Öğretmen milleti değil misin

Kodla Büyü

kobo26

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Hiç bir zaman birlik olamayız ,birbirimizi fişleriz
Masada bizden olanlar ,milletvekili olacaz diye bizi satarlar
Kimimiz koltuk için en kotu bir olayı bile haklı çıkarır
Valisi, kaymakamı bizi azarlar
Veli bizi azarlar
Çocuk bizi tehdit eder
Her an saldırıya ugraya biliriz
Arada "senin yerinde olmak isteyen çok diye"tehdit yeriz
Çapsız müdürler siyasi yalakalar ekdersle norm fazlası olmakla tehdit eder
Biz öğretmen miyiz şamar oglan mi

Anlaşılan çok dolmuşsun Sayın hocam. Ama gerçekler böyle, kamunun en büyük ama en güçsüz kurum personeliyiz. Çünkü dediğin gibi yalaka ve korkak insanlarız, 1 ekders için günlük 8 saat yüzyüze baktığı ve aynı odayı paylaştığı arkadaşını satacak karakterlere sahibiz. Tabii bunu çözen ve bilen insanlar da üzerimize oynamayı kendine hak biliyor.

Hocam emin olun bunun en büyük sebebi yöneticilerimizdir. Eğitim gözden çıkarılmış durumda. Bir milyonu aşkın camiada çürükler çıkabiliyor. Bunlar belki tolere edilebilir. Ama bir ülkede eğitim birçok sektörün ardına iteleniyorsa bunu müsebbibi ortadadır. En bariz örneğini aşılamadaki sıralamada gördük.

geçen sanayiye gittim aracın ufak tefek işleri vardı adam hoş geldin abi şöyle böyle arabayı yapmaya başladı muhabebbet sohbet neyse abi ne iş yapıyorsun dedi öğretmenim dedim bakın adamın o an yüz ifadesi değişti muhabbet i kesti düşünün yani

hele bu uzaktan eğitim döneminde yemediğimiz laf kalmadı. gerçekten bir şeyler öğretmek güzel seviyorum aslında işimi. ama bir çok kişi uzaktan çalışırken bize yüklenilmesi her fırsatta yerden yere vurulmak ağrıma gidiyor. Aslında hangi mesleği olacaksa öğretmenin elinden geleni yaptığından oluyor. gel gör ki çabamız herşeyimiz yok sayılıyor. dediğiniz gibi yalakalar yüzünden de bu haldeyiz. ben de çok doluyum ya neyse hocam işte ne desek boş. kimse anlamayacak.

Veli bizi azarlar
Çocuk bizi tehdit eder
Hayır demesini bilmek lazım. Sendikalara güvenmiyorsan üye olmayacaksın, ben hiçbirine güvenmiyorum, hiç sendikalı da olmadım.
Hiçbir veli beni azarlayamaz, azarlamaya çalışanla karakolluk olurum, veliye de söz söyletecek imkan vermem. Veli haklıysa azarlasın ama veliyi ben niye haklı yere koyayım, veli haklıysa ben işimi yapmamışım demektir.
Üniversitede ders verdim, myo, bazı kendini bilmeyen öğrenciler hocam arabanız var mı diye aklınca tehdit etmeye yeltenince bu öğrenciyi dışarda kıstırdım, dövmedim ama dövmekten beter ettim, en zoru da budur, çocuğun tehdit etmesi, her an saldırıya uğrama konusu, bu konuda bayanlar daha sıkıntılı, güvencesiz. Bu konuda haklısınız.
"Senin yerinde olmak isteyen çok" diyene okusaydı o benim yerimde olurdu derim. Ama benim şartlarımda olacak, 15 yaşında babasını depremde kaybedecek, ilçeden ile otobüsle okula gidecek, yarım dönem çadırda eğitim görecek, meslek lisesinde katsayı adaletsizliğine uğrayacak, bu kadarı yeter. Üniversitedeki parasızlıktan olamayan sosyal hayatı saymıyorum bile. Bu şartlardaki biri benim yerimde oluyorsa, varsın olsun, helal olsun.
Sözün özü, kendinizi ezdirmeyeceksiniz, haklarınızı sonuna kadar bileceksiniz, üslubunuz tatlı sert olacak, yeri gelecek kimdir demeden sert tepki vereceksiniz. Bunları yapmazsanız sizi ezen çok olur.
Daha önce yazdığım örnekleri vereyim. Geçen sene mdr yardımcısıydım, şube müdürü yazmış müdüre sosyal medya hesaplarını oluşturun diye, ben müdüre yazdım, okuldan girilmiyor, siz evdesiniz zaten, evden de onu yapmam dedim, telefonda yaparsam küçük çocuğum var okul hesabından uygunsuz canlı yayın yapar, paylaşım yaparsa rezil oluruz okulca dedim. Müdürün verdiği cevap "hocam büyüklerimiz diyorsa yapmak lazım, adam il milli eğitim mdr yardımcısı, hayır demek olmaz". Ya sabır, resmi yazı ile yazsınlar, devletin dili yazıdır dedim, konuyu kapattım. Böyle idareciler çok, tepki vermekte haklısınız ama idarecinin yukarıya yaranmak için sizden istediklerini kural, kanun izin veriyor mu, olumsuz bir şey olursa benim başım yanar mı diye düşünmek lazım. Gerektiğinde hayır demek lazım.

Hayır demesini bilmek lazım. Sendikalara güvenmiyorsan üye olmayacaksın, ben hiçbirine güvenmiyorum, hiç sendikalı da olmadım.
Hiçbir veli beni azarlayamaz, azarlamaya çalışanla karakolluk olurum, veliye de söz söyletecek imkan vermem. Veli haklıysa azarlasın ama veliyi ben niye haklı yere koyayım, veli haklıysa ben işimi yapmamışım demektir.
Üniversitede ders verdim, myo, bazı kendini bilmeyen öğrenciler hocam arabanız var mı diye aklınca tehdit etmeye yeltenince bu öğrenciyi dışarda kıstırdım, dövmedim ama dövmekten beter ettim, en zoru da budur, çocuğun tehdit etmesi, her an saldırıya uğrama konusu, bu konuda bayanlar daha sıkıntılı, güvencesiz. Bu konuda haklısınız.
"Senin yerinde olmak isteyen çok" diyene okusaydı o benim yerimde olurdu derim. Ama benim şartlarımda olacak, 15 yaşında babasını depremde kaybedecek, ilçeden ile otobüsle okula gidecek, yarım dönem çadırda eğitim görecek, meslek lisesinde katsayı adaletsizliğine uğrayacak, bu kadarı yeter. Üniversitedeki parasızlıktan olamayan sosyal hayatı saymıyorum bile. Bu şartlardaki biri benim yerimde oluyorsa, varsın olsun, helal olsun.
Sözün özü, kendinizi ezdirmeyeceksiniz, haklarınızı sonuna kadar bileceksiniz, üslubunuz tatlı sert olacak, yeri gelecek kimdir demeden sert tepki vereceksiniz. Bunları yapmazsanız sizi ezen çok olur.
Daha önce yazdığım örnekleri vereyim. Geçen sene mdr yardımcısıydım, şube müdürü yazmış müdüre sosyal medya hesaplarını oluşturun diye, ben müdüre yazdım, okuldan girilmiyor, siz evdesiniz zaten, evden de onu yapmam dedim, telefonda yaparsam küçük çocuğum var okul hesabından uygunsuz canlı yayın yapar, paylaşım yaparsa rezil oluruz okulca dedim. Müdürün verdiği cevap "hocam büyüklerimiz diyorsa yapmak lazım, adam il milli eğitim mdr yardımcısı, hayır demek olmaz". Ya sabır, resmi yazı ile yazsınlar, devletin dili yazıdır dedim, konuyu kapattım. Böyle idareciler çok, tepki vermekte haklısınız ama idarecinin yukarıya yaranmak için sizden istediklerini kural, kanun izin veriyor mu, olumsuz bir şey olursa benim başım yanar mı diye düşünmek lazım. Gerektiğinde hayır demek lazım.
öyle deme hocam elimize mi yapışacak sanki okulda tüm işleri yapalım ne olacak bizim yerimizde olmak kaç bin insan var öyle deme .... (ağır ironi içerir !!!!!)

1 yılı aştı salgın ve uzaktan eğitim. Ne öğretim programları değişti, ne müfredat adam gibi revize gördü. Sınavlar papatya falına döndü, olsun olmasın olsun olmasın.
Başlı başına eğitime verilen değer buyken, eğitim camiasının en dip mevkiinde çalışanlar olarak değer görmemizi normal karşılıyorum.
Tek dileğim var. İnsanlar en değerlim dedikleri evlatlarına, evlatlarının geleceğine önem veriyormuş gibi yapmasınlar. İyi bir eğitimi hak ettiğini düşünüyormuş gibi konuşmasınlar. Saldım çayıra mevlam kayıra desinler, biz de ne olduğumuzu bilelim.

Ben dolmadim başımda birşey gelmedi konum olarakta rahatım elimden geldigince haksızlıklara mücadele ediyorum fakat öğretmen arkadaşların halini görüp icleniyorum üzülüyorum

Öğretmenler kadar kafalarına taş düşsün... Pandemi döneminde çocuklarını çok! Özleyen Hasret gideren velilere en büyük dileğim hep böyle devam etsin

öyle deme hocam elimize mi yapışacak sanki okulda tüm işleri yapalım ne olacak bizim yerimizde olmak kaç bin insan var öyle deme .... (ağır ironi içerir !!!!!)
eli yapışmaktan öte bir kutuplaşma var yani arkadaşlar çalışıyorlar çok ıyı hakkını veriyorlar fakat karşı taraf görüyorum hep kendine ,nasıl bana su koltukta reklam olsun ayağı

eli yapışmaktan öte bir kutuplaşma var yani arkadaşlar çalışıyorlar çok ıyı hakkını veriyorlar fakat karşı taraf görüyorum hep kendine ,nasıl bana su koltukta reklam olsun ayağı
aynen öyle geçen ismi lazım değil müdürün bir tanesi proje istiyorum dedi bana puan geliyor çünkü dedi açık açık..... Çocuklar bir şey öğrenmiş vs önemli değil puan geliyormuş ben de ek ders var mı dedim bana yok dedi tabi şimdilik proje ekibine dahil olmadım olmayı da kesinlikle düşünmüyorum

Veli bizi azarlar
Çocuk bizi tehdit eder
nasıl birşeyler yaşadınız bilmem ama mesleğimizi bu kadar yerlerde göstermek doğru değil. meslek hayatımda kimseye kendimi azarlatmadım, kaymakamlada yüz yüze geldim, milli eğitim müdürü ile de karşı karşıya geldim çok şey yaşadım ama hiçbri zaman saygısızlık yaptırmadım kendime. heleki öğrenci azarlar, tehdit eder, veli azarlar gibi lafları hiç kabul etmiyorum siz izin verdiğiniz ölçüde size öyle davranılır.. bunu yaptırıyorsanız bu mesleğimizi kötü olmasından değil sizin kendinizi ya savunamamanızdan kaynaklanır. sürekli sürekli öğretmenlere böyle davranılıyor herkes bizi azarlıyor imajı yaratıp toplumun karşısında mesleğimizi kötülemekten vazgeçin.. hangi meslek grubunda olursanız olun önce kendinize saygı gösterilmesini sağlayacaksınız.. Bazı arkadaşlar da demiş yok tamirci sohbeti kesti mesleğimi duyunca.. ya ne yapmaya çalışıyorsunuz sanki vebalı gibiymişiz gibi niye lanse ettiriyorsunuz bu mesleği.. evet bir noktada katılıyorum size bu mesleği bu mesleği yürütenler daha fazla yerden yere vuruyor.. beğenmiyorsanız bırakın öğretmenliği ama yok hayat şartları başka iş mi var gibi laflar edecekseniz mesleğinize sahip çıkın bu tür aşağılayıcı yazılar yazmaktan vazgeçin.. evet bende bu konuda çok doluyum

