Öğrenciye fiziki müdahale

Kodla Büyü
O öğrencinin kaç zayıfı var hocam? Bu tip velilerle kitabına uygun mücadele edemezsiniz. Eğer o öğrencinin zayıfı yoksa okulunuzdaki öğretmenlere yazıklar olsun.
Öğrencinin 2 dersine giriyorum. Dersin biri baraj dersi ve öğrenci bu dersten başarısız oldu.

Hocam aynı süreçleri birebir yaşamış biri olarak yazıyorum. Veliye asla taviz vermeyin ağırlığınızı acilen koyun yoksa öğrenci eve geldiler yalvardılar diyecek. Siz 5 sene ertelemeli 3500 lira ceza alacaksınız her türlü. Veli şikayetini çekse de alacaksınız kamu davasına dönüyor. Bende aynı süreci yaşadım veliler gelmemi beklemiş iş savcılığa düştüğü an bitiyor geri dönüş yok. Ağırlığınızı koyun max 1000 lira dosya masrafı ödersiniz. Hüküm ertelenir ama öğrenci gözünde değeriniz düşmez. Siz uzlaşmaya çalıştıkça değeriniz düşüyor. Bana uzlaşalım dediler savcılığa intikal etmiş mi dedim evet vermişler dediler. Konuşalım diye haber salmışlar bende geri haber saldım 3500 lira para değil mi verip bir daha döverim oğlunuzu diye.
Her türlü ceza alacaksınız adli olarak. Benim bu sene bitti cezam.

Hocam aynı süreçleri birebir yaşamış biri olarak yazıyorum. Veliye asla taviz vermeyin ağırlığınızı acilen koyun yoksa öğrenci eve geldiler yalvardılar diyecek. Siz 5 sene ertelemeli 3500 lira ceza alacaksınız her türlü. Veli şikayetini çekse de alacaksınız kamu davasına dönüyor. Bende aynı süreci yaşadım veliler gelmemi beklemiş iş savcılığa düştüğü an bitiyor geri dönüş yok. Ağırlığınızı koyun max 1000 lira dosya masrafı ödersiniz. Hüküm ertelenir ama öğrenci gözünde değeriniz düşmez. Siz uzlaşmaya çalıştıkça değeriniz düşüyor. Bana uzlaşalım dediler savcılığa intikal etmiş mi dedim evet vermişler dediler. Konuşalım diye haber salmışlar bende geri haber saldım 3500 lira para değil mi verip bir daha döverim oğlunuzu diye.

iyi yapmışsınız hocam, sizinle aynı fikirdeyim :D

Öncelikle geçmiş olsun hocam. Arkadaşlar yazılabilecekleri yazmış. Maalesef disiplin tutanaklarının bir çoğu rehberlik servisiyle görüşülüp sonlandırılıyor. Araya birileri giriyor çözülüyor. Ben 14 yıl içinde kopyadan, sigaradan, müstehcen video izlemekten 3 kez tutanak tuttum. Yıl sonu disiplin cezalarının kaldırılması için yapılan oylamada çocukların ismi bile okunmadı. Elimizde yapacak başka bir şey de yok tutanaktan başka. Ama öğretmen hakkında en ufak şikayet soruşturma konusu oluyor.

Benim anladığım kadarıyla sizin karşılaştığınız gibi durumlarda veliye akıl verenler çok oluyor 'Şu kadar tazminat alırsınız vs. şeklinde. ' Para için maalesef 40 takla atan insanlar var. Ne koparabiliriz diye zorluyorlar. Maalesef her sene daha da kötüleşiyor durum. Allah yardımcımız olsun.

Öncelikle geçmiş olsun hocam. Arkadaşlar yazılabilecekleri yazmış. Maalesef disiplin tutanaklarının bir çoğu rehberlik servisiyle görüşülüp sonlandırılıyor. Araya birileri giriyor çözülüyor. Ben 14 yıl içinde kopyadan, sigaradan, müstehcen video izlemekten 3 kez tutanak tuttum. Yıl sonu disiplin cezalarının kaldırılması için yapılan oylamada çocukların ismi bile okunmadı. Elimizde yapacak başka bir şey de yok tutanaktan başka. Ama öğretmen hakkında en ufak şikayet soruşturma konusu oluyor.

