Öğrenciye göre işyeri seçimi?

Kodla Büyü

cihanmnsl

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar herkese iyi tatiller ve şimdiden iyi bayramlar
Meslek lisesinde olduğumuz için son sınıfta öğrencileri sataja yolluyoruz
Ancak uygun öğrencinin uygun işletmeye dağılımı elle yapılıyor ve bir sürü sıkıntı!

Düşüncem şu :
1- işyeri bilgileri her işyeri için ayrı ayrı girilecek ( servis güzergahları, hangi bölümden öğrenci istediği, bay yadabayan öğrenci ve işyerine öğretmenlerin verdiği not- yani öğrenciye iyi öğretiyor- gibi kıstaslar olacak

2- öğrenci bilgileri girilecek ( evinin servis karşılığı, bölümü, bay bayan tarzında)

Ben verileri girdikten sonra ister öğrenci üzrinden ister de işletme üzerinden eşleştirme yapmalıyım

Yani öğrenci bazlı eşleştir seçeneğine girdiğimde
Ahmet adlı öğrenciye uygun işletmeleri bulup eşleştir dedidğimde bana uygun işletmeleri çıkartmalı ben birini seçip kaydet dediğimde artık ahmet ve o işletme sonraki eşleştirmeleregirmemeli
Tarzında bir program yada uygulamayı nasıl yapabilirim
En kısa ve kolay yoldan tavsiyeniz nedir
Tekrar iyi bayramlar

bilişim öğrencileri için söyleyeyim en azından karşılaştığım...
bilgisayar teknik servisleri dışında hiçbir yerde öğrenci eğitimi söz konusu değil....
diski, sgk gibi resmi kurumlara gidince ya fotokopi çektiriyorlar ya evrak taşıttırıyorlar ya da yazı filan yazdırıyorlar çay getirip götürmeyi eklemiyorum
hastaneler deseniz hasta kayıt kabuldeki fiş kesmeyi saymazsak rapor bölümünde gelen evrağa kaşe vurma santralde telefona bakma ya da kan alma numunelerini kutuya koyma gibi görevler...
belediyeler keza yine aynı şey... bazılarında öğrenciler için bir oda ayrılmış gidin oturun deniyor...
reklamcılar ise kendini bela edersen adam azcık ucundan gösteriyor... daha çok yapılan çalışmaların basılmış halini ordan oraya taşı, masa temizle çay getir götür...

teknik servisler de eğer işlekse birşeyler kapıyorlar ama onun dısında ilk zamanlar birkaç kelime gösterme sonrasında güvenilir öğrenciyse dükkanı teslim etme mal boşaltma temizlik...

bunun dısında stajer görmedim istisnalar dısında... hal böyleyken programın bir faydası olmaz zannımca... zaten yüzlerce öğrenci yok... en fazla 2 bilemedin 3 sınıf olur... daha 40 kişi kabul edersen maksimum 120 öğrenci...
eee zaten bunun belli bir sayısı mem yerleştiriyor... bir kısmını da öğrenci kendi buluyor... geriye bi 15-20 kalır... onu da yerleştirmek pek zor olmasa gerek... çünkü işletmeye gidecek öğrenciyi seçerken çocuğun ahlaki yapısını, o işletmede sorun cıkarıp cıkarmayacağı, becerebilip beceremeyeceğini filan hesaplayıp oyle tamam bu cocuğu şu işletmeye gönderelim diyoruz...
ama program düşüncesi güzel...

cyln' Alıntı:
bilişim öğrencileri için söyleyeyim en azından karşılaştığım...
bilgisayar teknik servisleri dışında hiçbir yerde öğrenci eğitimi söz konusu değil....
diski, sgk gibi resmi kurumlara gidince ya fotokopi çektiriyorlar ya evrak taşıttırıyorlar ya da yazı filan yazdırıyorlar çay getirip götürmeyi eklemiyorum
hastaneler deseniz hasta kayıt kabuldeki fiş kesmeyi saymazsak rapor bölümünde gelen evrağa kaşe vurma santralde telefona bakma ya da kan alma numunelerini kutuya koyma gibi görevler...
belediyeler keza yine aynı şey... bazılarında öğrenciler için bir oda ayrılmış gidin oturun deniyor...
reklamcılar ise kendini bela edersen adam azcık ucundan gösteriyor... daha çok yapılan çalışmaların basılmış halini ordan oraya taşı, masa temizle çay getir götür...

