Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Okul switchine iki ayrı internet hattı takılabilir mi?

Konu, 'Sistem, Ağ ve Güvenlik' kısmında iskete tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. iskete

  iskete Site Gezgini

  Kayıt:
  16 Mart 2010
  Mesajlar:
  58
  Beğeni:
  0
  Yeni okul binasına taşınacağız. Yeni okul binasının en altında bulunan switchte müdür ve müdür yardımcısı odalarına giden ethernet uçlarını ayırıp modem üzerinden bunlara MEB Telekom hattını bağlayacağız. Boşta kalan switche ilçemizde wifi yayını yapan özel bir intenet hattını bağlayacağız. Ancak 30 derslik bulunduğu için 30 pcnin aynı anda yüklenmesiyle bu hattın çok sağlıklı çalışacağını zannetmiyorum. Bu sebeple 2. bir hat gerekebilir. Peki 2 ayrı hat aynı anda switchte sorunsuz çalışır mı? Sınıflarda morpa kampüse, okulistiğe ve en fazla youtubedan çizgi film videoları izlenecek nadiren. Yaptığımız için yasal olmadığını biliyorum. Bu şekilde 1 yıldır bu wifi yayını yapan internet hattını kullandık çok rahat ettik. Aşırı yağmurlu günler dışında hemen hemen hiç zorluk çekmedik. İlkokul olduğumuz için bilgisayarları zaten sadece öğretmenler kullanıyor.
   
 2. TEknocinim

  TEknocinim Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2018
  Mesajlar:
  3
  Beğeni:
  2
  Hocam iki hat interneti switche bağlamanız bişey fark etmez pcler hangi cihazdan ip aldıysa onun üzerinden çıkmaya devam ederler.
   
  iskete bunu beğendi.
 3. iskete

  iskete Site Gezgini

  Kayıt:
  16 Mart 2010
  Mesajlar:
  58
  Beğeni:
  0
  Öyleyse bir hattın modemi üzerinden 15 pcye ip atayacağız. Diğer hattın modemi üzerinden diğer 15 pcye ip atayacağız. Böylece hem internet yükü paylaşılacak, hem de ip çakışması gibi bir durum olmayacak. Elle atamazsak örneğin 27 pc bir hatta 3 pc bir hatta bağlanma riski olabilir değil mi?
   
 4. sezar10

  sezar10 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Ekim 2009
  Mesajlar:
  288
  Beğeni:
  30
  Load balance cihazı ile yapabilirisniz. Ancak arayüz ayarları biraz ugrastirabilir. Okulumuzda tplink in loadbalance cihazını dediginiz gibi kullandık sorun olmadı. Ama pc ler iki ayrı modemden ayrı ip ler aldı. Yani okulda ki pc lerin bir kısmı 192.168.1.x alırken diğerleri obur modemin ip blogu olan 192.168.2.x grubundan ip aldi
   
  iskete bunu beğendi.
 5. TEknocinim

  TEknocinim Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2018
  Mesajlar:
  3
  Beğeni:
  2
  hocam hem switch cacheleri için hemde yavaşlama olmaması için ayrı switchlerde olması daha iyi olur
   
  iskete bunu beğendi.
 6. senolak

  senolak Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Şubat 2013
  Mesajlar:
  201
  Beğeni:
  9
  Modemlerden birinde DHCP özelliği aktif olsun diğerinde kapalı. Otomatik ip adresi alan bilgisayarlar DHCP'si aktif olan modemden ip adreslerini alırlar. Diğer bilgisayarlar ise farklı bir ağ geçidinden olmak şartıyla elle ip ayarları yapıldıktan sonra 2. modemden internete bağlanabilir. (Örneğin DHCP'si aktif olan 1. modemin ip adresi 192.168.1.1 ise 2. modemin ip'si 192.168.2.1 olabilir)
   
  iskete bunu beğendi.
 7. iskete

  iskete Site Gezgini

  Kayıt:
  16 Mart 2010
  Mesajlar:
  58
  Beğeni:
  0
  Öyleyse şu daha iyi olur. 16 veya 24 portlu yeni bir switch alınacak (300 lira civarı) İdarenin ethernet uçları tespit edilip MEB internet hattının takılacağı modeme bağlanacak. Sınıflara giden 30 uç varsa 15i tek hattın bağlı varolan switche, diğer 15 tanesi de diğer hattın bağlı olduğu switche bağlanacak. Böylece hem ip çakışması olmayacak hem kablosuz ağ yayma, delme biçme, kablo, elektrik çekme derdi olmayacak. Her öğretmen sınıfındaki prizden ethernetten kablolu bağlanacak. Hem de kablosuz bir hat olmadığı için müdürü veya bizleri rahatsız edecek bir durum olmayacak.
   
 8. Enddlesss

  Enddlesss Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Ekim 2015
  Mesajlar:
  542
  Beğeni:
  35
  Arkadaşlar okullarda özel int bağlantısı kullanmak yasak değil mi?
  Vakti zamanında böyle bir yazı gelmişti
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal