Öğrencilerin ağdan birbirlerini görmesini engelleme

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba arkadaslar
Sabit IP li, NSS yüklü 32bit win7 Bt labında öğrencilerin ağda birbirlerini görmelerini nasıl engelleyebilirim?
Yalnız ben tüm laba erişebileyim öğrenciler birbirini göremesin. Ağ ev ağı değil ortak ağ.
Amaç: uygulama sınavlarında dosya alışverişini engelleme.

sınava başlarken varsa öğrencilere dosyaları atıyorum nss ile,
sonra sağ alt köşeden ağ'ı devre dışı bıraktırıyorum.
sınavı bitiren ağ'a bağlanıp kağıdını getiriyor alıyorum belgeyi kapatıyorum pc'yi.

böyle böyle ürettim çözüm :)

Öğrencilere mi bu işi kendi bilgisayarlarında yaptırıyorsynuz? Adı gecen uyanık öğrenci turu yine bağlanabilir diye düşünüyorum. Haaa siz nss ekranından gözünüzü ayırmıyorsanız o ayrı
yenersonmez' Alıntı:
sonra sağ alt köşeden ağ'ı devre dışı bıraktırıyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yok mu bilen arkadas

"Bizdendir, olur o iş" yerine Liyakatın olduğu bir ülkede yaşamak ümidiyle

Bazen forumca "bu arkadasa cevap yazmayın" kararı verildiği hissine kapılıyorum :)

Güncel

adadeniz' Alıntı:
Merhaba arkadaslar
Sabit IP li, NSS yüklü 32bit win7 Bt labında öğrencilerin ağda birbirlerini görmelerini nasıl engelleyebilirim?
Yalnız ben tüm laba erişebileyim öğrenciler birbirini göremesin. Ağ ev ağı değil ortak ağ.
Amaç: uygulama sınavlarında dosya alışverişini engelleme.
hocam paylaşıma şifre koyun her bilgisayar için.
onlar şifre bilmedikleri için birbirine erişmek isterken şifre istediği için erişemez.
siz bildiğiniz için hepsinin paylaşımına erişebilirsiniz.

ağ - ağ ve paylaşım merkezi - solda gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştirin - 2. sıradaki dosya paylaşımını kapatın.

anladığım kadarıyla bu sorununuzu çözer.

Ben o zaman öğrencilere sınav dosyalarını gönderip alabilir miyim?bu çözüm benim onlara ulaşımımı engeller mi?
AKom' Alıntı:
ağ - ağ ve paylaşım merkezi - solda gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştirin - 2. sıradaki dosya paylaşımını kapatın.

anladığım kadarıyla bu sorununuzu çözer.

paylasimi kapatin veya win 7 ve ustu ise bilgisayarlardaki administrator hesabini aktif hale getirip bu hesap icin parola atayin. sonra ag ve paylasim merkezinden parola korumali paylasimi acin. boylece siz administrator : parola ile paylasimlara erisebilirsiniz fakat ogrenciler erisemez

Öğrencilerde administrator hesabı var zaten.
Paylaşım açık ve şifreli erişim aktif.
İlginç olan şu.
Ben onlara erişmek istediğimde kadi ve pass istiyor ama öğrenci bilgisayarlarından eriştiğimde şifre mifre istemiyor.
Gpedit.msc den birşey bulamadım.

İmaj alıp laba imaj dagıttım bundan kaynaklanıyor olabilir mi ki

bunun birkac sebebi olabilir:
1- bilgisayarlarda ayni kullanici adi ve sifresini kullanmak
2- ev grubu olusturmus olmak
3- everyone kullanicisina paylasilan klasor icin izin vermek
4- isletim sistemini sysprep kullanmadan olusturulmus bir imajdan yuklemek veya klonlamak

Ortak ağ kullanıldı.
Öğretmen ve öğrenci için Çalışma grubu aynı.
Öğrencilerin hepsinin kullanici adi ayni. Şifreler de aynı. Yoksa nss yi tek seferde uzaktan kuramazdım.
Gelişmiş paylaşımda everyone tam yetkili var ama benim öğretmen bilgisayarı everyone olmuyor mu. Everyone lık sadece ogrenci bilgisayarlarına mı mahsus
Parhelion' Alıntı:
4- isletim sistemini sysprep kullanmadan olusturulmus bir imajdan yuklemek veya klonlamak

Ya da şöyle diyelim.
Ogrenci Kullanıcı adlarının hepsi ogr olan labda sadece kullanıcı adı ogretmen olan kullanıcının erişebileceği bir klasör nasıl oluşturabiliriz?

