ÖĞRETMEN MAAŞLARI?

Kodla Büyü

intel4004

Seçkin Üye
Seçkin Üye

Ekli dosyalar

• TBMM.PNG
    TBMM.PNG
    43.9 KB · Görüntüleme: 3,290
  • RIGHT_Ulkelere_Gore_Baslangic_Duzeyi_Ogretmen_Maaslari.jpg
    RIGHT_Ulkelere_Gore_Baslangic_Duzeyi_Ogretmen_Maaslari.jpg
    123.6 KB · Görüntüleme: 3,289
yani ortalama bir ilkokul öretmeni 17909+21623=39532 /2 =19766 yıllık

19766/12 = 1647 dolar aylık * dolar kuru (2,466) =4052 TL maaş alıyor

Peki ... tabii bu 2007 yılındaki ücret yani zamlardan önce

doğru önerme.
zira şu an sigaramı 100 dolarlık banknotla yakıyorum.
o kadar zenginim :mrgreen:

4052 TL maaş? Ücret dahil ilkokul öğretmeni başlangıç maaşı hemde.
36 yıllık sınıf öğretmeni bile ücret dahil bu rakamın yanına yaklaşamaz bile.
Brüt rakamla vergi ve dahil belki ama
Yeni başlayanlar Asla
Bu rakamın 1/3 ü kadar alır yeni başlayan lar
Yanlış tablo bu..

Sanırım meb bütçesi'nden bir öğretmen başına düşen para miktarı
başka bir açıklama bulamıyorum

4000 küsür lira bu gün özlük dosyama bakarken yıllar öncesinin bordrosunu gördüm... Rakamlar ne kadar acı olsada doğru.... Yani Lütfen haksızlık yapmayalım değil mi ama!!!! Vergileri para elimize geçtikten sonra ödemiyoruz diye. Yani bahsi geçen para elimize geçmiyor diye almıyoruz manasına gelmiyor... :p :p

Ben akp karşıtıyım ama maaşımdan memnunum,çift maaşlı memurların evine 6 milyar para giriyor hala yetmiyor diyor :D gözleri doymuyor adam 2. evini almış maaşına 1000 tl zam yapsan gider bir kredi daha çeker 1 ev daha alır, bu işin sonu yok kefenin cebi yok, Allah devletimize zeval vermesin kuru ekmekte yeriz ama vatanı osloda sattılar ona yanıyorum. Pkk eskiden terör örgütüydü şimdi sivil toplum örgütü oldu buna kızgınım. Vatan bölünecek iç savaş çıkacak çocuklarımız etkilenecek bundan korkuyorum.

Bu verilere göre Almanya,İSpanya, İsviçre ve Türkiye den başka ülkelerde öğretmene hiç değer verilmiyor desenize

O ülkelerde ev kirası 1000 euro sayın hocam, burada 3 bin tl alan öğretmen anadoluda ortalama 500 tl kira veriyor ama örnek verelim almayanın nürnberg şehrinde yada fransanın kötü bir annecy kentinde bile kiralar 1000 euro, domates 3 euro, döner 5 euro buna göre orantılayın farkı yok. Türkiyede 5 milyon emekli ve memurun maaşını hükümetler nasıl ödüyor valla aklım almıyor, tarım yok sanayi yok petrol yok hiç bişey yok

Birde şu var ki pastayı büyütmeden pastadaki payımızı artırmaya çalışıyoruz, türkiyenin eti ne budu ne, o ülkelerin gelirleri çok yüksek, biz sömürülen bir ülkeyiz, ürettiğimiz hiç birşey yok, herşeyimiz ithal, öncelikle sanayimiz geliştirip ülkenin gelirini yükseltemiz gerek, gelirimiz yükselsin payımızı zaten alırız, Almanya 50 bin dolar para verebilir orası almanyadır türkiye 50 bin dolar maaş verse ülke batar.

