Norm Kadro Fazlası öğretmen Atamaları Kasım 2014

Kodla Büyü

fatihh-1453

Aktif Üye
Norm kadro fazlası Öğretmen Atamaları Kasım 2014 tarihi sonuna kadar yapılacak. Bazı iller duyuruya çıktı bile. Tercih yapmayan yada tercihlerine atanamayanlar resen atanacak mı? Bu konudaki uygulama nasıl olacak? Duyuruya çıkan İl mem ler resen atama olacağını belirtmişler ama sizin fikriniz nedir.

bu tamamen ildeki yöneticilerin insafına kalmış bizim il yapmayacak resen diye duydum ama ilden ile fark var

Konya da ne yapacaklar acaba? Norm fazlası olmuşum ama tercih vs. hiç bir şey duyurmadılar?
bilgisi olan var mı?

Kasım ayı sonuna kadar her il ilana çıkıp norm kadro fazlası öğretmen atamalarını gerçekleştirecek hocam. İsmail koncuk müsteşarla görüşüp norm fazlası öğretmenler kadrolarının bulunduğu okulda 2 yıl kalsınlar bu esnada belki okullarında norm açılır şeklinde bir öneride bulunmuş ve olumlu karşılanmış. Ama Kasım ayında il mem ler resen yapacaklarmı yapmayacaklar mı o önemli.

meslek lisesinde teknik öğretmen norm fazlası olarak ilk orta veya normal liselere ataması yapılabilirmi

peki arkadaslar bişey soracam.. Ben bir lisedeyim suan ve 10 saat dersim var ve BTR olarak görevlendirildim.. Norm 1 gorunuyor ama norm fazlası atamalarında tercih yapabılırmıyım.. Yanı suan norm fazlası gorunmuyorum.

benim elazığ genelde yapılmıyor ama yapılmayacağının kesin garantisi yok

sancaktepe' Alıntı:
peki arkadaslar bişey soracam.. Ben bir lisedeyim suan ve 10 saat dersim var ve BTR olarak görevlendirildim.. Norm 1 gorunuyor ama norm fazlası atamalarında tercih yapabılırmıyım.. Yanı suan norm fazlası gorunmuyorum.
yapamazsın sayın hocam

sancaktepe' Alıntı:
norm fazlası değilseniz bulunduğunuz kurumda 3 yıl çalışma şartı aranır.. 3 yılınız dolmuşsa tercih hakkınız vardır.. ama 3 yıldan az ise -norm fazlası olanlar hariç- iliçi tercih yapamazsınız..

sancaktepe' Alıntı:

hocam bu nasıl bir sorudur ya. Norm fazlası olan öğretmenlerin ataması bu. Sen norm fazlası değilsen nasıl başvuru yapacaksın.

mekrel' Alıntı:
sancaktepe' Alıntı:
norm fazlası değilseniz bulunduğunuz kurumda 3 yıl çalışma şartı aranır.. 3 yılınız dolmuşsa tercih hakkınız vardır.. ama 3 yıldan az ise -norm fazlası olanlar hariç- iliçi tercih yapamazsınız..

hocam 3 yılı dolmuş olsa bile her yıl haziran temmuz ayında yapılan il içi yer değiştirmelerde tercih yapabilir. kasım 2014 te yapılan sadece norm fazlası olan öğretmenlerin başvurabileceği bir atama.

Tercih yapmadıysanız yada tercih yaptığınız halde atanamadıysanız boş kalan yerlere resen atama yapılır diyor yönetmelik.Yönetmelik gayet açık ve net.

hocam 3 yılı dolmuş olsa bile her yıl haziran temmuz ayında yapılan il içi yer değiştirmelerde tercih yapabilir. kasım 2014 te yapılan sadece norm fazlası olan öğretmenlerin başvurabileceği bir atama.[/quote]
il içi atamaların genel durumundan bahsettim zaten.. zaten yapılacak olan atama iliçi yer değiştirme olmayacak norm fazlası öğretmenlerin yer değiştirmesi olacak.. bunu ayrıca belirtmek istemedim sayın hocam..

Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri

MADDE 41 – (1) Eğitim kurumunun ya da bölümün kapanması, program değişikliği, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması hâlinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına özür durumları ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanırlar.

(2) Bu şekilde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi hâlinde bu durumdaki öğretmenler tercihleri de dikkate alınmak suretiyle öncelikle il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına atanırlar. Bunlardan il içinde alanlarında ihtiyaç bulunmayanlar, bulundukları ilde çalışılması gereken süre şartı aranmaksızın tercihleri doğrultusunda yer değiştirme döneminde il dışına atamaları yapılabilir. Bunlardan zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunanlar, alanlarında ihtiyaç bulunan zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanırlar.

