Öğrenciye fiziki müdahale

Kodla Büyü
Ne demiş üstad Necip Fazıl: " Taşları bağlamışlar, köpekleri salmışlar..." Bu ve bunun gibi okula bir şeyler öğrenmek için değil de, eğlenmek için gelenler; dersin işlenmesine türlü soytarılıklarla engel olsalar da, dokunmamak gerekiyor... Disipline vermekle yetinmeliyiz.

Bizim mesele sonunda nihayete erdi. Geçen hafta 2. celse vardı. Hâkim haftaya kararı vereceğim demişti. Bir kaç gün önce, kararın verileceği 3. celsedeydim. Aslında kâtibe gelmenize gerek yok demişti lakin yine de verilen kararı, kulaklarımla işitmek istedim. Tabi avukat, ben ve hâkim ile kâtibe vardı. Hâkim, öğrencinin başını çarptığı masayı silah olarak değerlendirdiğini söyledi. Normalde 4 aydan başlayan ceza, suç silahla(masa) işlendiğinden 6 aydan başladı. Tabi, memur olmamız sebebiyle ceza % 50 artırılarak 9 ay oldu. Yani 270 gün. Hâkim, benim daha önce bu tür bir hadiseye karışmadığımı ve mahkemede gösterdiğimi iyi hâli dikkate alarak 1/6 oranında indirim yaptı. Yapılan 45 günlük indirimden sonra 270-45 = 225 günlük hapis cezası aldım. Bu hapis cezası da idarî para cezasına çevrildi. Günlüğü 20 tl den olmak üzere 20x225 = 4500 tl lik idarî para cezası aldım. Bu ceza da 5 sene benzer bir suç işlenmemek kaydıyla ertelendi.
Sadece mahkeme masrafları ve arabulucu masrafı olan 279 tl ödeyeceğim.
İşte saçlarıma aklar düşüren, ruhen beni en derin çukurlarda gezdiren, hayattan aldığım lezzeti acılaştıran, mensubu olduğum camianın bir neferinin itibarının mazide kaldığını acı tecbüreyle öğrenmeme vesile olan, burnuma konan bir sineği bile kovalama niyetinde iken bu niyetimi bin kere gözden geçirmeme sebep olacak olan bir mesele nihayete erdi.
Ne diyelim demek ki bizi bu cezaya müstehak edecek ne hatalar işledik ki bu cezayla taltif edildik.
Bir öğretmen hakkında nasıl şikayetçi olunurmuş, nasıl mahkemeler kurulurmuş, nasıl cezalar verilirmiş, öğrenmiş olduk.
Bu tarz bir hadiseyle teşrif etmek isteyenlere bir ihtar, bir teselli. Tabi, pencerelerden seyredip, içlerine girmemek kaydıyla...
Geçmiş olsun hocam. Allah hepmizin yardımcısı olsun öğretmenin itibarı kalmadığı bilinen gerçekti sizin yaşadığınız bu gerçeği bize tekrar gösterdi.
Ah -birader- dedim içimden.

Öğretmeni koruyan yasa çıkacaktı yazılım geliyor.Ben telefonu çıkarıp panik butonuna basacakmisim.İs o raddeye gelsin ağzını burnunu dağıtırım velinin.Okul bahçesinde kimseye rezil olmam.

Çok geçmiş oosun hocam. Allah yardımcınız olsun.Nakesef hepimiz bu baskıyı hissediyoruz. Tüm meslek grupları bize düşman olmuş.Herkes, öğretmenlerin bir hata yapıp cezalandırma peşinde.Masayı silah olarak değerlendiren hakim, uyuşturucu kullananı melek gibi görüp dışarı salıyor. Öğretmen düşmanlarını Allaha havale ediyorum. O korudukları saygısız nesil, birgün onlara nefes bile aldırmayacak, iş yaptırmayacak zaman gelecek.Bizimle uğraşmanı, Allah perişan,rezil rüsva etsin. Bana bir harf öğretenen kırk yıl kölesi olurum diyen insandan nereye geldi. Şu çok net.Bu zamanda bu mesleğin yapılacak tarafı kalmadı.

masayı silah olarak kabul eden hakim rapor veren doktor...sizin bu şekilde şımarttığınız çocuklar büyüdüklerinde size de saldıracak
ondan sonra onlar büyüyünce doktora hakime polise saldırıyorlar hiç sormuyorlar öğretmeni bu derece cinnet veya sinirlenme derecesine getirecek ne halt yedin bu işte emin olun en az zararı öğretmen görür en büyük zararı o ilgili çocukla haşır neşir olacak herkes ve en önemlisi ailesi görür.
ben eski dönem öğrencilerindenim, bizim zamanımızda kemik kırana kadar dövmekten bile ceza alan olmazdı ama hiç bir zaman bir öğretmenin, dersinde-kitabında, efendi kimseye, çevresine maddi ve manevi zarar vermeyen bir kimseye dokunduklarını,vurduklarını hiç görmedim.(tabi bu demek değildir şiddeti savunuyorum sadece benim izlenimim ve tespitim.)

Geri