Öğretmen eşlerin il dışı/özür grubu/iptal durumları hakkında?

Kodla Büyü
Yıllardır tayin ile ilgili bir düşüncem olmadı,bu yüzden güncel bilgiye sahip değilim.

1) Eşlerin ikisi de il dışı isteyebiliyorsa aynı illere tayin isteme şartı devam ediyor mu?
2) Ben iller arası yer değiştirme ile tayin oldum ancak eşim özüre bağlı yer değiştirme de açılan okullar uzak olduğu için tercih yapmazsa ben il dışı atamayı iptal edebiliyor muyum?

1. Yanlış değilsem devam ediyor. Farklı illeri isteyemiyorlar.
2. İlişiği kestikten sonra artık dönüşü olmuyor. Eşinizin de eş özrü için zaten sizin o ilde başlamış olma şartınız vardı ben tayin istediğimde ve hala öyle olması lazım diye düşünüyorum.

Klavuzu inceleyin derim.

Ben 2008'de eş durumu, 2011 yılında da il dışı istedim ikisi de oldu. O zamandan beri de tayin istemedim.

Eşler aynı anda il dışı ister birine gelir diğerine çıkmazsa ilişik kesmeden eş durumunu bekleyebilir çıkmazsa iptal edebilir.Ama aynı ilde farklı ilçelere çıkarsa eş durumuna başvurabilmek için ilişik kesip öyle eş durumu başvurusu yapılıyor geçen yıl böyle oldu bildiğim kadarıyla

Kılavuz 4.sayfa F.Dikkat Edilecek Hususlar 2.Madde açık bir şekilde yazılmış.

Ekli dosyalar

• madde 2.jpg
    madde 2.jpg
    187.7 KB · Görüntüleme: 97
Kılavuz 4.sayfa F.Dikkat Edilecek Hususlar 2.Madde açık bir şekilde yazılmış.
Yani diyor ki senin çıktı eşinin çıkmaması durumunda iptal edersen yerine gelen adamı mağdur edemezsin norm fazlası olursun ona göre. Böyle anladım yanlış anlamadıysam ki mantıklı bir tutum.

Eşler aynı anda il dışı ister birine gelir diğerine çıkmazsa ilişik kesmeden eş durumunu bekleyebilir çıkmazsa iptal edebilir.Ama aynı ilde farklı ilçelere çıkarsa eş durumuna başvurabilmek için ilişik kesip öyle eş durumu başvurusu yapılıyor geçen yıl böyle oldu bildiğim kadarıyla
Yani hocam bu durumda eş durumu yapacak olan öğretmen görev yaptığı okuldan ilişiğini kesip yeni okuluna kayıt yaptırmak zorunda . doğru mu anlıyorum.

Yazımda ufak bir düzenleme yapacağımdan dolayı sildim arkadaşlar . Bir konuda emin değilim çünkü . İl dışı atamam çıktı ilişiğimi kesmedim , eşim ise il dışına başvurmadi merkezi okulla açılmadığı için , eş özrüne başvurdu . Eş özründe de baktiki iyi okullar açılmamış eş özrüne de başvurmadi . İşte o zaman benim il dışı atamam iptal edilir mi acaba o konuda çok emin değilim . Çünkü eş özrüne başvurup çıkmaması il dışı atamanın iptali için bir mazeret ama eş özrüne hiç basvurmamasi iptal için bir mazeret olmayabilir , neden Esin eş özrüne basvurmadi deyip il dışı iptalini yapmayabilirler. İptal dilekçesine belki soyle bir gerekçe yazılırsa kabul edilebilir . Eşime eş özrü için acilan okullar arasında benim tayinimin çıktığı ilçe olmadığı için esim özür atamasına başvurmadi ( sonradan yeniden ilçe özrü ortaya çıkmaması için ) . İl dışı tayinimin iptalini istiyorum gibi bir şey .
.

Son düzenleme:
Olay şu arkadaşlar. Ben de Ankara'ya tayin düşünüyorum eşimde . Benim Ankara'ya tayinimin çıktığını düşünün. Eşimin Ankara için 3 okul açılmış ve merkeze uzak yerler. İster eşim tayin istesin ve çıkmasın isterse de okullar merkeze çok uzak olduğu için tayin istemesin hiç fark etmiyor. Benim il dışında tayinim çıktığında ben ilişiğimi kesmiyorum ( Ne olur ne olmaz eşime özür atamasında da uzak yerlerinin çıkma ihtimaline karşı yada özürde de atamasının yapılmamasına karşı ) Eşim özürde başvurdu 1.aşamaya ama baktık ki özürden açılan okullar çok uzak merkeze yada benim ilçeme o zaman özür grubundan ikinci aşamaya başvurmuyor. Ben de il dışımı iptal ediyorum.

burada aslında olay şurada çok tehlikeli.

Benim tayinim il dışı çıktı eşimin çıkmadı yada eşim hiç il dışına başvurmadığında sorun yok. Eş özründe tüm ilçeler eşime açılıyor. Seçeneği çok fazla
ama Benim de eşimin de il dışı çıktı farklı ilçelere ama işte sorun o zaman başlıyor. Çünkü ilçe Eş özründe sadece eşinin bulunduğu ilçe açılıyor o zaman ve çok fazla seçenek yok hatta eşinin okulunun ilçesinde açık yoksa malesef ayrı kalıyorsunuz. İl eş özrü , ilçe eş özründen çok daha avantajlı kısaca.

