ÖĞRETMENLERİN EBA CANLI HARİCİ DERSLERDE SİBER SALDIRILARDAN KORUNMALARI

Kodla Büyü

ffddnn

Üye
Merhaba herkese. Dün MEB alınması gereken önlemler hakkında sms yoluyla tüm öğretmenleri bilgilendirdi. Yalnız daha önce yaşanan uygunsuz bir olayı şikayet etmek, kişiyi tespit etmek için nasıl bir yol izlemeliyiz? Aynı durumu yaşayan ve çözüm bulan arkadaşlardan destek bekliyorum. Teşekkürler şimdiden.

Cılız kalmış.Zoom lisansı hakkında ve KVKK hakkında bilgilendirme olmalıydı.Meb mi öğretmen mi sorumlu?

Bunca zaman geçti (yaklaşık 9 ay), şimdiye kadar çoktan Türkiye çapında belli noktalarda sunucu altapısı oluşturulup kendi canlı ders yazılımımızı kullanıyor olmanız gerekirdi.
Kesinlikle katılıyorum hocam. Zoom da güvenlik bir yere kadar. Başımıza her şey gelebilir. Eba dan giriş yapılmasi pek bir değişiklik yaratmadı. Yine aynı olumsuz olaylar olabilir.

Hırsız içerdense hiçbir kilit/şifreleme işe yaramaz. Öğrenciler başkalarıyla paylaşıyor girişleri, sanki hep ayrı tanımlasak onu paylaşamayacak. En güzeli önceki gibi sadece ebaya giren öğrencinin canlı dersi yapabilmesi, o bile hacklenemez değil.

Alınacak en önemli önlem waiting room olayı ve güvenlik kısmından ekran paylaşımı sesi ismini değiştirme hakkını elinden alma bunların aşıp yine bı şeyler yapıyorsa ona öğretmenlerin yapacağı hiçbir şey yok

Sacma bir açıklama olmuş bakanlığın, cozum degil... Marttan beri calisma yapiyorlardi nerde? Bir gun sonrasi belli değil. Bakanlık ya uygulama geliştirme yapacaktı yada hazir olanla anlaşıp kendi istediği sekilde guncelleme, girenlerin kaydi yok bir sey yok, derse girsen ne olur ebadan? Hersey belli id, sifre... Bekleme odasi ne oalcak? Hic yada isim değiştirme olmasa ne olacak? Kocaman hic.. resmen oyuncak ettiler cigeri 5 para etmez yaratıklara.

Bekleme odasını aktif etsen de, o sınıftan bir öğrenci adı ve okul numarası ile derse girdiği zaman, bu kendisi de olsa başkası da olsa kabul ediyoruz, etmek durumundayız. Dolayısıyla bu saboteleri şu an için kesin bir engelleme yolu maalesef yok.

Yine de bekleme odası, ad-soya-okul no ile derse giriş, tüm sesleri kapatıp söz alanların sesini açma, adını değiştirmeyi kapatma özelliklerini kullanıyorum.

Bekleme odasını kullanmıyorum. Derse başlıyoruz 5 öğrenci 10 saniye sonra 6 7 oluyor. Sonra biri hattan düşüyor bağlantısı keiliyor o sırada 2 kişi daha geliyor sonra o bağlantısı kesilen tekrar geliyor derken biri tekrar gidiyor. Participants sayısı sürekli değişiyor. Sürekli bekleme odasından öğrencileri kontrol etmek gerekiyor ders mi anlatalım onunla mı uğraşalım. Ama yapmamız lazım lazım da dersin bölünmesi de bir yere kadar.
Öğrenci tarayıcı üzerinden zoom'a giriş yapıyor. Çünkü ablası abisi biri zoom hesabı açmış onun hesabından geliyor derse ismi kendine ait değil. Cepten gelirken ismi değiştirebiliyor ama tarayıcıdan gelirken değiştiremiyor. Zoom'un saçmalığı.
Havelsan yerli milli zoom geliştirdi haberleri nerede şimdi?

