Öğretmenler BT sınıfını kullanmasın !

Kodla Büyü

acer50

Süper Üye
Süper Üye
9 senelik öğretmenliğimin sonunda vardığım sonuç. Önceki yıllarda BT sınıfı ne kadar çok kullanılırsa o kadar iyidir diye kendimi parçalıyordum. Artık öğretmenlerin BT sınıfını kullanmamaları için elimden geleni yapmaya karar verdim, viitamin şifresini bile giremeyen öğretmenlerden, vitamin ya da dyned işleyeceğiz diye sınıfı alıp, öğrencileri serbest bırakıp, alışiveriş sitelerine girenlerden, saçma sapan nedenlerle ayağına çağırtanlardan, laf anlamayanlardan bıktım. Bazılarının kendileri bile BT sınıfına teşrif etmiyor, sınıfı gönderiyor kendisi başında yok, uğraşı didinip haftalık plan hazırlıyorum, adamlar ona bile uymaktan aciz.

Genelleme yapmak istemiyorum ama ne yazık ki çoğunluk böyle, önce hakkını vererek kullananlar bile sonradan işin b.kunu çıkartıyor. Artık Bt sınıflarının verimli kullanıldığına kesinlikle inanmıyorum. Aksine devletin malına, koltuğuna, bilgisayarına, kulaklığına zarar veriliyor, hor kullanılıyor. BT sınıfındaki bütün bilgisayarlar intizamlı çalışıyor, bakımları düzenli yapılıyor ama yaptığım işi kimse beğenmiyor, boş boş oturuyorum sanıyor. Artık diğer derslere çok az ders saati ayıracağım, kalan saatlerde BT sınıfının kapısını kilitlemeyi düşünüyorum. Çoz zorlarlarsa modem arayüzünden Bt sınıfınıın internetini kapatacağım, arıza var diyeceğim, artık yeter.

Sen tayin iste hocam :) Türkiyede kaç bin okul var.

omd' Alıntı:

çözüm bu olsa tamam hocam, 3. okulumdayım 4 okula formatörlük yaptım, hepsinde sonuç aynı, ilk yıl hakkını verenler oluyor ama sonradan onlar da cıvıtıyor, olmuyor, yen, stratejim bu, hatta bilgisayarların deepfreze lerini açık bırakmayı düşünüyorum, arızalansınlar, gelmesinler BT sınıfına, benim kendi malım gibi, gözüm gibi baktığım bilgisayarlara zarar verilmesi, emeklerimin hiçe sayılması koyuyor adama.

Aynı şeye hemen hemen hepimiz üzülüyoruz. Yapacak birşey yok pek. Bozulmalarına göz yumsan umursamayanlarla aynı kefeye girmiş olursun, onu da düşün. Uygunsuz girdikleri siteleri engelleyebilirsin hocam. Yada bu tarz amacı dışında kullanımları idareye bildir, onlar da umursamıyorsa pek yapılabilecek bir şey yok sanırım.

Zor durum zor :)

bilgisayarları bu kadar koruyucu olma hocam sen zarar görürsün kendimden biliyorum.kendi malım gibi demişsin ya kendi malın değil devletin malı.kendini parçalama bu bir kültür işi eğitimle olacak iş değil.şimdi o arkadaşlara sor bakalım sen ne iş yapiyorsun.alacağın cevabı sana sölim dicekler ki;" akşama kadar bilgisayar başında oturuyorsun hiç bi iş yapmıyorsun"relax ol :D

omd' Alıntı:

Hocam maalesef çözüm değil çünkü arkadaşımızın yaşadığı o okula özgü bir sorun değil. Bence hemen hemen tüm formatörler aynı şeyi yaşıyor. Rahat olmak lazım biraz. Geniş olup hallederiz, tamam deyiip geçiştirmek lazım ki. Arkadaşımız diğer derslere program cıkaracak kadar kafa yormuş bu işe :)

İşte bu öğretmen kitlesi, Fatih projesi ile tabletle ders anlatacak...