Cevabı çok basit sayın hocam
Özelleştirme gelirleri...
Sanırım satacak pek bişe kalmadı. Çok sonrası ne olur bende bilmiyorum?

ernestososa' Alıntı:
Ben akp karşıtıyım ama maaşımdan memnunum,çift maaşlı memurların evine 6 milyar para giriyor hala yetmiyor diyor :D gözleri doymuyor adam 2. evini almış maaşına 1000 tl zam yapsan gider bir kredi daha çeker 1 ev daha alır, bu işin sonu yok kefenin cebi yok, Allah devletimize zeval vermesin kuru ekmekte yeriz ama vatanı osloda sattılar ona yanıyorum. Pkk eskiden terör örgütüydü şimdi sivil toplum örgütü oldu buna kızgınım. Vatan bölünecek iç savaş çıkacak çocuklarımız etkilenecek bundan korkuyorum.
hocam tek maaşla geçinen pek çok öğretmen var bencil olmayın.
herkesin eşi öğretmen değil.
senin evine 10 bin lira girse herkesi 10 bin lira gelirli olarak mı hesaplayacaksın..

Bencil olsam maaş zammı isterim hocam ben ülkemi 72 milyonu, esnafı çifçiyi düşünüyorum, bende çift maaşlı değilim.

ernestososa' Alıntı:
Bencil olsam maaş zammı isterim hocam ben ülkemi 72 milyonu, esnafı çifçiyi düşünüyorum, bende çift maaşlı değilim.
hocam sen çift maaş üzerinden hesaplama yapmışsın bende ona göre cevap verdim.
belki şu an bekarsın o yüzden tek maaşlısın. ancak yarın öbürgün çalışmayan birisiyle evlenirsen işler çok daha zora girer.
insanların devletten refah düzeyinin artmasını beklemesi en doğal hakkı.
hem mv. maaşları 23 bine çıkarken devlet batmıyor hakim savcılara öğretim üyelerine bin tl zam yapılırken batmıyor ben isteyince yada asgari ücretli isteyince mi batıyor devlet.

O vekillerin gelmişini geçmişini desem bana yakışmaz. Zaten başımızın belası onlar.
Hakimlere neden zam verildi hepimiz biliyoruz pardon rüşvet diyelim yoksa onuda vermezlerdi.
Hocam gerçekçi olalım bu maaşı devletin ödemesi bile çok harika, türkiyenin kıtlıktan ölmesi gerekiyor diye düşünüyorum, buğdayı bile ithal ediyoruz var sen düşün.

Her öğretmenin eşi çalışmıyor, her öğretmen ek ders almıyor.
Karı koca full ek ders alıp ayda 7000 TL yi geçen öğretmen çiftler de var, ek ders alamayan eşi çalışmayan 2500 TL maaşa talim eden öğretmen de var.

Diğer ülkelerdeki rakamlar bir kenarda dursun , çok önemli değil.
Asgari ücretle, özel sektör çalışanlarının maaşları ile karşılaştırmak yerine kendi ülkemizdeki diğer memur maaşları karşılaştırmak lazım. Özellikle son 15 yılda fark hep öğretmenler aleyhine açıldı. Lise mezunu bir çok memurun maaşı öğretmeninkinden yüksek.

kişi başına düşen gelire göre yorum yaparsak
amerika italya yunanistan fransa ingiltere ve kanada dan daha iyi bizdeki maaş. çünkü bu ülkelerde o ülkenin kişi başına düşen gelirinden daha düşük alması o ülkedeki alım gücünü düşürür. burda ekmek 1 lira oralarda 3 lira burda kira 500 lira orda 1000-1500 lira.
Peki maaşımız iyi mi? çift maaşlı evlerde iyi bana göre ama tek maaşlı evlerde sıkıntı. tek maaşa sıkıntı derken aklımın ucundan asgari ücretli geçti birden...

Bir de şu devlet adamlarinin maaşlarini karşilaştirsalar ayni oran söz konusu ise diyeceğim birşey yok.

