Öğrencim: İlköğretimde bilgisayar öğretmeni olmak istiyorum!

Kodla Büyü

yuci81

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bugün, 11. sınıf bt alanı öğrencim ilköğretimde bilgisayar öğretmeni olmak istediğini söyledi ve ekledi: Açarlar oyunu, kebaapp! Ben de işime bakarım. İlköğretimde bilgisayar dersi görüp görmediğini sordum, görmüşler ve öğretmenleri aynen kendi dediği gibi yapmış. Başka bir öğrencim ise bilgisayar dersinde oyun oynamadıklarını word, excel vs. işlediklerini söyledi. Bir gün öğretmen olursa ve böyle yaparsa vicdanının rahat edip etmeyeceğini sorunca tabiki hatalı düşündüğünü fark etti.

Paylaşmak istedim.

Bu örnekler mesleğimize zarar veriyor paylaşılmazsa daha iyi olur gibime geliyor.

ne yazıkki dersimizin gereksiz görünmesinin sebeplerinden biride bu.kabul etsekde etmesekde

oyun oynayan öğrencinin ilköğretimdeki bilgisayar dersine giren öğretmenini MEB'e Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak atanan bir öğretmen miymiş, yoksa diğer branşlardan bir öğretmenin dersi az olduğu için doldurmak üzere bilişim dersine giren öğretmenlerden miymiş? işin çözümü ayrıntıda duruyor bence.

ilköğretimde görev yapıyorum, ve nakil gelen öğrencilerimin büyük bir kısmı aynı cümleleri bana da kuruyor, bu tip örnekleri duyunca ben de çok üzülüyorum.

her şey güzelde öğretmen ne yapsın biliyorsunuz coğu zaman derse bile giremeiyoruz girsek bile süreklü çağırılıyoruz çoçukta bu fırsatı hemen oyunla değerlendiriyor bence meşlektaşlarımızın pek suçu yok, tabi normal zamanda oyun oynatıyorsa ona diyecek sözüm yok,, ve bir noktda da insanın şevki kırılıyor....

bende bir örnek vereyim, ilk senemde okuttuğum (hani derslerin 2 saat olduğu yıllar) öğrencilerden ikisi bizim bölümü bitirmek üzere bir kaç kez gördüm neler yaptığını sordum web sayfası yapıp para kazanıyormuş atanamasa bile kendini geçindirebilirmiş, tamir tadilat işleride yapıyormuş bir diğeri de şimdiden teknik serviste çalışıyormuş geliri iyiymiş, hiç bir şey olamadıysalar bile bir meslek sahibi oldular bundan sonrası onları özgüven ve becerileri ile ilgili,

2 tane de meslek lisesi (gitmeyin dememe rağmen) son sınıftalar ve biri bizim bölümü kesin kazancak, bunlarda iyi örnekler olsun, hatta bir örnek daha bu yıl hangi eczaneye girdiysem eski öğrencilerimi gördüm, bilgisayar kullanabiliyorlar daha eski öğrencilerim buna cesaret edemezken onlar eczane de çırak olmuşlar artık sırtlarıda yere gelmez(aranan şartlar bilgisayar kullanabilmek)
NOT:Okulum unutulmuş bir ilçenin merkezine yakın ama unutulmuş bir yerinde, bunları görmek beni çok mutlu etti çünkü öğrencilerin elinde bir kaç seçenek var sanayii, mobilya, simitcilik, okumak ve yukarıda saydıklarım da ekstra olması adına sevindirici hani il merkezi için yada evinde bilgisayarı olan için büyük birşey değil ama şartlar çok çok büyük olduğunu söylüyor...

Bizim işimiz çok zor arkadaşlar kim ne derse desin.

Notu olmayan bir dersi maalesef öğrenci pek dinlemiyor.
İki de bir bizleri ders olsun olmasın çağırıyorlar, gitmesek bile ders bozulup gidiyor.

Ben ne kadar ilgi çekici konular serpiştirsemde dersimin aralarına, diğer dersler gibi önemsemedikleri öğrencilerin çok belli.

megi21' Alıntı:
ne yazıkki dersimizin gereksiz görünmesinin sebeplerinden biride bu.kabul etsekde etmesekde
:+1: bu etiketi bize yapıştıranlarda genelde bilgisayar öğretmeni olmadığı için bizim yerlerimize derse giren diğer branş hocaları.

Böyle kötü örnekler her zaman var yalnız bizim branş için geçerli değil. Örneğin Bakan "en çok devamsızlık yapan ve işe geç gelmeyi alışkanlık haline getiren meslek grubu öğretmenler" derken işini çok iyi yapan öğretmenler de karalanmış olmuyor mu?

Arkadaşlar bu örneklerin içimizden olduğunu sanmıyorum,
Örnek olarak benden önce okulumda ücretli öğretmen varmış, çocuklara şunu gördnüzmü diyorum yok, bunu gördünüzmü yok sonra öğrencimin biri kalktı biz hep oyun oynadık hocam dedi.
Hepsi olmasada %90 bizim branş dışı yada ücretli öğretmenler derse sahiplenmiyor, gereksiz görüyor ve gösteriyor bunların aramızdan önce temizlenmesi lazım.

Öğrenciler bilgisayarı öğrenerek gelmiyorlar mıydı?demekki oyun oynamayı öğrenerek geliyorlar.
arkadaşlar birde bizim dersler notun kaldırılması ile itibarsızlaştı.notu olmayan bir dersi öğrenci kaale alıyor mu?

Geri