Aynen katılıyorum. Adam öğrencilerini getiriyor açıyor bir video, öğrenciler fare kırıyor, klavye harflerini söküyor, kabloları kemiriyor, bir diğeri geliyor kendi ev, araba bakıyor, öğrenciler yapabildikleri her pisliği yapıyor. Bir de bunlar okulda disiplinli öğretmenler olarak anılıyor. Ben 2 yıldır öğretmenlerin en az şekilde kullanması için elimden geleni yapıyorum. Adam gibi ders işleyenler hariç.

Aynı seyleri bende yaşadım. 4 ve 5lerden bilgisayar derslerini kaldırmışlar, adamlara 5 saat serbest etkinlik vermişler resim müzik hikaye, 5saatin 5indede bigisayar sınıfına gelip, öğrencileri sepserbest bırakmak tek dertleri, Lanet olsun böyle Eğitim sistemine, bizi öğrencilere ve öğretmenlere çoban tutanlara, hatta velilere bile, kimsenin eğitim umrunda değil. Labaratuarda oyun oynatıolar diye biraz tepki göstersen müfettişe kadar şikayet ettiler, Labaratuarı kullanamıyoruz dediler. Yatamıyorlar orda, devletin bilgisayarları çöksün yansın kül olsun umurlarındamı, onların serbest etkinliği var yaaaaa......

hocam BT sınıfını korumak BT öğretmeninin işi değil her öğretmenin görevi.çok koruyucu olmayın sıkıntı yaşarsınız.soruşturma yiyen arkadaşlarımız vardı.siz çalışan bilgisayarları kullanma fırsatı verin bozuk olana da bozuk yazın.diğerini idare düşünsün.yoksa kendimizi yıpratmaktan başka bi işe yaramaz

sadece bilgisayarlara zarar verseler iyi, bir de içeriyi çöp içinde bırakıyorlar :?

omd' Alıntı:
Yada bu tarz amacı dışında kullanımları idareye bildir, onlar da umursamıyorsa pek yapılabilecek bir şey yok sanırım.
o da olmuyor hocam, her sorunda idareye git böyle böyle de demesine ama birde müdür açısından baksanıza
- bu hoca da kendi sorununu kendi çözemiyor gelip bana şikayet ediyor
- yahu bu hoca da amma çok takıyor kafasına
- yahu çocuk gibi gelip şikayet ediyor
- ne biçim adam bu, yüzüne gülüyor arkadaşlarının arkasından konuşuyor
bunları diyeceklerini adım gibi biliyorum, çünkü bizim baktığımız yerden bakmıyor, bizim gibi o bilgisayar sınıfına emek harcamıyorlar,

arkadaşlar bizim okulda 4 lab vardı ve 2 bilgisayarcıydık. şuan tek bilgisayarcıyım. lablardan birini dağıttık diğer 2 lab sınıfına ve ihtiyaç olan yerlere. gecen sene dyned adı altında bir labı sadece ingilizce öğretenlerine ayırdım onların kullanmasını sağladım. inanın o sınıfı öle bir hale getirdilerki çöplük :) Bizler gibi hiç bir öğretmen Lab sınıflarında kural filan işletemiyor öğrenciler gayet hoyrat kullanıyorlar. Bütün koltukları maf etmişlerdi onlar yokken sınıfa göz atmak için gittimde bütün bilgisayarları darma dağınık bırkıp gidiyorlardı bir düzeltme zahmetine bile girmemişlerdi. Halbukü o öğrencilerin hepsinin dersine bende giriyorum ve ben olmasam bile öğrenciler koltukları düzeltip öle çıkmaya alışmışlar düzeltip çıkarlar. Bunu ben yokken yapan öğrenciler diğer öğretmenle girdiğinde darma dağınık bir sınıf bırakıyordu. Burda öğrenciden çok başlarında gelen öğretmenlerin işi bilmemesi o ortama ayak uyduramamasından kaynaklanana problemler var yani her öğretmen Bilgisayar sınıfında ders işleyecek yeterliliğe sahip değil bu yüzden de bu sorunları yaşıyabiliriz.

