Norm fazlası oldum (garip bir şekilde anlayan beri gelsin)

Kodla Büyü

gül1

Seçkin Üye
Seçkin Üye
2017 il dışı ile geldiğim okulda 22 saat ders tek norm varken norm güncellemeleri ile 30 saat ders 2 norm şeklinde güncellendi. Sordum ilçe normu il normu vs dediler norm fazlası olmazsınız derken bugün müdür normlsr güncellendi 22 saat yazılmış bu durmda norm fazlası oldunuz.
İl içi atamalara bakın norm fazlası atamalarına kalırsanız kötü yerler falan açılabilir dedi.
Canım çok sıkkın nedir bu hop olmayan dersi yaz fazla norm göster hop indir milleti madur et. Gelen kişinin parmağımı var bu durumda nedir anlamadım. Okul bizim yazdığımız gibi değil ilçe normu il normu falan diyor da çocuk oyuncağımı bu kafasına göre norm verip adam gelince normu düşürüyorlar.

Bu konulara çok hakim değilim. Özellikle takıldığım şey bunun gelen kişi için bilinçli mi yapılmış olduğu ? Açıkçası ulaşım sıkıntısı yaşıyordum evime daha yakın bir okul tercih edebilirim bu durumu avantaja da çevirebilirim. Ama eğer dediğim gibi bir şey ise bunun üzerine gitmek istiyorum. O zaman büyük bir haksızlık var bu işte.

2017 il dışı ile geldiğim okulda 22 saat ders tek norm varken norm güncellemeleri ile 30 saat ders 2 norm şeklinde güncellendi. Sordum ilçe normu il normu vs dediler norm fazlası olmazsınız derken bugün müdür normlsr güncellendi 22 saat yazılmış bu durmda norm fazlası oldunuz.
İl içi atamalara bakın norm fazlası atamalarına kalırsanız kötü yerler falan açılabilir dedi.
Canım çok sıkkın nedir bu hop olmayan dersi yaz fazla norm göster hop indir milleti madur et. Gelen kişinin parmağımı var bu durumda nedir anlamadım. Okul bizim yazdığımız gibi değil ilçe normu il normu falan diyor da çocuk oyuncağımı bu kafasına göre norm verip adam gelince normu düşürüyorlar.
Benim Sormak İstediğim şey 22 saat ders varken afaki bir şekilde mi 30 saat yaptılar yoksa seçmeliye falan dayandırarak mı ?
Afaki olarak yaptılar ise bu bir suç ancak okul idaresi giriş yapılırken sehven girilmiş deyip durumdan yırtar.
ikicisi nisan ayında yapılan güncellemeden sonra norm fazlası olduğunuz size yazılı olarak tebliğ edildi mi? tebliğ edilmesi yönetmelik gereği mecburi
Eğer size gerçekten kasıtlı olarak haksızlık yapılmış ise durumu özetleyen bir dilekçe ile gerekçelerini okul idaresinden isteyin verilen cevaplara göre İlçe Milli Eğitime BİMER'e ve CİMER'e şikayet hakkınız oluşur. Unutmayın Söz uçar yazı kalır
dediğiniz gibi bunu bir avantaja çevirebilirsiniz ancak düşündüğünüz gibiyse idarenin de tam istediğini yapmış olursunuz karar sizin

Son düzenleme:
valla bende ilk dönem norm fazlası oldum tayin isteyin diye yazı geldi istemedim. hiçbirsey olmadı normu gncelledi müdür hala yerimdeyim. iyi araştır derim

Hocam ilçe il normu falan bilmiyorum ama bölge normu die bir şey var ilk atamada başıma gelmişti.11 eylül 2013 ye göreve başladım Bitlis’te 2 ay sonra 23 kasımda norm fazlası die resen atadılar ücra bir köye.üstelik hastanede yatıyordum o sıra.çok uğraşmıştım dilekçe falan filan ama bir şey çıkmamıştı. Sonradan öğrendiğim kadarıyla bölge normu die bir olay varmış toplam 76 saat ders var yani 4 kişiye ihtiyaç var,bunu seçmeli meçmeli yada başka türlü bilmiyorum 89 saat olarak göstermişler sonra tekrar 76 yapmışlar.5 arkadaş atandık ilçeye gün sayısına baktılar göreve son başlayan bendim norm fazlası olup paşa paşa gitmek zorunda kalmıştım.:( Sizin durumunuz da ya bölge normu içinde kapatılan sınıf okul falan var ya da sizin okul nasıl ki 22 iş 30 göstermişse 22 yi 12 10 gibi gösteren yada seçmelilerle oynayan okullar olmuş.Okulunuz saatinizi eksik girmemişse yapacağınız bir şey yok maalesef.Kafaya takmayın yani her şey oluyor mebde.Bakarsınız bulunduğunuz il resen atamada yapmaz okulunuzda kalırsınız yada belki daha da hayırlı daha güzel bir okula geçersiniz.

