Okul siteniz için gelişmiş büyük bir portal (moodle)

Kodla Büyü

nuribjk

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar,

İmzamdaki hazır okul şablonu düşündüğümden çok çok fazla ilgi görünce aklıma hemen moodle geldi :)

Türkiye' de hemen hemen herkesin moodle' in varlığından bi haber olduğunu biliyoruz. Açıkçası bende bu sisteme tam hakim olduğumu söyleyemem ama en azından üniversitede biraz kullanmışlığım vardı.

Sistemin Türkçe oluşu, açık kaynak kodlu oluşu, bol tema alternatifinin oluşu, yine bol miktarda modül alternatifi moodle' in artılarıdır diyebiliriz.

Tabi joomla, drupal, wordpress gibi sistemlerden en büyük farkı ise sistemin tamamen eğitim amaçlı hazırlanmış olması.

Moodle' de öğrencileri derslere kaydedip, internet üzerinden online sınav yapabiliyorsunuz.

Ayrıca istediğiniz bir çok özellik (haber, anket vs) mevcut. Ama bana göre en önemlisi online sınav özelliğinin olması.

Özelliklede meslek lisesindeki öğretmen arkadaşlar sistemi etkin bir şekilde kullanabilirler.

Örnek Moodle sistemi : http://moodle.kocschool.k12.tr/

Bu da moodle ile ilgili hazırladığım biraz daha ayrıntılı yazı : http://www.pcegitim.net/scriptler/moodl ... m-portali/

Re: Okullar için gelişmiş büyük bir portal (moodle)

üniversitedeyken bir kaç ay tanıma fırsatım olmuştu. moodle birçok içeriğin kolayca yönetilebildiği güzel bi sistem. başlangıçta karışık görünse de öğrendikten sonra kolay geliyor

Evet hocam başlangıçta biraz karışık gelebilir ama sonuçta ortaya güzel ve işlevsel bir şeyler çıkacağı kesin. Bilgisayarbilisimde başlığı açmadan önce arattım 7 tane moodle kelimesi ile ilgili sonuç buldum. Bu portalı kullanmasak bile bilişim öğretmenleri olarak bu benzer içeriklerden haberdar olmamız gerek diye düşünüyorum.

peki bu sistemi okul web sayfası ile bağlantılı hale getirip meb sunucusundan yayınlama imkanımız var mı?

tbasar' Alıntı:
peki bu sistemi okul web sayfası ile bağlantılı hale getirip meb sunucusundan yayınlama imkanımız var mı?

meb in verdiği server hizmeti maalesef asp yada php desteklemiyor hocam. ben böyle bir talepte bulunmuştum ilgili birimden, bütün okulların web sitelerini hazırlayan öğretmenlerin güvenlik konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olamayacağı için sadece html destekli bir server kullandıklarını ifade etmişlerdi. Yani siz moodle yada başka bir portal kullanmak isterseniz ücretli host almanız gerekecek.

kendi yaptığım gelişmiş okul sistemi tam sizlere göre. tamamen türkçe ve tamamen bir genç türkün tasarladığı sistemdir. aşağıdaki linkten görüntüleyebilirsiniz.

post443495.html

merhaba;
moodle sisteminde kurulmuş bir siteye video konferans sistemi olan bigbluebutton nasıl entegre edilir. internette localhosta gösteriyor ancak uzak sunucuya nasıl yapılır bilgi yok...yardımcı olursanız sevinirim...
hosting firmasına da (kebirhost) aynı soruyu yazdım. cevap bekliyorum...hala gelmedi

Geri