bu sene Dyned sınıfı yine var ama teftiş yok diye uğrayan yok çünü zorluğu gördüler :) 18 saat bilişim dersim var 1 lab onun için kullanılıyor ama 2 lab boş yatıyor onada çok üzülüyorum. Okulumuzda diğer okular için öğrencileri götürüyüm oyun oynatıyım bile diyen öğretmen yok, ona bile razıyım aslında getirsinler oynatsınlar bu lablar boşu boşuna yok olacana bari öğrenci kullansın öle yok olsun. Aksi taktirde kullanılmaya kullanılmaya bilgisayar tozdan bozulup gidecek. okul nüfusunun 1500 olduğu bir okula aç gözlü bir müdürün almış olduğu 4 bilişim sınfı gereksiz ama geride verdirmediler.

Hocam sen milleti üzmezsen, o zaman üzülmeye mahkumsun. Kafanı bozdukları anda okulu bi inlet bak bakalım sana nasıl 10 metre öteden selam veriyorlar hizaya gelirler.. Ezdirme kendini..

Zararın neresinden dönsen kardır hocam.Ben şimdiye dek 8 farklı okulda çalıştım BT sınıfını veya projeksiyon bulunan salon,oda,konferans salonu gibi yerleri şimdiye dek hiç bir öğretmen ders işlemek için istemedi bende....(Faydalı kullanan başka okullarda öğretmenler vardır,onları tenzih ederim.)

BT sınıfı = Öğrencileri serberst bırakma alanı,dinlenme odası
Projeksiyon = Film odası, dinlenme odası

Mantık bu.Bu işi dert eden sadece bizim zümre.

acer50' Alıntı:
9 senelik öğretmenliğimin sonunda vardığım sonuç. Önceki yıllarda BT sınıfı ne kadar çok kullanılırsa o kadar iyidir diye kendimi parçalıyordum. Artık öğretmenlerin BT sınıfını kullanmamaları için elimden geleni yapmaya karar verdim, viitamin şifresini bile giremeyen öğretmenlerden, vitamin ya da dyned işleyeceğiz diye sınıfı alıp, öğrencileri serbest bırakıp, alışiveriş sitelerine girenlerden, saçma sapan nedenlerle ayağına çağırtanlardan, laf anlamayanlardan bıktım. Bazılarının kendileri bile BT sınıfına teşrif etmiyor, sınıfı gönderiyor kendisi başında yok, uğraşı didinip haftalık plan hazırlıyorum, adamlar ona bile uymaktan aciz.

Genelleme yapmak istemiyorum ama ne yazık ki çoğunluk böyle, önce hakkını vererek kullananlar bile sonradan işin b.kunu çıkartıyor. Artık Bt sınıflarının verimli kullanıldığına kesinlikle inanmıyorum. Aksine devletin malına, koltuğuna, bilgisayarına, kulaklığına zarar veriliyor, hor kullanılıyor. BT sınıfındaki bütün bilgisayarlar intizamlı çalışıyor, bakımları düzenli yapılıyor ama yaptığım işi kimse beğenmiyor, boş boş oturuyorum sanıyor. Artık diğer derslere çok az ders saati ayıracağım, kalan saatlerde BT sınıfının kapısını kilitlemeyi düşünüyorum. Çoz zorlarlarsa modem arayüzünden Bt sınıfınıın internetini kapatacağım, arıza var diyeceğim, artık yeter.

valla yazdım yazdım sildim, bir çok konuda haklısın aslında, çözüm ne, o zor gerçekten.

aynen öyle..hatta bazı arkadaşlar benim boş zamanım var diye öğleden sonra 1 saatlik derslerine gelmeyip,dersi olan sınıfı bt sınıfına yollasak orda dursalar,işim var diye teklifte bulunuyorlar.Ben de çok sıkıldım bu işten.kullansalar ayrı dert kullanmasalar ayrı dert

