Öğrencilerin sosyal ortamdaki arkadaşlık tekliflerni napsak?

Kodla Büyü

ilkerr_z

Üye
4 5 öğrencim faceden arkadaslık teklifi yaptı.Sevdiğim çocuklar.Ne yapsam bilemedm.Dezavantajı nedir?Bilen tecrübeli arkadaşlardan cevap bekliyorum..

Bende ekli çoğu bir sıkıntı yaşamadım.Bir ikisi saçma salak paylaşımlarda bulunuyordu çıkarttım onlarıda.

Bir grup oluşturun ve öğrencilerinizi bu gruba ekleyin. Eğer ki paylaşımlarınızı görmelerini istemiyorsanız da grubu kısıtlama yapın.

Ben öğrencilerin arkadaşlık teklifini asla kabul etmiyorum. Anca mezun olduklarında belki belki. O durumda da tek bir öğrencim var. O da zaten öğrenci gibi değildi. Çok olgun bir çocuktu.

Yalnız mezuniyetleri sonrası gerçekten insan nerede olduklarını ve ne yaptıklarını merak ediyor. Şu andaki düşüncem öğrenciler için ayrı bir facebook hesabı açmak ve hesabın isminde de bunu belirtmek. Orada çok özel paylaşımlar değilde herkese hitap eden paylaşımlar yapmak doğru olan.

yani sonucta özel şeyler de paylaşıyosun facede falan arkadaşlarla nargiledeyken kız arkadasınla gezmelerdeyken ailenle falan.Bu tür gönderileri benim öğrencilerimin görmesini istemem.Kararsız kaldım yani

eklemiyorum, benim kanaatime göre eklenmemelidir.
eğer mezun ettiğin ve sonra da üniversite & iş hayatı başlamış olanları istek gelirse kabul ediyorum.
bilginize : herkes ile arkadaşlık etmek zorunda değiliz.

İstek gönderenlerin içlerinden seçerek, oluşturduğum gruba ekliyorum... Eklediklerim akıllı başlı öğrenciler olduğu için sıkıntı olmadı şu zamana kadar...

okulun adına bi face açtım oraya ekledim hepsini.. 933 arkadaşım var :) grupta oluşturdum.
faydalı paylaşımlar yapıyorum ordan. kendi face ime ise hiç öğrenci eklemedim şimdiye kadar.

zeki öğrencileri, nerrede nasıl davranılacağını bile öğrencilerimi bende ekliyorum...Şu ana kadar bir sıkıntı görmedim.

Öğrencilerim için farklı bir hesabım var.. Mezun olan öğrencilerimi orijinal hesabımada kabul ediyorum..
NOT: Okulumuza sürgün gelen bir öğretmenin soruşturma sebebi kız öğrencileriyle mesajlaşmasıydı..

Ayrı bi hesap açtım onlar için , kabul ediyorum. Fırsat buldukça bilişimle ilgili, ya da diğer güzel konularda paylaşımlar yapıyorum, şimdilik çok ilgi görmüyor ama ilerde görecektir,

şahsi hesabıma eklemiyorum. okul için oluşturduğumuz grupta iletişim kuruyorum. bazı arkadaşların sadece öğrencileri ekledikleri ve ona uygun içerikler paylaştıkları hesapları var. bence bu şekilde olması daha olumlu olur.

Effective61' Alıntı:
Bir grup oluşturun ve öğrencilerinizi bu gruba ekleyin. Eğer ki paylaşımlarınızı görmelerini istemiyorsanız da grubu kısıtlama yapın.

ben de grup yapmıştım. bazıları çok çok uç paylaşımlar yapıyor. silmesem de takip etmiyorum paylaşımlarımı da engelliyorum kısacası varlığı ile yokluğu bir oluyor. bir de tüm öürencilerime söylüyorum ya ben bu okuldan giderim sizleri öyle eklerim ya da siz mezun olur öyle gidersiniz diyorum. sıkıntı da olmuyor.

Eklerim silerim bazen takip ederim, ailesiyle görüşürüm problem gördüğümde vs duruma göre öğrenciye göre değişiyor durum.

Eklerseniz bile paylaşımlarınızı öğrencilerin görmemesi için onlara ait bir liste oluşturursunuz, paylaşımlarınızı o liste dışında yapabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• face_kisitlama.jpg
    face_kisitlama.jpg
    40 KB · Görüntüleme: 1,368
the_korsan' Alıntı:
Eklerim silerim bazen takip ederim, ailesiyle görüşürüm problem gördüğümde vs duruma göre öğrenciye göre değişiyor durum.

Eklerseniz bile paylaşımlarınızı öğrencilerin görmemesi için onlara ait bir liste oluşturursunuz, paylaşımlarınızı o liste dışında yapabilirsiniz.

