Öğretmen bilgisayarı kurtarma sorunu!!!!

Kodla Büyü

mirxas

Aktif Üye
Öğretmen bilgisayarına format attım(Öğretmen bil. kurtarama DVD'si ile ). Güvenli modda açılmasına rağmen olağan olarak bir türlü açılmadı. Windows xp yazısı geliyor bir müddet sonra ekrana hiçbir şey gelmiyor, bilgisayar bu şekilde açık kalıyor.
Acil yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler

o DVD leri bende bir türlü çalıştıramadım ghost ekranı geliyo öylece donup kalıyo..

yasarcan' Alıntı:
o DVD leri bende bir türlü çalıştıramadım ghost ekranı geliyo öylece donup kalıyo..

Yok hocam ben gerekli bios ayarlarını yaptıktan sonra formatı tamamladım. ancak ondan sonra güvenli modda açıldı. olağan olarak açılmadı....

yasarcan' Alıntı:
hocam o bios ayarları neler acaba?
Exper Öğretmen PC’sinde Sistemi Yeniden Yükleme İşlemi
Öğretmen bilgisayarının sistemi bozulduğunda, ya da herhangi bir sebepten dolayı yeniden
yüklenmek istendiğinde, imaj-DVD’si kullanılarak, sistem fabrika ayarlarına geri döndürülebilir.
Fakat bunu yapmadan önce bir takım işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu işlemler sırasıyla;
• Güvenlik kartı sistemden yazılımsal olarak kaldırılmalıdır. Bunun için
• Bilgisayarın açılışı sırasında güvenlik kartının menüsü 3 sn kadar ekranda kalır. Tam bu
sırada CTRL+HOME tuşlarına basılır.
• Şifre girilir.
• Fonksiyonlar menüsünden “Tab” tuşu yardımıyla sağ tarafa geçilir ve “Güvenlik Kartını
Sistemden Kaldır>Kaldır” a basılır.
• İki kere Enter’a basılır.
• Bilgisayar kapatılır ve güvenlik kartı sistemden donanımsal olarak kaldırılır yani kasadan
çıkartılır.
• Bilgisayar açılırken “Delete” tuşuna basılır ve BIOS’a girilir.
• Bios’ta “Main>IDE Configuration” kısmındaki değerlerin aşağıdaki gibi olup olmadığı
kontrol edilir. Eğer değilse ilgili değerler aşağıdaki gibi olacak şekilde değiştirilir. Bu
değerler;
Configure Sata as = [Standart IDE]
Onboard IDE Operate Mode = [Compatible Mode]
Combined Mode Option = [Primary P-ATA + S-ATA]
Not: Bu noktada, HDD’in anakartın üzerindeki Sata2 ya da Sata4 portuna takılı olduğundan da
emin olmak gerekmektedir. Fabrika çıkışında normalde bu şekilde üretilmektedir.
• Bilgisayar DVD’den açılmalıdır.
• PC açılırken, açılış esnasında F8 fonksiyon tuşuna basılır ve açılış seçenekleri menüsü
ekrana gelir.
• Bu sırada öğretmen makinesi kurtarma DVD’si DVD-RW sürücüsüne takılır.
• Açılış seçenekleri menüsünden DVD seçilerek bilgisayarın DVD’den açılması sağlanır.
• Bilgisayar, DVD’den açıldıktan sonra iki ayrı onay penceresi ekrana gelir.
• Bunlardan birincisi, partition boyutlarını (HDD bölüm boyutları) onaylayıp
onaylamayacağınız hususudur. Normalde partition boyutları, 20+60=80’dir. Kurulumcu
isterse bu oranı buradan değiştirebilir. Mesela, 30+50 ya da 40+40 yapabilir.
• İkinci soruda ise kullanıcı, diskteki bütün bilgilerin silineceği konusunda uyarılır ve eğer
kullanıcı kurtarma işleminden vazgeçmek istiyorsa bu noktada vazgeçebilir.
• Bu iki onay kutusuna da “Yes” dendiği takdirde diskteki bütün bilgiler silinir, disk
formatlanır ve sistem, fabrika çıkış ayarlarına geri döner.
Güvenlik kartının Öğretmen PC’sine yeniden kurulması
Yukarıdaki sistem kurtarma operasyonundan sonra, güvenlik kartının sisteme yeniden
kurulması gerekmektedir. Bunun için güvenlik kartı daha sisteme takılmadan, sürücüleri sisteme
kurulur. Bunu yapmak için ilk önce;
• Öğretmen PC’si normal olarak Windows’tan açılır.
• “C:\DRIVERS\Güvenlik Kartı” klasöründeki “Setup. exe” çalıştırılır, çıkan menüden
“install” komutu verilir ve bu şekilde sürücüler sisteme kurulmuş olur. PC kapatılır ve
güvenlik kartı tekrar sisteme takılır.
• PC açılır ve “Delete” tuşuna basılarak BIOS’a girilir.
BIOS’ta, “Boot>Boot Device Priority” kısmında “First Boot Device” a Enter’la basılarak
“Netwok Kartı” ı buraya getirilir. (Yani Network kartı en başa getirilmiş olmalıdır.)
• Bios’ta yapılan değişiklikler, “Exit >Exit & Save Changes” kısmına basılarak kaydedilir
ve çıkılır.
• PC tekrar açıldığında Güvenlik kartının Hızlı kurulum menüsü ekrana gelir. Bu menü
ekrandayken Enter tuşuna 2 kere peş peşe basılması durumunda güvenlik kartı sisteme
kurulmuş olur.

mirxas' Alıntı:
Öğretmen bilgisayarına format attım(Öğretmen bil. kurtarama DVD'si ile ). Güvenli modda açılmasına rağmen olağan olarak bir türlü açılmadı. Windows xp yazısı geliyor bir müddet sonra ekrana hiçbir şey gelmiyor, bilgisayar bu şekilde açık kalıyor.
Acil yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler

Arkadaşlar beni bu azaptan kurtarırsanız çok sevineceğim....

Geri