Öğrenciler ve Fatih Wİ-Fİ

Kodla Büyü

kurtulus

Aktif Üye
Değerli öğretmen arkadaşlarım;

Fatih projesi ve fiber bağlantı sayesinde daha hızlı bir internet erişimine kavuştuk. Öğrencilerimiz de bu olaya çok sevindiler.

İnternette Fatih Wifi ile ilgili bir çok makale var. Öğrencilerimiz de araştırmacı ruhu ile bu makaleleri didik didik edip malum (!) sitelere nasıl girebileceklerini çözmüş durumdalar. Hatta öğretmenlerden bile program yükleyip facebook falan takılanlar var.

Wifi şifrelerinin internette gezdiğini ve MEB'in şifre değişimi yapılmasını istemediğini zaten biliyorsunuzdur.

Bu konuyla ilgili ne gibi önlemler aldınız? Acil yardımlarınızı bekliyorum.

Geçen yıl ben de dayanamayıp çekmiştim fiber switch in fişini. Ancak sertifikadan sonra eskisine göre daha iyi oldu diye düşünerek tekrar taktım. Ben denemedim bilmiyorum ama sizin de dediğiniz gibi hala filtreyi aşanlar varmış. Ancak f@tih kablosuz ağını tablet veya telefonlarından eba için kullananlar olduğunu görmek rahatlatıyor beni.
12 ve 11 lerden tabletini garantiye gönderdiklerimden tamir olup geri gelen tabletleri hemen sahibine vermiyorum. Diğer sınıflarda Eba'ya çalışmak isteyenlere veriyorum. Okulda, gün içinde boş zamanlarında gelip yanımda eba'ya çalışıyorlar. EBA'nın reklamını yapıp daha fazla kullanmalarını sağlamak ve kullananları ödüllendirmekten başka ne yapabiliriz ki ?
Sonra kendi kendimi yiyorum; binlerce lira fatura, yapılan bunca yatırım ve çalışmaya rağmen hala öğretmenlerin ve öğrencilerin tek yapmak istediği şey youtube dan müzik açıp face de birini beğenmek....
yine deştiniz yaramı hocam

mudamet' Alıntı:
Geçen yıl ben de dayanamayıp çekmiştim fiber switch in fişini. Ancak sertifikadan sonra eskisine göre daha iyi oldu diye düşünerek tekrar taktım. Ben denemedim bilmiyorum ama sizin de dediğiniz gibi hala filtreyi aşanlar varmış. Ancak f@tih kablosuz ağını tablet veya telefonlarından eba için kullananlar olduğunu görmek rahatlatıyor beni.
12 ve 11 lerden tabletini garantiye gönderdiklerimden tamir olup geri gelen tabletleri hemen sahibine vermiyorum. Diğer sınıflarda Eba'ya çalışmak isteyenlere veriyorum. Okulda, gün içinde boş zamanlarında gelip yanımda eba'ya çalışıyorlar. EBA'nın reklamını yapıp daha fazla kullanmalarını sağlamak ve kullananları ödüllendirmekten başka ne yapabiliriz ki ?
Sonra kendi kendimi yiyorum; binlerce lira fatura, yapılan bunca yatırım ve çalışmaya rağmen hala öğretmenlerin ve öğrencilerin tek yapmak istediği şey youtube dan müzik açıp face de birini beğenmek....

Sayın hocam öğrenci tabletleri kendilerine zimmetli. Diğer sınıfların o tabletlerle çalışması hoş olmayan durumlar yaratabilir. Başınız ağrıyabilir. elinden tableti düşürse ekranı kırılsa 300 tl gibi bir faturayı kullanan kişi ödemeyi kabul etmez. Velisi zaten karşı çıkar. ayrıca tablet sahibi kendisine ait tabletin başkaları tarafından kullanılmasını istemeyebilir. bu onun hakkı. Özel dosyaları da tabletin içinde olabilir. Büyük bir sorumluluk almışsınız. Ebayı kullandırıyorsunuz güzel ama kimse bu olanlar karşısında yanınızda olmaz. Bu benim düşüncem tabiki.

mudamet' Alıntı:

Sertifikanın vpn engeline çok da bir katkısı yok.Sertifika şu işe yarıyor.Mebin internetinde Deep Packet Inspection var.Eskiden https için dpi yoktu.Hatta hatırlıyorsanız eskiden youtube'ye girerken https://www.youtube.com olarak girersek meb engeli sayfası gelmiyordu.Şimdi gelmesinin sebebi https için de dpi kullanılıyor.Bunun mantığı ne derseniz şöyle anlatayım:

İnternetten gelen paketler firewalldan geçiyor paketin içi açılıp inceleniyor sonra tekrar paketlenip yollanıyor ama gelen paketle son paket uyuşmadığı için sertifika hatası alınıyor işte mebin verdiği sertifikayı kullanınca bu hata çıkmıyor ve https'li sitelerde de engel sayfası gelebiliyor.

Anlamadığım şey şu engelleri aşmamıza neden kızıyorsunuz yasal olmayan bişey yapmıyoruz ki.Biz sadece bizim yapmamıza izin verilen noktaları bulup kullanıyoruz.O nokta uygunsuz bulununca engelliyorlar zaten.

hocam bizim bunu önleme gibi bir şansımız yok. Bizim yapabileceğimiz tek işlem ap lerin takılı olduğu switch in fişini çekmek. O da zaten yasak. Yani şu durumda yasak olan kullanmaları değil kullanamamaları. Çünkü Daha önce müdürün ısrarıyla çekmiştik ve firma sinyal alamayınca AP ler çalışmıyor diye okula gelmişti takıp gittiler.

