Okul bilgisayarları internete giriyor Tahtalar Girmiyor.

Kodla Büyü

mebbis

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşalar biligisayarlar nete giriyor sıkıntı yok yapılandırma otomatik ve aşağıdaki şekilde.

Fakat tahtalar dns alamadığı için nete giremiyor. Not: sınıflarımızda accespoint yok kablo direk gelmekte.

bilgisayarın otomatik aldığı.
DHCP Etkin: Evet
IPv4 Adresi: 192.168.1.52
IPv4 Alt Ağ Maskesi: 255.255.248.0
IPv4 Varsayılan Ağ Geçidi: 192.168.0.1
IPv4 DHCP Sunucusu: 192.168.0.1
IPv4 DNS Sunucuları: 195.175.37.137, 195.175.37.138

Tahtanınki
ipv4 10.38.227.121
alt ağ maskesi 255.255.255.128
Ağ geçidi 10.38.227.1
dhcp sunucusu 10.38.227.1
dns: boş

Faz2 ve sorun yeni
Daha önce 1 kez oldu sistem odasındaki router ve swithclerin fişini çekip taktık düzeldi. Ama şimdi 2 kez kapatıp açtık düzelmedi.

sorun yine switch dedir. Güç kablosunu değiştirin. Ben sorunu bu şekilde çözmüştüm.

Dnsleri elle verince internet geliyor. Fakat her tahtada deepfreze var. Bir defa elle vereyim diyorum ama şöyle bi durum var

10.201.129.251

195.175.37.137 195.175.37.138

195.175.39.40 195.175.39.39

Bu üç dnsde tahtalarda çalışıyor.
Sorum şu hangisi verirsem ileride sıkıntı olmaz.

195.175.39.40 195.175.39.39

ben bu ikisini kullanıyorum
herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

mebbis' Alıntı:
Hattımız fiber. Bu arada kapatımm açtım ama yine sırun düzelmedi.
hocam çalıştığım okulda tahtaların bir kısmı internete girmiyordu. "DNS sunucuyla" ilgili bir problemdi. Kabinet odasında 4 tane alt altta switch bulunuyor. Kabloyu 4 switchten 3 üne taktım çalışmadı port ışığı yansa bile internete girmiyordu. En alttaki switche takınca tahta internete girmeye başladı. Ip çakışması oluyordu . Bence switcleri tek tek deneyin

tahta switch'i 25-26-27-28 nolu porttan idari bilgisayarların switch'e yine 25-26-27-28 nolu portlardan bağlı olması gerekir
idari bilgisayarların switch'i 25-26-27-28 nolu porttan modemin GE1 portuna
yine idari bilgisayarların switch'i 01-24 arası porttan modemin FE0 portuna bağlı olması gerekir diye biliyorum.

hcbalt' Alıntı:
mebbis' Alıntı:
Hattımız fiber. Bu arada kapatımm açtım ama yine sırun düzelmedi.
hocam çalıştığım okulda tahtaların bir kısmı internete girmiyordu. "DNS sunucuyla" ilgili bir problemdi. Kabinet odasında 4 tane alt altta switch bulunuyor. Kabloyu 4 switchten 3 üne taktım çalışmadı port ışığı yansa bile internete girmiyordu. En alttaki switche takınca tahta internete girmeye başladı. Ip çakışması oluyordu . Bence switcleri tek tek deneyin
Hocam bizde faz2 kapsamında 2 switch var. üstteki tahtalar
alltaki idare odaları. başka switch yok

scarkci' Alıntı:
tahta switch'i 25-26-27-28 nolu porttan idari bilgisayarların switch'e yine 25-26-27-28 nolu portlardan bağlı olması gerekir
idari bilgisayarların switch'i 25-26-27-28 nolu porttan modemin GE1 portuna
yine idari bilgisayarların switch'i 01-24 arası porttan modemin FE0 portuna bağlı olması gerekir diye biliyorum.

tahtaların bağlı olduğu switchin 27. protundan idarenin switcinini 27. portu bağlı.
fiberden gelen data koblosu tahtaların bağlı olduğu switchin 28. protuna bağlı.
Yani üstteki switch alttaki switche interneti veriyor ama kendi üzerindeki tahta protlarına veremiyor.

hocam bizde fiber bağlandıktan 3-4 gün sonra tahtalarda net gitti
sadece idari bilgisayarlarda daha doğrusu priz portlarda net var
sınıflarda bu bağlantı a.p. lerle köprülendiği için tahtalarda yok
a.p.lerin tamamında ledler yanıyor sorun yok görünüyor ancak net yok

destek hattını aradığımda a.p.lerin uzaktan pasif edildiği bir çalışma olduğu uzaktan kendilerinin aktif edeceklerini söylediler
fakat vpn var adsl leri iptal edin yazısı geldi
çat pat kablosuz tahtaların bir kısmını adsl üzerinden bağlıyordum şimdi adsl kesilince o da gidecek

