Okul Dijital Pano (Ücretsiz, İnternetsiz)

Kodla Büyü
Hocam merhabalar. Benim kuracağım bilgisayarda işletim sistemi h sürücüsünde kurulu. Okul Pano ise C sürücüsüne kuruluyor. C sürücüsü farklı bir hdd takılıyken h isminde kalmış. Ne yapabilirim?

• Beğen
Tepkiler: ea
iniyor ama arşiv bozuk hatası veriyor
İndirdim ve kurdum. Meb hattından mı indiriyorsunuz. Bende Dosya indirme programı var sorunsuz indiriyor. Ama arkadaşın PC sinde normal indirme ile denedik sizin ki gibi sorun verdi. Çok yavaş indiriyor. Bir başka makina da indirdi ve kuruldu. MEB hattı ise şuan sorun var. 4 mb dosyayı 10dk. indiriyor

Sayın hocam öncelikle emeğinize sağlık,dosya normal iniyor ama rar dışına çıkarırken arşiv bozuk hatası veriyor.4 defa indirdim aynı hatayı verdi düzeltirseniz sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: ea
Sayın hocam öncelikle emeğinize sağlık,dosya normal iniyor ama rar dışına çıkarırken arşiv bozuk hatası veriyor.4 defa indirdim aynı hatayı verdi düzeltirseniz sevinirim.
Merhaba
Öncelikle şuan meb hattından sorun var. Dosya bozuk değil. Dosya indirme yöneticisi ile deneyin. Ya da sorun çözülünce indirebilirsiniz.
Tekrar yüklemek sorunu çözmeyecek. Dosya sağlam çünkü.
Not: Download programı ile 10 sn de iniyor. Crc hatsı vermiyor. (4mb)

Virüs programı uyarı veriyor nedendir sayın hocam.
Bende Evde Bitdefender İnternet Scurity Lisanslı - İş yerinde McAfee İnternet Security 2018 lisanslı yüklü herhangi bir sorun yok.
Acaba Winrar SFX olduğu için mi. Bir de Zip li yükleyeyim siteye 10 dk sonra indirebilirsiniz. Deneyip bana bilgi verebilirseniz memnun olurum.
Her zaman Lisanslı Antivirus Programı kullanırım. Hiç dosyalarıma virüs bulaşması gibi bir sorun yaşamadım. Ama yinede tedbirli olmak lazım.
Siteden yüklediğim Zip li dosyayı indirip C: ne kopyalayın. Bakalım aynı uyarıyı verecek mi.

Son düzenleme:
Hocam merhabalar. Benim kuracağım bilgisayarda işletim sistemi h sürücüsünde kurulu. Okul Pano ise C sürücüsüne kuruluyor. C sürücüsü farklı bir hdd takılıyken h isminde kalmış. Ne yapabilirim?

Programın nerede olduğu öneli değil ama OkulPano.xls mutlaka (c:\OkulPano) dizininde olmalı. Bu durumun çözümü var.
1- Siteden zipli dosyayı indirin yeni yükledim. İstediğiniz yere kopyala yapıştır yapabilirsiniz. Ama sorun devam eder.
2- Sürücülerin ismi Masa üstü- Bilgisayarım - Sağ tuş - Yönetim seçtikten sonra, disk yönetiminden değiştirebiliyor.
Ama işletim sistemini kurulu olduğu sürücüyü değiştirmek mümkün olmayabilir. Denemek lazım. ama boşta olan bir sürücü C: yapılabilir.
Ama en iyisi bilgisayarı kökten normale çevirmek.
Bağlı tabloları size uygun hale getirebilirim. Ama yinede bence, bilgisayarı önce normale döndürün.
Bilgisayarın çökmesi yada sıfırlamayı göze alırsanız. Disk yönetiminden sürücü isimlerini değiştirmeyi deneyin.

Hocam excel de değişiklik yapamıyorum, ne yapmamk gerekiyor?
Hocam muhtemelen yardım sayfasını değiştirmeye çalışıyorsunuz. O sayfa bilgi için diğer sayfalara bilgi girebilirsiniz. Ayarlar, Dersler v.s.

