Öğretmenlere STEM eğitimi verildi

Kodla Büyü

metafor

Site Admin
Yönetici
Adıyaman’da öğretmenlere STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) eğitimi verildi.

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen fen ve teknoloji, bilişim teknolojileri, sınıf, matematik ile teknoloji tasarım öğretmenlerine STEM eğitimleri verilmeye başlandı.

Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Gültekin Çakmakcı, Yrd. Doç. Dr. Bahadır Yıldız ve Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kaya tarafından verilen eğitimler 2 gün boyunca Zübeyde Hanım Anaokulu çok amaçlı salonunda başladı. Gerçekleştirilen eğitimlerle alakalı olarak açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, “Bu iki gün içerisinde 65 öğretmenimiz eğitim alacak. Bütün öğretmenlerimiz el becerilerini geliştirip aktiviteler yapacaklar ve burada öğrendikleri bilgileri okullarında öğrencilerine aktaracaklar. Bizim buradaki temel amacımız öğrencilere ulaşmak ilk olarak öğretmenlerimizin eğitimleri devam ediyor. Sürekli dışarıdan hocalar getirerek burada öğretmenlerimizle buluşturuyoruz. Eğitim güncel veriler üretiliyor. Son 2 yılda üretilen veri insanlık tarihi boyunca üretilen verilerden daha fazladır. Bizler çocuklarımızı hazırlıyoruz bu nedenle de ilk olarak öğretmenlerimize eğitimler veriyoruz” dedi.

Daha sonra konuşan Prof. Dr. Gültekin Çakmakcı ise, “Öğretmenlerimize STEM hakkında bilgiler verip çalışmalar yaptık. Mühendislik becerisi kazandırabilmek için burada arkadaşlarımız, lehimlemeler yaptılar, elektronik devresi ürettiler. Aynı zamanda buradaki eğitimlerde girişimciliğe de yer verdik ve girişimciliğe yoğunlaştık. Ülkemiz, genç nüfusu olan bir ülkedir ve buda oldukça önemli. Gençlerimize girişimcilik ruhu kazandırmamız lazım bu anlamda da öğretmenlerimizle beraber burada bazı uygulamalar yaptık. Umuyoruz ki öğretmenlerimiz burada elde ettikleri bilgileri okullarında öğrencilerine aktaracaklardır. İnanıyoruz ki buluş yapan bireyler Adıyaman’da ve ya ülkemizde çıkacaktır” diye konuştu.

BBNET Portal

Acaba gerçekten 2 günde öğretilecek kadar basit mi bu eğitimler. Yaptık oldu şeklinde gidiyor sanki, buda verim alınacaksa bile alınamıyor. Yarım doktor candan... Hesabı.

Bir öğretim üyesinin milli eğitime uyguladığı bir tez daha.Meb'de öğretmenlik ile üniversitede profluk arasındaki büyük uçurum kimin uğrunda.

Edirne de bu 2 günlük "eğitime" BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ öğretmenlerini dahil etmediler;ama 55-60 yaşında ki kimyaıyı- biyolojiciyi dahil ettiler...
hoş benim 2 günlük göstermelik eğitimden öğreneceğim hiç bir şey olduğunu da sanmıyorum; artık bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı;özellikle ingilizceniz de varsa gerçekten öğrenemeyeceğiniz hiç bir konu-proje yok...yeter ki zaman ayırıp;istekli olun...

Edirne de bu 2 günlük "eğitime" BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ öğretmenlerini dahil etmediler;ama 55-60 yaşında ki kimyaıyı- biyolojiciyi dahil ettiler...
hoş benim 2 günlük göstermelik eğitimden öğreneceğim hiç bir şey olduğunu da sanmıyorum; artık bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı;özellikle ingilizceniz de varsa gerçekten öğrenemeyeceğiniz hiç bir konu-proje yok...yeter ki zaman ayırıp;istekli olun...

Isparta'da yapılan STEM eğitimine katıldım. Evet işin akademik tabanlı yorucu ve sıkıcı aşamaları var. Çünkü bu eğitimler çeşitli üniversitelerde görevli olan Doç. veya Proflar tarafından verildi. Sürekli anket, analiz falan.
STEM Amerika'da ortaya çıkan yeni bir eğitim yaklaşımı. 5E Modeli ve Yapılandırmacı eğitimi de içinde barındıran, eğitime geniş çerçeveden bakan bir yaklaşım. Branş farkı olmaksızın öğretmenin konusunu öğrencilere yaparak, yaşayarak öğretmesini/öğrenmesini hedef alan bir yapısı var. Atölye ve grup mantığı ile hareket ediliyor. Konu içeriği diğer bilim dalları daha da önemlisi günlük hayat ile ilişkilendiriliyor.

Son düzenleme:
Geri