çözüm arıyor
a.p.pasif olduğundan tahtalar nete giremiyorsa a.p.gelen kablo ile tahta kablosunu birleştirici aparatla bağlamayı denedim
yani a.p.gelen 2 kkabloyu böyle birleştirdim ancak tahtaya yine net gelmiyor

kabinde durum bu

Ekli dosyalar

• DSC_0197.JPG
    DSC_0197.JPG
    173.9 KB · Görüntüleme: 346
Bugün okulumuza fiber internet bağlandı. Firma yetkilisi arkadaş modemi kabine bağladı ve dizüstü bilgisayar ile hız testi yaptık, okulumuz için ayrılan hız 100mbit'miş.
Sonrasında interneti switchlere verdiğimizde malum problem ile karşılaştık. Duvarlarda bulunan prizlerde internet olmasına rağmen etkileşimli tahtalara internet gelmiyor.
Sınıflarımızda access pointler takılı ve ışıkları yanıyor. Bu access pointlerin doğru configüre edildiğini gösterir mi emin değilim tabii. 444 5 777 numaralı telefonu arayarak arıza kaydı oluşturdum geri dönmelerini bekliyorum. Bu aşamada benim yapabileceğim herhangi birşey var mı? (FAZ 2 )

1) fatih kablosuz ağına bağlanabiliyorum. Tek bir kablosuz ağ aktif görünüyor (f@tih) normal mi?
2) BT labına 24'lü switchten interneti dağıtmaya çalıştığımda sadece tek bir bilgisayar ip alıyor. Bu sorunu da 444 5 777 nolu telefona mı bildirmek lazım?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

hocam fatih wifi nasıl bağlandınız?

bende durum aynı netaş saha sorumlusunun tel buldum aradım switch lerden birinin configürasyonu silinmiş
gelip konfigure edecekler hala bekliyorum

İnternette wifi şifreleri dolaşıyor onlardan bir tanesini denedim ve bağlandım telefonumdan eğer ağ yayını varsa siz de deneyebilirsiniz. Aslında wifi ile bağlandığımı söyleme nedenim şu ; forumda bu konu ile ilgili birçok başlık okudum genelde yazılan tahtaların bağlanmama nedeninin Access point kaynaklı olduğu söyleniyor. Ya aktif değil ya da config edilmemiş demişler forumda ben de ışıklar yanıyor access pointlerin ve telefonumdan bağlanıyorum ama bu AP'lerin tam olarak doğru çalıştığını göstermiyor sanırım.. bizim problem ya switch ya da AP config kaynaklı sanırım.

Bu arada 444 5 777 nolu telefona sesli mesaj bıraktım sorunla ilgili ama mesajınız alınmıştır kaydedilmiştir gibi bişey teyit edilmedi, sesli mesajı bırakıp bir süre bekledim herhangi bir şey olmayınca kapattım. Bu sistemin doğru kullanımı nasıl bilen varsa yardım etsin ;)

Az önce aklıma gelen birşeyi denedim. BT labımdaki ET'yi wifi ile internete bağladım çalışıyor. Tüm sınıfları sorun çözülene kadar bu şekilde bağlamayı düşünüyorum. Aslında bu çözümü elemiştim çünkü söylenen wifiye sadece tabletlerin bağlanacağı yönündeydi ama şimdi tahtalar bağlanıyor wifi ile bu normal mi?

Demise' Alıntı:
İnternette wifi şifreleri dolaşıyor onlardan bir tanesini denedim ve bağlandım telefonumdan eğer ağ yayını varsa siz de deneyebilirsiniz. Aslında wifi ile bağlandığımı söyleme nedenim şu ; forumda bu konu ile ilgili birçok başlık okudum genelde yazılan tahtaların bağlanmama nedeninin Access point kaynaklı olduğu söyleniyor. Ya aktif değil ya da config edilmemiş demişler forumda ben de ışıklar yanıyor access pointlerin ve telefonumdan bağlanıyorum ama bu AP'lerin tam olarak doğru çalıştığını göstermiyor sanırım.. bizim problem ya switch ya da AP config kaynaklı sanırım.

Bu arada 444 5 777 nolu telefona sesli mesaj bıraktım sorunla ilgili ama mesajınız alınmıştır kaydedilmiştir gibi bişey teyit edilmedi, sesli mesajı bırakıp bir süre bekledim herhangi bir şey olmayınca kapattım. Bu sistemin doğru kullanımı nasıl bilen varsa yardım etsin ;)

Hocam internette dolaşan hatta bilgisayarbilişim de paylaşılmış wifi şifrelerini denedim fakat f@tih ağına bağlanamadım. (faz-2) Kablolu bağlantıda problem var sanırsam yada halen uzaktan konfigüre edilme işlemi gerçekleşmedi. Kullandığınız şifre hangisiydi acaba? Özelden mesaj olarak gönderme şansınız var mı?

arkadaşlar boşa uğraşmayın beni bugün aradılar biz merkezden halledeceğiz diye ellerinde birçok okul varmış 1-2 hafta içinde sorun çözülür dediler.

Arkadaşlar ben de şunu merak ediyorum:
Fiber hat bağlandı, ilk gün net vardı fakat daha sonra girilmez oldu. İki haftadır bu durumdayız. Sizce ne olmuş olabilir.

Bendeki güncel son durum şu arkadaşlar..
Okuldaki tahtalar kablo ile internete bağlanıyor artık fakat BTlabı ip alamıyor yine ve bir tane sınıfta ethernet kablosu takılı değil diyor sanırım orda bir tesisat problemi var. Bu tarz problemleri de mi 444 5 777 nolu hatta bildiriyoruz? Hoş oradan herhangi bir geri dönüt alamadım ben ;)
Kendimize ait olan switchler üzerinden interneti BTlabına ve idareye çoklayamıyorum, sadece tek bir bilgisayar ip alabiliyor.
Daha önce de belirttiğim gibi bütün tahtaları wifi üzerinden de internete bağlayabildiğim için problem olan tahtaları da wifi ile bağladım internete.

Geri