Benim anladığım kadarıyla sizin karşılaştığınız gibi durumlarda veliye akıl verenler çok oluyor 'Şu kadar tazminat alırsınız vs. şeklinde. ' Para için maalesef 40 takla atan insanlar var. Ne koparabiliriz diye zorluyorlar. Maalesef her sene daha da kötüleşiyor durum. Allah yardımcımız olsun.
aynen öyle ne koparabiliriz tarafı çok yaygın hatta daha önce çalıştığım ilde adet haline gelmişti öğretmeni en ufak şeyde şikayet edip şikayeti geri çekmek için arka yollardan dolanıp para talep edilmesi.Bu tür durumlarda polisle işbirliğine gidin rüşvete girer suç üstü yaptırın görsünler e...lerini.

Sayın hocamın dedikleri bu dakikadan sonra geçerli olurdu benim için de. ceza ise ceza ,kendinizi daha fazla yıpratmayınız.

Okulun açıldığı ilk gün müfettişler geldi. Öğrencinin bulunduğu şubeden bazı öğrencilerle görüşmüşler. Okul müdürü müfettişlerin geldiğini haber verip okulda bulunmamı söyledi. Neyse müfettişler benim de ifademi aldı. Öğrencilerle görüştüklerini öğrencilerin beyanlarını okudular. Olayın nasıl olduğunu sordular. Ben de hadiseyi seyri ile birlikte anlattım.
İyi niyetli oldukları kanaatine vardım. Öğrenci velisi ile hadiseden sonra görüşmek istediğimizi velinin kabul etmediğini, uzlaştırmacının geldiğini onun da uzlaşma sağlayamadığını, velinin ne maksatla hareket ettiğini anlamadığımı filan söyledim.
İlaveten öğrencinin hadisenin ertesi gününde okula geldiğini, öğrencini uzuvlarında her hangi bir kan, kırık, çıkık, kalıcı bir iz olmadığını sadece sağ gözünün altında bir kızarıklık bulunduğunu ekledim.
O şubedeki öğrencilerle görüştüğümü, onları teskin edici, sakinleştirici sözler söylediğimi, kimseye kırgın veya küskün olmadığımı söyledim. Öğrenci ile şu an bile eski şakalaştığımı lakin velinin tarafını çözemediğimi belirttim.
Tayin düşünüp düşünmediğimi sordular. Daha iyi şartlara sahip okul olursa neden olmasın dedim.
Bakalım idarî soruşturma neticesinde ne olacak?
Adlî tarafta ise iddianame hazırlandığını, iddianamenin mahkemeye gönderildiğini, ilk celsenin en erken mayıs veya haziran aylarında olabileceğini öğrendim.
Şimdilik bu kadar...

Geçmiş olsun Hocam. Kendi okulumuzda olan bir hadise öğrenci velisi nakil için dilekce veriyor dilekçe iceriği "Çocuğa sürekli meslek lisesine geçmesi için baskı yapılıyor, öğretmenler ilgisiz vs.. sizi şikayet edecegim" Veliye sorsan çocuk sütten çıkmış akkaşık, çocuğun 11 tane zayıfı var.