:+1:

duyurular, örnek sınav soruları, sınav sonuçları, "hocam sınavları okudunuz mu" gibi soru cevaplarını vb... amaçlı, BÖLÜM için bir hesap açtım...
ayrıca paylaşımlarını da kontrol ediyorum zaman zaman yanıma çağırıp hayıtının akışını düzenlemesi adına uyarılarda telkinlerde bulunuyorum...
yani hem kontrol hem genel öğrenci işleri :)

şahsi hesabıma gelenleri de reddediyorum...
haa mezunlar için de son gün isim listesi, telefon bilgisi aldım... yıl içinde ararım napıyorsun şimdi diye...

mevcut okuttuğum çocukları ekleme teklıflerını kesınlıkle reddediyorum taki mezun olmuşlarsa yada ben o okuldan başka bı okula geçmişsem , diğer türlü ne eklerim nede eklemeye bir fırsat veririm .gerek yok çocuklar nette sizlerle konuşurken kımle konuştuklarını unutabiliyorlar bu bazen rahatsız edıcı duruma da gelebıyor.zira muhabbetın dozunu ayarlayamıyorlar çocuk bunlar

Zaten normalde çocukların özel hayatlarını normal günlük hayyatta karışmam ki sosyyal ağlar üzerinde hiç karışmam

BANA NE DEYİP GEÇİYORUM TAVSİYE EDERİM !!!

En iyisi ya kabul etmeyin
Edecekseniz de bazı arkadaşların yaptığı gibi farklı hesap kullanın

sansürsüz asla eklemeyin. tecrübe ile sabittir. önüne her gelen öğrencimi ekleyen ben, arkadaş sayım 900'ü aştığında erkek (7. sınıf) öğrencimden ahlak dışı bir mesaj aldım ve facebooktan 2 yıldır tiksinti ile uzak durmamın temelleri böyle atılmış oldu.

zilal' Alıntı:
okulun adına bi face açtım oraya ekledim hepsini.. 933 arkadaşım var :) grupta oluşturdum.
faydalı paylaşımlar yapıyorum ordan. kendi face ime ise hiç öğrenci eklemedim şimdiye kadar.

Bende böyle yapıyorum. Hatta birbirini seven sevmeyen tüm öğrencilerimi ekliyorum ki, birbirleri ile iletişimleri olsun diye.

Face hesabına okulun adını verdim, öğrenciler için faydalı olacağını düşündüğüm herşeyi paylaşıyorum. Üniversitelerin puanları, imkanları, yurtlar, pansiyonlar, iş hayatı, iş duyuruları ......

Hocam malesef çocuklar facebook'u çok abartıyorlar.
Bu konuda o kadar derste dikkatli olmaları yönünde dikte ettirdiysem de yine de abartılı paylaşımlar yapılıyor.

Bunun nedeninin çocukların arasında bir gösteriş yarışı olduğunu düşünüyorum. Bu çok üzücü. Ben bazı çocuklar için iyi ki velileri değilim diyorum.

Bazı hareketler de olabiliyor ki, veliye söylenmesi haber verilmesi gerekiyor. Ancak haber verdiğinizde veli buna hazır olmayabiliyor. Hem çok üzülüyor hem de sizi tersleyebiliyor.

Yani çocuklarla facebook olmasa daha iyi olur.

Bende The Korsan ın dediği gibi yapıyorum. Öğrencilerin tekliflerini kabul edip, limitli profil yapıyorum. Paylaşımlarımı görmemiş oluyorlar.

Bence tekliflerin hiç biri kabul edilmemelidir ve hatta sizi facebooktan bulmamaları lazım.. Hatta face hesabımızın olduğunu onlara hissettirmememiz lazım.. Bence zaten zararlı bir alışkanlık vaz geçemediğimiz bir alışkanlık... İnsanı bilgisayara bağlayan saçma sapan şeylerle meşgul olmamızı sağlayan bi ortam...

vkaan44' Alıntı:
Bence tekliflerin hiç biri kabul edilmemelidir ve hatta sizi facebooktan bulmamaları lazım.. Hatta face hesabımızın olduğunu onlara hissettirmememiz lazım.. Bence zaten zararlı bir alışkanlık vaz geçemediğimiz bir alışkanlık... İnsanı bilgisayara bağlayan saçma sapan şeylerle meşgul olmamızı sağlayan bi ortam...

Teklifleri kabul etmemeyi anladık ve ben dahil bir çok kişi bunu yapıyor da facebooktaki varlığımızı hissettirme meselesine katılmıyorum. Arama kutusundan ismimizi yazıp bizi rahatça bulabilir ve arkadaşlık teklifi gönderebilirler.

ben başka bir hesap açtım tüm öğrencileri oradan kabul ediyorum, hatta gerçek hesabımdan ekleyen olursa reddedip diğer hesapta kendim ekliyorum. En azından durumlarını görmek istediğimde açıp bakabilirim.

Geri