Norton Ghost mu, Acronis True Image mi?

Kodla Büyü

@lperen

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bir sitede sorulmuş, sonuçlar aşağıdaki gibi. Peki sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz. Artıları eksileri nelerdir. Özellikle ağ üzerinden kurulum yapam arkadaşlar ne kadar başarılı?

ghost.png

Re: Norton Ghost mu, Acronics True Image mi?

hangisini bulursan onu kullan hocam ikisinde de yaptığın iş aynı :)

Ben zaten yıllardır kullanıyorum hocam. Sadece arkadaşların fikir, tecrübe, görüş ve önerileri ile işlerimizi daha pratik hale getirebilmek için açtım bu başlığı. Bir de bilmeyenler faydalansın diye...

Ben yıllardır Ghost'un DOS versiyonunu kullanıyorum, şu ana kadar beni yarı yolda bırakmadı. Belki Acronis kadar görselliği olmayabilir ama işimi görüyor. Yukarıdaki özelliklerden ghost'a olmayanların hiçbirini şimdiye kadar kullanmadım. Bütün yazılımlar Türklere bedava(!) olduğu için de fiyatının bir önemi yok.
Bir ara ağ üzerinden imaj işlerimi yürütüyordum ancak bir süre sonra angarya haline geldi, özellikle imaj dosyası artık 10 GB'ye ulaşınca ağla uğraşmak daha fazla zaman almaya başladı, artık bilgisayarların sabit disklerini söküp, diğerine takarak imaj yüklüyorum. Daha kısa sürede komple sabit diski diğerine aktarıyorum ki toplamda 30GB'lik bilgiyi 5 dakikada aktarmak mümkün oluyor.

acroniste ara sıra sorun çıktığını duydum.
ghost ise, anlamadığım, eski versiyonlar .gho idi, şimdiki versiyonlarda .v2i oldu. kötü yanı yeni sürümlerin gho yu desteklemiyor olması. çok enteresan.
diğerleri nasıl acaba, aklıma ilk gelen drive image....

Hiren's Boot 13' Alıntı:
Backup Tools
COPYR.DMA Build013
A Tool for making copies of hard disks with bad sectors.
CopyWipe 1.14
Copy old hard drive to a new hard drive by copying the entire contents of one drive to another, CopyWipe can also help prevent confidential or private data from being recovered, by securely wiping the contents of a drive.
DiskImage 1.6
Creates and writes disk images files to hard and floppy disks.
Double Driver 3.0
Driver Backup and Restore tool.
DriveImage XML 2.20
backup any drive/partition to an image file, even if the drive is currently in use, a very good freeware alternative to Ghost / Acronis
DriverBackup! 1.0.3
Another handy tool to backup drivers.
Drive SnapShot 1.40
creates an exact Disk Image of your system into a file while windows is running.
FastCopy 2.06
The Fastest Copy/Delete Software on Windows.
G4L Ghost 4 Linux 0.34a
a hard disk and partition imaging and cloning tool similar to Norton Ghost.
GImageX 2.0.17
ImageX is used to backup/restore WIM images for Windows XP/Vista and Windows 7.
ImgBurn 2.5.2.0
Lightweight CD/DVD/HD DVD/Blu-ray burning application, supports BIN, CUE, DI, DVD, GI, IMG, ISO, MDS, NRG and PDI, Ability to build DVD/HD/BD Video discs from a VIDEO_TS/HVDVD_TS/BDAV/BDMV folder, Unicode folder/file names (formerly DVD Decrypter).
InfraRecorder 0.51
An Open source CD/DVD burning software, also create/burn .iso images.
Macrium Reflect 4.2.2952
Create complete backups of your disk partitions, including operating system, installed programs and all your settings.
Partition Image - PartImage 0.6.9
supported filesystem includes Ext2, Ext3, Reiserfs, HFS, HPFS, JFS, Xfs, UFS, Fat16, Fat32 and NTFS.
Partition Saving 3.90
A tool to backup/restore partitions (SavePart.exe).
RegBak 1.0
a light-weight and simple utility to create backups of Windows registry files.
Raw Copy 1.2
Useful tool to transfer the data directly from a faulty drive to another drive, built in data recovery function which will also attempt to recover data from bad sectors.
ShadowCopy 1.00
Copy all your files and entire system - even if they are locked by Windows.
SelfImage 1.2.1.92
to create image files of any mounted or unmounted hard disk partition.
Seagate DiscWizard 11.8326
Backup drive/partition to an image file, for Seagate owners (Powered by Acronis TrueImage)
Smart Driver Backup 2.12
Easy backup of your Windows device drivers (also works from PE).
TeraCopy 2.12
TeraCopy is a compact program designed to copy and move files at the maximum possible speed, providing the user a lot of features includes pause, resume, auto shutdown, verify, error recovery and unicode support.
WhitSoft File Splitter 4.5a
a Small File Split / Join Tool.
XXClone 0.58.0
The simple way to clone a Windows disk to another disk, it makes a self-bootable clone of Windows system disk.
Evet Hiren de bunları koymuş Boot CD'sine. Anlaşılan korsan çalışmayı bırakmış kendisi.(Ya da önceki sürürümleri ücretsiz dağııtılıyordu bahsettiğimiz programların...)