Sabit ID kullanmayın deniliyor neden?
ID numarası daha önceden gruplardan paylaşılmış olabilir ve bu ID ile başka birileri girebilir diye.
Peki sabit ID vermesek de otomatik ID versek, bir öğrencimiz o ID numarasını bir başkayla paylaşamaz mı? bence tehlike açısından bir fark yok. İkisi de tehlikeli. Tehlikesi şöyle; O ID ile hiç tanımadığımız kişi derse katılıp, uygunsuz bir gösteri sunabilir bize. Bunun önüne nasıl geçeriz? geçemeyiz. ID ister sabit olsun, ister otomatik olsun, niyet belli ise bunun önüne geçemeyiz. Bekleme odasını aktif etsek bile bunun önüne geçemeyiz, çünkü adını bilmediğimiz bir sürü öğrencimiz derse katılıyor. Yani bekleme odasında adını bilmediğimiz biri varken kabul etmeyecek miyiz? Bence bekleme odasını aktif etmek de güvenlik açısından yeterli değil. Biri geliyor, biri gidiyor, biz bekleme odasındaki öğrencileri mi kontrol edeceğiz yoksa dersimize mi bakacağız. Ben sabit ID yapıyorum ve bekleme odasını da aktif yapmıyorum. Linke tıklayan giriyor. Yani otomatik ID ve bekleme odasını aktif etmemin güvenlik açısından bir farkının olmadığını düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum acaba? Bu konu ile ilgili MEB sms gönderdi ama bence o sms de önerilenleri yapmamız yeterli değil. İlk başlardaki EBA dan idarecilerin tanımladığı canlı dersler daha güvenli idi. O zaman ID ve şifre görünmüyordu.

Sabit ID kullanmayın deniliyor neden?
ID numarası daha önceden gruplardan paylaşılmış olabilir ve bu ID ile başka birileri girebilir diye.
Peki sabit ID vermesek de otomatik ID versek, bir öğrencimiz o ID numarasını bir başkayla paylaşamaz mı? bence tehlike açısından bir fark yok. İkisi de tehlikeli. Tehlikesi şöyle; O ID ile hiç tanımadığımız kişi derse katılıp, uygunsuz bir gösteri sunabilir bize. Bunun önüne nasıl geçeriz? geçemeyiz. ID ister sabit olsun, ister otomatik olsun, niyet belli ise bunun önüne geçemeyiz. Bekleme odasını aktif etsek bile bunun önüne geçemeyiz, çünkü adını bilmediğimiz bir sürü öğrencimiz derse katılıyor. Yani bekleme odasında adını bilmediğimiz biri varken kabul etmeyecek miyiz? Bence bekleme odasını aktif etmek de güvenlik açısından yeterli değil. Biri geliyor, biri gidiyor, biz bekleme odasındaki öğrencileri mi kontrol edeceğiz yoksa dersimize mi bakacağız. Ben sabit ID yapıyorum ve bekleme odasını da aktif yapmıyorum. Linke tıklayan giriyor. Yani otomatik ID ve bekleme odasını aktif etmemin güvenlik açısından bir farkının olmadığını düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum acaba? Bu konu ile ilgili MEB sms gönderdi ama bence o sms de önerilenleri yapmamız yeterli değil. İlk başlardaki EBA dan idarecilerin tanımladığı canlı dersler daha güvenli idi. O zaman ID ve şifre görünmüyordu.
EBA canlı dersler daha güvenlidi, doğru.
Gelelim sabit ve değişken id-şifre olayına. Sabit id de idnizi ve şifrenizi öğrenen birisi her dersinize rahatlıkla girebilecekken değişken id-şifrede bu ihtimal daha düşüktür. Ayrıca bekleme odasından öğrencileri kabul ederseniz sınıf listesinden kontrol etme şansınız var. (evet zahmetli ve zaman kaybettiriyor) Ancak unutmamalıyız ki bu sadece bizim güvenliğimiz için değil öğrencilerimizin güvenliği için de önemli bir konu. Bunlar da benim düşüncelerim.

Yani otomatik ID ve bekleme odasını aktif etmemin güvenlik açısından bir farkının olmadığını düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum acaba? Bu konu ile ilgili MEB sms gönderdi ama bence o sms de önerilenleri yapmamız yeterli değil. İlk başlardaki EBA dan idarecilerin tanımladığı canlı dersler daha güvenli idi. O zaman ID ve şifre görünmüyordu.

Niye yanlış düşünesiniz öğretmenim? Bakanlık ısrarla konunun uzmanı BT öğretmenlerini göz ardı ediyor ve elindeki makineyi çim biçme aleti gibi kullanıyor. BTcileri EDN için korkuluk veya formatçı başı gibi görüyor. Duyurulan önlemlerin hiç bir faydası yok aksine sabit id sayesinde yanında cep telefonu olmayıp zoom üzerindeki (eba harici dersler) harici derslere girebilen tüm öğrencileri kaybettiler. Mevcut problemleri yaşayan pek çok öğretmen kişisel bilgisayarları olmasına rağmen inatla mobil cihaz kullanıyor ve ders hakimiyeti düşüyor. Security sekmesini inatla kullanmıyorlar veya araştırmak dahi istemiyorlar. He tüm önlemleri alsanız dahi böyle sorunlar olur ama azalır. Bakanlık sms atarak mış gibi... göründü.

