Norm fazlası BT Rehber Öğretmenleri

Kodla Büyü

btfrmtr

Üye
Arkadaşlar bildiğiniz gibi dönem başında yapılan norm güncellemelerinde 15 saatten az dersi olanlar norm fazlası oldu. BT rehber öğretmenliği ile birlikte haftalık ders çizelgesinde 30 saat dersimiz olmasına rağmen norm güncellemesi yapılamadığı içi hala norm fazlası gözüküyoruz.Bugün de norm fazlası öğretmenlerin ataması ile ilgili yazı geldi ve tercih edilen okullara atanılamazsa valilik resen atayacak ve açıkta okul yok gibi bir şey. nereye atayacak bilemiyorum. Bölge normuna bakıldığında bizim bölgede norm fazlası görünmemesine rağmen okul müdürüm norm fazlası olduğumu bildirmek zorunda olduğunu söyledi. Bu durumda bir şey yapılamaz mı? Yani yine mağduruz :(

BT Rehber öğretmeni olmanız size norm vermez hocam. yani haftada 30 saat dersiniz yok aslında sadece boşlukları BT rehberliği olarak dolduruyorlar ders olarak girilmiyor. Haftada kaç saat dersiniz varsa derse onu yazabilirler ancak. Örneğin benim haftada 2 saat dersin var, 28 saat BT rehberliği var ama norm işlemlerine sadece 2 girilir.

Tamam da hocam ortada haksızlık var çünkü norm durumu okul müdürünün eline bırakılıyor. 15 saatten az dersi olmasına rağmen 15 saat girilenler var. BT rehber öğretmenliği bu durumu belki çözebilirdi ama yine göz ardı edildi.

ben de okul mebbis şifresi ile kontenjan.meb'den baktım.norm fazlası görünüyorum. bölge normu 10; mevcut norm ise 7. nasıl hesaplanıyor acaba? ders saatim haftalık:9 kalanı başka lisede tamamlıyorum bilişim rehberi olarak.

Arkadaşlar bilişim teknolojileri branşında ortaokullarda norm oluşabilmesi için kaç saat ders olması gerekir beldelerde filan bu sayı değişir mi bilgisi olan var mı?

Okul veya kurumlarda açılan bilgi teknolojisi sınıflarında görev alacak öğretmenlerin, norm kadroları Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşleri de alınarak Bakanlıkça belirlenir. Bu kurumların norm kadro sayılarının değişikliğinde de aynı yöntem izlenir ve branş değişikliğine bağlı düzenleme Bakanlıkça yapılır.” hükümleri nedeniyle Okul veya kurumlarda açılan bilgi teknolojisi sınıflarında görev alacak öğretmenlerin norm kadroları Bakanlıkça belirlenecektir.

Bu şekilde bir düzenleme yapılmıştı. Her ne kadar norm fazlası gözüküyor gibi görünsek te yukarıda ki düzenlemeye göre norm fazlası olmamıza rağmen diğer öğretmenlerden farklı bir uygulmaya gidiliyor bizler için diye biliyorum. Kısacası biz tayin istemezsek yukarıdaki düzenlemeye göre resen atayamazlar diye biliyorum.

sbyk' Alıntı:
Okul veya kurumlarda açılan bilgi teknolojisi sınıflarında görev alacak öğretmenlerin, norm kadroları Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşleri de alınarak Bakanlıkça belirlenir. Bu kurumların norm kadro sayılarının değişikliğinde de aynı yöntem izlenir ve branş değişikliğine bağlı düzenleme Bakanlıkça yapılır.” hükümleri nedeniyle Okul veya kurumlarda açılan bilgi teknolojisi sınıflarında görev alacak öğretmenlerin norm kadroları Bakanlıkça belirlenecektir.

Bu şekilde bir düzenleme yapılmıştı. Her ne kadar norm fazlası gözüküyor gibi görünsek te yukarıda ki düzenlemeye göre norm fazlası olmamıza rağmen diğer öğretmenlerden farklı bir uygulmaya gidiliyor bizler için diye biliyorum. Kısacası biz tayin istemezsek yukarıdaki düzenlemeye göre resen atayamazlar diye biliyorum.

Umarım öyledir hocam. Bunu kesin olarak il milli eğitimden öğrenebiliriz belki.

Norm fazlası olup olmadığımızı nasıl anlıyoruz?
Benim branşımda ders saati 12
norm 1
mevcut 1
bölge normu 1
bölge mevcut 2 yazıyor
Birde sıra ya kırmızı renkle 1 yazıyor?Bu ne demek??

Geri