Notebook çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor.

Kodla Büyü

dikistutmazsabri

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar casper marka bir notebook var. 3-4 gündür üzerinde çalışıyorum. Formatladım. Başka harddisk ve ram ile denedim. Fakat açılıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. siyah ekranda kalıyor. 2-3 dakika bekleyip açma kapama tuşuna basıp uyku moduna alıyorum ve 3-5 saniye sonra tekrar açma tuşuna basıyom açılıyor ve görüntü geliyor.
Diğer taraftan ilk açılınca kendi ekranına görüntü vermiyor ama vga dan başka bir monitör takınca görüntü geliyor.
Nedir bu garip sorunun sebebi? Bilenlerden yardım istiyorum. Şimdiden teşekkürler...

ekran kartı chipseti arızalanmış muhtemelen benim laptop da böyle olmuştu chip değişimi yaptırmıştım vga dan görüntü verir ekrana görüntü vermez
bunu onaylamak için yapmanız gerekken işlemse laptopu söküp ekran kartı çipine bir fön makinesiyle sıcak hava vermek bir kaç dakika sıcak hava verince çip bir kaç gün çalışır sonra gene bozulur
çip değişimi zordur özel makinelerle yapıldığı için her yerde yapılmaz ve pahalıdır internette biraz araştırın bga rework deniyor
https://www.google.com.tr/webhp?sourcei ... lr=lang_tr
şahsi kanaatimse çok verimli değil benim laptop ekran çipi değiştirdikten bir kaç ay sonra kuzey köprüsü de bozuldu

Cevap için teşekkürler. Diğer taraftan başka harddisk takınca biraz çalışıyor sonra kapatıp açıyorum görüntü yine gelmiyor.

Windows 8 ekran kartını tanıdığından ekstradan yükleme yapmıyordum. Ekran kartının sürücüsünü casper'ın sitesinden indirip kurayım dedim. Böyle yapınca görüntü gelmeye başladı. Diğer taraftan bilgisayarı yeniden başlatınca ilk yazılar geliyor ama masaüstü gelmiyor siyah ekran da kalıyor. Çok garip...

windows hatası var sanırım bilgisayarınızda.. ekran kartı arızalı olunca vga dan da görüntü alamazsınız. bilgisayarın windows yüklemesini değiştirin yada ekran kartı sürücünüzü yenileyin..

hocam 6 yıllık bilgisayarım aynı dertten 3-4 yıldır müzdarip. Çözüm basit. ekran açılmadığı anda tüm hava giriş çıkış yerlerini koli bantı ile bantla bilgisayar baya bi ısınsın, hatta sıcaklıktan kendisi kapansın. zaten fan çıkış yerine elini değdirdiğinde yakacak kadar olmuş olur. ondan sonra 3-5 dk soğumasını bekle ve çalıştır. bu şekilde bir kaç ay idare eder. yine yaptığında tekrar aynı şekilde işlemi tekrarla. artık ben bantla da uğraşmıyorum, yoğurt mayalar gibi battaniyeye sarıp yatağın içini koyuyuorum, yarım saat sonra işlem tamam :) zaten kaç kuruşluk pc. gidip chip filan tamir ettirmeye kalkma astarı yüzünü geçer...

Tavsiyeler için çok çok teşekkürler... Zaten ben de tamir ettirmeyi kesinlikle düşünmüyorum. Gittiği yere kadar gitsin sonra yenisi. Derdim arızanın ne olduğunu anlamak asıl onu merak ediyorum.

kargasa1982' Alıntı:
hocam 6 yıllık bilgisayarım aynı dertten 3-4 yıldır müzdarip. Çözüm basit. ekran açılmadığı anda tüm hava giriş çıkış yerlerini koli bantı ile bantla bilgisayar baya bi ısınsın, hatta sıcaklıktan kendisi kapansın. zaten fan çıkış yerine elini değdirdiğinde yakacak kadar olmuş olur. ondan sonra 3-5 dk soğumasını bekle ve çalıştır. bu şekilde bir kaç ay idare eder. yine yaptığında tekrar aynı şekilde işlemi tekrarla. artık ben bantla da uğraşmıyorum, yoğurt mayalar gibi battaniyeye sarıp yatağın içini koyuyuorum, yarım saat sonra işlem tamam :) zaten kaç kuruşluk pc. gidip chip filan tamir ettirmeye kalkma astarı yüzünü geçer...
Yöntem süper hocam. :)
Sizin bilgisayarda açınca hiç bir yazı gelmiyor mu? yoksa benim bilgisayardaki gibi ilk yazılar gelip tam masaüstü geleceği anda mı siyah ekran oluyor?

Geri