Nöbet ücretli olursa ?

Kodla Büyü
mevcut "BTR öğretmenliği görevlendirme esasları"na göre nöbet yazılamaz, yazılsa da ücret alınamaz.

bence bu nöbete zam olayı Bt rehber öğretmeni sayısını azalmasına sebep verir :) işte buraya yazıyorum

İlçe EBS başkanından duyduğuma göre 1 günlük nöbetin karşılığında 150 tl ödenmesi gibi bir teklif sunulmakta ve bunun için de imza toplanmakta. eğer bu teklif kabul görür de 150 tl nöbete ücret ödenirse haftada 1 gün nöbet tutmak btr ek dersine neredeyse denk olur, bence de btr başvurularında ciddi bir azalma olur.

Bellekmen görevi daha önceleri bt öğretmenlerine verilmiyordu sonra bir gecede yönetmeliği değiştirip verdiler ...Artık nöbet tutup ek ders alabiliyoruz....

Nöbet görevinide öyle yapacaklardır......

giryan' Alıntı:
İlçe EBS başkanından duyduğuma göre 1 günlük nöbetin karşılığında 150 tl ödenmesi gibi bir teklif sunulmakta ve bunun için de imza toplanmakta. eğer bu teklif kabul görür de 150 tl nöbete ücret ödenirse haftada 1 gün nöbet tutmak btr ek dersine neredeyse denk olur, bence de btr başvurularında ciddi bir azalma olur.

150 tl olacağını sanmam bakanlık 4 saat sendikalar 6 saat istiyormuş hocam....
Belletmenlik ücreti bile 6 saat

150 lirayı kimseye vermezler.6 saat bile vereceklerini sanmam.benim tahminim 3 saat...

giryan' Alıntı:

Bu adamlar 3 yıl önce de öğretmenlere 380 küsür TL ek ödeme verileceğini , 10 yıl önce de ek dersin 10 TL olacağını iddia ediyorlardı. :puhaha:
Vaat ettiklerinin ne kadarını alabildiklerini biliyoruz.

Maliye, diğer memurlardan yıllar sonra kuşa çevrilmiş olarak verilen ek ödemede bile bin bir türlü katakulli yaptı.

Bu şartlarda haftada 150 TL vermeleri imkansız. Ayda 600 TL yapar. Adamlar 800-900 TL ye ücretli öğretmen çalışıtırıyor :!: Ekonomi çöker Yunanistandan beter oluruz :)
Ola ki nöbet için ek bir ücret verecek olurlar , günlük fazladan 2 ek ders ücretinin üzerine çıkacaklarını sanmıyorum. Ayda 100 TL bile yapmaz. Onun da yanına dersleri 5 güne yayıp ekstra bir sürü sorumluluk eklerler.

giryan' Alıntı:
hocam 150TL nöbet başına değil aylık olur. bunu da kazanç diye sunarlar :puhaha: bizim öğretmenlerde HİÇ YOKTAN İYİDİR deyip buna tav olur... :verymad:
o da
4 hafta olan aylar için YAKLAŞIK 4 saat
5 hafta olan aylar için YAKLAŞIK 3 saat

btr ve rehber öğretmene vermezler sanırım..haftalık duyumlara göre 6 saat verilecek seçimlerden önce...

denizlerb' Alıntı:
mevcut "BTR öğretmenliği görevlendirme esasları"na göre nöbet yazılamaz, yazılsa da ücret alınamaz.
Hocam, bu 3. BTR görevlendirmem. İkisinde nöbet görevi verildi. Sadece bu dönem almadım. Pek çok kurulda görev aldım. Sınıf rehberliği bile aldım öğretmen yokluğundan...

valla 6 saat az bile..biz eğitimcilerin şu dönemde nöbet tutması kadar zor bişey yok..1 haftadır okulda nöbet tutan yok her gün olay çıktı koridorlarda..demekki nöbet etkilimiş

6 saat çok fazla neden derseniz?

Haftada 6 saat demek ayda 24 saat demek, 40 öğretmenli bir okulda; 24 saat X 40 kişi X 9,36 tl = 9 milyar eder. 900 tl asgari ücret + ssk ile en az güvenlik çalıştırır bize neden para versin. 40 öğretmenli küçük bir okula 3 güvenlik bile yeter. Hem işsizlik azalmış olur ben olsam öğretmene para vermem, hele ki 6 saat hayatta vermem.

Nöbet için ödeme 6 ek ders olmalı ve nöbet boş güne verilmeli gerçekten okullardaki problemlerin yüzde 80i çözülür. Raporlu sevkli öğretmen olayı sorun olmaktan çıkar. Öğretmenin okulda boş vakti olur ekstra etkinlikler için vakit bulur. Gerçekten güzel olur.

ernestososa' Alıntı:

Haftada 6 saat demek ayda 24 saat demek, 40 öğretmenli bir okulda; 24 saat X 40 kişi X 9,36 tl = 9 milyar eder. 900 tl asgari ücret + ssk ile en az güvenlik çalıştırır bize neden para versin. 40 öğretmenli küçük bir okula 3 güvenlik bile yeter. Hem işsizlik azalmış olur ben olsam öğretmene para vermem, hele ki 6 saat hayatta vermem.

Nöbetçi öğretmen ile güvenlik görevlisine aynı gözle bakmak mı :s üstüne bir de işsizliğe katkı sağlaması gibi bir gerekçe. iyi ki inisiyatif sizde değilmiş.

giryan' Alıntı:
ernestososa' Alıntı:

Nöbetçi öğretmen ile güvenlik görevlisine aynı gözle bakmak mı :s üstüne bir de işsizliğe katkı sağlaması gibi bir gerekçe. iyi ki inisiyatif sizde değilmiş.

