Öğrencimden gelen ve cevaplayamadığım bir soru...

Kodla Büyü
Hocalarım con isminde dosya oluşturamamızın nedeni gizemli bir sır veya bug değil.

Bill Gates ve Microsoft'un buna cevap veremediği de bir şehir efsanesi.

Eğer MSDN 2002 January'yi açarsanız con isminde dosya oluşturamamanızın nedeninin yazdığını görürsünüz.

ozgurgitarim hocamın da dediği gibi bunlar rezerve kelimeler.

Ama ne için rezerve edilmiş diye sorarsanız onu da ben söyleyeyim:

Bu rezerve isimler dosya sisteminde printer portu, seri port gibi portları dosya sistemine bir dosya gibi tanıtır. Yani aslında sistem için con, com1.. veya lpt1.. veya aux veya null gibi dosyalar ZATEN vardır ve bu yüzden oluşturamazsınız.

Peki neden bu portlar sistemem bir dosya ismi olarak tanıtılmış derseniz:

O da ta DOS'tan kalma bir alışkanlık. Hani DOS komut satırından printer'a bilgi göndermek veya programlama dillerinden seri portlara bilgi göndermek için dosya yazım komutları (DOS için copy con, veya VB için open ve write gibi) kullaranarak bilgi gönderimi yapmak içindir.

Yani ortada sonradan keşfedilen gizemli bir durum veya bir bug yoktur.

Hay, Allah.

Konu hortlamış, onca açıklama varmış, ben de yaptım. Neyse fazla bilgi göz çıkarmaz.

Öğrenciler değişmiyor sanırım.. :)

Aynı soruyu bizde bölüm şefimize sormuş idik.. ilk önce bir şey demedi.. Sonrasında bize windowsta kullanılan özel kelimelerden biri olduğunu olduğunu anlatmıştı ( Zaten tam olarak ne olduğu yazılmış yukarıda)

Ama bu bir gerçek, Bizde çok soru sorardık hocalarımıza.. Nerede incik boncuk işler var aramadaydık sürekli :)

bi zamanlar da içinde "rahip" kelimesi olan mesajlar msn messenger dan gitmiyordu. şimdi ne durumda bilmiyorum, rahip kelimesini de sanki çok kullanıyoz ya, dert etçez sanki :mrgreen:

ozgurgitarim' Alıntı:
Derviş kardeş…
Aslında zor bir soru değil…
Daha önceden forumlarda bilgisayarı yeni öğrenmeye başlayan lise öğrencilerinin
“ben bu işi öğrendim,hadi kimsenin bilemediği bir soru sorayım”diye sordukları
Soruydu :)
Benim de ilk ozaman karşılaştığım…
BİLL GATES BİLE BU SORUYA YANIT VEREMEMİŞ DİYE GEYİKLERLE BAŞLARDI…
Kardeş…
Bu dosya isimleri bir nevi Windows’un kendi rezerve dosyalarıdır diyebiliriz…yani sistem içinde kullanılan dosya isimleridir de denebilir…
Masaüstünde aynı isimde iki klasor açamamak gibi..

Con’un dışında;

com1, com2, com3, com4, com5, com6, com7, com8, com9, lpt1, lpt2, lpt3, lpt4, lpt5, lpt6, lpt7, lpt8, lpt9, con, nul,prn

Gibi isimlerde veremezsin klasorlere…

dene istersen :)

hocam budur helal wala :+1:

=rand(200,99) YAZIP enter’a basın…
Neler oluyor göreceksiniz…

hızlı kahverengi tilki... bu fontları kontrol etmek için kullanılır. Bu cümlenin ingilizcesini yazdığınız zaman İngiliz alfabesindeki tüm harleri görürsünüz.

Akıllılar MSWordü Türkçeleştirirken bunuda aynen çevirmişler. Şöyle bir şey olsaydı daha anlamlı olabilirdi: "Bahçede acı jambonlu zayıf tavuk göğsü pişir." 29 harfide içine alır.

Eskiden telgrafcılar makinayı ilk açtıklarında bu cümleyi yazarlarmış. yazım hatası varsa karşı tarafın bilmesi i.in... tüm harfler gidiyor ya..

Bazıları ise programcıların heyecan katmak için yaptıkları şeyler. . .

myesil' Alıntı:
jambon, eski telgrafçılar...
pek alaka yok gibi

:lol:

İşlemci üzerinde hamsi pişiren (avatarlı) birisinin eski telgrafçıların jambonlu tavuk göğsü pişirmelerini garip karşılayacağını hiç tahmin etmezdim.(şaka tabi, jambonlu zayıf tavuk göğsü sadece 29 harfi kapsayan bir cümlenin parçası, mana yok elbette de)

Sizin avatar da ilginç durmuş yani hocam. :)

Buna benzer 29 harfi içeren cümleler daktilo derslerinde de kullanılarmış eskiden, ve hala muhtemelen, tabi 10 parmak derslerinde.

