Norm Hesabı...

Kodla Büyü
12 saat dersle bolge normudan dolayı fazla oldum. (Hesaplama eski sisteme göre yapılmış)
Sormak istediğim şu 12 saat ders olan diğer okul norm almış, ders saati esitliginde neye bakiliyor? Eski ve yeni yönetmelikte bununla ilgili bir bilgi bulamadım gitti. Yardimlarinizi bekliyorum.

ilçede arkadaş 14 mü ne idi dersi olmasına rağmen bölge normundan dolayı norm fazlası oldu. yani ilçede kaç okul var 6 mesala saat hesabı mesala 5 öğretmen ediyor ilçede 6 öğretmen var ise HİZMET PUANI en düşük olan isterse dersi 30 saat olsun. yapabileceği birşey yok norm fazlası oluyor. ve tercih yapmak zorunda kalıyorsun yapmazsan genelde zorunlu ihtiyaç yoksa norm fazlası olarak yine aynı okulunda devam ediyorsun. çok nadir bildiğim kadarı reesen atama yapıyorlar .

Kolay gelsin arkadaşlar. Ortaokuldayım. Bugün gelen yazıya göre 36 saatle 1 norm verilmiş okulumuza, norm fazlasıyım. Tablo bu şekilde. Sizce de gariplik yok mu. Durumu bölge normu şeklinde açıklasak bile bölge normunun Fen ve Teknolojiden fazla olması Matematikle aynı olması normal mi. Bölgede 5-6 ortaokuluz. Bilişim Teknolojileri normuna lise ve meslek liseleri de mi dahil acaba. Şehirdeki Bt öğretmenlerinin 3 te 1'i bizim bölgede mi yani:)

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    109.9 KB · Görüntüleme: 320
Maalesef bütün BT öğretmenlerikleri tek bir branş olarak görünüyor

wanagot' Alıntı:
Kolay gelsin arkadaşlar. Ortaokuldayım. Bugün gelen yazıya göre 36 saatle 1 norm verilmiş okulumuza, norm fazlasıyım. Tablo bu şekilde. Sizce de gariplik yok mu. Durumu bölge normu şeklinde açıklasak bile bölge normunun Fen ve Teknolojiden fazla olması Matematikle aynı olması normal mi. Bölgede 5-6 ortaokuluz. Bilişim Teknolojileri normuna lise ve meslek liseleri de mi dahil acaba. Şehirdeki Bt öğretmenlerinin 3 te 1'i bizim bölgede mi yani:)

Eğitim Bölgesi belirleme kuralları değişmişti geçen sene. İlkokullar ayrı bölgede, ortaokullar ayrı bölgede ve liseler ayrı bölgelerde olması lazım.

Ayrı değil maalesef
Brabşların çoğu farkli oldugu için normu ayrı oluyor
Fakat ortak branşlar da var, İngilizce gibi
BT nin de ortak maalesef
Mesleki eğitim ile ortaokul-mesleğe yönelik olmayan lisedeki Norman ayrılması şart bence

Bu sistemle norma fazlası hesaplama yapılması saçma olmuş. En çok bizim branşta bu sıkıntı çekiyor. Zorunlu ders saatini doldurmasına rağmen norm fazlası olmak çokta mantıklı bir durum değil diye düşünüyorum.

wanagot' Alıntı:
Küçük bir ilçe de çalışıyorum. İlçe merkezinde 2 öğretmeniz. Bölgede 4 öğretmen olduğu gözüküyor. Ben anlamadım bence bir yanlışlık var bu sefer.

Cevaplar için sağolun arkadaşlar. Hemen yanımdaki meslek lisesinin benim normumu etkilemesi garip ötesi. Bu akıldışı hesapla maaş karşılığını doldurmamıza rağmen norm fazlası olmaya devam anlaşılan:)

yabancı dil ağırlıklı 5. Sınıfa Geçen okullarda normale yarı yarıya azalıyor
gelecekte 5. Sınıfların hepsi yoğ yabancı dil sınıfı olunca bütün okullar etkileyecek
Bilişim altyapısı olan okullara bt norm yoksa, norm verilmesi de bu duruma hazırlık olarak verilmiş olabilir

mavi85' Alıntı:
Bazı arkadaşların çeşitli başlıklar altında sorduğunu görüp tek başlık açmak istedim, buyrun:

İlçe merkezlerindeki eğitim bölgesi içinde kalan okullar için ders sayısı
31---1 norm
32--------2 norm (32 ve 56 dahil arası 2 norm)
42+15=57 ----------3 norm (57 ve 77 dahil arası 3 norm)
42+21+15=78---------4 norm (78 ve 98 dahil arası 4 norm)

bizim okulda 54 saat ders girilmiş norm 3 o nasıl bir durum acaba

Hocam bu konuda acilmis bir davam var. Sonuclanmasini bekliyorum.
Actigim davaya gore egitim bolgesindeki okullardaki norma esas BT ders saatleri:
A okulunda 20
B okulunda 18
C okulunda 14
D okulunda 12 (norm fazlasi oldugum ve sonucunda bu okuldan baska bir okula re'sen atandigim okul)
E okulunda 6
F okulunda 4

Okul bazinda yapilacak bir hesaplamaya göre A, B, C, D ve E okullarına ders saatleri sayıları 6-31 araliginda oldugu icin 1'er norm verilmelidir. Fakat egitim bolgesi bazinda yapilacak hesaplamaya gore (18. Madde b bendi) toplam ders yuku= 74.
A okuluna 21 saat icin 1
B okuluna 21 saat icin 1
C okuluna 21 saat icin 1 norm verilmeli ayrica ilgili maddenin devamindaki bakiye ders yukunun en az 6(ALTI) olmasi durumunda bir sonraki okula 1 norm verilir ibaresinden dolayi
74-21×3=11
11 saat ders arttigi icin D okuluna da 1 norm verilmesi gerekir.
Fakat F okuluna egitim bolgesi norm hesabindan dolayi norm verilmedigi icin norm verilmez.

18 maddeyi dikkatle okudugumuz zaman
Bakiye ders yuku okul bazinda hesaplamada 15,
Egitim bolgesi bazinda hesaplamada 6(ALTI)'dır.
Sonuc idare mahkemesinde tarafima olumsuz sonuclanmasi durumunda danistaya kadar gidilecektir!!!

Merak ettim sonucu

Geri