Öğretmene Ek Ödemenin Ayrıntıları

Kodla Büyü

karinca_52

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Konu hakkındaki açıklamayı MEB Öğr.Yetiştirme Gel.Gn.Md. Grup Başkanı Dr. Ali Yılmaz yaptı.

EYUDER tarafından üçüncüsü düzenlenen EYFOR III (Eğitim Yönetimi Forumu) 12 Ekim 2012 tarihinde Nevşehir'de başladı.

Forumda güncel konularla ilgili düzenlenen panelde konuşan Bakanlığın Kariyer Basamaklarından sorumlu Grup Başkanı Dr. Ali Yılmaz, Kariyer Basamakları hakkında bilgi verdi.

4'LÜ KARİYER SİSTEMİ UYGULANACAK

Sayın Dinçer'in göreve gelmesinin ardından ilk olarak gündeme gelen "Öğretmen Yeterlilikleri" konusunun en önemli başlığını "Kariyer Basamakları" oluşturuyor.

Yeni kariyer sisteminde Öğretmenler; Öğretmen, Uzman Öğretmen, Kıdemli Uzman Öğretmen ve Başöğretmen diye adlandırılan 4 basamakta yükselebilecek.

UZMAN ÖĞRETMENLERE 200-250 TL EK ÖDEME

Dr. Ali Yılmaz, şimdiki sistemde derece ve kademesine göre uzman öğretmenlere ortalama 120 TL gibi ek ödeme yapıldığını söyledi. MEB'in önceden uyguladığı sistemin açılan dava neticesinde sekteye uğradığını, uzman öğretmenlikten yararlanamayan öğretmenlerin sonradan davalar açarak bazılarının bu hakkı elde ettiğini belirtti.

Yeni uygulanacak kariyer sisteminde Uzman Öğretmenlere 200-250 TL'lik gibi bir artışın hedeflendiğini, ancak konunun mali boyutunun kesinleşmediğini belirtti.

BAŞÖĞRETMENLERE 450-500 TL EK ÖDEME

Başöğretmenli decerecinde bu rakam 450-500 TL olarak hedefleniyor.

KARİYER BASAMAKLARINDA GEÇİŞ "SINAV" İLE Mİ OLACAK?

Kariyer basamaklarında yükselme tek başına "Sınav odaklı" olmayacak. Ancak geçişlerde bir sınav yapılacak. Sınav içeriği henüz kesinleşmemiş durumda. Burada özellikle mesleki yeterlilik ve kariyer ön planda olacak.

MEVCUT DURUMDA YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA YAPANLARIN DURUMU NE OLACAK?

Önceden Yüksek Lisans ve Doktora yapmış olup, bakanlığın önceki uzmanlık ve başöğretmenlik haklarından yararlanamayan öğretmenlerin durumu henüz net olmamakla birlikte; onlara da sınava tabii olacak. Fakat yapılacak sınavın içeriği konusunda henüz kesin bir bilgi yok.

KARİYER SİSTEMİ NE ZAMAN UYGULANACAK?

EYFOR III'de Nevşehir'de açılış konuşması yapan Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ömer BALIBEY; Kariyer Basamakları konusunun Sayın Bakan tarafından Başbakan'a sunulduğunu, Başbakan'ın olumlu karşıladığını, Bugün (12 Ekim 2012) konunun ekonomik yönü ile ilgili Sayın Ali Babacan'a bir sunum yapılacağını, yakın zamanda yasal düzenlemenin olabileceğini ifade etti.

http://www.turkiyeegitim.com/ogretmene- ... 41348h.htm

iyi artik ogrencileri birakir bol bol ders calisiriz... ogluuuum sessiz olun lan. sinavim var... gebertirim bak kalkarsam... :)

HOCAM EK ÖDEME DEYİP DURMAYIN ŞUNA... KARİYER BASAMAKLARINA KILIF UYDURMUŞLAR İŞTE...

