Öğretmen Performans Değerlendirme İle İlgili Olarak.

Kodla Büyü
bence not sistemi güzel olmuş ama bunun için üm müdürlerin elini vicdanına koyup adil olması gerekir.
Ayrıca öğretmenler notlarını görmemeli çünkü düşük not alanlar sendikaya,dayılarına şikayet edip müdürü korkutarak notlarını yükseltmeye çalışıyorlar.

Arkadaşlar 50 kriterin hemen hemen 39 u müdürün tedbir alması gereken kriterler. Örneğin planları güncelleme bölümüne düşük puan verdi diyelim. Bu durumda müdür ben görevimi yapamadım demiş oluyor aynı zamanda. Düşük puan verdiği kriterlerde sizleri uyardı mı mesela. Bu gibi durumlardan dolayı düşük puan vermek pek akıl karı değil. Sendikaları ne olursa olsun öğretmenler için adaletli olmalıdır okul müdürü. Yoksa o okulda çalışma barışı ve huzuru kalmaz. Şahsen ben olsam öğretmeneleri kendilerine değerlendirtirim.

ragyu' Alıntı:
bence not sistemi güzel olmuş ama bunun için üm müdürlerin elini vicdanına koyup adil olması gerekir.
Ayrıca öğretmenler notlarını görmemeli çünkü düşük not alanlar sendikaya,dayılarına şikayet edip müdürü korkutarak notlarını yükseltmeye çalışıyorlar.
Ogretmenin olayı suistimal edebileceğinden ve müdüre baskı uygulayabileceginden bahsetmissiniz.
Ama tam tersinin olabileceğinden yani müdürün değerlendirmeyi bir baskı aracı olarak kullanma ihtimalinden hiç bahsetmemissiniz.ayrica "müdürün ogretmene hakettiginden daha düşük bir puan verdiğini varsayarsak sizce öğretmenin düşük notun sebebini sorup hakkını araması (tabii ki hukuki ve yasal yollarla) çok mu yanlış? "

Değerlendirme krtiterlerine bakınca bizi değerlendiren müdürlerde hangileri fevkalade diye düşünmeden edemiyorum. Beni değerlendirebilecek kişinin benden daha daha üstün vasıflarda olması gerekmezmi? Örneğin yaptıklarımı ve söylediklerimi anlayabilecek zeka seviyesinde olması, hak hukuka herkesten çok riayet etmesi, kendi sorumluluklarını tam yerine getirmesi vs olması gerekmez mi?

Mesela en son maddeler (tamemen hayali örnekler veriyorum, atıyorum)

"Eğitim öğretimin kalitesinin artırılmasında yenilikçi bir anlayış sergiler." Eski kafalı ise
"Çocuk ve insan haklarını gözetir." Son zamanlarda skandallara konu olan bir zihniyette ise
"Milli, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere uygun davranır." Anlama kapasitesi sınırlı ise derdinizi anlatamıyorsanız.

Acaba kendisinin bu maddelerden nasibi yoksa ne olacak. Tamamen subjektif maddeler dahası da var tabi.

Önce okulda herkes 85-88 arası not aldı
sonra itiraz edildi ve Okulda herkesin notunu 100 yaptı müdür.

mkankan' Alıntı:
Arkadaşlar bildiğiniz üzere Meb öğretmenleri 120 ye yakın kriter ile performans değerlendirmeye tabi tutuyor. Bu yetkiyi de mebbis üzerinden müdürlere tanıdı. Şimdi bizim gibi Btr Görevlendirme olan arkadaşlar kendi okulunda değerlendirilmiyor. mebbis de görevlendirme gözüktüğü için görevlendirildiği okulda gözüküyor. Halbuki ben iki okul da çalışıyorum (Ortaokulda dersler- lise de btr) Durum sizde de mi aynı? Nasıl olacak bu işler?

Aynı durum benim içinde geçerli. Bunun sebebini araştırdım. İl milli eğitim tam görevlendirme diye birşey yapmış. Ders tamamlamaya diye yapsaydı böyle olmazdı. Sorun çıkmayacaksa farketmez kimin not verdiği. Ama saçma bir durum

93 vermiş müdür;ama kesinlikle adil değil ;sınıf yönetimi SIFIR olan;derslere geç gelen;öğrenciyi erken salan- sürekli sevk-rapor alan- nöbetini savsaklayanlara 95 vermiş..6 yılda toplamda aldığım rapor -sevk 6 yı geçmez ;nöbetimi asla savsaklamam her tenefüs mutlaka nöbet yerimde olurum;geç kalma durumu ilka dersler için 40 yılda bir başıma gelir;okuldayken asla derse geç kalmam-erken salmam...dersimi de dolu dolu işlerim...ben hakkımı helal etmiyorum;idareci çalışanla çalışmayana doğru şekilde ayırmalı-ayıramıyorsa da bıraksın gitsin...

