Öğrenciler en çok o seçmeli dersi seçti

Kodla Büyü

karinca_52

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
MİLLİ Eğitim Bakanlığı, 4+4+4 sisteminin temellerinden birini oluşturan seçmeli derslere ilişkin ilk verileri aldı.

Bakanlığın bazı illerde yaptığı incelemelerde, "Hz. Muhammed'in Hayatı" en fazla seçilen ders olurken, Kuran-ı Kerim ve Matematik Uygulamaları derslerinin baş başa oranda seçildiği görüldü.

Doğu illerinde ise Kürtçe seçmeli derse ilgi var. 21 Eylül Cuma günü sonlanan ders seçimleri öncesinde Bakanlık geçtiğimiz hafta içinde rastgele yöntemlerle bazı illerden seçmeli derslerin seçilme oranlarına ilişkin bilgi aldı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Van, Gaziantep, Trabzon, Samsun, Yozgat, Antalya, Bursa, Edirne gibi illerden bazı okullardan seçmeli ders verileri istendi. Bakanlık kesin verileri ise bir hafta içinde almayı ve kesin sonucu açıklamayı öngörüyor.

Kuran-ı Kerim ikinci sırada geliyor

MEB'in ilk verileri aldığı seçmeli derslerle ilgili sonuçların şehir merkezlerindeki okullardan olduğu vurgulanırken, taşra ve ilçelerden gelecek verilerin eklenmesiyle sonuçların değişebileceği vurgulandı. VATAN'ın MEB kaynaklarından edindiği bilgiye göre seçmeli derslerle alınan ilk sonuçlar, Bakanlık bürokratlarınca, "Belli bir derse yoğunlaşma yok, dengeli bir dağılım var" olarak değerlendirildi. Kesin olmayan sonuçlara göre elde edilen verilerde, "Hz. Muhammed'in Hayatı" dersinin "en çok seçilen" ders olduğu görüldü. İkinci sıradaki dersle arasında ciddi bir farkın olmadığı, seçen öğrenci sayısının çok yakın olduğu da ifade edildi. Kuran-ı Kerim dersi, bazı okullarda "ikinci en çok seçilen ders" olurken, Matematik Uygulamaları bazı okullarda Hz. Muhammed'in Hayatı'nın ardından "ikinci en çok seçilen" ders oldu.

Bakanlığın verilerine göre 21 seçmeli dersten 9'u üzerinde yoğunlaşma oldu. Hz. Muhammed'in Hayatı, Kuran-ı Kerim, Matematik Uygulamaları dersleriyle birlikte, Zeka Oyunları, Drama, Spor ve Fiziki Etkinlikler, Temel Dini Bilgiler, Okuma Becerileri, Yazarlık ve Yazma Becerileri derslerine öğrencilerin yoğun ilgisi oluştu. Bilim Uygulamaları, Müzik ve Görsel Sanatlar ise daha az tercih edilen dersler oldu.

http://www.haber7.com/egitim/haber/9280 ... ersi-secti

Arkadaşlar, öğrenciler Bilişim Teknolojileri dersinin Bilgisayar dersi olduğunu bilmiyor. En azından bizim okulda öyle. Bazı öğrenciler de bilgisayar dersi zannederek Bilim Uygulamaları dersi ni seçmiş. Sonra bazı öğrencilere Bilişim Teknolojoleri dersinin eski Bilgisayar dersi olduğunu söyledik ve öğrenciler dilekçelerini değiştirdi. Zaten Milli eğitim de yazı gönderdi. isteyen öğrenciler seçmeli derslerini değiştirebilir diye 2 gün zaman verdi. Başta 150 öğrenciden sadece 14 kişi Bilişim teknolojilerini seçmişken, yapılan açıklamadan sonra bu sayı 140 a çıktı. Aslında formatör olacağım için ders istemiyodum ama bizim dersimizin de bi şerefi var diyerek bu açıklamayı yaptım. Çarşamba günü 8 saat dersime girip çıkacam sonra formatörlüğe devam :)

Bu alan degistirmeden sonra duz memurluk geliyor.park ve bahcelerden sorumlu memur olacagim hergun ver tutsuyu mangala

Bizim okulda da en çok Bilgi ve İletişim teknolojileri dersi seçilmiş. Ben lisedeyim. Öğrencilerin bilgisayar dersine ilgileri yüksek aslında. Seçilmeyen okullarda bilinçsizlikten seçilmemiştir. Keşke bilgilendirme yapılsaydı. En azından burada en çok seçilen derslerde adımız geçse bakan beyin dikkatini çekerdi belki :!:

_su_' Alıntı:
Bizim okulda da en çok Bilgi ve İletişim teknolojileri dersi seçilmiş. Ben lisedeyim. Öğrencilerin bilgisayar dersine ilgileri yüksek aslında. Seçilmeyen okullarda bilinçsizlikten seçilmemiştir. Keşke bilgilendirme yapılsaydı. En azından burada en çok seçilen derslerde adımız geçse bakan beyin dikkatini çekerdi belki :!:
koskoca devletin bakanı müdürü bizi ciddiye alıp sorunumuzu çözmüyor onun yerine reformist hareketlerle sorunu erteleyip görmemezlikten geliyor küçük çocuk seçmemiş çokta dil hani... :?

