Okul Koridorunda Arduino Uygulamaları

Kodla Büyü

sugibi

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Okul koridoruna astığımız Dijital duyuru panoları, Donanımlardan oluşan mantar panolar eskidi diye düşünüyorum arkadaşlar. Sınıflarımızda önceleri sadece bilgisayarlar vardı. Afişler tasarladık, dikkat edilecek noktaları astık, korumaya çalıştık, önemli şahsiyetleri panolarda gösterdik...Bazen 2018 yılında halen konunun özü yerine etrafında ve önemsiz şeylerle vakit kaybettiğimizi düşünüyorum. Sınıfımıza asmak için halen Sınıf kuralları afişi için aranıyorsak biraz yanlış yoldayız gibime geliyor. Tabi sınıfı bile olmayan arkadaşlarımız var ama bir köy okuluna bile bu farkındalığı götürmek için çare çok isteyene...

KONUYA DÖNELİM :)
İçinde bulunduğumuz dönem içerisinde Arduino ve Robotik konuları, temelde de Üretim Felsefesi su götürmez bir şekilde tavan yaptı. Dersine girmediğimiz öğrenciler üzerinde, yeterli bilince sahip olmayan veliler ve diğer öğretmenler üzerinde bir farkındalık oluşturmak ve daha ilgi çekici hale getirmek adına öğrencilerimizle birlikte kodlayıp tasarlayabileceğimiz uygulamaları koridorlarda kullanıp renkli hale getirebilir miyiz diye düşündüm.

Koridorlarımızda öğrencilerin zarar vermeden sahiplenebileceği, bazen etkileşime girerek eğlenebileceği minik Arduino uygulamalarını hayata geçirebilir miyiz? Yapan, uygulayan, benim gibi sesli düşünerek fikir verebilecek arkadaşlarımız çıkar mı aramızdan ?

*Önceden uygulayan arkadaşlarımız varsa Fotoğraf paylaşırlarsa başlığımızı da zenginleştirmiş oluruz.

Son düzenleme:
Ben de aynı konuyu düşünüyordum hocam. Lakin normal panoyu bile zar zor astı okul idaresi..Bu dediğiniz masraflı bir iş..destek göreceğimi sanmıyorum :(

rüşvetle çalışıcağız yakında :) ben kendi adıma başladım, bilişim sınıfına öğrencilere derste göstermek amacıyla makey makey ve arduino set aldırmak için okula tanıtım animasyonu yaptım 300 tl kaptım:) bundan sonra her iş için bir fiyatım var hehehe

Ben de aynı konuyu düşünüyordum hocam. Lakin normal panoyu bile zar zor astı okul idaresi..Bu dediğiniz masraflı bir iş..destek göreceğimi sanmıyorum :(

Hocam kastettiğim uygulamalar para gerektiren uygulamalar değil :) Minik ve masrafsız daha çok. Geliştirme kartı ve sensörlere vs... yetecek kadar para olsa yeter. Ya da bunları hareketli parçalarla zenginleştirebilir, 3D çıktılarla destekleyebilirsiniz. Elbette okulun gücüne ve bizlerin, öğrencilerimizin yeteneğine göre değişir. Misalen ilkokul seviyesindeki bir okulda Kiriş üzerine ya da duvar kenarına yerleşecek bir sensörle boy ölçümü yapıp LCD ya da Display ile çocuklara eğlenceli dönütler vermek gibi :) Masraf yok, eğlenceli mi; evet, çocuklar olaya dahil oluyor mu; evet, isterlerse birlikte yapabilir misiniz; evet...Bunun gibi.

Tabi bunu yaparken olayı bir LED yakmaya indirmek de yanlış olur. Önemli olan dikkati çekmek, enteresan bir fikri uygulamaya geçirmek !

Dün gece EBA'da 1.seviye kitapları yayınlandı. Öğretmenleri de harekete geçirmenin iyi bir yolu olur diye düşünüyorum :)

Kesinlikle aşırı uzmanlık gerektiren birşey olmasına gerek yok. Çünkü çocuklar bu tür uygulamaları algılayamadıklarında arkaplanını ya merak etmiyor ya da işin mutfağına girmek istemiyorlar :/ Tabi çocuklarımızın seviyesine göre değişebilir bu durum.

Son düzenleme:
Hocam kastettiğim uygulamalar para gerektiren uygulamalar değil :) Minik ve masrafsız daha çok. Geliştirme kartı ve sensörlere vs... yetecek kadar para olsa yeter. Ya da bunları hareketli parçalarla zenginleştirebilir, 3D çıktılarla destekleyebilirsiniz. Elbette okulun gücüne ve bizlerin, öğrencilerimizin yeteneğine göre değişir. Misalen ilkokul seviyesindeki bir okulda Kiriş üzerine ya da duvar kenarına yerleşecek bir sensörle boy ölçümü yapıp LCD ya da Display ile çocuklara eğlenceli dönütler vermek gibi :) Masraf yok, eğlenceli mi; evet, çocuklar olaya dahil oluyor mu; evet, isterlerse birlikte yapabilir misiniz; evet...Bunun gibi.