Çalıştığım okul türü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi fakat Anadolu Lisesi olacakmis son degisiklik ile..durumum ne olur norm fazlası olur muyum..

Benim Sormak İstediğim şey 22 saat ders varken afaki bir şekilde mi 30 saat yaptılar yoksa seçmeliye falan dayandırarak mı ?
Afaki olarak yaptılar ise bu bir suç ancak okul idaresi giriş yapılırken sehven girilmiş deyip durumdan yırtar.
ikicisi nisan ayında yapılan güncellemeden sonra norm fazlası olduğunuz size yazılı olarak tebliğ edildi mi? tebliğ edilmesi yönetmelik gereği mecburi
Eğer size gerçekten kasıtlı olarak haksızlık yapılmış ise durumu özetleyen bir dilekçe ile gerekçelerini okul idaresinden isteyin verilen cevaplara göre İlçe Milli Eğitime BİMER'e ve CİMER'e şikayet hakkınız oluşur. Unutmayın Söz uçar yazı kalır
dediğiniz gibi bunu bir avantaja çevirebilirsiniz ancak düşündüğünüz gibiyse idarenin de tam istediğini yapmış olursunuz karar sizin
Hocam yarıyıl tatilinden önce norm güncellemeleri geldi ve 22 saat olan ders 30 görünüyordu neden böyle diye sorduğumda biz 22 yazdik ilçeden ilden yapılan bir sey bu onlar 30 yazmış dediler

İlçe Milli Eğitimi aradım bugün aradım. Verilen cevap şu müdürünüz bu şekilde yani 30 saat şeklinde girmiş(18 zorunlu 12 seçmeli bu şeçmelilere giriyordum doğru ama BU DERSLER BİLİŞİM DEĞİLDİ) ilk norm güncellemesinde son güncellemede ise 22 saat yazılmış
Yani müdürün kendisi biz bu şekilde girmedik ilçe normu bölge normundan dolayı bir şeyler zırvalıyor ama bana ilçeden yapılan açıklama bu.
İşgüzar, hilekar ve yalancılıktan başka bir şey değil bu.

Dilekçe vericem nasıl öyle yazıp başkası atandı ise ısrarla yazmadım diyorsa açıklasın

Okul idaresi normları girdikten sonra imza sirküsü ile öğretmenlere göstermesi gerekir. Ona bakın eğer size tebliğ edilmediyse ilçeye bildirin durumu okul idaresi düşünsün gerisini.

Hocam yarıyıl tatilinden önce norm güncellemeleri geldi ve 22 saat olan ders 30 görünüyordu neden böyle diye sorduğumda biz 22 yazdik ilçeden ilden yapılan bir sey bu onlar 30 yazmış dediler
Olmaz hocam öyle şey okulun yazdığı imzaladığı bir yazıyı ilçe il değiştiremez

İş işten geçmiş.
2017 EKİMde norm kadrolar girilmeden önce tüm müdürler norm kadro modülüne kaç saat ders gireceğini okuldaki öğretmenlere yazılı olarak tebliğ eder. Tüm öğretmenler imza eder. Bu imza listesi İLÇEMEMde saklanır. Siz bu imzayı attığınızda 30 saati görüp imza attıysanız yapacak bir şey yok ders saatini 30 olarak onay vermişsiniz. Kimsede de ceza almaz bu sistemde boşuna uğraşmayın. Zaten avantajıma olur tayin demişsiniz. Tayin isteyin.

Seçmeli dersi yazmis o zaman giriyordum secmelo derse ama bilişim degildi. Ben bilmiyordum yazilip yazilamayacagini onlarin yanlışı o zaman olmayan dersi yazmış nasil kimse ceza almaz

Mesaj atmis il ici son gun diye. Istemicem il ici. Bu işte bir yanlislik var ilce milli egitimi aradim ve sizin bi şekilde yazip gönderdiğinizi söylediler dedim. Siz resmi olarak tebliğ ettiginizde norm fazlasi oldugumu bende dilekce ile artik il mi ilce mi bu hatayi yapti neden secmeli ders o zaman yazılıp bu güncellemede yazilmadi bana aciklasinlar dedim. Size sorduğumda il ilce yapmis norm fazlasi olmazsiniz dediniz nasil oluyor bu ? Tamam hocam haklisiniz dedi. Eylul norm guncellemesinde düzeltiriz gibi bir seyler söyledi. O zaman neden yazin dilekçenizi yanlisi onlar yapmış demedi ?

