Odalaraa Cat6 kablo gerekliliği ve önerileriniz.

Kodla Büyü

wolf68

Üye
Arkadaşlar müstakil ev inşaatıma elektrik tesisatı döşeteceğim. İlk olarak bütün odalara cat 6 kablosu çekmeyi düşünmüştüm. daha sonra birçok kişi bunun gereksizliğinden bahsetti. Ama ben yinede karar veremedim.

Son zamanlarda herşey WİFİ ile çalışıyor veya kullanılıyor. Sizce Cat6 kablosunun gerekliliği nedir. Veya tavsiye ettiğiniz tesisat aşamasında yapmamı önerdiğiniz bir konu varmıdır?

Önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

kesinlikle cat kablo çektirin, her odada her prizin yanında olsunlar. size zaten çok fazla bir maliyet olmaz. özellikle eviniz çok köşeli vede modemi koyacağınız yer kuytuda kalıyorsa, ayrıca ileride IP TV yada media server gibi şeylerle evimi zenginleştiririm diyorsanız bu tam ihtiyacınız olacak olan bir alt yapıdır.

Cevabını için teşekkür ederim. Kesinlikle göz önünde bulunduracağım. Bir çok bilgisayar işi ile uğraşan arkadaşla görüştüm ama geneli ''hangi devirdeyiz kablomu kaldı WİFİ denilen şey var yazıcıda, televiziyonda hatta buzdolabında bile var'' gibi laflar ettiler.

İnternete bağlanma konusunda gereksiz olsa da media server kısmı için mutlaka olmalı. Media player üzerinden Kablosuz olarak film açtığınızda filmler takılıyor. Fakat kablo üzerinden bluray.iso dosyaları bile takılmadan oynatabiliyorum. Derseniz modemim AC standart destekli cihazlarım da AC destekli olacak derseniz kablosuz tamam gerek yok kabloya.

Salon, çocuk odası ve oturma odasına hatta birde mutfak yeterli olur sanırım. Tv konulacak ve bilgisayar konulabilecek yerlere.

her sey kablosuz ama kablosuz her seye yetmiyor. yeri geliyor cekmiyor yeri geliyor hizi dusuk kaliyor vs. vs.
yerinizde olsam imkan varken en azindan kesin yuksek bant genisligi gerektirecek odalara (salonda tv, calisma odasi pc gibi) hat cektirir ve router icin mantikli bir yerde ufak bir dolap vs. ayarlarim. ilerde ben kablosuz kullanicam derseniz o kablolarin ucuna bir tane duvar tip ap takip hic sorunsuz kablosuz ag kurarsiniz.

Hocam bırak sen başkasının ne dediğini. Daha sonra keşke yaptırsaydım diyeceğine şimdi yaptır,kafan rahat olsun.

üzerinde priz connector yuvası vs olan çok estetik görünen prizler var onları deneyebilirsiniz kaybedeceğiniz en fazla 200-300 tl ama kazancınız daha fazla olur gibi geliyor

Dedikleriniz mantığıma çok yattı. 3-4 yere çektireyim en iyisi bir daha yapılamacak bir çalışma.

Teşekkürler

Hangi marka ve model cat6

Arkadaşlar ev tesisatında bütün odalara cat 6 kablo hattı çektirdim. hangi marka ve model cat 6 öneririsiniz. Bir çok marka ve model var bakırını alsam bana bu fayda sağlarmı. teşekkürler.

Geri