Tabi bunu yaparken olayı bir LED yakmaya indirmek de yanlış olur. Önemli olan dikkati çekmek, enteresan bir fikri uygulamaya geçirmek !

Dün gece EBA'da 1.seviye kitapları yayınlandı. Öğretmenleri de harekete geçirmenin iyi bir yolu olur diye düşünüyorum :)

Kesinlikle aşırı uzmanlık gerektiren birşey olmasına gerek yok. Çünkü çocuklar bu tür uygulamaları algılayamadıklarında arkaplanını ya merak etmiyor ya da işin mutfağına girmek istemiyorlar :/ Tabi çocuklarımızın seviyesine göre değişebilir bu durum.
Hocam kitabın linkini verir misin?

rüşvetle çalışıcağız yakında :) ben kendi adıma başladım, bilişim sınıfına öğrencilere derste göstermek amacıyla makey makey ve arduino set aldırmak için okula tanıtım animasyonu yaptım 300 tl kaptım:) bundan sonra her iş için bir fiyatım var hehehe
hocam animasyonu merak ettim acaba paylaşma imkanınız olur mu? @elrond

fikir çok güzel uygulamaya sokmak gerekir ben de düşünüyorum olursa paylaşacağım

Hocam bu konu benim de aklımdaydı ve bu ortamı yarattığınız için teşekkür ediyorum. Aklıma günlük hayattaki uygulamalar geliyor ama bunu okula ve arduino ya nasıl yansıtırız bilemiyorum.

Moskova Metrosu
İsveç Metrosu

Bu doğrultuda bir şeyler yapılabilir mi acaba?

Piyano olayı için makey makey olabilir sanki diğeri için ultrasonik mesafe sensörü iş görmez mi hocam?

Piyano olayı için makey makey olabilir sanki diğeri için ultrasonik mesafe sensörü iş görmez mi hocam?

Hocam bu videoları seve seve izlemiş olmama rağmen -ki yeni değiller, galiba 2 senelik- neden okul için birşeyler üretme fikri yeni geldi bilmiyorum. Demek ki videoları çoğunlukla vakit geçirmek için izliyorum dedim bir an.

Sözün özü, tam da bunun gibi şeyler hocam bahsettiğim !!!

BAŞLIĞI OKUYAN TÜM ARKADAŞLARA !
Bugün sabah GSM Shield ile ilgili bir başlığı okurken bir öğretmen arkadaşımız GSM shield ve Gürültü sensörü sayesinde Okul Müdürüne "Şu sınıfta fazlaca ses var" diye mesaj gönderen bir sistem yaptığını anlatmıştı :) Örnekler gittikçe çoğalıyor. Başlık yukarıda kalırsa daha çok fikir gelecek eminim. Düşünmeye ve paylaşmaya devam.

Hocam cok mantikli uygulama olur ogretmen ogrenci ve velilerin derse bakışı değişir. İlk başta boy olcerle baslayip daha sonra metrodaki piyano hosuma gitti. Birer hafta sergilenebilir diye dusundum. Zeka oyunu tarzi Farkındalık birşey yapilabilir mi acaba. yaratmamız lazim

https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/arduino-ornek-projeler.150987/
adresimdeki başlığımdaki projelerden koridora uygun olanlar yapılabilir.
Örneğin LED yakalama oyunu uygun bir şekilde kutulanırsa koridorda oynatılabilir.
Baloncuk Üretgeci ile koridorda yukarıda bir yere asılarak tenefüslerde baloncuk üretilerek çocukların eğlenmesi sağlanabilir.
Konudaki 3. proje ile çocukların renkler oluşturması sağlanarak eğlenmeleri sağlanabilir.
Maliyetini ve emeğini karşılayabilirim diyenler
https://www.instructables.com/id/Big-auto-dim-room-clock-using-arduino-and-WS2811/
adresindeki büyük saati yapıp, okul girişindeki holde sergileyebilirler.

https://www.instructables.com/id/Secret-Knock-Detecting-Door-Lock/
adresindekini kendi laboratuarımıza uygulayayıp, kapının 3 kez tıklatılmasıyla kapının açılması sağlanabilir.
Yine yukarıdaki mesajımdaki konuda geçen ses ölçerin büyük hali koridora konup, koridordaki gürültü belli bir seviyenin üzerine çıktığında kırmızı ışıkların yanması ve mümkünse dıt dıt şeklinde ses çıkarılması sağlanabilir. Gürültümetre de denilebilir.

Son düzenleme:
Harika bir başlık, kim düşündüyse tebrikler, paylaşımlar da çok güzel.

Harika bir fikir. Bende bu konu üzerinde düşüneceğim. Işık çaktınız beynimde. Farklı ne yapabilirim diye düşünüyordum?

Arduino ile öğretmenler odasının kapısına veya tavana, yeşil ve kırmızı ledler döşetip, teneffüste yeşil, ders saatinde kırmızı yanmasını sağlayabiliriz.
Arduino + RTC zaman devresi + röle + Şerit LED ile yapılabilir. Zil çalınca 20-30 saniye ilgili rengi yakıp, söndürebiliriz.

Geri