Bu nedenle zaten iki eşin farklı ilçelere il dışı atamasının çıkmasındansa ( ilçeler arası uzaksa ) , birinin tayininin çıkıp ötekinin çıkmaması daha iyi hatta eşlerden birinin hiç başvurmaması ( ne olur ne olmaz istemediği ilçe çıkabilir )

Dikkat ettiyseniz çoğu okul ( merkezden uzak ) sürekli il dışında açık .Nedeni insanlar şansını deniyor yazıyor ataması yapılıyor sonradan eşine istediği okullar açılmayınca özürde atamasını iptal ettiriyor.

Norm kadroda olan birisi il dışı atamasını, eşinin ozur grubu ataması çıkmadığında iptal ederse, kendi okulunda yeniden çalışabilme ihtimali neye bağlı? Tayin cikmasina rağmen, henuz ilişik kesmediği okulu özür grubu kontenjanlarına açılıyor mu acaba? "Eski okulunda norm kadro ifadesi varsa" diye bir ifade var neyi işaret ediyor sizce? Arada atama da yok başkası gelebilir mi özür grubu tayiniyle.?

Norm kadroda olan birisi il dışı atamasını, eşinin ozur grubu ataması çıkmadığında iptal ederse, kendi okulunda yeniden çalışabilme ihtimali neye bağlı? Tayin cikmasina rağmen, henuz ilişik kesmediği okulu özür grubu kontenjanlarına açılıyor mu acaba? "Eski okulunda norm kadro ifadesi varsa" diye bir ifade var neyi işaret ediyor sizce? Arada atama da yok başkası gelebilir mi özür grubu tayiniyle.?

Bu konu şöyle olabilir . Benim okulumda 1 bilisimci norm fazlası var ama norm fazlası ben değilim , hizmet puanım yuksek. İl dışı tayin istedim sonra iptal ettirdim kendi okulumda hizmet puan yüksek olsa dahi norm fazlası durumuna ben dusuyorum puana bakılmaksızın . İlişiğimi kesmeden okuluma biri eş ozrunden atanabilir mi tam bilmiyorum ama mantıken eş ozrune açılmaz gibime geliyor okul . Çünkü halen okulum dolu görünüyor , kararnameyi aldıktan sonra okulun boşta gorulme ihtimali daha fazla gibi ...

öğretmen eşlerden ikisininde tayin isteme hakkı bulunuyorken sadece birisi il dışı tayin istediğinde, diğer eş il dışı tayin istemesede özür grubundan başvuru yapabiliyor. Her yerde buna yönelik yazılar okuyorum. Sizcede bu şekilde mi arkadaşlar?

Evet bu şekilde , eşlerden birinin tayin istemesi yeterli . Ben de daha önce bu şekilde Bodrum'a tayin istemiştim eşime 1 okul açılmıştı o da il merkezine çok uzak o nedenle eşim il dışı istemedi , benim tayin çıkınca eş durumundan tayin istedi ve çıktı

Evet bu şekilde , eşlerden birinin tayin istemesi yeterli . Ben de daha önce bu şekilde Bodrum'a tayin istemiştim eşime 1 okul açılmıştı o da il merkezine çok uzak o nedenle eşim il dışı istemedi , benim tayin çıkınca eş durumundan tayin istedi ve çıktı
Cikmasaydi siz il dışını iptal edebiliyor muydunuz? İl dışı çıkınca ilişik kesmeden bekliyorsunuz değil mi?

Evet , esimin tayini eş ozrunden cikmasaydi , ben il dışını iptal ettirebilirdim. İl dışına tayin çıkınca ilisiginizi kesinlikle kesmeyin , eş ozrunde bu sorun olmuyor . Eşinizin eş özrü atamasına göre ya il dışını iptal edersiniz yada eşinizin tayini çıkınca ilisiginizi kesersiniz .

Evet , esimin tayini eş ozrunden cikmasaydi , ben il dışını iptal ettirebilirdim. İl dışına tayin çıkınca ilisiginizi kesinlikle kesmeyin , eş ozrunde bu sorun olmuyor . Eşinizin eş özrü atamasına göre ya il dışını iptal edersiniz yada eşinizin tayini çıkınca ilisiginizi kesersiniz .
Eskiden ilişki kesmeden yani gidip göreve başlamadan eş durumu için eşinize açılmıyordu sizin dediginize göre değişmiş

Bu konu şöyle olabilir . Benim okulumda 1 bilisimci norm fazlası var ama norm fazlası ben değilim , hizmet puanım yuksek. İl dışı tayin istedim sonra iptal ettirdim kendi okulumda hizmet puan yüksek olsa dahi norm fazlası durumuna ben dusuyorum puana bakılmaksızın . İlişiğimi kesmeden okuluma biri eş ozrunden atanabilir mi tam bilmiyorum ama mantıken eş ozrune açılmaz gibime geliyor okul . Çünkü halen okulum dolu görünüyor , kararnameyi aldıktan sonra okulun boşta gorulme ihtimali daha fazla gibi ...
eş durumundan gitme ihtimali bulunanlara "MUHTEMEL BOŞALACAK" yayızor. Eğer kesin ise "BOŞ" yazıyor diye hatırlıyorum.

Siz orada göreve başlamadan eşinize sanki siz orada çalışıyor gibi eş durumu açılıyor bu durumda

okul ve cevre cok onemli rahatsanız kafanız sakinse iyi çoluk çocuk olunca onların okulu cevresinide dusunmelisiniz mamak ve altındag önermem ha cebeci falan olsa neyse mamaktaki bayındır barajında ve norm fazlalıgı olası

Benim araştırmalara göre iptal ettirirsin diyen de var. Eşinize o ilden herhangi bir okul açılıp da yazmazsa iptal edilmez diyende var.

Bence iptal edilebilir gibi geliyor ama o anda MEB bir karar alırsa tüm eşler il emrine alınacak. İller arası yer değiştirme iptal edilemez diye o zaman iller arası yer değiştirme iptal edilemez gibi yorumladım.

Geri