SİZ KENDİNİZİ YETERSİZ OLARAK KABUL EDİYOR MUSUNUZ???
KARİYER BASAMAĞI YAPACAKLARMIŞ ÖĞRETMENLERE SINAV UYGULAYACAKLARMIŞ.... NEDEN SADECE ÖĞRETMENLERE? MADEM ÇOK FAYDALI BİRŞEY POLİSLERE, DOKTORLARA DİĞER MEMURLARA DA YAPSINLAR...

bu uzman öğretmenler fazladan ne yapıyorlar ben anlamadım.

Tamam sınava girdiler, iyi puan aldılar eyvallah. EEEE? Sonra ne oluyor yani baş buş uzman vsvsvs. öğretmen olunca.

Fazladan sorumlulukları mı var bilen varsa beri gelsin.

Selamlar

Satılmış ve yandaşlar ek ödeme ile alakasız bir konuyu öğretmene ek ödeme başlığıyla haber yapıyor. Böyle haberleri okuyan sıradan vatandaş sanıyor ki örğetmene 500 TL zam yapıldı. 24 Kasım yaklaştıkça daha çok duyarız. :verymad:

2005 yılı öğretmenlere çok büyük haksızlıkların başladığı tarih . 2005 ten sonra göreve başlayanlar 1 derece verilmedi. Önemsiz gibi görülüyor ama iki derece arasında 17-18 TL gibi maaşta fark oluyor . 4. dereceye inince bu fark 70-80 TL gibi daha yüksek bir rakam oluyor.
O yıl meb tarihindeki ilk ve tek uzman öğretmenlik sınavı yapıldı. Görev süresi yeterli olup sınava girerek uzman ünvanı alanlar kaç yıldır fazla maaş alıyor. O tarihte çok az ay-gün farkıyla sınava giremeyenler ile sonraki yıllarda meslekte 7 yılını doldurmuş olanlar bu haktan mahrum kaldı.

KARİYER SİSTEMİ NE ZAMAN UYGULANACAK?

EYFOR III'de Nevşehir'de açılış konuşması yapan Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ömer BALIBEY; Kariyer Basamakları konusunun Sayın Bakan tarafından Başbakan'a sunulduğunu, Başbakan'ın olumlu karşıladığını, Bugün (12 Ekim 2012) konunun ekonomik yönü ile ilgili Sayın Ali Babacan'a bir sunum yapılacağını, yakın zamanda yasal düzenlemenin olabileceğini ifade etti.
Ali Babacan'ın da başbakanın da işi başından aşkın. Suriye meselesi, yakın zamandaki yerel seçimler, cumhurbaşkanlığı seçimi, Fenerden kovulan Alex gibi çok daha önemli işlerle uğraşmaktan öğretmenlere ayıracak vakitleri yok. Bütçede öğretmene ekstradan verecekleri bir kuruş bile para yok. Bütçedeki delikleri kapatmak için sık sık benzine, diğer ihtiyaç maddelerine zam yapıp duruyorlar. Öğretmene 100 TL ek ödeme verecek olsalar ülke yunanistana döner.

o toplantılardan çıkan hangi karar uygulanıyor ki? yok öğretmenler gününde öğretmenlere ikramiye yok bilmem ne. Öğretmen olduğumda beri bu haberlerdeki paraları toplasam şimdiye kadar milyoner olmuştum.

BELLİ BİR KONTENJAN OLUR 800000 öğretmenin 100000 i kariyerlenir diğerlerinede size kontenjan yok düşük maaşa devam denir... Kariyer sınavında üye olduğumuz sendika önemli mi? Allah hidayetten, adaletten ayırmasın, hak yiyenin cezasını ahirette zaten kesecek...

yandaş sendikaya sorular verilsin
yandaş sendikanın üyeleri direk olarak uzman ve başöğretmen olsun.

farklı görüştekilerde boşa uğraşmasın.

