nöbetçi öğretmen boş derse girmek zorunda mı

Kodla Büyü

volkankey

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
bizim idareci değişti
daha önce hiç uygulamadığımız bir şeyden bahsetti.

Ortaokul için konuşuyorum
Nöbetçi öğretmen gelmeyen öğretmenin derslerine girer dedi.
Mevzuat konusunda bilgisi olan var mı

Bir de nöbet görevinin öğretmenin dersi en az olduğu güne koyulacağı ile ilgili bir cümle de kurdu.

En son güncel mevzuatta bu durumlar açık mı?

Bizim okulda giriliyor. Şöyle ki müdür çağırmıştı bir iş için nöbetçi öğretmen de derste olunca gelince bir baktım müdür sınıfta öğrencilerin kafayı şişiriyor. Sınıfı boş bırakmamış. :puhaha:
Mevzuatı bilmem ama uygulama var.

Kurulda karar alındıysa boş derse nöbetçi öğretmen girer diye; bu uygulamayı yapabilir bildiğim kadarıyla...

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2 ... 0726-4.htm

Öğretmenlerin nöbet görevi

MADDE 44 –

(10) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülerek okul yönetimince nöbetçi öğretmen görev talimatnamesi hazırlanır. Öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

Diğer soruya gelince esas olan en az dersinin olduğu güne nöbet konmasıdır zaten...

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/ortaogrk ... tmelik.pdf

Öğretmenlere nöbet görevi verilmesinin esasları
MADDE 91- (1) Öğretmenler, nöbet görevini nöbet çizelgesine göre yerine getirirler.
(2) Nöbetlerde aşağıdaki esaslara uyulur:
a) Öğretmenlere, dersinin en az bulunduğu gün veya günlerde nöbet görevi verilir.

2. konu tamam

o zaman nöbetçi öğretmene boş derse girme olayı biraz karışık sanırım
farklı uygulamalar söz konusu

Görevi değildir. Hiçbir yerde bos dersi doldurur yazmaz, tedbir alır der o da yoklama alır, görevlendirir. Ayrıca boş derse giren öğretmen ek ders alır ki bilgi edinmeden cevabını bizzat kendim aldım. Sonuç olarak nöbetçiyim diye bos derse girmedim, girmemde... Boş derse girenlere ek ders vermeyen idare içinde bilgi edinme gereken cevabı vermiştir.

eyolcu' Alıntı:
Görevi değildir. Hiçbir yerde bos dersi doldurur yazmaz, tedbir alır der o da yoklama alır, görevlendirir. Ayrıca boş derse giren öğretmen ek ders alır ki bilgi edinmeden cevabını bizzat kendim aldım. Sonuç olarak nöbetçiyim diye bos derse girmedim, girmemde... Boş derse girenlere ek ders vermeyen idare içinde bilgi edinme gereken cevabı vermiştir.
bimer den aldığınız cevap duruyorsa paylaşır mısınız hocam

volkankey' Alıntı:
eyolcu' Alıntı:

buyrun hocam...

Ekli dosyalar

• bilgi edinmee.rar
    101.6 KB · Görüntüleme: 1,598
Nöbetçi olduğum gün dersimin olduğu saatteki boş ders için bile nöbetçi olduğumda bana defteri doldurtuyorlar.

Aynı anda iki ayrı sınıfta olan öğretmenlerii var idarenizin, çok sanslılar :)

eyolcu' Alıntı:
volkankey' Alıntı:
eyolcu' Alıntı:

buyrun hocam...

Mantıklı ve doğru bir karar. Emin olun hiçbir idareci bunu bilmiyodur. Bilse de işine gelmez.

Yoklama alır ve ödevlendirir hocam. Yıllardır böyle uygulanıyor ve bizde böyle uygulatıyoruz. Hatta ders defterine ödevlendirildi diye yazıyoruz.

bizde de giriyor, zaten giripte bişey yapmıyor, ödevlendirildi yazıyor deftere, en fazla da 5 dk. derste duruyor, o kadar.

Re: Ynt: nöbetçi öğretmen boş derse girmek zorunda mı

Nöbetçi öğretmen olacaksın.Ders boş olacak ve sonra birinin kafası gözü yara alacak? Sizce bunun soruşturmasında topun ağzındaki kişi kim olur? Tabiki o bölgenin sorumlusu.
Sırası ile.
Nöbetçi öğretmen.
Nöbetçi md yardımcısı.
İster derse gir, ister girme ve rahat çayını iç.Orası mevzuatın yorum konusu.
Acemi değilsiniz.
Nöbet bölgesinde öğrenciye ve okul eşyasına verilen bir hasar, Öncelikle nöbetçi öğretmenden sorulur .
Nöbet bölgesinin gerek temizliği ısınma ve soğuma ile ilgili problemleri okulun kapanmasına kadar her türlü olumsuzluklar Nöbetçi öğretmen tarafından çözümlenir. Lakin nöbetçi öğretmen tarafından (temizlik, kırık kapı, akan musluk, bozuk elektrik soba kalorifer tesisatı, kırık pencere dolap cam gibi tehlikeli şeyler) çare bulunamıyorsa bu durum ve sair olan vukuatlar, idareye nöbet defterine okul terkedilmeden rapor kısmına yazılarak bildirilir.