Son düzenleme:
Bakanlığın önerileri yetersiz,bilinmeyen şeyler değil. Çözüm olarak bekleme odasını sunmak,isim değiştirmeyi pasif etmek falan akıl alır şeyler değil. Bunları yaparken trollendi zaten hocalar. ID olayına gelince çocuklar çoğu ID yi ders başladıktan sonra alıp anlık paylaşıyor. Bu sadece daha önce paylaşılmış bir ID yer erişimi engeller. Yani dinamik Id kullanmak da net çözüm değil.

Ben ders linklerinin paylaşıldığı discord kanalına girdim. Ders linkini paylaşan ucubeler bunun yanında sınıf listesini öğrenci numarasını falanda paylaşıyor. Sınıfta sevmedikleri çocukların isimlerini veriyolar,bunun adıyla trolleyin diyolar.

Bu mesajın bağlayıcılığı varmı,ben grubtan attım ama kimseden ses çıkmadı,yeni link verince herkesin işi ebada daha zor olacak diye sanırım kimse yanaşmak istemiyor.

Valla ID ve şifremi değiştiremem. Kimse kusura bakmasın. İlk başlarda whatssaup tan velilere ID şifre göndereceğiz diye tüm okula yayıldı telefon numaralarımız. Tüm gruplardan çıktım. Hala daha özel işleri için mesaj atanlar arayanlar bitmedi.

Zoom'da derse katılan öğrencilerin seslerini tamamen kapatabildiğimiz gibi kameralarını da tamamen kapatma şansımız var mı? Sadece benim izin verdiğim öğrenci açabilsin? İlk başlarda kullandığımız Eba Canlı Ders Uygulamasında bizim iznimizle açılıyordu kameralar. Şu anda zoom da öyle bir özellik yok galiba. Öğrenci kamerasını açtığı zaman "stop video" ile kapatabiliyoruz ama derste çok dikkat dağıtıyor.

Ders girebilen kişi pc'yi ele geçirme gibi bi durum söz konusu mu onu düşünüyorum sms geldiğinden beri, yoksa.

Çok basit ve sıradan bir sms, milletin kafasını karıştırmaktan başka bi işe yaramayan sms, çöp bi sms. Çok büyük bi olay sanki.

Ders girebilen kişi pc'yi ele geçirme gibi bi durum söz konusu mu onu düşünüyorum sms geldiğinden beri, yoksa.

Çok basit ve sıradan bir sms, milletin kafasını karıştırmaktan başka bi işe yaramayan sms, çöp bi sms. Çok büyük bi olay sanki.
Ele geçirmesine gerek yok hocam kendi kamerasından bişey izlettirse gene sıkıntı

Hocalarım google meet kullanıyor musunuz? Zoom'a göre artıları eksileri nelerdir? Veya zoom'un artıları nelerdir? Bu kadar öğretmenimiz neden zoom kullanıyor? Gördüğüm kadarıyla google meet'te öğrenci mail adresi ile derse katılacağı için kontrol edilme imkânı daha iyi gibi?

güncel zoom da security kısmında start video özelliği var artık ordan kapatılıyor
evet güncelleyince bu özellik geldi. Peki Start Video özelliğinin tıkı kaldırıldığı zaman kimse kamerasını açamıyor mu? SusPend Participant Activities seçeneği ile katılımların videolarını kapattım. Ama bir daha hiç açamıyorlar. Tekrar nasıl kameralarını açmalarına izin verebilirim?

Son düzenleme:
evet güncelleyince bu özellik geldi. Peki Start Video özelliğinin tıkı kaldırıldığı zaman kimse kamerasını açamıyor mu? SusPend Participant Activities seçeneği ile katılımların videolarını kapattım. Ama bir daha hiç açamıyorlar. Tekrar nasıl kameralarını açmalarına izin verebilirim?

tekrar start video seçeneği ile aktif edebiliyorsunuz

tekrar start video seçeneği ile aktif edebiliyorsunuz
Tesekkurler hocam. Bu ozellik, dersi sabote etmek isteyenler icin cok iyi olmus. Yani katilimcilarin ayni anda hem video hem sesi kapatiliyor. Peki ogretmeninki de digerleri ile birlikte aniden kapaniyor mu?
Edit: Evet kapaniyor ve kendi kamera butonundan geri acabiliyor.

Son düzenleme:
Geri