teknik servisler de eğer işlekse birşeyler kapıyorlar ama onun dısında ilk zamanlar birkaç kelime gösterme sonrasında güvenilir öğrenciyse dükkanı teslim etme mal boşaltma temizlik...

bunun dısında stajer görmedim istisnalar dısında... hal böyleyken programın bir faydası olmaz zannımca... zaten yüzlerce öğrenci yok... en fazla 2 bilemedin 3 sınıf olur... daha 40 kişi kabul edersen maksimum 120 öğrenci...
eee zaten bunun belli bir sayısı mem yerleştiriyor... bir kısmını da öğrenci kendi buluyor... geriye bi 15-20 kalır... onu da yerleştirmek pek zor olmasa gerek... çünkü işletmeye gidecek öğrenciyi seçerken çocuğun ahlaki yapısını, o işletmede sorun cıkarıp cıkarmayacağı, becerebilip beceremeyeceğini filan hesaplayıp oyle tamam bu cocuğu şu işletmeye gönderelim diyoruz...
ama program düşüncesi güzel...
..
hocamım işletmeler hakkındaki görüşlerine katılıyorum.
öğrenci sayısına gelince seneye 4 sınıfım işletmeye gidecem. (38+37+23+23=121)
istanbulda maalesef mem bu işe el atmıyor. o iş sadece kağıt üzerinde kalıyor. 120 öğrencinin 70 - 80 tanesi kendi bulsa kalan 40 tanesini biz yerleştiriyoruz.
.
program kısmına gelirsek SAĞLIKLI OLMAZ. cyln hocamın da dediği gibi işletmelerin istediği belirli kriterler var, bizim öğrencilerin de maalesef öyle. ÇOK İYİ (dersler + davranış + sorumluluk vb..) bir öğrencim var. programlama konusunda süper bu öğrenciyi bir işletmeye yerleştirdim 3 ay sonra işyeri sahibi aradı. BİZ ÖĞRENCİYİ STAJ SONUNDA İŞE ALMAK İSTİYORUZ diye. ama gel gör ki daha sonra öğrenciyi işi öğrenmesi için işletmenin teknik biriminde (montaj / tamir) de görevlendirmişler. Ondan sonra öğrenci işten soğudu. staj bitti herkes kendi yoluna. işletme teklifini yinelemiş ama öğrenci kabul etmemiş yazılım diye.

o yüzden işletme ile aranızı bozmak istemiyorsanız göndereceğiniz öğrenciyi GÖREREK İNCELEYEREK TARTARAK seçmelisiniz. kağıt üzerinde değil.

barbaryan ve cyln hocalarıma tavsiyeleri için sonsuz teşekkürler...ki kesinlikle fikirlerine katılıyorum....

şöyle bir açıklama yapmak istiyorum:
Ben mesleki teknik anadolu lisesinde çalışıyorum. ve okulumuzda bilişim yanı sıra muhasebe büro dış ticaret bölümleri var. yani 4 bölüm. ve bu bölümlerin tüm öğrencilerinin işletme dağıtımlarını yapıyoruz. Sadece bilişim olsa zaten çok kolay. öğrenci sayımız zaten az. ancak diğer bölüm ve öğrenciler işin içine girince biraz zor oluyor.

daha önce dediğim gibi normalde bir excel tablosu hazırlayıp öğrencilerden adres vb bilgileri alıyoruz.
koordinatör öğretmenlerimizden ise hazırladığımız öğerenci talep formunu işletmelerden almalarını ve açıklama kısmına özel notları ( çok iyi işletme, yada tersi, üniversiteye hazırlanmaya uygun, erkek öğrenci olmalı, gibi notları) alıyoruz. daha sonra öğrenci ve işletme eşleştirmesi yapıp yolluyoruz.
çok şükür bu anlamda en fazla 2 yada 3 öğrenci ve işletmede sıkıntı yaşadık. bunun dışında gayet iyi oldu. hatta bir çok öğrencimiz bu sayede işletmede kaldı. ve hala da çalışıyorlar.