Okulun açıldığı ilk gün müfettişler geldi. Öğrencinin bulunduğu şubeden bazı öğrencilerle görüşmüşler. Okul müdürü müfettişlerin geldiğini haber verip okulda bulunmamı söyledi. Neyse müfettişler benim de ifademi aldı. Öğrencilerle görüştüklerini öğrencilerin beyanlarını okudular. Olayın nasıl olduğunu sordular. Ben de hadiseyi seyri ile birlikte anlattım.
İyi niyetli oldukları kanaatine vardım. Öğrenci velisi ile hadiseden sonra görüşmek istediğimizi velinin kabul etmediğini, uzlaştırmacının geldiğini onun da uzlaşma sağlayamadığını, velinin ne maksatla hareket ettiğini anlamadığımı filan söyledim.
İlaveten öğrencinin hadisenin ertesi gününde okula geldiğini, öğrencini uzuvlarında her hangi bir kan, kırık, çıkık, kalıcı bir iz olmadığını sadece sağ gözünün altında bir kızarıklık bulunduğunu ekledim.
O şubedeki öğrencilerle görüştüğümü, onları teskin edici, sakinleştirici sözler söylediğimi, kimseye kırgın veya küskün olmadığımı söyledim. Öğrenci ile şu an bile eski şakalaştığımı lakin velinin tarafını çözemediğimi belirttim.
Tayin düşünüp düşünmediğimi sordular. Daha iyi şartlara sahip okul olursa neden olmasın dedim.
Bakalım idarî soruşturma neticesinde ne olacak?
Adlî tarafta ise iddianame hazırlandığını, iddianamenin mahkemeye gönderildiğini, ilk celsenin en erken mayıs veya haziran aylarında olabileceğini öğrendim.
Şimdilik bu kadar...

velinin üstüne düştükçe netice böyle oluyor işte, bence niyeti bozmuş bu adam, derdi çocuk değil, uzlaşmaya yanaşmamasını tazminat koparma niyetine bağlıyorum, umarım iyi bir avukatla işin seyrini tersine çevirir; değil ceza almak karşı tarafa yasal haklarınız çerçevesinde tazminat ödettirirsiniz de görmüş olur hanyayı konyayı

Hocam olası en kötü durum sanırım hükmün ertelenmesi şekilde ceza alabilirsiniz. Ama o öğrenci bundan sonra bana kimse dokunamaz edasıyla aşağıdaki tipler gibi olacak, bir an önce mezun olur umarım başka kurtulma şansı yok maalesef.

Hocam öncelikle geçmiş olsun. İnşallah çok kısa sürede en az stres ve sıkıntı ile bu süreci atlatırsınız. Geçen sene bu videodakine benzer bir olay yaşandı bizim okulda. Hatta tüm ülkeye mal oldu olay. Hepiniz hatırlarsınız, öğretmeni kucaklayıp, çöp kovasına atmaya çalışan zaat... Bizim bölümdeydi o öğrenci olduğunu sanan insan. Okula devam etmek istedi biliyor musunuz? Yani sebepsiz yere yıllarını vermiş, dirseklerini çürütmüş öğretmenlerine bu hareketleri yapanlar, bu cesareti sergiliyorsa gerisini düşünün. Yeni yeni atlatıyoruz olayın sıkıntı stresini. Tüm gözler üstünüzde oluyor. Bir cuval incir berbat oluyor böyle durumlarda. Sonra bekle ki unutulsun meseleler. İnsan gerçekten bazen hareketlerini kontrol edemiyor. Ancak bu ülkede yaptığı hareketin cezasını eğer öğretmensen çekmesini isteyen çok daha fazla kişi oluyor nedense. Hatta birlikte görev yaptığımız arkadaşlar bile... Ama ne yazık ki kendini bilmez öğrenci denilemeyecek bu şahıslar yaptığı zaman hareketleri, bir çok kişi kılıfını buluyor ve onları aklamaya çalışıyor.

Hocam öncelikle geçmiş olsun. İnşallah çok kısa sürede en az stres ve sıkıntı ile bu süreci atlatırsınız. Geçen sene bu videodakine benzer bir olay yaşandı bizim okulda. Hatta tüm ülkeye mal oldu olay. Hepiniz hatırlarsınız, öğretmeni kucaklayıp, çöp kovasına atmaya çalışan zaat... Bizim bölümdeydi o öğrenci olduğunu sanan insan. Okula devam etmek istedi biliyor musunuz? Yani sebepsiz yere yıllarını vermiş, dirseklerini çürütmüş öğretmenlerine bu hareketleri yapanlar, bu cesareti sergiliyorsa gerisini düşünün. Yeni yeni atlatıyoruz olayın sıkıntı stresini. Tüm gözler üstünüzde oluyor. Bir cuval incir berbat oluyor böyle durumlarda. Sonra bekle ki unutulsun meseleler. İnsan gerçekten bazen hareketlerini kontrol edemiyor. Ancak bu ülkede yaptığı hareketin cezasını eğer öğretmensen çekmesini isteyen çok daha fazla kişi oluyor nedense. Hatta birlikte görev yaptığımız arkadaşlar bile... Ama ne yazık ki kendini bilmez öğrenci denilemeyecek bu şahıslar yaptığı zaman hareketleri, bir çok kişi kılıfını buluyor ve onları aklamaya çalışıyor.