Kullanıcı bul dediğimde sadece o bilgisayarın kullanıcıları bulunuyor. Ağa bağlı filanca kullanıcı ekleyeyim desen ağ bölümü çıkmıyor

adadeniz' Alıntı:
Ya da şöyle diyelim.
Ogrenci Kullanıcı adlarının hepsi ogr olan labda sadece kullanıcı adı ogretmen olan kullanıcının erişebileceği bir klasör nasıl oluşturabiliriz?

Kullanıcı bul dediğimde sadece o bilgisayarın kullanıcıları bulunuyor. Ağa bağlı filanca kullanıcı ekleyeyim desen ağ bölümü çıkmıyor

1- pclerdeki ogr kullanıcılarını standart kullanıcı haline getirin
2- administrator hesabını etkinleştirin veya yeni bir yönetici kullanıcısı açın
3- paylaşılacak klasörün izinlerinden yönetici kullanıcısı dışında hepsinin izinlerini kaldırın

basit workgroup mantığıyla çalışılan bir ağda bu tarz işleri yapmak ve tam randıman alabilmek biraz zor malesef..

ve zor olmalı ki windows server satabilsin..

adadeniz' Alıntı:
Ortak ağ kullanıldı.
Öğretmen ve öğrenci için Çalışma grubu aynı.
Öğrencilerin hepsinin kullanici adi ayni. Şifreler de aynı. Yoksa nss yi tek seferde uzaktan kuramazdım.
Gelişmiş paylaşımda everyone tam yetkili var ama benim öğretmen bilgisayarı everyone olmuyor mu. Everyone lık sadece ogrenci bilgisayarlarına mı mahsus
Parhelion' Alıntı:

iki bilgisayar ikisinde de aynı kullanıcı adı parola mevcutsa birbirlerinin paylaşımlarına kullanıcı adı şifre sormadan girebilirler. parola korumalı paylaşım açık olsa bile

Ogrenci yoneticili hesap dışında Tüm pclerde deneme adli 1234 sifreli standart kullanıcı açsam ve çalıştır->control userpasswords2 den şifreli giriş zorunluluğunu kaldırsam böylece şifre girmeksizin direkt deneme standart kullanıcısından açılmasını sağlasam , bu durumda;
1- parola korumalı paylaşım açıkken öğrenciler birbirlerine erişebilir mi?
2- öğretmen bilgisayarından standart kullanıcılı öğrencilerin bilgisayarlarına erişebilir miyim? (Paylaşıma nasıl bir izin vermeliyim öğretmen erişimi için)

yine ayni hesaba geliyor ama. tum pclerde ayni kullanici adi ayni sifre kullanmamaniz lazim. en iyisi sifreler ayni olsun ama kullanici adlarini birbirinden farkli yapin.
ornegin pc1 icin adminpc1:1234
pc2 icin adminpc2:1234
pc3 icin adminpc3:1234

boyle yaparsaniz ve paylastiginiz klasordeki yetkileri yalnizca bu hesaplara verirseniz is cozulmus olur. bu sayede ogrenci pclerinde ayni kullanici adi sifre ikilisi olmadigi icin ogrenciler birbirlerine erisemeyecek fakat siz erisebileceksiniz

Anlaşılmıştır.
Nss nin öğretmen bilgisayarından uzaktan DAĞIT yontemiyle kolay kurulması için kadi-pass aynı olması güzeldi.

@Parhelion :alkis: :alkis: :alkis:
Hocam ilgin, nezaketini, bilgin, basit bir şekilde açıklama kabiliyetin harika...

mas1961' Alıntı:
@Parhelion :alkis: :alkis: :alkis:
Hocam ilgin, nezaketini, bilgin, basit bir şekilde açıklama kabiliyetin harika...
tesekkurler hocam bilgi paylastikca cogalir yardimci olabildiysek ne mutlu :wink:

Geri