Bu arada ben de Yakup Hocam gibi Norton'un DOS versiyonunu kullanıyorum yıllardır. Şimdiye kadar pek bir sorun da yaşamadım. Ama daha pratik bir yol buluruz belki diye konu açmayı uygun gördüm.

Arkadaşlar acronis image da universal recovery seçeneği bana 2 senedir tamir için gelen farklı bilgisayarlar için bile windows ve program kurulum derdinden kurtardı tavsiye ederim

yogunesb' Alıntı:
Arkadaşlar acronis image da universal recovery seçeneği bana 2 senedir tamir için gelen farklı bilgisayarlar için bile windows ve program kurulum derdinden kurtardı tavsiye ederim
Hocam Universal hangi sürümde var. Farklı anakartlı makinelerde mi işe yarıyor.

sisyphem' Alıntı:
Acronis. özellikle, Universal özelliğinin bulunması çok büyük avantaj. Ghostta bildiğim kadarıyla böyle bir özellik yok.

Tabi Acronis' in Ağ üzerinden kurulum yapmaya olanak sağlaması da Acronis' i daha iyi yapan özelliklerinden. Acronisin, Başlangıç cd'sine gerek kalmadan F11 ile başlamaya olanak tanıması ve Acronis Zone gibi özellikleri de unutulmamalı.
Ağ üzerinden kurulum yapacak arkadaşlara da FTP Server kullanmalarını öneririm.

1 ay öncesine kadar Ghost kullanıyordum ama artık Acronis diyorum.

Hocam bu Universal özelliği tam olarak ne iş yapıyor? Farklı özellikteki bilgisayarlara kurulabilen imajlar mı alıyor? Eğer öyleyse bu ne kadar sağlıklı?
Kullandığınız bu güzel özellikleri birer kelimeyle açıklarsanız daha faydalı olur kanaatimce. Bir de Acronis'in hangi sürümünü kullandığınızı yazarsanız sevinirim.

sisyphem' Alıntı:
@lperen' Alıntı:
sisyphem' Alıntı:
Acronis. özellikle, Universal özelliğinin bulunması çok büyük avantaj. Ghostta bildiğim kadarıyla böyle bir özellik yok.

Tabi Acronis' in Ağ üzerinden kurulum yapmaya olanak sağlaması da Acronis' i daha iyi yapan özelliklerinden. Acronisin, Başlangıç cd'sine gerek kalmadan F11 ile başlamaya olanak tanıması ve Acronis Zone gibi özellikleri de unutulmamalı.
Ağ üzerinden kurulum yapacak arkadaşlara da FTP Server kullanmalarını öneririm.