con dosta kullanılan bir komut ondan dolayı batch file oluşturmak için kullanıyorduk
copy con a.bat
yada hatırlarsanız dosta klavye hızı ile ilgili olarak
mode con rate=32 delay=1
gibi kullanılırdı ondan dolayı klasör olmuyor

yukarıda emin.umut Biz verelim;
Klasöre tıklayın F2 tuşuna basın, akabinde"Alt + 0160" yaptıktan sonra "con" yazıyoruz ve enter yapıyoruz... yazmış ama bu alt tuşu ile kullanılan kombinasyon boşluk veriyor aslında dosya ismi boşluk con oluyor

myesil' Alıntı:
jambon, eski telgrafçılar...
pek alaka yok gibi
Hocam alakaya gerek yok. Bu cümlelere pangram denir(miş). Cümlenin yazıldığı dildeki tüm harfleri içerir.

Başına şöyle bir şey geldimi:
Acaip bir sunu hazırladın veya web sitesi icin banner veyahut Süslü püslü yazı gerektiren bir durum.
Acaip güzel bir font buldun. Herşey tamam derken ANA O NE? Ş Ğ vs harfler çıkmıyor?

İşte bu tür cümleler bu hataları baştan engellemek için kullanılır(mış). Ben daha kullanmadım ama... öyle olsa gerek :)

emin.umut' Alıntı:
Bir Hindistanlı, kimsenin "con" isminde bir klasörü hiçbir yerde oluşturulayacağını keşfetti.
Bu çok ilginç birşey...ve inanılmaz. Microsoft'un bütün programlama ekibi (Bill Gates dahil), neden böyle bir durumla karşılaşıldığı sorusuna cevap veremediler!

Biz verelim;
Klasöre tıklayın F2 tuşuna basın, akabinde"Alt + 0160" yaptıktan sonra "con" yazıyoruz ve enter yapıyoruz...

Saol hocam çok iyi...

hayat86' Alıntı:
ozgurgitarim' Alıntı:
Ve yine BİLL GATES’İN BİLE CEVAP VEREMEDİĞİ GEYİKLERDEN BİRİSİ…

WORD’DE

Arkadaşlar ister “bug“ deyin ister Word programının kodlama hatası ,

İster word programcılarının bir gece uykusuz kaldıklarında yaptıkları bir şaka…

Zaman zaman oluyor böyle şeyler :)

GEYİKLER ÖLMEZ :)

worde yazınca ".Hızlı kahverengi tilki tembel köpeğin üstünden atlar" bu çıkıyor hocam :p
Word 2007 de daha farklı bir metin çıkıyor 340 sayfa hatta çokta mantıklı word hakkında bilgi çıkıyor

evet bu soruyu banada 6. sınıf öğrencisi sormuştu. içimden hönk demiştim. ama belli etmemiştim. eve gidince denedim olmuyordu. o zaman sanırım sebebini araştırmıştım. şimdi hatırlamıyorum.

sormayın diyorum gene soruyolar. ne zaman bitecek bu sorular bilmiyom. okulda öğrenci sorar çarşıda kahvede pazarda arkadaşlar sorar.

hangi bilgisayarı alem diye sorar. sölersin gider onu almaz. tuhaf şeyler. demekki sorana cevap vermemek gerekebiliyor. adam seçmek lazım. öğrenciye cevap verelim ama en azından bilmiyorsak bile. buda senin ödevin olsun deyip araştırmaya teşvik etmek lazım. zaten ben bilmiyorsam. ilk bakılacak yer google amca. o gitsin baksın.

bana 8 sene önce gelmiş bir soruydu, tevafuğa bakın ki, henüz 2 gün önce bir forumda (frmtr) olması lazım, bu konuyla ilgili bir şeyler okumuştum. Öğrenciye aynen şu cevabı vermiştim;

- "Çakallık yapma işine bak, aklınca benimi deniyorsun", rezil olmuştu tabi. Programlamada nasıl bazı kelimeleri değişken olarak kullanamıyorsak buda öyle bir durum, yani aciz kalınacak bir durum değil hocam, öğrencinin art niyeti bence.

Re:

ozgurgitarim' Alıntı:
Ve yine BİLL GATES’İN BİLE CEVAP VEREMEDİĞİ GEYİKLERDEN BİRİSİ…

WORD’DE

Arkadaşlar ister “bug“ deyin ister Word programının kodlama hatası ,

İster word programcılarının bir gece uykusuz kaldıklarında yaptıkları bir şaka…

Zaman zaman oluyor böyle şeyler :)

GEYİKLER ÖLMEZ :)
Bu bir bug veya hata değil ki! Bu Word programında otomatik metin eklemeye yarayan komuttur. Parantez içindeki sayıları değiştirebilirsiniz. Sayıların biriyle paragraf sayısını diğeriyle de her paragrafta olmasını istediğiniz cümle sayısını belirlersiniz.

Geri