Birde Excel dosyasında Makroları aktif etmeniz gerkiyor

Son düzenleme:
Programı C: sürücüsü dışında kullanmak
Not : Linkler yeniden düzenlenmiştir.
1- Yardım Dosyası
2- D: sürücüsünden çalışan OkulPano
3 - Sürücüsünden çalışan OkulPano
http://canakkale.meb.gov.tr/www/dijital-okul-pano/icerik/2710
*** Öncelikle zipli dosyayı indirin istediğiniz bir yere çıkarın ya da Kurduğunuz (SFX ile açılmış) OkulPano klasörünü istediğiniz bir yere taşıyın ***

1 . Yol : ( C:\ ) sürücüsüne OkulPano adında bir dizin açın ve içine okulpano.xls dosyasını kopyalayın ya da taşıyın .... bu kadar.

2. Yol : programı tamamen C: sürücüsü dışında kullanmak

Çözüm: office 2007 ya da sonrasını kullanıyorsanız.....

1- Okul Pano dizinini istediğiniz bir yere taşıyın ya da Zipli dosyayı indirin. çift tıklayıp açın
istediğiniz yere OkulPano klasörünü sürükleyip çıkarın
2 - OkulPano klsöründeki OkulPano.mdb access dosyasını açın
3 - üsteki iki tablo dışındaki tablolardan birine sağ tıklayın
4 - Sağtuş menüsü - Bağlı tablo yöneticisini seçin
5- Pencere içinde tablolar görünecek. sağ taraftan Tümünü Seç düğmesine tıklayın.
6 - En altta her zaman yeni konumu sor ; kutusunu işaretleyin ve Tama Düğmesine tıklayın
7 - Tamam düğmesini tıklayınca bir pencere açılacak, OkulPano yu açtığınız dizini bulun ve OkulPano.xls dosyasını seçin
8- Dialog pencersi kapanacak ..
dikkat !!!!!!!!
Önünüzde açık olan pencerenin en altındaki her zaman yeni konumu sor kutusundaki tiki kaldırın (Bu önemli) ve kapat düğmesini tıklayın.

artık programın yeni konumunda çalışması lazım.
Her yer değiştirdiğinizde bunu tekrar etmelisiniz.

Son düzenleme:
Arkadaşlar
Bir arkadaşın uyarısı üzerine 3 ayrı lisanslı antivirus programı ile tarattım sorun yok. İnternet de biraz araştırınca bu sorunu yaşayanlar varmış.
Winrar 5.50 ile yapılan sfx dosyaları Win10 Defender zararlı yazılım olarak görebiliyormuş.
Programı Tarattığım Virus Programları
1. Bitdefender İnternet Security 2018
2. Macfee İnternet Security 2018
3- Kasperky İnternet Security 2015
Sitede Zipli dosyayı da koydum. Sorun yaşayanlar zipli dosyayı kullanabilirler.
Bana gelen bazı soruları topluca cevap vermek gerekirse.
1-Setup dosyası neden yapmıyorum.

1-Visual studio ile setup dosyası hazırladım. Ama dosya boyutunu 10 mb daha arttırıyor. Gereksiz dll dosyaları ekliyor.
2- inno setup var biraz kullanımı karışık geldi. Ama güzel bir program bu tür programlara ihtiyaç duyan arkadaşlara önerebilirim ayrıca ücretsiz bir yazılım.

2- Neden C: sürücüsüne kurmak gerekiyor?.
Aslında program Access db kullanıyor. Kullanıcıların daha kolay veri girişi yapacaklarını düşündüğüm için veri girişi için excel kullanıyorum.
Bir Ders programı yada Saatler tablosunu düşünün veri girişi excel kadar kolay olmaz.
OkulPano.mdb dosyası Exceldeki tablolara bağlı( c:\OkulPano\okulpano.xls ye bağlı). Aslında kodla excelden access'e aldırabilirim ama; anlık ve çok hızlı veri aldığı için bu yöntemi kullanıyorum.