Benim avantajima olabilir bu durum ama
Birincisi bu bir hata ise kabul edilip benimle görüşebilirdi mağdur olup olmayacağım sorulabilirdi.
Ikincisi ısrarla neden biz girmedik il ilce yapmis deniyor ilcede buyrun gelin müdürünüzle bu sekilde yollanmis diyor
Üçüncüsü bu durumda ben AVANTAJIMA OLACAK ŞEYDEN VAZGEÇİYORUM BİLİNÇLİ YAPILIYOR İSE BUNU KABUL EDEMEM.

Arkadaşlar ortaokulda çalisiyorum.ilce normunun iki olması için ilçede kaç saat ders olmalı?

Arkadaşlar ortaokulda çalisiyorum.ilce normunun iki olması için ilçede kaç saat ders olmalı?

"Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu

MADDE 18- (1) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, genel bilgi ve meslek dersleri toplam ders yükü;

a) 6-31 saate kadar 1,

b) 31-42 saate kadar 2,

c) 42'den fazla olması halinde her 21 saat için 1,

genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu verilir.

Bu şekildeki hesaplama sonrasında artan ders yükünün en az 15 saat olması halinde ilave olarak 1 genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu daha verilir."

Bu fıkrayı (1) bölge tek okuldan oluşuyorsa aynen kullanmamız mümkün. Fakat birden fazla okuldan oluşan bölgelerde (1) ve aşağıda verdiğimiz (2) fıkrayı bir arada değerlendirmemiz gerekiyor. İşte öğretmen ve yöneticilerimizin en çok yanıldığı alan burası.

Ne diyor (2) fıkra;

"(2) (Değişik: 17/10/2016-2016/9488 K.) Yatılı bölge ortaokulları, proje okulları ve özel eğitim kurumları hariç olmak üzere, aynı yerleşim merkezinde bulunan eğitim kurumlarının genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri bakımından alanlar itibarıyla öğretmen norm kadrolarının belirlenmesinde, o yerleşim merkezindeki (birden fazla eğitim bölgesi oluşturulmuşsa her bir eğitim bölgesindeki) eğitim kurumlarının aynı alanlardaki haftalık ders yükü toplamı dikkate alınır. Belirlenen norm kadroların eğitim kurumları itibarıyla dağıtımı, toplama dahil edilen her bir eğitim kurumuna o alandaki ders yükü en fazla olandan başlanarak her 21 saate bir genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu verilecek şekilde yapılır. Bu şekilde yapılacak dağıtımda artan norm kadro, öncelikle o alanda norm kadroverilmemiş olan eğitim kurumuna olmak üzere, 6 saatten az olmamak şartıyla artan ders yükü en fazla olan eğitim kurumuna verilir."

(1 ) ve (2) bütünlüğüne göre hesaplamaya bakacak olursak aşamalar şöyle;

Bölgede o dersten kaç saat ders var ona bakılır. (224 olsun)

Toplam saat 21'e bölünür.10 tam sayı.(210 saat) Ve artan sayı (224-210=14) olur.

Çıkan sonuç olan 10 o bölgede o alanda tahsis edilecek normdur. Sonuçta artan ders saati 14'tür ve 15 olmadığı için 11. norm verilmeyecektir.

Şimdi bu 10 normu dağıtalım:

Her 21 saat için okullara norm tahsis edilir. Yani;

- A okulunda 44 saat ders var 2 norm verilir, 2 saat artar.

(21+21=42) , (44-42=2)

- B okulunda 67 saat ders var 3 norm verilir 4 saat artar.

- (21+21+21=63), (67-63=4)

-

- C okulunda 99 saat ders var. 4 norm verilir 15 saat artar.

- (21+21+21+21=84), (99-84=15)

-

- D okulunda ise 6 saat ders var 21 e bağlı norm yok.

- E okulunda ise 7 saat ders var 21 e bağlı norm yok.

- F okulunda ise 1 saat ders var 21 e bağlı norm yok

Görüldüğü üzere bölgede 10 norm olması gerekirken okullara dağıttığımız sayı (2+3+4=9)

İşte 21 hesabına göre dağıtım yapılınca artan 1 norm bölge normudur.

Bu norm nasıl ve kime verilecek ona bakalım.

Yönetmelikteki (2) fıkrasına göre öncelikle hiç normu olmayanlara bakacağız. Hiç normu olmayan okullar D, E ,F.

Madde en az 6 saat diyor o zaman D ve E ye bakacağız. D ve E hiç norm almamış ve ders yükü 6'nın üstünde. Bu durumda artan sayısı en yüksek olan E okulu bu normu alır. Bu normun adı bölge normudur.