Herkese 99, bana 92. Üzüldüm mü? Hayır! Bu notu hak ediyor muyum? Kesinlikle Hayır! Yıl içinde dolu-dolu müfredatı işlemişim. Öğrencilere tüm kazanımları vermişim. Görevlerimi ehil şekilde yapmışım. Sabır.. Bu Allah'ın Sınavıdır..

Bizde müdür kendi yapması gereken görevi müdür yardımcısına vermiş. Tabii ki bir sürü sorun çıktı.

Bu öyle iyi niyetli, masum bir uygulama değildir. Eğitimde özelleşmenin, güvencesiz işin alıştırma basamaklarıdır. Ha illa ki performans diyorsanız idare ve öğretmen karşılıklı bir değerlendirme yapsın, öğretmen de müdürü değerlendirsin. Değerlendirme yapacak kişinin yeterli niteliklere sahip olması, profesyonel olması ise elzemdir.

müdür en iyi olduğum kategoriden puan kırmış.... derse 15 dakika önce gireririm. sigara içenler çaycılar kakarakikiriciler derse girdiğinde ben konuyu nerdeyse bitiriyorum. Ama derse geç girer demiş adam ya şaka gibi

edit : sanırım öğretmenler not sistemine alıştırılıp daha sonra siyasi görüşe not verilecek. Müdürlerin hepsi performansa göre atandı. Evet bildiniz egitim birli olanların performansı yüksek çıktı. başka sendikan tek bir müdür atanmadı . niye.... dedik ya peyfoymansssss

bana da 93 vermiş 0.5 puan verdiği yerleri sorduğumda hocam eksikleriniz var onları göz önünde bulundurdum demesin mi :verymad: öğretmenliği yan branş olarak yapanlara ise 90 emeğim sizin için değil not için hiç değil hakkım zehir zıkkım olsun

e-konferans' Alıntı:
Herkese 99, bana 92. Üzüldüm mü? Hayır! Bu notu hak ediyor muyum? Kesinlikle Hayır! Yıl içinde dolu-dolu müfredatı işlemişim. Öğrencilere tüm kazanımları vermişim. Görevlerimi ehil şekilde yapmışım. Sabır.. Bu Allah'ın Sınavıdır..

Okulda keşfet projesini hakkıyla uyguladık ama projeden dahi notumuz kırılmış, Yine yetmemiş öğrenci için tehlike arz eden bir durumu ısrarla belirtim önlem aldırmama rağmen güvenlik tedbirlerinden de notum kırılmış. Yani yukarıdan aşağı sırf not kırmak için yapılan bir uygulama ne olduğu önemli değil amaç not kırmaktan başka bir şey değil. Acilen vaz geçilmeli bu uygulamadan.

100 verilmiş bana ama bu uygulamanın öğretmenleri gruplandirdigi, ilişkilerimize zarar verdiğini düşünüyorum. 80 alan arkadaşımın performansının o olmadığını biliyorum... İşimi yaptığıma inanıyorum ama sanki idarenin tarafı ve diğerleri gibi bir konumdayım.

Sendika muhabbeti yapıyor arkadaşlarım ben sendikali değilim. Garip hissediyorum kendimi...

Çok çok gereksiz ve yersiz bir uygulama hem idareci için hem öğretmen hemde kurum için. ..

yıl boyu öğretmenler olarak idarenin öğretmenlere tutumundan dolayı gerilim yaşadık. performans değerlendirmelerinde kendisine yalakalık edenlere 80-84 arası diğerlerine 70-75 arası not vermiş. öğretmenler olarak milli eğitimle görüştük milli eğitim müdürü telefon açtı fırçaladı biz de dilekççe verdik herkese aynı kopyala yapıştır cevap vermiş. yarın yine milli eğitime gideceğiz. çünkü önümüzdeki sene olan öğrenciye olacak. ya idarenin değişmesini ya da bizim yerlerimizi değiştirmemizi talep edeceğiz.

ragyu' Alıntı:

Müdür vicdanla değil, somut delillere göre puan vermeli ve öğretmen notunu görmeli ki kendini bilmeli.