Yıl şartı kalkmadıktan sonra kariyer basamaklarının bir anlamı yok. 2 yıllık öğretmen, 20 yıllık öğretmen gibi başvurabilmeli. Genç olup çok başarılı öğretmenler de var. Aksi halde kariyer basamağı değil, yıl tazminatı gibi bir şey olur. Şu anki durumda uzmanlık için 7 yıl şartı var (askerlik ve stajerlik düştükten sonra) 7 yıldan az hizmet süresi olan başvuramıyor. Ben ne anladım bundan.

kafkas' Alıntı:
bu uzman öğretmenler fazladan ne yapıyorlar ben anlamadım.

Tamam sınava girdiler, iyi puan aldılar eyvallah. EEEE? Sonra ne oluyor yani baş buş uzman vsvsvs. öğretmen olunca.

Fazladan sorumlulukları mı var bilen varsa beri gelsin.

Selamlar
Aynen yaa.. Bu ne saçma sapan bir sistemdir..? :x :x
Benim eski çalıştığım kurumda (SHÇEK) çok gereksiz bir adam beleşten Uzman Öğretmen olmuş fark alıp duruyor..
Dedim sen nasıl uzman oldun..? Adamın cevabı çok orijinal:
-Bizim kurumun boş uzman kadrosu varmış ondan dolayı aldılar dedi :shock:

Ülkede dalkavuk çok olduğu müddetçe böyle kılıflanmış cümleleri çok duyarız. öğretmene ek ödemeymiş yesinler. sendika bilgilerin istenildiği gibiyse gelsin kariyer. yemezler beylerrrr

eskiden uzman olanlar ne olacak. yüksek lisansı bitiren uzman oluyor.. salmmasyon bir sınav yaptılar 2004 de herkesi uzman ve baş öğretmen yaptılar.. resmen saçmalık..

Eğilme

Zincirin altınsa da hattâ, koparıp kır!
Susmak ne demekmiş, yere göğe haykır!

Vicdân bile duymaz, çıkmazsa bir âhı
Sessiz kölelerdir, yaratan binbir ilâhı

Elbet put olurlar, öpülen eller, etekler
Elbet öpen oldukça, olur öptürecekler!

Hürriyet, o en son şerefindir, onu satma!
Bir Tanrı yeter, kendine bin Tanrı yaratma!

İnsandaki dört tane ayak devrini bilme!
Mahvolsa eğilmezdi baban, sen de eğilme!..

MİTHAT CEMAL KUNTAY

öğretmeni sınavla tasniflendiremezsiniz sınav öğretmenin kalitesini göstermez
öğretmene iş yaptıran iyiniyet ve insiyatifidir. eğer öğretmen bu nları kullanmazsa sadece memur olur.

Maalesef sınav gibi yöntemlerle gerçek bir değerlendirme yapılamaz. Buradaki asıl amacın diğer ülkelere formaliteden kariyer sistemi gösterişi yapılması oluduğunu düşünüyorum. Aklıma başka bir şey gelmiyor.

arkadaşalar merak ediyorum mesela bir teğmen üsteğmen olurken sınava giriyor mu ya da bir polis yükselirken sınava giriyor mu? öğretmenleri bu şekilde sınavlarla sınıflandırmak doğru mu acaba yıla göre biraz farklı ücret verilebilir belki ama sadece sınava dayalı bir sınıflandırma bence çok saçma.. bizim okulda uzman öğretmenler var ve uzman olmayanlardan hiçbir farkları yok..

tayinci42' Alıntı:
eskiden uzman olanlar ne olacak. yüksek lisansı bitiren uzman oluyor.. salmmasyon bir sınav yaptılar 2004 de herkesi uzman ve baş öğretmen yaptılar.. resmen saçmalık..

yine ezber yapıp kıdemli uzman çavuş olacaklar başımıza :D

Ya işte bir kısım kimselere birşeyler verip bütün eğitim camiasını susturmak istiyorlar.. :x

Geri