Öğrenci işletmeye giderken başına birşey gelirse?

Kodla Büyü

buzozgur

Aktif Üye
Merhaba arkadaslar calıstıgım kurum ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bir çpl. (dümdüz yol var.)

10 tane öğrencim bu sene staja gidiyorlar. 3 haftadır herhangi bir problem olmadan kendi imkanlarıyla staja gittiler sigorta işlemleri, sözleşmeler vs hepsini yaptık.

ancak şimdi öğrencilerden 5 kişi falan gidiş gelişte problem yaşıyoruz otostopla gidiyoruz vs diyorlar. ilçe milli eğitime, beldeden giden 4 serviste boşluklar var çocukları buraya kaydedemezmisiniz diye sorduğumda çocuklar taşıma kapsamında değil deniliyor. Servisçilerde çocukları milli eğitimden kağıt getirmedikleri sürece ücretsiz taşımıyorlar.

bununla ilgili ne yapabilirim? Çocuk işletmeye giderken başına herhangi birşey gelirse meshuliyet okula ya da bana mı ait koordinatör öğretmen olarak ve ilçe veya kaymakamlık bu çocukları servislerdeki boş koltuklara kaydetmeyip çocukların taşıma kapsamında olmadıklarını söylemesi doğru mudur

teşekkürler

yönetmelikte sadece şöyle bir madde var:

Ortaöğretim Yönetmeliği Madde 144 (İşletmelerin mesleki eğitimle ilgili görev ve sorumlulukları):
(2) Öğrenciler, günde sekiz saatten fazla, meslekleri dışındaki işlerle bağımsız olarak 6/4/2004 tarihli ve 25425 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hükümlerine aykırı işlerde çalıştırılamaz. Bunlar, personele sunulan ulaşım, yemek, il dışında mesleki eğitim görenler için barınma gibi sosyal hizmetlerden yararlandırılırlar. Öğrenci ve öğretmenler personele sunulan ulaşım, yemek, il dışında mesleki eğitim görenler için barınma gibi sosyal hizmetlerden yararlandırılırlar.

buna göre işletmeye yüklüyor gibi ama işletmenin sağladığı bir servis hizmeti yoksa ne yapılır orası muamma..

hocam öğrenci işletmeye giderken başına birşey gelirse senin sorumluluğun yok. Okula gelirken de başına birşey gelirse sorumluluğun yok. okuldan çıktıktan sonra başına birşey gelirse de yok. inşallah böyle bir durum oluşmaz ama ulaşım problemi var ise rapor olarak yazıp idareye bildirin milli eğitime yazsınlar yazılı olarak. Ulaşım sorunu olan yere öğrencileri staja göndermek problem olabilir sadece. onu da yazı ile bildirin gereğini yapsınlar sonrası size ait olmaz.

inikat' Alıntı:
hocam öğrenci işletmeye giderken başına birşey gelirse senin sorumluluğun yok. Okula gelirken de başına birşey gelirse sorumluluğun yok. okuldan çıktıktan sonra başına birşey gelirse de yok. inşallah böyle bir durum oluşmaz ama ulaşım problemi var ise rapor olarak yazıp idareye bildirin milli eğitime yazsınlar yazılı olarak. Ulaşım sorunu olan yere öğrencileri staja göndermek problem olabilir sadece. onu da yazı ile bildirin gereğini yapsınlar sonrası size ait olmaz.

hocam acıkcası böyle bir durumda işletmelerde beceri eğitimi dersinin okulda verilmesi yönünde karar vermelerini istemiyorum çünkü çocuklar zaten beldede doğup büyümüşler, az da olsa bir ilçe havası alıp sektöre ucundan da dokunsalar bir tecrübeleri olsun istiyorum. sonuçta işletmede öğrenecekleri şeylerin yarısını bile okulda veremiyoruz. 1 aydan sonra sözleşmeler vs. halledikten sonra ilçe böyle bir karar verebilir mi ?

Sorumluluk kısmı için;
Staj yerlerini Okuldaki bir komisyon oluşturarak belirlemelisiniz/yada belirledikten sonra komisyon(Müdür, ilgili mdr yardımcı, şef, vs) olarak imza altına almalısınız ve ilçeye bilgi yazısı vermelisiniz. Olası bir sıkıntıda başınıza bir şey gelmez inşallah..
Sonuçta okulu 500m mesafede de aynı durum geçerli..

Vicdani kısmı için işletmelerden yol ücreti de koparmaya çalışın, ücreti zar zor veriyor özel iş yerleri zaten..

bozo0660' Alıntı:
Sorumluluk kısmı için;
Staj yerlerini Okuldaki bir komisyon oluşturarak belirlemelisiniz/yada belirledikten sonra komisyon(Müdür, ilgili mdr yardımcı, şef, vs) olarak imza altına almalısınız ve ilçeye bilgi yazısı vermelisiniz. Olası bir sıkıntıda başınıza bir şey gelmez inşallah..
Sonuçta okulu 500m mesafede de aynı durum geçerli..

Vicdani kısmı için işletmelerden yol ücreti de koparmaya çalışın, ücreti zar zor veriyor özel iş yerleri zaten..

hocam herhangi bir staj ücreti almıyoruz işletmelerden ama alınması mı gerekiyor? çocuklar öğle arası yemek ücretlerini bile ceplerinden veriyorlar.

bir de okulumuz küçük bir çpal. bir tek müdür ve benim imzam ver işletmelerle ilgili. ne yapmalıyım bu konuda

hocam ücret konusu 3308le sabittir:

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nun 25’inci maddesine göre; ilgili okul müdürlüğü, öğrenci ve işletme arasında imzalanan sözleşme kapsamında mesleki eğitim gören öğrencilere, mesleki eğitim gördükleri işletmelerce, yürürlükteki asgari ücretin net tutarının, ilgili işletmede çalışan personel sayısı;
a) 20’den fazla olan işletmelerce % 30’undan,
b) 20’den az personel çalıştıran işletmelerce % 15’inden
az olmamak üzere ücret ödenmesi gerekmektedir.

Parhelion' Alıntı:
hocam ücret konusu 3308le sabittir:

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nun 25’inci maddesine göre; ilgili okul müdürlüğü, öğrenci ve işletme arasında imzalanan sözleşme kapsamında mesleki eğitim gören öğrencilere, mesleki eğitim gördükleri işletmelerce, yürürlükteki asgari ücretin net tutarının, ilgili işletmede çalışan personel sayısı;
a) 20’den fazla olan işletmelerce % 30’undan,
b) 20’den az personel çalıştıran işletmelerce % 15’inden
az olmamak üzere ücret ödenmesi gerekmektedir.

Aynen stajyer öğrencilere mutlaka ücret ödenmeli... Aylık rehberlik formunda da ödeme yapılılıp yapılmadığı soruluyor. Ödeme yapılmıyorsa ödeme yapılmıyor diye idareye bildirilmesi lazım...

Geri