3- Ekran çok kalabalık daha sade olsa
1 -
2009 yılında OkulBorsa programını bir proje kapsamında yazmıştım. O zamanlar bu tür programlar pek yoktu ya da ben bilmiyorum. OkulPano ilk sürümünü daha sade bir pano isteyenler için 2005 yılında yazmıştım. Bu tür programlar bilgi ekranıdır. Filim seyreder ya da sunu izler gibi bütünsel bakılmaz. Herkes ilgi duyduğu alana bakar diye düşünüyorum.
Sonuç olarak OkulPano 4 ü artık geliştirmeyi düşünmüyorum. Nesneleri animasyonlu gösterim konusu Masa üstü programlarda pek olmayan bir özellikti. Bu benim için son nokta oldu. OkulBorsa ve OkulPano tecrübelerimden sonra;
Eğer zaman ve güç bulabilirsem tamamen modüler ve kullanıcının seçimine bağlı yeni bir program geliştirmek istiyorum.
Düşündüğüm özellikler
1 - Kullanıcı İstediği modülleri ekleyip ekran dizaynını kendi ayarlayacak. Nesnelerin nereye hangi büyüklükte olacağını belirleyebilecek.
2- Tema kaydeder gibi yaptıklarını kaydedecek ve istediği temayı kullanabilecek.
3- Yine Animasyonlu gösterim seçimli olacak.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
Sizlerin önerilerini değerlendirmek isterim. Önerilerinizi yazarsanız memnun olurum.

Başlıksız-1.jpg Hocam nöbetçi öğretmen kısmında resimdeki gibi bir sıkıntı var. 1-2 günlük nöbetçi listesini beraber gösteriyor.

Öncelikle pano için teşekkürler, elinize sağlık. Benim sorum tavana asılı olan Lcd ekranla bilgisayar arasındaki bağlantıyı nasıl kurduğunuz. Bilgisayardan panoya görüntüyü Hdmi ya da Vga aracılığıyla, yani her halükarda kabloyla aktarıyoruz değil mi? Bu durumda bilgisayarı nereye yerleştiriyorsunuz arkadaşlar? Fikir verebilir misiniz?

Öncelikle pano için teşekkürler, elinize sağlık. Benim sorum tavana asılı olan Lcd ekranla bilgisayar arasındaki bağlantıyı nasıl kurduğunuz. Bilgisayardan panoya görüntüyü Hdmi ya da Vga aracılığıyla, yani her halükarda kabloyla aktarıyoruz değil mi? Bu durumda bilgisayarı nereye yerleştiriyorsunuz arkadaşlar? Fikir verebilir misiniz?

Hocam biz HDMI ile sağladık bağlantıyı. televizyonun asılı olduğu duvarın arkasındaki sınıf boştu. Bilgisayarı oraya koyduk biz.

Ekli dosyayı görüntüle 58514 Hocam nöbetçi öğretmen kısmında resimdeki gibi bir sıkıntı var. 1-2 günlük nöbetçi listesini beraber gösteriyor.

Hocam
Büyük ihtimalle günü ve tarihi birlik de doldurdunuz. Ya tarih bölümü yada gün bölümü dolu olmalı.
Buradaki amaç : (İki ayrı Listeleme yapılabilmektir)
1- Nöbetçi listesi sabit ise Gun Sütununa günleri yazıp Tarih alanını boş bırakıyorsunuz.
2- Nöbetçi listesi değişken ise Tarih girip Gun Alanını boş bırakıyorsunuz.
Ya da siz istediğiniz birini tercih edin. Ama Tarih ya da gün listeleme alternatifinden birini tercih etmelisiniz.
Sanırım sizde ikisi de dolu.