Sorunun çözümü o kadar basit ki önce 100 bin sonra 200 bin ardından 400 bin sendika istifaları gelirse bak bakalım yer yerinden nasıl oynuyor.
Kıymetli de olursun, ek dersin 2 katına da çıkar, özlük hakların veli isteklerinin önüne de geçer.
Dükkanı kapatıp herkesi köyüne evine göndermek lazım önce.

Sorunun çözümü o kadar basit ki önce 100 bin sonra 200 bin ardından 400 bin sendika istifaları gelirse bak bakalım yer yerinden nasıl oynuyor.
Kıymetli de olursun, ek dersin 2 katına da çıkar, özlük hakların veli isteklerinin önüne de geçer.
Dükkanı kapatıp herkesi köyüne evine göndermek lazım önce.

şükürcü tayfa varken dediğiniz zor hocam.keşke olsa ama imkansız.burada bir arkadaşımız öğretmen maaşlarından memnun değiliz diyor gelen tepkiler hayret verici

300 Sparta askerinin dar geçitte pers kralı askerlerini durdurması, Mordor dağında orcları tepelemek gibi olur.

Son düzenleme:
Neden sendika kurmak bu kadar basit ve serbest? Hiç düşündünüz mü ? 7 kişi bir araya gelip sendika kurabiliyor. Peki neden buna müsaade ediliyor sizce? Haklarımızı savunalım diye mi?

Yoksa ne kadar parçaya bölünürsek o kadar zayıf, güçsüz, cılız çıkar sesimiz diye mi?

Bu ayrımı yapabildiğimiz gün kimsenin sendikada kalacağını düşünmüyorum.

("Aman hocam başıma bir şey gelirse beni korurlar" özgüvensizliği de buna dahil. Haklıysanız yasa sizi korur kimseye ihtiyacınız yok.)

Sendika mantığını boşa çıkarmak, ilk güçlenme, birlik olma adımı olacaktır. Bilmiyorum ben görür müyüm...

bugün fırına saat 18'de lahmacun içi götürdüm. abi biraz daha erken getir sıra oluyor dedi. dedim hanımın saat 17.40'a kadar canlı dersi vardı. hocam boşver canlı dersi ya kimse bişey anlamıyor zaten dedi. emekler boşa değildir inşallah.

şükrederiz Allaha ama sağlık sıhhatimiz için, ya bırakın Almanya yı, Amerika'yı ,Kıbrıs'ta öğretmenin sosyal haklarına bakın üzülüyorum. tek maaş 4 çocuğu olan arkadaşlarım var yani hak mıdır bu ıtıraz edince yerinde olmak isteyen binler var .Ama Allah büyük her gecenin vardır bir aydınlığı

Atasına karşı olan saygı duymayan okumayan kendini geliştirmeyen adam öğretmen olursa ,sendikaylada bişeyler olursa böyle olur adamın övünecek tarafı yok ne yapsın çay ısmarlayanı yok işte idareci olunca itibar görüyor .mülakatta gırdım ,sınav yoktu ozaman bana 5 soru sordular, 4 unu bildim. 5. neydi biliyor musunuz. sırf Ataturkcuyum kazanmamayım dıye Atatürkün dayısının adını sordu bende bildim bilerken de dedim kı bunu hakaret sayarım bır Öğretmen Atasının her şeyını bilir bana 93 verdiler büyükşehirde 2 cıyım mecbur kaldılar. sonra tercıh zamanı mudur sordu nereyı yazacaksın dedım ben bu sıstemde sızlerle calısamam o an yuzunun halı gozumun onunde hala

Cumhuriyet tarihi boyunca öğretmenlik mesleği hiç bu kadar değersizleştirilmemişti. Öğretmenim demeye korkar olduk.

Geri