hocam sonuçta ne oldu o olayda öğretmene de neden idareye haber vermiyorsun diye üstüne gidildi diye duymuştum o kadar da olmadığını söyleyin lütfen. birinci ağızdan duyalım. ne ceza verildi ne oldu o olay sonucunda

Bütün mesajları okuyamadım ancak bu gün geldiğimiz durumun sorumlusu bizim camiamızdır. Başka birilerini suçlamaya gerek yok. Müdürler toplantısı olur, okulunda disiplin cezası alan öğrenci az olan makbuldür. Bakınız disiplinli öğrencisi çok olan değil disiplin cezası alan öğrencisi az olan.
Öğrenci hakkında disiplin dilekçesi yazılır, olayı bilen bilmeyen başlar ; "aslında iyi çocuk."
Çocuk bilmem kaçıncı kez aynı davranışları sergiliyordur. "Önemli olan kaybetmek değil! Öğrenciyi kazanalım"
Dilekçeyi yazar gönderirsin. "Bir daha yapma! Tamam mı oğlum?"
Şimdi soruyorum:
Disiplin kurulları kimlerden oluşuyor?
Ya okul idareleri?
Ya derslerde sırf öğrenciyi idare edeyim diye lay lay lom ders geçiren öğretmenler?
Ya da nöbetleri esnasında olumsuz davranışları görmezden gelen öğretmenler?
Açık ve net bizim bize yaptığımızı kimse yapamıyor. Suçluyu başka yerde aramaya gerek yok!

Bugün mahkeme celbi tebliğ edildi. Mahkeme, haziranın son haftasında olacak. Avukatla görüştüm, mahkeme dosyasının bir fotokopisini almamı söyledi. Bunun üzerine mahkeme özel kalemine giderek, dilekçe verip dosyadaki evrakların fotokopilerini aldım.
Evrakları isterken zabıt katibi mahkeme salonundaymış bu vesile ile mahkeme salonunu da gördüm.
Öğrenci, geçen günlerde tuvalette sigara içerken nöbetçi öğretmene yakalanmış, nöbetçi öğretmen de disiplin dilekçesi yazarak işlem yapılmasını talep etmiş.
İşi gücü bıraktık, zihnimizi meşgul eden bu meseleden kurtulma yolu arıyoruz.

çok büyük geçmiş olsun.. sen yapacağını yapmışsın, nasıl olsa birinden bulur vatandaş etme bulma dünyası. Mezhebi azcık geniş tutmaya çalışacaz artık.
bu gün yabancı uyruklu biri 8.sınıf öğrencisini ... o kelime nasıl yazılır bilmiyorum. öğretmen öğrenciye karışmazsa yaaaa biz çocuklarımızı nasıl korucaz anlamadım. soonuçta sen o sınıfta disiplini sağlamak vs ile mükellef değil misin demez mi birileri bilmiyorum, aşağı tükürsen kaymakam vali, yukarı tükürsen bakan çıkıyo.

Bugün mahkeme celbi tebliğ edildi. Mahkeme, haziranın son haftasında olacak. Avukatla görüştüm, mahkeme dosyasının bir fotokopisini almamı söyledi. Bunun üzerine mahkeme özel kalemine giderek, dilekçe verip dosyadaki evrakların fotokopilerini aldım.
Evrakları isterken zabıt katibi mahkeme salonundaymış bu vesile ile mahkeme salonunu da gördüm.
Öğrenci, geçen günlerde tuvalette sigara içerken nöbetçi öğretmene yakalanmış, nöbetçi öğretmen de disiplin dilekçesi yazarak işlem yapılmasını talep etmiş.
İşi gücü bıraktık, zihnimizi meşgul eden bu meseleden kurtulma yolu arıyoruz.
bunların hepsini mahkemede delil olarak sunabilirsiniz. notları devamsızlıkları diğer öğretmenlerin görüşleri hepsi size artıdır.

