Norm fazlasından ilçeden il merkezi tercihi yapılabilir mi?

Kodla Büyü

rumuz19

Aktif Üye
MADDE 41 – (1) Eğitim kurumunun ya da bölümün kapanması, program değişikliği, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması hâlinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına özür durumları ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanırlar.

(2) Bu şekilde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi hâlinde bu durumdaki öğretmenler tercihleri de dikkate alınmak suretiyle öncelikle il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına atanırlar. Bunlardan il içinde alanlarında ihtiyaç bulunmayanlar, bulundukları ilde çalışılması gereken süre şartı aranmaksızın tercihleri doğrultusunda yer değiştirme döneminde il dışına atamaları yapılabilir. Bunlardan zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunanlar, alanlarında ihtiyaç bulunan zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanırlar.

(3) Herhangi bir nedenle istihdam alanı daralan öğretmenler ile görevli oldukları eğitim kurumlarında norm kadro esasları çerçevesinde öğretmen norm kadro sayısının azalması üzerine hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Norm kadro fazlası olarak belirlenen bu öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırlar.

Belirttiğim yerlere göre sizce ilçe merkezinde ki bir öğretmen il merkezinde ki bir yeri tercih edip o okula atanabilir mi? Ayrıca şunu da söyleyeyim kendi bulunduğum ilçede de açık okul var.

hocam isteğe bağlı ilçe içi isteğe bağlı ilçeler arası ve zorunlu il geneli norm fazlası atamalar yapılır. sana örnek dosyaları yükleyecektim ama mersin meb yayında değil.bi sorun var sanıırm sitede.yarn istersen yollarım.mersinin bir ucundan diğer ucunu re'sen atama yaptılar

ilyas33' Alıntı:
hocam isteğe bağlı ilçe içi isteğe bağlı ilçeler arası ve zorunlu il geneli norm fazlası atamalar yapılır. sana örnek dosyaları yükleyecektim ama mersin meb yayında değil.bi sorun var sanıırm sitede.yarn istersen yollarım.mersinin bir ucundan diğer ucunu re'sen atama yaptılar

bu Iğdırın atama şekli
Tercih sıralaması yapacak adayların listeyi inceledikten sisteme girerek kendilerine gözüken okullar arasından seçimlerini yapmaları gerekmektedir. 2. atamada bulunulan ilçe içerisinde eğitim bölgesi farkı gözetmeksizin tüm okullar açılacaktır. Tekrar norm fazlası öğretmen kalması durumunda ise tüm ildeki okullar ilçe farkı gözetmeksizin açılacak ve tekrar atama yapılacaktır.

buda hatayın atama şekli
Norm kadro fazlası öğretmenlerden tercih işlemlerinde öncelikle öğretmenin bulunduğu eğitim bölgesindeki branşında ihtiyaç olan tercihe açık okullar bitmeden, diğer eğitim bölgesi, yerleşim yeri, bağımsız okullar veya diğer ilçe eğitim kurumlarını tercih edenlerin söz konusu tercihleri dikkate alınmayacaktır.

aynı yönetmelikten farklı farklı uygulamalar Allah biz öğretmenlere sabır versin.

Geri