Notebook CPU Upgrade Var mı deneyen?

Kodla Büyü

ahmetismet

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba,
asus k52jt-sx171d notebookum var.zamanla 4gb ram'i 8 gb'a arttırdım. 320gb hdd yi söküp yerine 120gb ssd ve dvd-rom yerine hdd-caddy kullanarak 1tblık ikincil hdd taktım sıkıntı yok gayette hızlı.Ancak hq oyunlarda makina(görüntü) tekliyor, kaldırmıyor çok yavaş(örneğin crysis3).
üzerinde i5-480m 2.66ghz işlemci mevcut, 400 serisi rPGA soketli ve 988 pin li. İşlemciyi i7 ye yükseltebilir miyim? Araştırdığım kadarıyla 600-700-800-900 serisi i7'ler 988 pin sayısına sahip. amazon ve e-bay de 175$ civarına buldum sıfırını.
Sizce güç tüketim vs. gibi konularda uyum sağlar mı stabil çalışır mı?Çalışsa da performans artışı gözle görülür mü? 100-500mhz lik hız artışları için değer mi?

Aslında aynısını vga chipset içinde düşünüyorum. Asusun avrupa merkezine bu konu ile ilgili bir yazı yazdım cevabını bekliyorum. Acaba deneyipte çalıştıran var mı?

hocam anakart destekliyorsa olabilir.
Ben kendi bilgisayarımda T serisi yükseltme yaptım sorunsuz çalıştı

kenan_kss' Alıntı:
hocam anakart destekliyorsa olabilir.
Ben kendi bilgisayarımda T serisi yükseltme yaptım sorunsuz çalıştı

Biraz daha ayrıntı verebilir misiniz hocam? Kaça mal oldu nereden temin ettiniz. Notbook markası modeli? Anakartın uyumluluğunu nereden sorguladınız?

asus tan cevap geldi. Bu konuda yardım edemeyeceklerini ve bu konudan kaynaklı arızaları gideremeyeceklerini ilettiler...

:) 1.5 yıllık hort yapayım gecenin bir yarısı:)

Aynı durumdayım hocam i3 380 işlemcimi , i7 740qm ile değiştirecem. Cpu bench mark sonuçları arasında 1100 fark var. sanırım değecek bir upgrade olur.

Teşekkürler hocam o siteden baktım ama benim cpu görünmyüordu
http://www.lapspecs.com/detail/asus+k52jt
şurdan baktığımda hm55 çipsetli olduğunu ve desteklenen işlemcileri gördüm teşekkürler. Bakalım faydası olursa yazacam buradan. SSd ile beraber sanırım biraz daha hızlancak.

erdcannet' Alıntı:

Aynı durumdayım hocam i3 380 işlemcimi , i7 740qm ile değiştirecem. Cpu bench mark sonuçları arasında 1100 fark var. sanırım değecek bir upgrade olur.

ben ssd takmakla yetindim, işlemci değiştirmek yerine masaüstüne yatırım yaptım. Ancak sizin upgrade işlemini de merak ettim bulup alabildiniz mi? denediniz mi?Sonuç?

ahmetismet' Alıntı:
erdcannet' Alıntı:

ben ssd takmakla yetindim, işlemci değiştirmek yerine masaüstüne yatırım yaptım. Ancak sizin upgrade işlemini de merak ettim bulup alabildiniz mi? denediniz mi?Sonuç?

Bugün işlemci upgrade yaptım. i7-740qm çok uygun fiyata buldum. şu anda makine rahatladı bariz fark var. Ram- ssd değişikliği de ilerleyen zamanlarda

yapacağım. i3-380m işlemci boşa çıktı isteyen varsa pm atabilir. Ekran kartı harici olan 1. nesil i3-i5 işlemciye sahip arkadaşlara öneririm. i7 740qm bulabilirseniz

100Tl den fazla olmamak kaydıyla upgrade etmeye değer bence.

Geri