Son düzenleme:
Hocam
Büyük ihtimalle günü ve tarihi birlik de doldurdunuz. Ya tarih bölümü yada gün bölümü dolu olmalı.
Buradaki amaç : (İki ayrı Listeleme yapılabilmektir)
1- Nöbetçi listesi sabit ise Gun Sütununa günleri yazıp Tarih alanını boş bırakıyorsunuz.
2- Nöbetçi listesi değişken ise Tarih girip Gun Alanını boş bırakıyorsunuz.
Ya da siz istediğiniz birini tercih edin. Ama Tarih ya da gün listeleme alternatifinden birini tercih etmelisiniz.
Sanırım sizde ikisi de dolu.
Hocam öncelikle ellerinize sağlık, emeğiniz için de çok teşekkürler.
Çok güzel ve faydalı bir çalışma yapmışsınız, acaba bu panoda istediğimiz yerleri çıkartıp yerine başka istediklerimizi ekleyebilir miyiz?

Hocam öncelikle ellerinize sağlık, emeğiniz için de çok teşekkürler.
Çok güzel ve faydalı bir çalışma yapmışsınız, acaba bu panoda istediğimiz yerleri çıkartıp yerine başka istediklerimizi ekleyebilir miyiz?
Merhaba
Ne yazık ki Bölümler sabit
Metinli ya da resimli metin gibi bölümler kendi içinde esnek bir yapıya sahip. ama şekilsel ve içerik olarak değişiklik yapamazsınız.
Siz ne gibi bir şey eklemek istiyorsunuz. Biraz ayrıntı belirtebilir misiniz.

Son düzenleme:
Merhaba
Metinli ya da resimli metin gibi bölümler kendi içinde esnek bir yapıya sahip. ama şekilsel ve içerik olarak değişiklik yapamazsınız.
Hocam sizden birşey rica edebilir miyim? Lise'de 37 sınıf var ve bunları şuanda hangi ders bölümünde hepsini göstermek için ne yapabilirim? Hepsini sığdırabilir miyim?
Bir de bazen okul bilgileri excel dosyasının okul bilgileri alanı dolu olmasına rağmen panoda boş görünüyor, bu neden olabilir?

Hocam dosyayı ekledim
Merhaba
Hocam OkulPano.xls dosyasını ekledim

Ekli dosyalar

• OkulPano.rar
    85.1 KB · Görüntüleme: 36
Hocam dosyayı ekledim

Hocam OkulPano.xls dosyasını ekledim
Merhaba
Birçok bilgi benim programda ki eski bilgi en önemlisi DERS sayfasını doldurmamışsınız.
Bu durumda nasıl yayınlayacaksınız. Ben 37 ders girilmiş haliyle test ederim diye sizden istemiştim. bu durumda sizin bilgileriniz işime yaramaz.

Merhaba
Birçok bilgi benim programda ki eski bilgi en önemlisi DERS sayfasını doldurmamışsınız.
Bu durumda nasıl yayınlayacaksınız. Ben 37 ders girilmiş haliyle test ederim diye sizden istemiştim. bu durumda sizin bilgileriniz işime yaramaz.
Hocam dolduruyorum birazdan atsam bakabilir misiniz?

Hocam dolduruyorum birazdan atsam bakabilir misiniz?
hocam bir günde yapabilirmiyim bilmiyorum ama bakmaya çalışırım.
birde nöbetçi öğretmenleri ikişerli yazmışsınız resimlerle uymaz bu şekilde. Birerli olmalı. Sayı aşyorsa Onlarıda döndürerek göstermek gerekir

hocam bir günde yapabilirmiyim bilmiyorum ama bakmaya çalışırım.
birde nöbetçi öğretmenleri ikişerli yazmışsınız resimlerle uymaz bu şekilde. Birerli olmalı. Sayı aşyorsa Onlarıda döndürerek göstermek gerekir
Tekli olarak düzeltiyorum hocam, çok teşekkürler

Hocam çok fazla sınıf olduğu için biraz uzun sürdü ama ancak yetiştirebildim, zamanınız olursa bakabilir misiniz?
Yarına yetişebilir mi? Yarın okulda açmayı düşünüyoruz da o yüzden, çok teşekkür ederim hocam

Ekli dosyalar

• OkulPano-DOLU.rar
    94.7 KB · Görüntüleme: 27
Geri