden hantal diyoruz bence. Haberi WhatsApp dan atıyorlar bana. Ben de siteye atıyorum. Dallandırıp budaklandırmak istrmem ben. Ne olabilir ki haberde duyuruda. Çok bariz sıkıntılı bişey varsa uyarırım zaten. Sorun öğrenci fotoğrafları ise şu yaşadığımız süreçte bakan bile kendisi paylaşıyor. Bu kadar kasmayın ya
Hocam farkında değilsin ama örnek veriyorum ben Türkçe öğretmeni ile web sitesine bişey attığımda hocam çok güzel.cumlelernkurutor.olayi anlatıyor.yetersiz bulursa çocuklara daha fazla örnek yaptırıyor.siz basit ama sığ web siteleri istiyorsunuz

kusura bakmayın hocam ama, bence çok gereksiz bir istek, bt ci eklesin, türkçe öğretmeni umursamasın, mebbis şifresini unutsun, 2 gün geçsin, hadi hocam onaylamamışsınız diye peşine düş, arkandan sövsün, sonra idareci onaylasın canı isteyince, sonra müdür şu fotograf güzel olmamış desin, bt ci güncellesin, tekrar türkçe öğretmeni.... hoop bir daha baştan, loop a girdi...

kusura bakmayın hocam ama, bence çok gereksiz bir istek, bt ci eklesin, türkçe öğretmeni umursamasın, mebbis şifresini unutsun, 2 gün geçsin, hadi hocam onaylamamışsınız diye peşine düş, arkandan sövsün, sonra idareci onaylasın canı isteyince, sonra müdür şu fotograf güzel olmamış desin, bt ci güncellesin, tekrar türkçe öğretmeni.... hoop bir daha baştan, loop a girdi...
ben foto çekerim,yazıyı atarım,ama okulda olan olaydan kimsenin haberi olmasın.

Bir kıssa...
Öğrenciler ve görevli öğretmen arkadaşlar aşağıda bir programı yürütüyorlardır tören alanında.
Sunucudan 1 tane, görevli çocuklardan 1'er tane, toplu olarak kutlama ekibinden(öğrenciler) 1 tane fotoğraf alıyorum.(Site için değil!)
Konuşmalar uzayınca ya da konuşanlar tekrara binince diyorum ki tamamdır, yeni bir yüz çıkmayacak...
Sitemiz üyelerinden bir arkadaşımızın dijital panosuna, görselleri photoshop'da işleyip giriyorum.
...
600 kişi, tören bitip içeri girerken girişteki televizyona bakıp bu hangi haftanın töreni diyor. "Az önceki tören" dediğimde afallıyorlar; özellikle de öğretmen arkadaşlar.

Şimdi...bu tür güzellikleri ne kadar hızlı yaparsan, incelikli yaparsan yap madalya yok. Bu daha iyi olmuş diyen yok. Beğendik diyen yok. Branşın hiçbir icraatında geridönüş olmadığı gibi. Ama çocuklar okula girerken görmediyse sonraki ders arasında okul girişinde izdiham oluyor ve mutluluklarını görünce bir nebze yorgunluğum gidiyor. Lakin aynı içeriklerden birazını okul sitesine girmek var bir de. İşte o ölüm. Az önceki törende, sanki diğer törenlerde de defalarca "Şu sınıflarınızın başında durun" dememişsin gibi arkada 3'lü 5'li gruplar halinde öğretmen-öğretmen halinde ya da öğrenci-öğretmen halinde paslaşan ve tören alanına kim çıkarsa çıksın bu muhabbet ortamını yani saygısızlığı normalleştiren ve geyik yapanların birkaçının web yayın komisyonunda da olduğunu hatırlayıp söylenirsin.

Şimdi bu adamlara web sitesi içeriklerinin girişi,kontrolü ya da onayı gibi bir görev versen, şifresini unutan, onay veremeyen, veya bir imza atacak diye teşrifini bekleyeceklerin olur... Diğer taraftan işimi yapıyorum ama neden hep ben yapıyorum, yapıyorum takdir yok, kağıt üstünde herşey mükemmel, neden bir tek ben yoruluyorum? Memlekette zaten müdürü bile yöneten başka bir müdür var. İş bilmeyenler yapıp rezil edeceklerine becerikli birileri el atıversin itibarımız yürüsün düşüncesinden nefret ederim. Yapamıyorsa yapamasın, beceremesin, ceremesini kendisi çeksin umrumda değil. Anlayışım bu.