Müfettişler 2. dönemin ilk haftasında öğrencilerin ve benim ifademi almıştı. Bir hafta önce okul idaresi müfettişlerin teklif ettiği yazıyı tebliğ etti. Müfettişler 1/30 oranında aylıktan kesme cezası verilmesini teklif etmişler. Okul idaresi teklif edilen bu cezaya karşı savunma yazmamı istedi. Savunma yazdım. Okul müdürü, amirim olduğu için verdiğim savunma yazısının yeterli görüldüğünü ve aylıktan kesmenin bir alt cezası olan kınama cezasının verildiğine dair 2. yazıyı tebliğ etti.
Neticede idarî olarak kınama cezası ile taltif edildim...
Geriye mahkeme kaldı, o da haziranda...

Geçmiş Olsun hocam, okudukça soğudum soğudukça okudum çok üzüldüm.
Bazen ben de sinirlerime hakim olamıyorum.
Allah hepimize sabır versin.

Müfettişler 2. dönemin ilk haftasında öğrencilerin ve benim ifademi almıştı. Bir hafta önce okul idaresi müfettişlerin teklif ettiği yazıyı tebliğ etti. Müfettişler 1/30 oranında aylıktan kesme cezası verilmesini teklif etmişler. Okul idaresi teklif edilen bu cezaya karşı savunma yazmamı istedi. Savunma yazdım. Okul müdürü, amirim olduğu için verdiğim savunma yazısının yeterli görüldüğünü ve aylıktan kesmenin bir alt cezası olan kınama cezasının verildiğine dair 2. yazıyı tebliğ etti.
Neticede idarî olarak kınama cezası ile taltif edildim...
Geriye mahkeme kaldı, o da haziranda...

İnş gönlünüzdeki olur hocam, bazen sıkmayın canınızı demek bile insanın canını sıkıyor, inş bu da geçer

İdarî cezalarda fiilin karşılığı belli demişlerdi de inanmamıştım. Sizin ne şartlar altında bu fiili işlediğinize bakılmaz demişlerdi. Yani öğrencinin ağır tahrik ettiği, aşağılayıcı, küçük düşürücü hareketine kapılıp, bu fiilin işlenmesinin bir önemi yokmuş. Meselenin esası şu: Sen bu fiili yaptın mı yapmadın mı? Yaptım, öyleyse bu fiilinin cezası 1/30 oranında aylıktan kesmek. Sağolsun okul idaresi, arkamda durdu. Müfettişler, okul müdürüne "isterseniz öğretmenin yerini değiştirelim" diye bir teklif daha yapmışlar. Okul idaresi, gerek yok diyerek hakkımda iyi şeyler söylemişler.
Öğretmenini gördüğünde önünü ilikleyen bir neslin çocuklarıyla zamanın ruhuna uygun şekilde muamele etmek gerekiyormuş.

Evet hocalarım sonunda beklediğim gün geldi çattı. Malum mesele sebebiyle bir kaç gün sonra hayatımda ilk defa mahkeme huzuruna çıkacağım. Bilemiyorum, mahkeme atmosferi nasıldır, rahat şekilde kendimi ifade edebilecek miyim, hadiseyi tasvir ederken, heyecanıma mağlup olup noksan beyanlarım olacak mı? Tabi sınıf ortamı gibi olmayacağı aşikâr. Yoksa, beklediğimden daha iyi şekilde mi ilk imtihanımızı vereceğiz? Aklıma bunlar ve bunlara benzer sualler geliyor...