"Kuran-ı Kerim" ve "Peygamberin Hayatı" derslerini seçenler için dersleri hayırlı olsun. Ahlaki çöküntünün en üst seviyede olduğu zamanımızda gelecek nesiller için çok faydalı olacağına hiç şüphemiz yok.

ferdierdem55' Alıntı:
Arkadaşlar, öğrenciler Bilişim Teknolojileri dersinin Bilgisayar dersi olduğunu bilmiyor. En azından bizim okulda öyle. Bazı öğrenciler de bilgisayar dersi zannederek Bilim Uygulamaları dersi ni seçmiş. Sonra bazı öğrencilere Bilişim Teknolojoleri dersinin eski Bilgisayar dersi olduğunu söyledik ve öğrenciler dilekçelerini değiştirdi. Zaten Milli eğitim de yazı gönderdi. isteyen öğrenciler seçmeli derslerini değiştirebilir diye 2 gün zaman verdi. Başta 150 öğrenciden sadece 14 kişi Bilişim teknolojilerini seçmişken, yapılan açıklamadan sonra bu sayı 140 a çıktı. Aslında formatör olacağım için ders istemiyodum ama bizim dersimizin de bi şerefi var diyerek bu açıklamayı yaptım. Çarşamba günü 8 saat dersime girip çıkacam sonra formatörlüğe devam :)

Hocam ben sayıları tam bilmiyorum ama 100 e yakın öğrenciden 26 civarı seçen olmuş sanırım. 6-7-8 ler olsa bilişim teknolojilerinin bilgisayar olduğunu bilirde veliler ve 5 . sınıf öğrencilerinin bilmediğini düşünüyorum bende. Bi ara dilekçelerde parantez içinde bilgisayar yazdırayım dedim, sonrada banane lan dedim her konuda mücadele mi vermek zorundayız kim ne seçerse seçsin dedim. 8)

benim okulun olduğu mahallede dükkanlara kuran ve siyer dersleri için son gün 12 eylüldür okula başvurun diye ilanlar asılmış ne bekliyorsunuz ki? ayrıca cami hocası da camiden duyurmuş :shock: buna rağmen okulumda 5lerden 2 sınıf çıktı bana bilişimden şaşırdım :eek:

bizim okulda benim dersi seçen 15 kişi filan var 1 sınıf olcak.. en çok dini dersler seçilmiş tabii..2 tane imam geliyo okula dersler için :))

gmaslan' Alıntı:
49 çocuk seçti, 4 sınıf yaptılar.
Sizin idarecilere helal olsun hocam. Başka bi idareci olsa sınıf sıkıntısı var diye 2 gruptan fazla yapmaz. Ben de 4 grup var 40-35-32-28 her bilgisayara 3-4 kişi oturur artık :)

ferdierdem55' Alıntı:

aynen bizde de öyle çocuk hocam ben iletişm sandım bu dersi diyoo..

spring' Alıntı:
ferdierdem55' Alıntı:

aynen bizde de öyle çocuk hocam ben iletişm sandım bu dersi diyoo..
Hocam seneye hep beraber okullarımızda bu dersin açıklamasını yaparsak dersi seçen çok kişi olur ve Çoooookk Değerli bakanımız öğrencilerin bu talebini göz önüne alarak zorunlu dersler arasına alır bizim dersi de..

Sorun bizim seçmeli olmamız, öğrencinin şunu bunu seçmesi değil.
Tek sadece seçmeli olan branş biziz. Diğer bütün öğretmenlerin zaten zorunlu saatleri var, seçmeli ek onlarda. Ama bizde seçmeli yoksa derste yok. :verymad:
Din kültürü dersleri seçilmesi çok normal seçilsinde tabiyki. Ama keşke bizde 2 saatle yada en az 1saatle zorunlu olsak. Sonra isteyen ek seçmeli olarak seçse diğer branşlar gibi.

filiz' Alıntı:
Tek sadece seçmeli olan branş biziz. Diğer bütün öğretmenlerin zaten zorunlu saatleri var, seçmeli ek onlarda. Ama bizde seçmeli yoksa derste yok. :verymad:
Din kültürü dersleri seçilmesi çok normal seçilsinde tabiyki. Ama keşke bizde 2 saatle yada en az 1saatle zorunlu olsak. Sonra isteyen ek seçmeli olarak seçse diğer branşlar gibi.
:alkis:

artık kim neyi seçerse seçsin umurumda değil. Kendimi artık bu seçmiş bu seçmemiş diye yıpratamam yazık bana yaaaavv :)

filiz' Alıntı:

Evet aynı fikirdeyim ben de.

Bizim okulda 2 sınıf seçmiş 5. sınıflardan.Ancak müdür bilgisayar öğretmeninin yani benim formatörlük görevi var diye bu derslere matematik öğretmenlerinin gireceğini söyledi. Benim 7 ve 8. sınıflarda 14 saat dersim var. Ama ben okuldayken 5. sınıfların yani özellikle bu dersi seçen öğrencilerin dersine matematik öğretmenlerinin girmesini istemiyorum. Alan değişikliği sonucunu bekliyorum. Hala bilgisayar öğretmeni olursam sonuçlar açıklandığında 5. sınıfları vermeyeceğim. 18-20 farketmez, en azından kendimi öğretmen gibi hissederim.

ferdierdem55' Alıntı:
güzel bir atak olmuş :)

bizde de çok seçen öğrenci vardı..ve bugün müdür yardımcısı aradı, "sen bu kadar öğrenciyle ne yapacaksın,40-50 kişi laba sığmaz..biz bu dersi seçtirmeme kararı aldık" dedi... "ben ne yapacağımı bilirim, dersimi istiyorum; öğrencilerin kendi seçimlerini değiştirtmeyin..." dedim... hayret bişey ya... moralim sıfır...ne olacak haftaya görecez...

bizde de sayı 15ten 32ye çıktı, 1 sınıf olcak..haftaya başlıyoruz hadi bakalım hayırlısı..

Geri