Ya kimsenin 4bin ,5 bin istediği yok.
Sadece bizi hizmetli maaşı ile eş tutmasın arkadaş.

hocam şu avrupada kira bin euro yok domates 5 euro bunları geçelim.bizim bir öğretmen akrabamız almanyadan 5 yıllık görevden yeni döndü.meyve sebze fiyatları Türkiyeden hiç farkı yok.Kira da abartıldığı gibi değil.ben de 7-8 yıl önce avrupa birliği projesi kapsamında birkaç yere gittim.tabiki oturduğunuz eve bağlı.ankarada 250 liraya da kiralık ev var.5 bin liraya da.bunlar işin bilinçsiz savunmaları.Madem evler pahalı neden avrupa amerika da bir hemşire bile triplex evde oturabiliyor.biz alıştırılmışız bu masallara inanıyoruz.tabi ki asgari ücretle çalışanlar ayrı bir yara zaten.kimse onlar iyi alıyor demiyor. ama kıyaslama yaparken bizle kıyaslamak ta mantıksız. o zaman bizde kendimiz milletvekiliyle kıyaslayalım.onlar akşama kadar uyuyup on katımız para kazanıyorlar, hem de lise mezunu...

öğretmen maaşı bence fazla

benim eşim çalışmıyor şükür ediyorum

öğretmen olmasam bize kim iş verir, kolay mı esnaflık çiftçilik

devlet bu kadar memurun maaşını nasıl ödüyor şaşıyorum

öğretmene vereceksin 1500 tl maaş + sigorta kim istifa eder

hatta 100 bin kişilik kadro açsa yine 200 bin başvuru olur

ernestososa' Alıntı:
öğretmen maaşı bence fazla

benim eşim çalışmıyor şükür ediyorum

öğretmen olmasam bize kim iş verir, kolay mı esnaflık çiftçilik

devlet bu kadar memurun maaşını nasıl ödüyor şaşıyorum

öğretmene vereceksin 1500 tl maaş + sigorta kim istifa eder

hatta 100 bin kişilik kadro açsa yine 200 bin başvuru olur

Asgari ücret fazla düşür kim istifa eder, ederlerse yerlerine bir sürü boşta adam, Suriyeli bile çok...
Polis maaşı çok, düşür kim istifa eder edenin yerine çok...
İmamın maaşı çok, düşür kim istifa eder...
Memurların hepsinin maaşı çok, düşür yerlerine milyon adam var.
Hatta herkes gereğinden fazla maaş alıyor, düşürelim yerine birileri gelir Suriyeli Rus vs çoook adam var.
Kim iş verir bize demişsin, sen zaten bu işi yapmak için kendini yetiştiriyorsun hayatını adıyorsun, vatandaşlık hakların var bu ülke ne işe yarıyor? Kaç kişi asıl mesleği dışında iyi bir işte çalışabilir bu ülkede?
Devlet bu kadar maaşı nasıl öder şaşma vergiler denen bişey var. Tek maaşınla ödediğin vergiyi bir hesapla, asgari ücretlinin ödediğini hesapla, sonra Ali Ağaoğlunun ödediğini hesapla çıkar maaşların kaynağı.
Şu istifa maaş olayında haklı olduğun bazı zümreler var, mesela;
millet vekilleri, meclis çaycıları odacıları vs, siyasilerin danışmanları, torpilli genel müdürler, ultra lüks makam araçlılar....
Şükür her zaman edilmelidir. Ama mesleğini bu kadar küçümseyen öğretmenleri görünce başka mesleğe geçersiniz İnşallah diye dua ediyorum.

bu konuyu okudumda çok boş yorumlar var ya ya bunların dünyadan haberi var mı acaba arkadaş tek maaş evli bir adam olarak ay sonunu nasıl getiririz diye takla atıyoruz. herkes yaşadığını bilir boş boş yorumlar yapanlara diyorum. Benimde öğretmen arkadaşım var bekar babadan da sağlam o adama hiçbirşey dokunmaz altında sıfır arabası oda bazen böyle diyor fazla diye maaş milletin tuzu kuru tabi.

Geri