Evet hocalarım sonunda beklediğim gün geldi çattı. Malum mesele sebebiyle bir kaç gün sonra hayatımda ilk defa mahkeme huzuruna çıkacağım. Bilemiyorum, mahkeme atmosferi nasıldır, rahat şekilde kendimi ifade edebilecek miyim, hadiseyi tasvir ederken, heyecanıma mağlup olup noksan beyanlarım olacak mı? Tabi sınıf ortamı gibi olmayacağı aşikâr. Yoksa, beklediğimden daha iyi şekilde mi ilk imtihanımızı vereceğiz? Aklıma bunlar ve bunlara benzer sualler geliyor...
Allah yar ve yardımcınız olsun hocam. Umarım hakkınızda hayırlısı olur. zor bir süreç. İnsanı çok yorar. Umarım uzamadan hayırlısı ile atlatırsınız.

Bu gün mahkememiz vardı. Daha önce yaşamadığım için sadece benim celsem var diye düşünürken adliyeyi bir girdim. O da ne, liste asmışlar. Her 5 dakikaya bir mahkeme var. Bu meyvenin ortaya çıkması bir anda olmadı. Büyükler, hatırı sayılı kişiler, mahalle muhtarları vs hadiselere müdahil olamayınca soluğu şikayette, mahkemede alıyor millet. Neyse biraz gecikmeli de olsa sıra bize geldi. Lakin, karşı taraftan hiç kimse yoktu. Sadece baronun öğrenciye tayin ettiği avukat vardı. O avukat bile karşı tarafı tanımıyor. Mahkeme salonuna girdim, bir hakim bir de katibe vardı, bir de avukat. Meseleyi dilim döndüğünce ifade ettim, mesleğin zorluklarından öğrencilerin sıkıntılı olmalarından daha önce böyle bir hadise yaşamadığımdan filan bahsettim. Lisanım çok şey söylemek istiyordu lakin zihnim ona yardım etseydi.

Allah bu yaşadıklarınızı sizin için hayra Dönüştürsün Hocam. Ne söylesek boş. Hakimlere Allah insaf versin. Herkes öğretmen düşmanı olmuş. Doktor, polis, hakim vs. Sesimizi Allah duysun inşaallah.

Bu gün mahkememiz vardı. Daha önce yaşamadığım için sadece benim celsem var diye düşünürken adliyeyi bir girdim. O da ne, liste asmışlar. Her 5 dakikaya bir mahkeme var. Bu meyvenin ortaya çıkması bir anda olmadı. Büyükler, hatırı sayılı kişiler, mahalle muhtarları vs hadiselere müdahil olamayınca soluğu şikayette, mahkemede alıyor millet. Neyse biraz gecikmeli de olsa sıra bize geldi. Lakin, karşı taraftan hiç kimse yoktu. Sadece baronun öğrenciye tayin ettiği avukat vardı. O avukat bile karşı tarafı tanımıyor. Mahkeme salonuna girdim, bir hakim bir de katibe vardı, bir de avukat. Meseleyi dilim döndüğünce ifade ettim, mesleğin zorluklarından öğrencilerin sıkıntılı olmalarından daha önce böyle bir hadise yaşamadığımdan filan bahsettim. Lisanım çok şey söylemek istiyordu lakin zihnim ona yardım etseydi.
Hocam, sonucu yazmamışsın inşallah kötü olduğu için değildir...

Bu gün mahkememiz vardı. Karşı taraftan biri mağdur, üçü şahit olmak üzere dört öğrenci de mahkemeye geldi. Evvela, baro avukatı, mağdur öğrenci ve ben mahkeme salonuna girdik. Hâkim öğrenciye şikayetçi misin diye sordu, "evet" dedi öğrenci. Sonra sırasıyla diğer şahit üç öğrenciye "doğruyu söyleyeceğine namusun ve şerefin üzerine yemin eder misin" diye sordu hâkim. Sırasıyla şahit öğrencileri dinledi, hadiseyi anlatmalarını istedi. Öğrenciler de akıllarında kaldığıyla hadiseyi anlattı.
Öğrencileri dinledikten sonra her defasında "sormak istediğiniz bir şey var mı" diye bana sordu. Ben de bir sual dışında başka bir şey sormadım.
Hâkim, kararı haftaya vereceğim diye celseyi bitirdi.
Bakalım, haftaya hakkımızda ne tür bir karar çıkacak.

Tekrar geçmiş olsun, büyük ihtimal bir miktar para cezası gelir onuda 5 yıl ertelerler.

Geri