(3) Herhangi bir nedenle istihdam alanı daralan öğretmenler ile görevli oldukları eğitim kurumlarında norm kadro esasları çerçevesinde öğretmen norm kadro sayısının azalması üzerine hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Norm kadro fazlası olarak belirlenen bu öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırlar.

(4) Genel hayatı etkileyen deprem, sel, yangın ve benzeri doğal afetler nedeniyle olağanüstü durumların oluştuğu yerlerdeki eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı öncelikle bu madde kapsamında bulunan ihtiyaç fazlası öğretmenlerle karşılanır. İhtiyacın bu şekilde karşılanamaması durumunda valiliklerce gerekli önlemler alınır.

(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda valiliklerce fazlalığın giderilmesine yönelik il içinde yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın (Mülga ibare:RG-21/7/2012-28360) (…) en geç mart ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce isteklerine bakılmaksızın belirlenir.

a-anil06 hocam yönetmelikte bunlar yazıyor evet ama il memler bunu ne derece uyguluyor yada uygulamış. Bir arkadaşım Adana merkezde norm fazlası durumuna düşmüştü ve resene kalmamak için adana karataş ilçesini tercih etti ve karataşa tayini çıktı. Ama tercihte bulunmayan ya da tercihlerine yerleşemeyenlere resen uygulanmadı ve kendisinden düşük hizmet puanlılar Adana Merkezde devam ettiler . Arkadaşım tercih yaptığı ile kaldı ve pişman oldu. Bazen yönetmeliğe uymak ya da en mantıklı olanı yapmak avantaj sağlamıyor. Heleki belirsizlikler, farklı uygulamalar mimarı ,Meb için.. il içi, il dışı, zorunlu hizmet rotasyonu, ilk atama, özür grubu, norm fazla atamaları hiç farketmez tüm öğretmenler her an ikilemde kalıyor..

Haklısınız hocam.Yönetmeliği çıkartanlarda kendileri uygulamayanlarda kendileri.İşlerine geldiği zaman uyguluyorlar.Ha resen tayin uygulanmayanlara birşey yapmazlar ama tayin olan o arkadaşta diğerleri tayin olmadı,yönetmelik uygulanmadı diye iptal edemez. Olan o arkadaşa oldu.Bu demek olmuyor ki başka birisine de resen atama yapılmayacak ;) Yönetmelik sadece soruşturma ya da cezai bir durumda uygulanıyor meb tarafından.Başka bir konuda başıma geldi eşimden dolayı.Ondan dolayı bu işleri iyi bilirim. Milyonda 1 uygulanan yönetmeliği bize uyguladılar.

arkadaşlar iki tane sorum olacak

1- benim 8 saat görünüyor normum ve BTR olarak görev yapıyorum bu durumda full olarak derse girmiş sayılıyorum ama norm fazlası olarak görünüyorum gelen yazıda. bu durumda tercih yapmazsam ne olur?

2- yer değiştirme yönetmeliğinde bilişim teknolojileri öğretmenleri Meslek ve teknik lise dışında terch yapabilir diyor. ben fen lisesini tercih ettim ama tercihimi iptal ettiler. buna itiraz ederek yine fen lisesini tercih edebilir miyim?

en kısa sürede cevap bekliyorum teşekkürler.

diaboluss hocam 1- sizin okulda 8 saat ders görünüyor ve siz norm fazlası mısınız değil misinşiz öncelijkle bunu öğrenmeniz gerekiyor. bazı bölgelerde okullarda 6 saate 1 norm açılırken bazı okullarda bölgeye göre değişiyor 12 saate norm açılmıyor. Öncelikle norm güncellemelerinde siz norm fazlası oldunuz mu kadronuzun bulunduğu okuldan bunu net bir şekilde öğrenin. BTR görevi norm belirlemede kullanılan bir kriter değil.

2-Böte mezunları Meslek ve teknik lise dışında tercih yapabilir evet ama Fen Liseleri Sosyal bilimler Lisesi gibi okullara atanma şartı nedir ona bakmak lazım. Anadolu kadrosunda olmak mı gerekiyor acaba fen lisesi yazabilmek için.

sancaktepe' Alıntı:

benim eşimde btr ve 10 saate giriyor ama norm fazlası. bu nasıl iştir anlamadım. izmir il milli eğitim atama şubeyle görüştüm tercih yapmaksak resen atama yapıyormusunuz diye " 2 senedir yapıyoruz bu senede yapacağız" dediler.

siz norm fazlası değilseniz, tercih yapamazsınız hocam.

önce müdür atadılar, şimdi müdür yardımcısı..... sıra bize bir türlü gelmiyor ki . bu gidişle araya kaynayacak bu norm fazlası atamalar. unutturacaklar hatta biz öyle bir atama var mı dedik ki diyecekler. :(

Geri