Vicdan işine gelince tanıdığı, farkettiği, oturup sohbet ettiği, aynı katta olduğu öğretmenin notu ister istemez olumlu veya olumsuz yönde etkileniyor...
Hatta şöyle diyelim; BTS kapısı dersten önce kilitli olduğu için 1 dakika bile geç kalsam anında öğrenciler müdür odasına akın ederler... Ama başka branştan bir arkadaşta ise sınıfta beklerler. Bir arkadaşımın sınıfının alt katında müdür odası varken, başkasının ki boş sınıf...

Benim müdür tüm soruları MSExcel'e yükledi. Öğretmenlere adaletli puan dağılı yapayım, aynı özellikte olan iki kişiye aynı puanı vermem lazım diyordu... Formülleri tarif etmmek de bana kaldı tabiki...
Birde benim okulda : okul ortalaması 90+, en düşük verilen not 90 mış..

Sacmalıktan başka birşey değil, yetersiz işin ehli olmayan kişiler tarafından değerlendirilmek. Öğretmenleri birbirine düşür, eğitimin kalitesini düşür sonra otur izle. Memleket ne hale geldi.

Nasıl değerlendirecek? Her branşın kriteri farklı olmalı. Beden, müzik, resim aynı kriterle değerlendirilebilir mi? Hele de rehberlik ve bilişim branşları. Saçmalık!

derse girme ama agzin iyi laf yapsın, müdür hoşuna gideceğim sözler söyle, okulda her yaptığın işi yanyana et ki millet is yapıyor zannetsin, ...işte yükseknot sebebi? :verymad:

Bazi mudurler iyi olana 100 vermis digerlerine 90 85.Bazi mudurler iyi olanlara 90 vermis digerlerine 75 80.Burada tam adalet nerede.Tam ve adil puanlama icin Turkiyedeki butun ogretmenlerin puanlarini ayni kisi vermesi gerekir.
Boyle sacma bir puanlama sistemi olmamali

gunerkartalova' Alıntı:
Bazi mudurler iyi olana 100 vermis digerlerine 90 85.Bazi mudurler iyi olanlara 90 vermis digerlerine 75 80.Burada tam adalet nerede.Tam ve adil puanlama icin Turkiyedeki butun ogretmenlerin puanlarini ayni kisi vermesi gerekir.
Boyle sacma bir puanlama sistemi olmamali

Aynen müdürümüz 71-91 arası dağılım yapmış. Diğer müdürlerin notlarını görünce 90-100 arası oldu puanlar..
önceki değerlendirmede 91di şimdi 100 olmuş puanım...

Bizde formlari bize dgitti mudur siz kendiniiz degerlendirin bende degerlendirme yapacagim dedi. Ben 84 puan aldim benden baska herkes kendine yuksek puan vermis. Kendi notlarimiz girilmis mebbise. Arkadaslarin dedigine gore benim 100 almam gerekiyordu ancak ne hikmetse puanlamayi mudur yapmamis bizim girdigimiz kriterlere gore girilmis. Tum sene yatanlar 100 vermis kendilerine. Bilsem bende bu sekilde puanlama yapardim. Mudur yardimcilari kendilerine 100 vermis ilginc yani mudur yardimcilarindan biri ildeydi 1 bucuk sebedir yoktu gecen ay dondu okula o da kendine 100 vermis. Okulda olmadan ogrencileri velileri tanimadan o 100 aliyor 2 senedir dogum izninde olup okula gelmeyen ogretmenler 100 aliyor ben ve calisan bir kac arkadas dusuk aliyoruz.
Ben hep derim calisan cezalandirilir.
Neyzen tevfikin bir sozucvar su veren itfaiye ile ilgili ama burada soylemeyecegim. Boyle yapmak gerekiyormus

bidene' Alıntı:
Bizde formlari bize dqgitti mudyr siz kendiniiz degerlebdirin bende degerlendirme yapacagim dedi. Ben 84 puan aldim benden baska herkes kendine yuksek puan vermis. Kebdi notlarimiz girilmis mebbise. Arkafaslarin dedigine gore benim 100 almam gerekiyordu ancak ne hikmetse puanlamayi mudur yapmamis bizim girdigimiz kriterlere gore girilmis. Tum sene yatanlar 100 vermis kendilerine. Bilsem bende bu sekilde puanlama yapardim. Mudur yardimcilari kendilerine 100 vermis ilginc yani mudur yardimcilarindan biri ildeydi o da kendine 100 vermis. Okulda olmadan ogrencileri velileri tanimadan o 100 aliyor 2 senedir dogum izninde olup okula gelmeyen ogretmenler 100 aliyor ben ve calisan bir kac arkadas dusuk aliyoruz.
Ben hep derim calisan cezalandirilir.
Neyzen tevfikin bir sozucvar su veren itfaiye ile ilgili ama burada soylemeyecegim