DaMieN' Alıntı:
Kurulda karar alındıysa boş derse nöbetçi öğretmen girer diye; bu uygulamayı yapabilir bildiğim kadarıyla...

MADDE 44 –

(10) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülerek okul yönetimince nöbetçi öğretmen görev talimatnamesi hazırlanır. Öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

Diğer soruya gelince esas olan en az dersinin olduğu güne nöbet konmasıdır zaten...

MADDE 91- (1) Öğretmenler, nöbet görevini nöbet çizelgesine göre yerine getirirler.
a) Öğretmenlere, dersinin en az bulunduğu gün veya günlerde nöbet görevi verilir.

Boş derse girip girmeme konusunda araştırma yapmadım, ancak ikinci soru dersinin en az olduğu güne nöbet konar durumuna gelince, paylaştığınız yönetmelik ortaöğretim kurumları yönetmeliği olduğu için lise de görev yapan arkadaşlara uygulanabilir. Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde nöbetle ilgili dersinin en az olduğu güne konulması konusunda bir madde yok. Bu olayı 2 yıl önce yaşamıştım. Ortaokulda görevliyken müdür kurulda herkesin dersinin en az olduğu güne nöbet yazılacağını söylediğinde, itiraz etmiştim. Bana yönetmelikte var dedi, ben de doğrudur ama ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde var, Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yok dedim. Biraz mırın kırın edince o zaman benim nöbet görevimi dersimin en az olduğu güne yönetmeliği ilgi tutarak yazılı verirsin dedim. Tabi sonuç veremedi.

Re: Ynt: nöbetçi öğretmen boş derse girmek zorunda mı

Bir de nöbet konusunda, düzeltilmemiş bir durum var.
Hatırlatayım;
Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde öğretmene en fazla Haftada bir gün nöbet verilebilir.

Ama İlköğretim Kurumları yönetmeliğinde bu konuda maalesef idarenin önü açık.
En son Türk eğitim-sen in bu yıl ikinci dönem için çift nöbet eylemi vardı.
Bazı sendikalı arkadaşlar çift nöbet tutmamak için dilekçe vermişlerdi ondan biliyorum.

vseckn' Alıntı:
DaMieN' Alıntı:

MADDE 44 –

Boş derse girip girmeme konusunda araştırma yapmadım, ancak ikinci soru dersinin en az olduğu güne nöbet konar durumuna gelince, paylaştığınız yönetmelik ortaöğretim kurumları yönetmeliği olduğu için lise de görev yapan arkadaşlara uygulanabilir. Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde nöbetle ilgili dersinin en az olduğu güne konulması konusunda bir madde yok. Bu olayı 2 yıl önce yaşamıştım. Ortaokulda görevliyken müdür kurulda herkesin dersinin en az olduğu güne nöbet yazılacağını söylediğinde, itiraz etmiştim. Bana yönetmelikte var dedi, ben de doğrudur ama ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde var, Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yok dedim. Biraz mırın kırın edince o zaman benim nöbet görevimi dersimin en az olduğu güne yönetmeliği ilgi tutarak yazılı verirsin dedim. Tabi sonuç veremedi.

Doğrudur...

Boş dersler için bizim idare o anda dersi olmayıp okulda olan öğretmenlere şu sınıfın dersi boş girmek istersen girdiğinin karşılığı ek dersini yazacağım diyor. Nitekim bu zamana kadar girmem diyende olmamıştır. İki tarafında iyi niyetine istinaden. Nöbetçi öğretmen girmek zorundadır diye bir zorunluluk yok.

Ogretmenlik meslegi uzmanlik gerektiren bir istir. Siz bir matematikci olarak muzik dersine girip ne yapabilirsiniz. Yok ben illa bir palyacoluk yapar eglendiririm cocuklari o dersin suresini eritirim diyorsaniz idarenin sizden beklentisi zaten o... . Sadece gorev verip yoklama alir deftere yazarsiniz dogrusu bu. Danistayin da karari var bu konuda. Zaten mebin herturlu isle ilgili fikir bildirip bu isi suruncemede birakmasi ogretmenin gorevi olmadigina delalet

ya arkadaşlar bizler öğretmeniz. illede girdiğimiz dersin içeriğine ait uzmanlık gerektirecek şeyler anlatmak zorunda değiliz. bir eğitimci yarım saat kadar öğrenci ile paylaşacak bir şey muhakkak bulur. değerler eğitimine değinebilir, akıllı tahtadan akademik bir alan konusunda bir şey izletilebilir dinletilebilir.... yapacak şey çok. nöbetçi öğretmene derse girmek bu kadar zor gelmemeli... ben 8 yıl boyunca boş dersi olan öğrencileri laboratuvarımda alan biri olarak 2 yıldır idarecilik yapan biri olarak kesinlikle öğretmenliğin yönetmelik çerçevesi içine sığdırılamayacağını düşünüyorum. fırsatları kullanarak öğrencinin kefesini dolduracak şeyleri vermek alanımız ne olursa olsun,deneyim ve bilgi verebilmek bizleri eğitimci yapan şey değil midir?

Geri