bu anlamda ben kağıt üstünde yaptığımız işleri ( kelebek öğrenci dağıtımı vardı) bilgisayar üstünde nasıl yapabilirim arayışına girdim. ki bu sayede günler süren işi 1 günde halletmeyi düşünüyorum.
Bu anlamda değerli ve uzman hocalarımın görüşleri önerileri benim için çok önemli...

barbaryan ve cyln hocalarım çok sağ olsunlar. fikirleri benim için mihenk taşı.

yazılım olarak nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.
saygılarımı sunuyorum...

cihanmnsl' Alıntı:
hocam başka şeyler aramana gerek yok.
yukarıda mesajda söylediğin şeyleri BOLCA if döngüsü ile karşılaştırman yeter.

ama yaptığınız / yapacağınız programın işe yaraması için içine biraz da ÖĞRETMEN GÖZÜ, ÖĞRETMEN GÖRÜŞÜ, ÖĞRETMEN SEZİSİ eklemeniz gerekir. Zira her şey 1 ve 0 lar değil.

İş yeri - öğrenci eşleşmesi yaparken bir çok farklı kriter vardır. Bunların bir kısmı kağıt üzerinde somut olarak ifade edilemeyecek soyut şeylerdir.

Sözgelimi çok iyi, çok başarılı, çok efendi, zehir gibi AMA İÇE KANAPIK bir öğrenciniz vardır. İYİ işyerlerine gönderseniz iletişim kuramayacağı için işyeri ile kötü olabilirsiniz, KÖTÜ yere gönderirseniz çocuk zaten içe kapanık bu sefer toptan kaybedebilirsiniz. Ya da her şey birbirine uyuyordur ama ÇOK UZAK BENİM ÇOCUĞUM ORAYA TEK BAŞINA GİDEMEZ diyen baskıcı bir anne baba çıkagelir.
if - if - if - if - iffffffffffffffffff sürer gider ;)

BaRBaRYaN' Alıntı:
cihanmnsl' Alıntı:

ama yaptığınız / yapacağınız programın işe yaraması için içine biraz da ÖĞRETMEN GÖZÜ, ÖĞRETMEN GÖRÜŞÜ, ÖĞRETMEN SEZİSİ eklemeniz gerekir. Zira her şey 1 ve 0 lar değil.

İş yeri - öğrenci eşleşmesi yaparken bir çok farklı kriter vardır. Bunların bir kısmı kağıt üzerinde somut olarak ifade edilemeyecek soyut şeylerdir.

Sözgelimi çok iyi, çok başarılı, çok efendi, zehir gibi AMA İÇE KANAPIK bir öğrenciniz vardır. İYİ işyerlerine gönderseniz iletişim kuramayacağı için işyeri ile kötü olabilirsiniz, KÖTÜ yere gönderirseniz çocuk zaten içe kapanık bu sefer toptan kaybedebilirsiniz. Ya da her şey birbirine uyuyordur ama ÇOK UZAK BENİM ÇOCUĞUM ORAYA TEK BAŞINA GİDEMEZ diyen baskıcı bir anne baba çıkagelir.

Hocam çok teşekkürler...ilgin ve alakan için...
yaklaşık 160 son sınıf öğrencim var. En çok sorun yaşadığımız yer öğrencinin evi ile işyerlerinin servisi oradan geçiyor mu? ve Bay yada bayan öğrenci seçimi noktası

yani şöyle diyeyim:
A) işletme bilgi girişi bölümü
1-işletme no (işletmeye numara verme)
2-İşletme Bölgesi (açılır menüden bölge seçme -tabi bu bölgeler sabit girişler denilen yerden girilecek- örneğin plastikçiler sanayi sitesi, darıca bölgesi, gebze bölgesi, tuzla bölgesi)
3-İşletme servis noktaları seçilir.(servis duraklarının isimlerinin yanında kutucuk olur tik atılırak seçilir.-tabi servis durakları da sabit girişler denilen bir bölümden girilmeli-)
4-Talep edilen öğrenci sayısı ve cinsiyeti ( bay öğrenci bayan öğrenci kutucukları tıklama)
5-Talep edilen öğrenci bölümü (muhasebe-bilişim-büro-dış ticaret)