Hocam siz kendi kendinizi cezalandırmışsınız. Üzüldüm adınıza. Madem o kadar çalışıyorsunuz neden 16 puan kırdınız ki? Amacım sizi eleştirmek değil. Siz kendinizi doğru puanlandırmış olabilirsiniz ama diğerleri yapmamışlar. Kendilerine 100 verenler mükemmel demek ki?! Şahsen ben kendimi değerlendirsem 100 kesinlikle vermem veremem. Mükemmel değilim çünkü.

Bende vermedim hatta mebbise girilcegini bilmiyordum milletin kendine ne verdgini de.. ben nasil olsa mudur verecek dedim. İsin ilginc yani 2 senedir dogum izninde olan 2 arkadas 100 almis. Yine en cok yatanlar kendilerine 100 vermis. Kendine kac verdiginin onemi yok hocam. Onemli olan basinda olan kisilerin sana olan tavri. Seneye ayni uygulama olursa kendime hepsini 0 verecegim bakalim sonuc ne olacak. Tubitak projesi yuruttuk 10 dan fazla projem vardi yarismalara katilip finale kaldik eko okuldan okula yesil bayrak getirdik ama mudur degerlendirmeyle bile ugrasmadi. Hayat musterek

Hocam, bu değerlendirme kriterleri zaten saçma. Kim hazırlamış çok merak ediyorum. Mesela siz tubitak projesi hazırlayıp derece yapıyorsunuz alacağınız maksimum puan 2. Bu saçmalık. Kesinlikle değerlendirme kriterlerinin azaltılması ve daha gerçekçi olması lazım.
Bence sistem belgeye ve ispata dayalı olmalı. Projeyi belgelendirirsin alırsın puanını. Planlarını yaparsın alırsın puanını. Mesleki kursa katılıp belgesini sunarsın alırsın puanını. Nöbet tutma, derse zamanında girme en önemli konu. 2 puan olamaz. enaz 10 puan olmalı. Dediğim gibi değerlendirmeler tamamen belgeye ve ispata dayalı nesnesel olmalı. Şu anki kriterlerin çoğu farazi. Evrensel değerlere uyup uymadığımı nasıl ispatlayacaklar mesela. İdareyele etkili iletişim kurma ne demek ya... Etkili yalama deseler daha mantıklı olurmuş...
Bu değerlendirme kireterlerine göre farazi kireterlere tam puan verilse bile öğretmenlerin %90 ı 85 in üstünde not alamaz tam uygulanırsa belge istenirse..
Mesela Planlama toplam 10 puan. Bir çoğumuz planları internettten hazır indiriyoruz. Bep li öğrencilere ayrı plan yapmıyoruz yapanlar da var ayrı mesele ama az. Hazır bulunuşlanıklarını bir çoğumuz tespit etmiyoruz. daha çok sayabilirim.

hocam benim puanıma en ufak itirazım yok. 84 hakettiysem odu. yada 98 aldıysam odur. ancak diğer öğretmenlerin notuna sistemden bakınca bir senenin boşa gittiğini görüyorum.

bidene' Alıntı:
hocam benim puanıma en ufak itirazım yok. 84 hakettiysem odu. yada 98 aldıysam odur. ancak diğer öğretmenlerin notuna sistemden bakınca bir senenin boşa gittiğini görüyorum.

En büyük sıkıntı burda zaten. Yani müdürler madem bu değerlendirmeye mecbur kaldılar en azından çalışan-çalışmayan göre bir çan eğrisi yapabilirler.
Hocam diğer öğretmenlerin notlarını görebiliyorsanız müdürün şifresini biliyorsunuzdur:) Kendine puan ekleyebilirsin farkına varmaz. Sehven düzeltme yaptım dersin:)

puanla işim yok sayın hocam. ben ve bir kaç arkadaş göreceğimizi gördük.

Geri