Okulda kutlama-tören-anma kim yazılırsa yazılsın işi yapan yani kotaranlar hep aynıdır zaten. Sen kimi görevlendirirsen görevlendir. "Bu sefer kutlama ekibi farklı olsun" desen de o adamlar yine seni bulur ya "Geçen seneki programı siz yapmıştınız di mi?" diye başlar ya da kendilerini gerizekalı gibi tasvir edip "İnternete nereden giriyorduk, kutlama için bir-iki şiir bulayım" der yine fıttıran sen olursun. Bunlar saymakla bitmez. Sanıyorum ki sizin okulunuzda da biraz değişmekle beraber İŞİMİZİ KOLAYLAŞTIRACAK BİLGİ ve DENEYİMLERİ HAYATINA SOKMAK KONUSUNDA ÜLKEM ÖĞRETMENİNDEKİ DİRENÇ HİÇBİR TOPRAK PARÇASINDA YOKTUR ! Özellikle teknoloji kullanımı konusunda.

3 gün sonra bir mesaj gelir Google'dan.
"İşletmeniz şu kadar ziyaret edildi, fotoğraflarınız yorumlarınız fark yaratıyor" falan filan.
Okul Sitesi arayüzünden teknik ekibe mesaj atıyorum cevap yok, 1 hafta sonra "Ne oldu o iş?" diyorum; öğlen yemeğinde aramışım gibi üst perdeden bi cevaplar bi cevaplar...
Bu arada kutlamayı yapan ekibin de web komisyonunun da başı üstünde pireler uçuyordur...

Teknik destek çok ilginç yahu, 2 tane destek bileti açtım Aralarında 3 gün var, sonradan açtığım talebe önce cevap geldi, daha önce açtığım talebe ise verilen cevaptan 2 gün sonra cevap geldi. :D :D

Hocam,bütün sene okul web sitesine bakmayan öğretmen öğrenci varken ,bence ne kadar çok öğretmeni isin.icine alırsak o kadar iyi,biri.demiski onay vermeyecek,o sizin sorununuz deilki?

Bence olması gereken bir durum. Okul müdürü bu konuyla ilgili bana "Bir matbuu hazırlayalım, haber yapmadan önce doldur bana göster ben imzaladıktan sonra haberi yap" dedi. Ben de ona şu teklifi götürdüm ve kabul etti "Hocam dedim teknoloji kağıt işini azaltmak için var zaten. Ben haberi yapayım. Resimleri ekleyeyim. Hadi neyse yazayım. Taslak olarak kaydedeyim. Siz ne zaman müsait olursanız okuyun ve yayınlayın". Tek tek onay olmasa da pandemiden önce böyle çalıştık.

Böyle bir düzenleme gelmez. Bakanlık istese bu düzenlemeyi şimdiye kadar bin defa yapardı, ama istemiyor.

Benzer bir durum canlı dersler konusunda da var. Benim çevremdeki hiçbir idareci canlı ders yapmıyor. Bakanlık bunu görmüyor mu, sistem üzerinden görüyor. Yaptırımı geçtim, idareciyi uyarmıyor bile. Çünkü altta kalanın canı çıksın.

Böyle bir düzenleme gelmez. Bakanlık istese bu düzenlemeyi şimdiye kadar bin defa yapardı, ama istemiyor.

Benzer bir durum canlı dersler konusunda da var. Benim çevremdeki hiçbir idareci canlı ders yapmıyor. Bakanlık bunu görmüyor mu, sistem üzerinden görüyor. Yaptırımı geçtim, idareciyi uyarmıyor bile. Çünkü altta kalanın canı çıksın.
Katılıyorum hocam, eğer böyle bir düzenleme olacak olsaydı çoktan yapılırdı. Bana da WhatsApp üzerinden gönderiliyor. Basit düzenlemelerle 5 dakikada hallediyorum. Zamanımı yediği söylenemez :)

Ne diyeyim, "doğayı sev yeşili koru !!!" durumuna Allah kimseyi düşürmesin.

Okul web sitesini düzenleme görevi için ek ders ödemesi de olmalı bence. Çok öğretmenli(diyelim 5-6 bilişim öğretmeni var) meslek okullarında sorun oluyor . Kimse görev almak istemiyor.

Okul web sitesini düzenleme görevi için ek ders ödemesi de olmalı bence. Çok öğretmenli(diyelim 5-6 bilişim öğretmeni var) meslek okullarında sorun oluyor . Kimse görev almak istemiyor.
Götürü hesabı mı parça başı mı para olsun. Atılan fotoğraf sayısı kadar da para olabilir.
İnşallah sizde benim gibi ironi yapıyorsunuzdur.

Götürü hesabı mı parça başı mı para olsun. Atılan fotoğraf sayısı kadar da para olabilir.
İnşallah sizde benim gibi ironi yapıyorsunuzdur.