1 ay öncesine kadar Ghost kullanıyordum ama artık Acronis diyorum.

Hocam bu Universal özelliği tam olarak ne iş yapıyor? Farklı özellikteki bilgisayarlara kurulabilen imajlar mı alıyor? Eğer öyleyse bu ne kadar sağlıklı?
Kullandığınız bu güzel özellikleri birer kelimeyle açıklarsanız daha faydalı olur kanaatimce. Bir de Acronis'in hangi sürümünü kullandığınızı yazarsanız sevinirim.

Evet hocam, image geri yükleme yaparken, UNİVERSAL özelliğini kullanırsanız, farklı özellikteki bilgisayarlara geri yükleme yapılabiliyor. 1 image' ı 3 farklı bilgisayar için -2 masaüstü,1 laptop- denedim. Sorunsuz geri yükleme yaptı.
Acronis Rescue Media 2010 sürümünü kullanıyorum. tnctr.com' da full sürüm paylaşılmıştı. Ücretli bir program olduğu için linki burda paylaşmam forum kurallarına aykırı sanırım. tnctr' de bulamazsanız özelden link göndereyim. Başka bir başlıkta paylaşmıştım, yönetim linkleri lisans sorunu olmasın diye kaldırmış.
Acronisle bir kez bilgisayarı başlattıktan sonra, ilerleyen zamanlarda cd veya usb' ye gerek kalmadan, f11' e basarak acronis' i çalıştırabilme özelliğe de çok kullanışlı. Windows üzerinden ulaşılamayan özel bir alan -acronis zone- oluşturup, cd veya usb' ye ihtiyaç duymadan bu alandan geri yükleme yapılabiliyor.
Zaten programın arayüzü çok karmaşık değil hocam. CD' ye iso' yu yazdırıp denerseniz ne kadar kolay olduğunu görürsünüz.
Kolay gelsin.
hocam ftp konusunda biraz bilgilendirebilir misin? ben ftp server kurdum. server a diğer bilgisayarlardan backup yapabildim ama ne hikmetse server da saklı olan image i diğer bilgisayarlara yükleyemedim. hep hata verdi

sisyphem' Alıntı:
hocam ftp konusunda biraz bilgilendirebilir misin? ben ftp server kurdum. server a diğer bilgisayarlardan backup yapabildim ama ne hikmetse server da saklı olan image i diğer bilgisayarlara yükleyemedim. hep hata verdi

@akyıldız41 hocam, ftp server' a yedek aldıysanız, bağlantı da sorun yoktur. Bu durumda klasör izinlerinde sorun var gibi görünüyor. Yazma izni vermiş ama okuma izni vermemiş olabilir misiniz?
Yükleme yapmaya başlıyor, biraz yükleme yaptıktan sonra hata veriyorsa, yedek hasar görmüş olabilir. Hiç yükleme yapmaya başlamıyorsa klasör izinlerini kontrol edin.
hocam olayı çözdüm. sadece bunun için server 2008 kurdum. Bu arada net support ve diğer ağ programları server ailesinde çok daha sağlam çalışıyor