Bana kalırsa Abarrtıkça abarttınız arkadaşlar.BİLGİSAYARLARI 4. - 5. sınıflar bozmak için geliyor , ama diğerleri tamir ediyorlar değilmi?4-5 inci sınıflarmı bozuyor deepfreez ve diğer güvenlik yazılımı kurduğumuz bilgisayarları?Kendi elimizle gözümüzü oymak derim bu yazdıklarınıza.Ne başımıza geldi ise O minikleri kaybettiğimizden gelmedimi?
1-8. sınıflara ne demeli "hatıra olsun diye haziranda bios a şifre koyan."
2-Deepfrezz kaldırıcı kullanarak sistemi bozan
3-Elinde oyun DVD leri ile gelip bunları D harddiske kopyalayan ve 2-3 DVD lik oyunlar kuran
4-Anında youtube dalıp internet i yavaşlatan
Bunları 4-5 ve hatta 6. sınıfların bile yaptığını görmedim.Bence miniklerin günahını alıyorsunuz.Aklıma "şu okullar olmasaydı" ..diyen MEB bakanı geldi.GERÇEKTEN ABARTMIŞSINIZ.

Bir lisede görev yapıyorum. Daha dün okuldan erken ayrılmak zorunda kaldım . Müdürümden izin aldım çıktım. Çıkarken ing. öğretmenimiz benden bt sınıfını kullanması gerektiğini söyledi. Bende gerekli uyarıları yaparak bt sınıfının anahtarını verdim. Bugün okula geldiğimde bt sınıfında gördüğüm manzara konuyu açan arkadaşlarının dediklerini haklı çıkaran cinsten şeylerdi. Kalorifer peteklerini çeviren ahşap kaplamalar kırılmış .. fareler klavyeler dağınık halde masalar dağınık tabureler dağınık vs... Varın siz anlayın durumu :) geldiğimden beri elimden geldiğince bt sınıfını kullandırmaya çalışıyorum . Çünkü bunlar bir süre sonra atıl duruma gelecek.. Böyle olumsuzluklar yaşamama rağmen benim görevim bu sonuçta o sınıfı sürekli hazır bir şekilde bt destekli eğitime öncelik olacak şekilde kullandırmak.. Artık öğretmen o sınıfa girdiği zaman ne yapar bilemem ama yeter ki zarar vermesin.. Elimden geldiğince gerekli uyarıları yapıyorum.. arada böyle olumsuzluklar oluyor.. Anlayacağınız aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık.. :)

bilgisayar lab ını başka öğretmenlerin kullanmasını bende istemiyorum açıkcası.
afedersiniz ahır gibi kullanılıyor sahip çıkılmıyor.

GRİNGO' Alıntı:
Bana kalırsa Abarrtıkça abarttınız arkadaşlar.BİLGİSAYARLARI 4. - 5. sınıflar bozmak için geliyor , ama diğerleri tamir ediyorlar değilmi?4-5 inci sınıflarmı bozuyor deepfreez ve diğer güvenlik yazılımı kurduğumuz bilgisayarları?Kendi elimizle gözümüzü oymak derim bu yazdıklarınıza.Ne başımıza geldi ise O minikleri kaybettiğimizden gelmedimi?
1-8. sınıflara ne demeli "hatıra olsun diye haziranda bios a şifre koyan."
2-Deepfrezz kaldırıcı kullanarak sistemi bozan
3-Elinde oyun DVD leri ile gelip bunları D harddiske kopyalayan ve 2-3 DVD lik oyunlar kuran
4-Anında youtube dalıp internet i yavaşlatan
Bunları 4-5 ve hatta 6. sınıfların bile yaptığını görmedim.Bence miniklerin günahını alıyorsunuz.Aklıma "şu okullar olmasaydı" ..diyen MEB bakanı geldi.GERÇEKTEN ABARTMIŞSINIZ.