Bu dönem başı bizim okulda yaşananları görseydiniz çok ciddi olduğumu anlardınız. Görev almamak icin dilekçe verenler,arkadan haber yollayarak beni yapmayın diyenler. Evde bilgisayarım yok diyenler, çocuklarım uzaktan ders yapıyor bilgisayarım müsait değil diyenler, bu görevi alırsam başka bir şey yapmam diyenler. Daha yazayım mı yeterli mi Sayın Öğretmenim?
Bu iş için ücret olursa belki talip olan olur ya da üstüne bu görev kalan karşılığında ücret alıyorum diye avunur.

Bu dönem başı bizim okulda yaşananları görseydiniz çok ciddi olduğumu anlardınız. Görev almamak icin dilekçe verenler,arkadan haber yollayarak beni yapmayın diyenler. Evde bilgisayarım yok diyenler, çocuklarım uzaktan ders yapıyor bilgisayarım müsait değil diyenler, bu görevi alırsam başka bir şey yapmam diyenler. Daha yazayım mı yeterli mi Sayın Öğretmenim?
Bu iş için ücret olursa belki talip olan olur ya da üstüne bu görev kalan karşılığında ücret alıyorum diye avunur.
hocam çok doğru diyorsun ama bt rehberlerinin asli görevi olduğu için bize yani bt rehbercilere yaramaz ama meslek lisesindekiler için ya da btr olmayanlar için bence de 1 saat de olsa ücret ödenmeli.

hocam çok doğru diyorsun ama bt rehberlerinin asli görevi olduğu için bize yani bt rehbercilere yaramaz ama meslek lisesindekiler için ya da btr olmayanlar için bence de 1 saat de olsa ücret ödenmeli.
Asli görevimiz bu kurulun bir üyesiyiz. Tek sorumlusu değil...

Asli görevimiz bu kurulun bir üyesiyiz. Tek sorumlusu değil...
bt rehberliği görevlendirmesinde yapılacakların hepsi asli görevidir bt rehberinin. ama bt öğretmeninin değil. ama bt rehberi komisyon/kurulun çalışmasını istemesi, her şeyi kendisinin yapmaması da en doğal hakkıdır.

Bir de bazı arkadaşlar yazılı kağıtlarında, etkinliklerde vs. BT Rehber öğretmeni, bt ve yazılım öğretmeni gibi şeyler yazıyor. Bizim branşımız "Bilişim Teknolojileri". Bilişim teknolojisi yazanı bile düzeltmek lazım.

Katılıyorum hocam, eğer böyle bir düzenleme olacak olsaydı çoktan yapılırdı. Bana da WhatsApp üzerinden gönderiliyor. Basit düzenlemelerle 5 dakikada hallediyorum. Zamanımı yediği söylenemez :)
Bırakınız zamanı, kafa yedirtir insana; çok etkinlikli bir okuldaysanız hele.
Aslında buradaki asıl mesele, herkesin görevini yapması; işin azlığı-çokluğu vs. değil. Biz her şeyi aman elime mi yapışacak, yapayım deyip yaptıkça iş üstümüze başımıza yapışıyor, kalkmıyor. Ben de yapıyordum evvelden, ama artık yapmak istemiyorum gerçekten. Ona harcayacağım vakte açar bir kitap okurum, kurs dinlerim daha iyi benim için. Neden vaktimi boşa harcayayım ki?
Ama burada hata benim, biraz acemilikten gelen. İşi en başından rayına oturtmak gerek. Siz iyi bir şekilde durumu anlatırsanız, karşıdaki de anlayacaktır kanâatindeyim. Yok kimse yapmazsa işi biz neden tek başımıza üstlenelim ki?
Neyse... Ne geliyorsa başımıza aslî görevlerimizi bilemeyişimizden geliyor herhâlde. Bir de çok yardımsever oluşumuzdan. Hah...

Kadromun bulunduğu okul tek müdürlük ilkokul ve ortaokul olarak 2 okul var haliyle 2 okul sitesi var . Akıllı tahtamız yok diye başka okulda btr oluyorum etti mi sana 3 okul . 3 okulun web sitesi güncelliyorum bazen yeri geliyor saatlerimi alıyor bir de onun bunun onayını beklersem yandım . Zaten mevcut durumumdan nefret ediyorum çünkü

@hasan hocam, sizin yazdığınıza benzer bir şekilde ben de yazdım destek kısmından. Müdür yazıyı okumuş, arkasından iş çevirdiğimi söyledi bana geçenlerde.o_O Sanki orada yazılanları sitede ekli herkesin görebileceğini ben bilmiyorum. Çok ilginç. Kendisine daha evvel de belirtmiştim, yine açıkça belirttim, artık haber yapmak istemediğimi, web yayın ekibinin benden ibaret olmadığını... Gerisini kendisi düşünsün artık.

Geri