Mesleki eğitim merkezi (mesem)

Kodla Büyü

mav96

Site Gezgini
Degerli hocalarım mesleki teknik Anadolu liseleri bünyesinde açılan mesem Ler ile ilgili bir soru soracaktım.internette mevzuatta baya aradım ama bulamadım maalesef. Tecrübeli arkadaşlar, bilen arkadaşlar cevap yazarsa minnettar olurum.bu mesemler okullarda açıldı ve bunun içinde müdür yrd.si görevlendirildi. bu müdür yrd.larinin görevi yada görev tanımı nedir. Okul kordinator müdür yrd.si mesem öğrencilerininde sigorta vb.islemlerini yapmakla yukumlumu? yoksa bu işler yani mesem öğrencisinin tüm islerini sigortada dahil mesem için atanan müdür yardimcisimi yapar

Mesem okul içinde bir program. Nasıl ki maol, örgün programları için işler varsa, bu işleri yapmak için md. yrdcısı görevlendiriliyorsa, mesem için de Müdür md. yardımcılarından bir tanesini mesem işlemlerini yapmak için görevlendirilir. Bu koordinatör md. yrd.sı da olabilir diğer bir md. yrd.cısı da. Müdür veriyor görevi sonuçta.

sigorta hassas bir konu. yapılan yanlışlıkta sgk cezayı direk müdüre kesiyor.
bu bağlamda görev dağılımını da müdür nasıl ayarlarsa o şekilde yürütülür. isterse tüm sigorta işlerini birinize, kalan diğer işlemleri birinize verebilir. ben müdür olsam sigorta işlemlerini bir gün kapanıp kendim yapardım. ya da yapıldıktan sonra tek tek kontrol ederdim.

benim çocuğu 3 gün önce mesem e kayıt ettik, 3 gündür iş yerine gidiyor, galiba pazartesi derslere girmesi gerekiyor bu pazartesi dersler başlıyor mu acaba, dersler Türkiye geneli eş zamanlı mı başlar yoksa il ilçelere göre değişiklik gösterir mi?

Haftada 1 gün okulda dersi olur, diğer günler işletmeye gider. Hangi gün dersi olduğunu ve ders programını idareden öğrenin.

Haftada 1 gün okulda dersi olur, diğer günler işletmeye gider. Hangi gün dersi olduğunu ve ders programını idareden öğrenin.
müdür bey telefonunu kapatmış ulaşamadım, ben herkes pazartesi derse girecek diye biliyordum ama yazdıklarınızdan herkes farklı gün olabiliyor diye anladım, mesemler cumartesi açık oluyor mu? bide pazartesi ders başlıyorsa ve bizim çocuk okula pazartesi gidecekse diye bugünden öğrenelim dedim.

Okullardaki Mesem öğrencilerinin koordinatörlük ücreti ödenmesi için sayı sınırı var mı?

Bizim alanda 4 öğrenci var.

İdareciler "Koordinatörlüğe gideceksiniz, ama toplam öğrenci sayısı 12'den az olduğu için ücret ödeyemeyeceğiz" diyorlar. Bunun böyle olduğunu gösteren resmi bir yazı da gösteremiyorlar.

Bu koordinatörlük görevine gitmesek ne yapabilirler merak ediyorum doğrusu. Vermedikleri ekders ücretini mi kesecek...

Bilgisi olan arkadaşlar yazarsa seviniriz.

Norm kadro yönetmeliği son derece açık işletmelerde mesleki eğitim dersi grup sayısına bağlı değil.diğer dersler ders yüküne katılmaz ancak ime katılır grup sayısı tutmasada.
(2) (Değişik: RG-18/8/2022-31927-C.K.-5975/7 md.) Meslekî eğitim merkezi progra- mında alan/dal derslerine ilişkin ders yükü hesaplanırken şubeler gruplara bölünmez ve bir şube- deki öğrenci sayısının birinci fıkranın (ç) bendinde belirtilen grup oluşturma sayısının altında olması durumunda işletmelerde meslek eğitimi dersi dışındaki alan/dal dersleri ders yükü hesabı- na dâhil edilmez. İşletmelerde meslek eğitimi ders yükü hesaplanırken meslek alanındaki tüm sınıf seviyelerinde kayıtlı toplam çırak sayısı;
a) 10-41 çırağa kadar 1,
b) 41-81 çırağa kadar 2,
c) 81-121 çırağa kadar 3,
ç) 121-161 çırağa kadar 4,
d) 161-201 çırağa kadar 5,
e) 201-241 çırağa kadar 6,
f) 241-281 çırağa kadar 7,
g) 281-321 çırağa kadar 8,
ğ) 321-361 çırağa kadar 9,
h) 361-401 çırağa kadar 10,
ı) 401-441 çırağa kadar 11,
i) 441 ve daha fazla çırak için 12,