Uyarı ve yorumlar için teşekkur ederim lakin soylediklerinizde tablet pc ler ve onların internete baglanmasi icin çalışan kablosuz ağı nasıl amacı için kullanacağımız yazmıyor.
Ucankacan denen cocuk tabi ki yasal olmayan birsey yapiyorsun. Normal olsaydi eğer yaptığına meb hiç engel koymazdı. Sen akşam eve gittiğinde babana söyle sana daha fazla internet hakkı olan bi paket alsın. Sen de devletin ders çalışasın diye verdiği tableti eba ders başta olmak üzere derslerin için kullan. Anladın mı çocuumm

mudamet' Alıntı:
Uyarı ve yorumlar için teşekkur ederim lakin soylediklerinizde tablet pc ler ve onların internete baglanmasi icin çalışan kablosuz ağı nasıl amacı için kullanacağımız yazmıyor.
Ucankacan denen cocuk tabi ki yasal olmayan birsey yapiyorsun. Normal olsaydi eğer yaptığına meb hiç engel koymazdı. Sen akşam eve gittiğinde babana söyle sana daha fazla internet hakkı olan bi paket alsın. Sen de devletin ders çalışasın diye verdiği tableti eba ders başta olmak üzere derslerin için kullan. Anladın mı çocuumm

Ben hiçbiyerde f@tih ağında vpn kullanımı suç diye bişey görmedim.Mesela Çinde vpn kullanmak suç cezası var.

Amacım devletin internetini sömürmek değil amacım bişeyler öğrenmek.Bunun sayesinde az da olsa kodlamamı geliştirdim.Eba'da da yeterli kaynak yok(Daha eklenmemiş heralde) Almanca dersinde youtube'den video açıp izliyoruz.Ayrıca tablet vermediler bize :mrgreen:

Hocalarım bizim okulda AP den gelen kırmızı kabloda internet yok f@tih şifresini bilişim hocamız bilmiyor gerekli yerlere ilettik ama dönüş olmadı güncel şifreyi banada atabilir misiniz okulda tahtada internet kullanamıyoruz müdür yardımcısı da bilmiyor

adeministrator' Alıntı:
hangi porttan girdiğini biliyor hocam öyle söyleyebilirim size...

port okulda fiberin bağlı olduğu switch in bacakları mı hocam
bu demek oluyor ki o ayağa bağlı olanlar rahatlıkla bulunur.

vpn olmasına rağmen :? ... düşüncelerr düşünceler..

güvenlik duvarı gelen paketleri açıyor içinde okulun ip.mac vs mi arayıp buluyor acaba hocam.

ogretmen arkadaslar her seyi neden kendine dert ediyor anlamiyorum. yok switch in fisini cekmeler bilmemne, yahu sizene arkadas goreviniz olmayan seye niye karisiyorsunuz. tt a milyarlik faturalari odeyip her seyi engellemeyi bilenlere biraksaniza isi. girebilen, becerebilen cocuklara haktir, istedikleri gibi takilsinlar mustehak. o kadar beceriklisine denk gelsem sirtini sivazlarim :+1:

Suicide' Alıntı:
ogretmen arkadaslar her seyi neden kendine dert ediyor anlamiyorum. yok switch in fisini cekmeler bilmemne, yahu sizene arkadas goreviniz olmayan seye niye karisiyorsunuz. tt a milyarlik faturalari odeyip her seyi engellemeyi bilenlere biraksaniza isi. girebilen, becerebilen cocuklara haktir, istedikleri gibi takilsinlar mustehak. o kadar beceriklisine denk gelsem sirtini sivazlarim :+1:

Facebook falan masum kalıyor bazen. Müstehcen içerik açıp ağızlarının suyu aka aka izlediklerini bildikçe maalesef içimiz rahat etmiyor hocam. Üstümüze vazife olan bir konu bu. Devletin malı diye korumamak mı lazım? Tam anlamadım niyetinizi...

must4f4topal' Alıntı:
Hocalarım bizim okulda AP den gelen kırmızı kabloda internet yok f@tih şifresini bilişim hocamız bilmiyor gerekli yerlere ilettik ama dönüş olmadı güncel şifreyi banada atabilir misiniz okulda tahtada internet kullanamıyoruz müdür yardımcısı da bilmiyor

gerekli yerler derken nerelere ilettiyseniz tekrar görüşün. fiber hattınız çalışıyorsa akıllı tahtalarınıza zaten internet gelmiş olmalı.

kurtulus' Alıntı:
Suicide' Alıntı:

Facebook falan masum kalıyor bazen. Müstehcen içerik açıp ağızlarının suyu aka aka izlediklerini bildikçe maalesef içimiz rahat etmiyor hocam. Üstümüze vazife olan bir konu bu. Devletin malı diye korumamak mı lazım? Tam anlamadım niyetinizi...

bunun icin disiplin kurulu diye bir sey var, elinden telefonu alip verin dilekcenizle birlikte idareye. sizin vazifeniz orada biter, kablo cekmek vs. suctur. calisan sistemi bozuyorsunuz.

devletin malini korumak olayina gireceksek internetin kullanilmasindan devlete zarar gelmez, kirilan tahtalara / parasi odenip kullanilmayan internetlere / yolsuzluklara/ acik birakilan isiklara / cayir cayir yanan elektrik sobalarina vs.vs. ses cikartalim once.

Geri