Elbetteki ACRONİS.
Bilgisayar format işlemleri, bilgisayarı hızlandıracak işlemler genel itibarı ile hobim.
Acronisin en büyük avantajı aldığınız yedeği başka bir bilgisayar kurabilme imkanıdır.
Bu imkana acronis de(acronisin bir kısımı veya bölümü) üniversal restore özelliği denir.
Ne işe yarar anlatayım. Kendi leptobumda xp yi en hızlı, en güncel, en kurulması gereken proğramlarla doldurup, sonrada xp yiğ en hızlı hale getirdikten sonra bir yedek aldım. Şimdiye kadar bu yedeği 50 farklı bilgisayara kurmuşumdur. Çok nadir 3-4 tane kadar sorun yaşadım
Acronis üniversal restore başka bilgisayara nasıl oluyor derseniz, acronisi çalıştırıp üniversal restore tıkını işaretleyerek kurulum yaparsanız, driverlar hariç tüm her şeyi hatta ayarlarınızı bile başka bilgisayarlara yüklemiş olursunuz.
Ancak bu program üniversal restore için tek başına yeterli değil. Acronis true image 2010 v13-6053 Üniversal Restore özelliğinin aktif hale getirilmesi için;
1-acronis true image 2010 v13-6053 setup kurulacak.
2-bilgisayar yeniden başladıktan sonra acronis true image 2010 plus pack kurulacak.bilgisayar ikinci defa yeniden başlatıldığında üniversal restore yüklenmiş olur.Denemek için recover'i çalıştırdığınızda sizden image yedeğin bulunduğu yeri seçip next dediğinizde chosee recovery method ekranında "use acronis universal restore "olduğunu görebilirsiniz. işaretleyip next dediğinizde imaj yedeğiniz driversız olarak geri yüklenir.

acronisi tek geçerim bu konuda
1. Harddiskin içine imaj gömülebiliyor. Sadece F11 tuşuna basarak geri yükleme yapabiliyorsun.
2. Sistem kurulmuş bir HDD yi başka bir HDD ye klonlarken boyutları farklıda olsa yapabiliyorsun.
Bunlar şimdilik aklıma gelen avantajları...

TABİİ Kİ GHOST KRALI ..
ACRONİS HARD DİSK İ ELİNE VEREBİLİYOR... LAPTOPLARDA bozduğunu duydum. formlarda.

tepenko' Alıntı:
Elbetteki ACRONİS.
Bilgisayar format işlemleri, bilgisayarı hızlandıracak işlemler genel itibarı ile hobim.
Acronisin en büyük avantajı aldığınız yedeği başka bir bilgisayar kurabilme imkanıdır.
Bu imkana acronis de(acronisin bir kısımı veya bölümü) üniversal restore özelliği denir.
Ne işe yarar anlatayım. Kendi leptobumda xp yi en hızlı, en güncel, en kurulması gereken proğramlarla doldurup, sonrada xp yiğ en hızlı hale getirdikten sonra bir yedek aldım. Şimdiye kadar bu yedeği 50 farklı bilgisayara kurmuşumdur. Çok nadir 3-4 tane kadar sorun yaşadım
Acronis üniversal restore başka bilgisayara nasıl oluyor derseniz, acronisi çalıştırıp üniversal restore tıkını işaretleyerek kurulum yaparsanız, driverlar hariç tüm her şeyi hatta ayarlarınızı bile başka bilgisayarlara yüklemiş olursunuz.
Ancak bu program üniversal restore için tek başına yeterli değil. Acronis true image 2010 v13-6053 Üniversal Restore özelliğinin aktif hale getirilmesi için;
1-acronis true image 2010 v13-6053 setup kurulacak.
2-bilgisayar yeniden başladıktan sonra acronis true image 2010 plus pack kurulacak.bilgisayar ikinci defa yeniden başlatıldığında üniversal restore yüklenmiş olur.Denemek için recover'i çalıştırdığınızda sizden image yedeğin bulunduğu yeri seçip next dediğinizde chosee recovery method ekranında "use acronis universal restore "olduğunu görebilirsiniz. işaretleyip next dediğinizde imaj yedeğiniz driversız olarak geri yüklenir.

Yukarıda anlatılanlar birinci yoldur. İkinci yol ise üniversal restore özelliği olan bir acronis cd si bulmanızdır. Bu CD bilgisayar kapatıldıktan sonra tekrar açılırken başlatılarak üniversal restore tıkı seçilerek daha evvel acronisle alınan bir yedek başka bir bilgisayara, bilgisayar donanımları farklı olsa bile sürücüsüz olarak kurulabilir.

Hem Norton'u hemde Acronis'i kullandım.Bir sürü deneme yanılma ve işlemlerden sonra, hem hızlılık olsun, hemde hata verme anlamında olsun bence Acronis daha kullanışlı

Geri