Eğer hiç norm almayan okul olmasaydı yani D, E, F okulları olmasaydı bölge normu bu kez en çok artık ders yüküolan 15 saat ile C okuluna verilecekti. Yani C okulu 99 saat ile 4 tane 21 saatten bir tane de bölge normundan olmak üzere 5 norma çıkacaktı o alanda.

Maksut BALMUK

"Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu

MADDE 18- (1) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, genel bilgi ve meslek dersleri toplam ders yükü;

a) 6-31 saate kadar 1,

b) 31-42 saate kadar 2,

c) 42'den fazla olması halinde her 21 saat için 1,

genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu verilir.

Bu şekildeki hesaplama sonrasında artan ders yükünün en az 15 saat olması halinde ilave olarak 1 genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu daha verilir."

Bu fıkrayı (1) bölge tek okuldan oluşuyorsa aynen kullanmamız mümkün. Fakat birden fazla okuldan oluşan bölgelerde (1) ve aşağıda verdiğimiz (2) fıkrayı bir arada değerlendirmemiz gerekiyor. İşte öğretmen ve yöneticilerimizin en çok yanıldığı alan burası.

Ne diyor (2) fıkra;

"(2) (Değişik: 17/10/2016-2016/9488 K.) Yatılı bölge ortaokulları, proje okulları ve özel eğitim kurumları hariç olmak üzere, aynı yerleşim merkezinde bulunan eğitim kurumlarının genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri bakımından alanlar itibarıyla öğretmen norm kadrolarının belirlenmesinde, o yerleşim merkezindeki (birden fazla eğitim bölgesi oluşturulmuşsa her bir eğitim bölgesindeki) eğitim kurumlarının aynı alanlardaki haftalık ders yükü toplamı dikkate alınır. Belirlenen norm kadroların eğitim kurumları itibarıyla dağıtımı, toplama dahil edilen her bir eğitim kurumuna o alandaki ders yükü en fazla olandan başlanarak her 21 saate bir genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu verilecek şekilde yapılır. Bu şekilde yapılacak dağıtımda artan norm kadro, öncelikle o alanda norm kadroverilmemiş olan eğitim kurumuna olmak üzere, 6 saatten az olmamak şartıyla artan ders yükü en fazla olan eğitim kurumuna verilir."

(1 ) ve (2) bütünlüğüne göre hesaplamaya bakacak olursak aşamalar şöyle;

Bölgede o dersten kaç saat ders var ona bakılır. (224 olsun)

Toplam saat 21'e bölünür.10 tam sayı.(210 saat) Ve artan sayı (224-210=14) olur.

Çıkan sonuç olan 10 o bölgede o alanda tahsis edilecek normdur. Sonuçta artan ders saati 14'tür ve 15 olmadığı için 11. norm verilmeyecektir.

Şimdi bu 10 normu dağıtalım:

Her 21 saat için okullara norm tahsis edilir. Yani;

- A okulunda 44 saat ders var 2 norm verilir, 2 saat artar.

(21+21=42) , (44-42=2)

- B okulunda 67 saat ders var 3 norm verilir 4 saat artar.

- (21+21+21=63), (67-63=4)

-

- C okulunda 99 saat ders var. 4 norm verilir 15 saat artar.

- (21+21+21+21=84), (99-84=15)

-

- D okulunda ise 6 saat ders var 21 e bağlı norm yok.

- E okulunda ise 7 saat ders var 21 e bağlı norm yok.

- F okulunda ise 1 saat ders var 21 e bağlı norm yok

Görüldüğü üzere bölgede 10 norm olması gerekirken okullara dağıttığımız sayı (2+3+4=9)

İşte 21 hesabına göre dağıtım yapılınca artan 1 norm bölge normudur.

Bu norm nasıl ve kime verilecek ona bakalım.

Yönetmelikteki (2) fıkrasına göre öncelikle hiç normu olmayanlara bakacağız. Hiç normu olmayan okullar D, E ,F.

Madde en az 6 saat diyor o zaman D ve E ye bakacağız. D ve E hiç norm almamış ve ders yükü 6'nın üstünde. Bu durumda artan sayısı en yüksek olan E okulu bu normu alır. Bu normun adı bölge normudur.

Eğer hiç norm almayan okul olmasaydı yani D, E, F okulları olmasaydı bölge normu bu kez en çok artık ders yüküolan 15 saat ile C okuluna verilecekti. Yani C okulu 99 saat ile 4 tane 21 saatten bir tane de bölge normundan olmak üzere 5 norma çıkacaktı o alanda.

Maksut BALMUK
Hocam burdaki örneğe göre 36 saat olmalı benim maddeden anladığım 27 saat. Bizim toplam 30 saatimiz var Sanırım normlar ilan edilince hangisi doğru anlayacagim

Geri