B) Öğrenci Bilgi giriş bölümü
1-öğrenci no
2-öğrenci sınıfı
3-öğrenci adı soyadı
4-cinsiyeti (kız erkek seçimi önemli yukarıdaki 4.madde ile kesişecek dağıtım bölümünde)
5-öğrenci adresi (elle yazılır burası önemli değil. buraya bakılarak 6.adımda servis durağı seçilecek. önemli olan o
6-Öğrenci servis seçimi. (burası 5.adıma bakılarak işletme bilgi girişindeki 3.adımla aynı seçenekleri kullanacak. yani öğrencinin adresini işletme servis duraklarına göre düşünüp o durak seçilecek. açılır menü yada kutucuk olur)
7-Öğrencinin bölümü (bilişim büro muhasebe. A bölümündeki 5. adımla kesişmesi lazım önemli)

C) Öğrencinin firmalara dağıtımı bölümü
Tek tek öğrenci atama ( bu kısımda sınıf seçilir. ve gelen listeden sırasıyla öğrenci üzerine tıklanır. öğrenci bilgileri getirilir. işletme bul butonuna basıldığında bu öğrenciye uygun işletmeler çıkar. örneğin 8 işletme çıktı. bunlardan sizce en uygun olanı -işletme koodinatör öğretmenlerinden bilgi alınarak- seçilir. öğrenci o işletmeye atanır. artık o işletmeye 1. öğrenci istemişse tabi bir daha dağıtım yapılmaz. yani o firma artık kapatılır.

D) DAĞITILMIŞ ÖĞRENCİ BÖLÜMÜ
Bu bölümden dağıtılmış öğrenci listeleri firma firma alınır.
bu bölümde dağıtılmış öğrenci iptali de yapılabilir. yani o firma son anda stajer almaktan vazgeçti diyelim. o firmanın dağıtımı silinmeli. daha sonra A bölümüne gidilip firma bilgilerinde PASİF kutucuğu seçilerek dağıtıma kapatılmalı o firma

yapmak istediğim sadece bu. yoksa öğrenci iyi firma iyi yada kötü olayına girmeyeceğim. amacım servis, cinsiyet , bölüm, stajer sayıs önemli....

çok teşekkür ederim fikirleriniz için.
tavsiyelerinizi merakla bekliyorum...

cihanmnsl' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
cihanmnsl' Alıntı:

Hocam çok teşekkürler...ilgin ve alakan için...
yaklaşık 160 son sınıf öğrencim var. En çok sorun yaşadığımız yer öğrencinin evi ile işyerlerinin servisi oradan geçiyor mu? ve Bay yada bayan öğrenci seçimi noktası

yani şöyle diyeyim:
A) işletme bilgi girişi bölümü
1-işletme no (işletmeye numara verme)
2-İşletme Bölgesi (açılır menüden bölge seçme -tabi bu bölgeler sabit girişler denilen yerden girilecek- örneğin plastikçiler sanayi sitesi, darıca bölgesi, gebze bölgesi, tuzla bölgesi)
3-İşletme servis noktaları seçilir.(servis duraklarının isimlerinin yanında kutucuk olur tik atılırak seçilir.-tabi servis durakları da sabit girişler denilen bir bölümden girilmeli-)
4-Talep edilen öğrenci sayısı ve cinsiyeti ( bay öğrenci bayan öğrenci kutucukları tıklama)
5-Talep edilen öğrenci bölümü (muhasebe-bilişim-büro-dış ticaret)

B) Öğrenci Bilgi giriş bölümü
1-öğrenci no
2-öğrenci sınıfı
3-öğrenci adı soyadı
4-cinsiyeti (kız erkek seçimi önemli yukarıdaki 4.madde ile kesişecek dağıtım bölümünde)
5-öğrenci adresi (elle yazılır burası önemli değil. buraya bakılarak 6.adımda servis durağı seçilecek. önemli olan o
6-Öğrenci servis seçimi. (burası 5.adıma bakılarak işletme bilgi girişindeki 3.adımla aynı seçenekleri kullanacak. yani öğrencinin adresini işletme servis duraklarına göre düşünüp o durak seçilecek. açılır menü yada kutucuk olur)
7-Öğrencinin bölümü (bilişim büro muhasebe. A bölümündeki 5. adımla kesişmesi lazım önemli)