mesele bence öğrencilerin verdiği zararlardan ziyade öğretmenlerin bt öğretmenlerinin gözünün içine baka baka o bt sınıfını amacı dışında kullanması ve kullanmaya çalışması ve bunu yaparken öğrencilerin bt sınıflarına vereceği donanım zararları için hiç dikkat etmemesi.. sonuçta yazılımsal bir zararda halledebiliriz.. ama kimi öğrenciler var öğretmen başında olmsına rağmen ayağı ile kasayı tekmeleyip kırmasından tutunda kasa girişlerine zarar vermesi .. vs.. bu söylediklerim genelde lise öğrencileri için geçerli ama ilköğretim de de olmuyor değil... tabi sınıfta öğretmen olmasına rağmen öğrenci bunu yapıyorsa öğretmende suç aranır ki öğretmen o sıra bt destekli eğitim yerine daha çıok internette işlerini halletme eğiliminde oluyor..

Ya arkadaşlar bir tek kendimin bu sıkıntıları yaşadığını sanıyordum fakat görüyorum ki neredeyse aynı problemleri yaşıyoruz.Ben bu sene bt labını kullandırma konusunda biraz geride duruyorum isteyen olursa yok demiyorum ama gelen olmaz isede gidip teşvik etmiyorım.Sıkıldım artık uyarmakdan öğrt arkadaşları adam açıyor film izletiyor bu arada ışıklar kapalı bilgisayarlarda kapalı ama farenin klavyenin kabloları kopuyor koltuklar kırılıyor her taraf çöp oluıyor ben bu arada nasıl yapıyorlar anlamaıyorum.

Laboratuara giriyorum. Kulaklık, klavye, sandalyelerin duruş şeklinden en son hangi hocanın dersten çıktığını anlayabiliyorum. Bazı öğretmen arkadaşlar bu konuda dikkatli iken diğerleri o kadar umursamaz ki. Misal; okulumda 5. sınıflarda seçmeli bilişim teknolojileri dersi var ama ben girmiyorum, sınıf öğretmenleri giriyor. Bir kere internette problem var diye lab'a çağırıldım. Sınıf curcuna halindeydi. Öğretmen bey açmış internette gazete okuyor. Çocuklar, oyun sitelerinde fink atıyorlar. En komiği de internette problem var diyen öğrenci. İnternet explorer'ın giriş sayfası okulun web sitesiydi. Google gelmeyince internet yok sanmış, onun için çağırıyorlar beni.

Ben de bu konuyla ilgili sene sonu toplantısında açtım ağzımı yumdum gözümü. Maalesef hiçbir değişiklik olmadı. İdare desen hiç arkamda durmadılar bile. Bazen anlasınlar diye öğretmenlerin gözü önünde koltukları, klavyeleri, fareleri düzeltiyorum. Tabi anlayana....

söz gider yazı kalır... onlar işi yokuşa sürüyorsa BT sınıfının .... gün ... saat ... ders sonrası durumu hakkında tutanak tutup okul idaresine dilekçe ile teslim edin. İşi daha da yokuşa sürerlerse ilçeye hatta ile kadar gider. BT sınıfı bizim üzerimize zimmetlidir ancak derste BT sınıfını kullanan öğretmen öğrencilerine sahip çıkamıyorsa ve BT sınıfı tenneffüs sonrası diğer ders için kullanılamaz duruma geliyorsa o öğretmenin sorumluluğundadır.

benim bulduğum yöntem bt sınıfını kullanan sınıfçılardan sonra müdür yardımcılarını çağırdım sınıfa.
bazen birkaç tabureyi yere attım. monitörü yamulttum kulaklığı taburenin üzerindeyse yere attım. 1. kademeden öğrencide çağırdım sınıfa. müdür yardımcısına derste ne yaptığınızı anlat dedim. çocuğun anlatması yetti.
şimdi sınıfı sadece DYNED için kullanılıyor. kağıt üzerinde planda sınıfçılar gözüküyor. bende çok verimli bir şekilde bilişim dersi işliyorum, sinir krizi geçirmden. bozulan pc kırılan monitör vs yok. tavsiye ederim. bu arada birkaç defa tutanak tuttum kötü kullanım yüzünden.

Geri