C) Öğrencinin firmalara dağıtımı bölümü
Tek tek öğrenci atama ( bu kısımda sınıf seçilir. ve gelen listeden sırasıyla öğrenci üzerine tıklanır. öğrenci bilgileri getirilir. işletme bul butonuna basıldığında bu öğrenciye uygun işletmeler çıkar. örneğin 8 işletme çıktı. bunlardan sizce en uygun olanı -işletme koodinatör öğretmenlerinden bilgi alınarak- seçilir. öğrenci o işletmeye atanır. artık o işletmeye 1. öğrenci istemişse tabi bir daha dağıtım yapılmaz. yani o firma artık kapatılır.

D) DAĞITILMIŞ ÖĞRENCİ BÖLÜMÜ
Bu bölümden dağıtılmış öğrenci listeleri firma firma alınır.
bu bölümde dağıtılmış öğrenci iptali de yapılabilir. yani o firma son anda stajer almaktan vazgeçti diyelim. o firmanın dağıtımı silinmeli. daha sonra A bölümüne gidilip firma bilgilerinde PASİF kutucuğu seçilerek dağıtıma kapatılmalı o firma

yapmak istediğim sadece bu. yoksa öğrenci iyi firma iyi yada kötü olayına girmeyeceğim. amacım servis, cinsiyet , bölüm, stajer sayıs önemli....

çok teşekkür ederim fikirleriniz için.
tavsiyelerinizi merakla bekliyorum...
..
hocam düşünce güzel ama uygulamada sıkıntı çok çıkacak
.
1. servisi olmayan işletmeler olabilir
2. işletme sorumlusu servis güzegahını bilmiyor olabilir
3. işletme yönlendirdiğiniz öğrenciyi kabul etmeyebilir. (çok iyi bir öğrencimi x işletmesine gönderdim. mulakatta sorulan basit bir soru yüzünden iş yattı)

ilk aklıma gelenler bunlar

bunun yerine WEB ortamında ON-LINE bir yapı oluşturabilirsiniz. İşletmeler staj ilanını siteye bırakır öğrenciler de ilana cevap verir.

teşekkürler hocam.
şöyle servisi olmayan işletme için servis yok kutucuğu açılır. yada dolmuşla seçeneği. öğrenci için de onu yazarım.
işletme güzergahlarını ben tüm işletmelerin insankaynaklarından aldım. yada alıyorum.
yönlendirdiğimiz kabul edilmezse dağıtılmış öğrenci bölümünden öğrenci arama yapıp iptal edip yeniden dağılıma dahil ederiz.

fikirleriniz için çok teşekkürler. hangi programla yapmalıyım sizce.

cihanmnsl' Alıntı:
teşekkürler hocam.
şöyle servisi olmayan işletme için servis yok kutucuğu açılır. yada dolmuşla seçeneği. öğrenci için de onu yazarım.
işletme güzergahlarını ben tüm işletmelerin insankaynaklarından aldım. yada alıyorum.
yönlendirdiğimiz kabul edilmezse dağıtılmış öğrenci bölümünden öğrenci arama yapıp iptal edip yeniden dağılıma dahil ederiz.

fikirleriniz için çok teşekkürler. hangi programla yapmalıyım sizce.
.
Web tabanlı yapın hocam. bilginize göre asp.net ya da php ile.
web tabanlı yapın dememin nedeni; işletme taleplerini doğrudan ik lardan ONLİNE olarak alabilirsiniz. böylelikle işletme ekleme derdinden de kurtulursunuz.
ayrıca bir önceki mesajımda belirttiğim gibi portal haline de getirebilirsiniz. işletmeler staj ve iş ilanı bırakır. öğrenciler başvurur. işletme başvuranlar arasından seçer...

Geri