Nöbetçi öğretmen mi güvenlik mi dersen 5 defa güvenlik hocam, aynı gözle bakmak tartışılır; eğitim açısından mı çobanlık açısından mı?

Öğretmen dersine girer hiç bişeyle muhattap olmaz, güvenlikçi de çobanlığını yapar.

Tüm kamu kurumlarında aynı şey geçerli ancak özellikle eğitim ve sağlık gönül işidir.Bu meslekleri sadece para bakımından değerlendirilmesini kendi adıma doğru bulmuyorum.Bu ülkenin kalkınması adına öğrencilerle ilgilenmek;bu işin parasal karşılığı ölçülemez.Mahallenizdeki seslere kulak verin anneler çocukları için ne diyor? ''okullar açılsada rahat etsem''daha yazacak çok şeyler var ama bu kadar yeter sanırım

ernestososa' Alıntı:
giryan' Alıntı:
ernestososa' Alıntı:

Nöbetçi öğretmen mi güvenlik mi dersen 5 defa güvenlik hocam, aynı gözle bakmak tartışılır; eğitim açısından mı çobanlık açısından mı?

Öğretmen dersine girer hiç bişeyle muhattap olmaz, güvenlikçi de çobanlığını yapar.
..
önce parasal mevzulardan başlayalım size cevap vermeye
hadi okulunuzdaki nöbet bölgelerini sayın bakalım kaç çıkacak. 3 kişi yeter demişsiniz ama bu işi özel güvenlik ile yaptıktan sonra birde üstüne olay çıkarsa hiç kimse kendini kurtaramaz. o yüzden nöbetçi öğretmen sayısı ne kadar ise özel güvenlik sayısı da o kadar olmalı.
TEK BİNA olan bir okulda ortalama 3 kat var diye kabul edersek (minimumu alıyorum)
- 3 kişi katlar
- 1 kişi bahçe
- 1 kişi dış kapı
bunun izini olur -hastalığı olur - raporu olur 1 de yedek eklemeniz gerekir. (güvenlikçilerin çalışma vardiyasasını incelerseniz 3 kişilik bir site güvenliği için 5-6 personel ayrıldığını görürsünüz. Hadi okullar h.sonu tatil akşam da ders yok diye 1 kişi yeterli olsun)
----
EN AZ 6 (Kendi kurumum meslek lisesi ve ALAN binalarına almasak bile en az 7-8 kişi gerekiyor)
ücretlerde öyle sizin söylediğiniz gibi değil SGK vs.. yatırıldığında 1 eleman en az 1500 TL ye geliyor. Kaldı ki okul bu elemanları çalıştıramıyacağı için bir şirketle anlaşacak, şirket te bu kişiler üzerinden komisyon alacğaından 1 personel maliyeti size MİNİMUM 1800 - 2000 TL olur.
1800 diyelim x 6 = 10.800 aylık gider
----
gelelim işin güvenlik boyutuna
güvenliğin olduğu koridorda bir kavga olduğunda bu kişilerin yetkisi nedir? sizce olayları bastırabilirmi. !!!
----
bir diğer konu pedegojik kısmı
bir öğretmen, bir veli olarak okul koridorunda üniformalı güvenlik görmek istemem açıkçası.

DIŞ KAPI dışında bu işin özel güvenlik tarafından yapılması bana mantıklı gelmiyor...

Nöbet ücretli olsun arkadaşlar emeklerinin karşılığını alsın. Bu arada bende öğretmenler kurulunda ayağa kalkıp bende nöbet istiyorum diyeyim. Hemde bu adam neden nöbet tutmuyor diyenlerin gözlerine bakarak. Birazda öyle kudurtalım :p

ne kadar çok nöbet tutmak isteyen varmış sebastiannnn :p
ayrıca hesap yaparak güvenlik çalıştırmanın daha mantıklı olduğunu savunan arkadaşıma %100 destek veriyorum.
Para için öğretmenin düştüğü duruma bak ya :eek:
ek ders versin elin bebesine koridorda olm yapma kızım yapma deyep durayım,servis şöförünün ayağına imza defterine götüreyim.pehh.
btr'yim,yıllardır nöbet tutmuyorum,sınıfım yok,komisyonum yok :+1:

_MurAy_' Alıntı:
ne kadar çok nöbet tutmak isteyen varmış sebastiannnn :p
ayrıca hesap yaparak güvenlik çalıştırmanın daha mantıklı olduğunu savunan arkadaşıma %100 destek veriyorum.
Para için öğretmenin düştüğü duruma bak ya :eek:
ek ders versin elin bebesine koridorda olm yapma kızım yapma deyep durayım,servis şöförünün ayağına imza defterine götüreyim.pehh.
btr'yim,yıllardır nöbet tutmuyorum,sınıfım yok,komisyonum yok :+1:
...
yine hesap yaparak güvenlik çalıştırmanın mantıksız olduğunu belirten de bendim. ordaki hesabımda eksik hesaplamışım.
arkadaş 40 öğretmene ücret vermiş 4 güne bölerseniz günde 8 nöbetçi yapar. kaldı ki bu da +1 yedek +1 dış kapı ile 10 güvenlik eder. o da ortalama aylık 14.400 TL eder. yani öğretmenlere 6 saat ücret vermek devlet için daha hesaplı
...
MEVCUT ŞARTLARA GÖRE ÖĞRETMENİN NÖBET TUTMASINA KARŞIYIM. YAPIYI DEĞİŞTİRMEDEN (Buna kanun ve yönetmelikler de dahil) SADECE ÜCRET VEREREK ÖĞRETMENİN AKLININ ÇELİNMESİNE DE KARŞIYIM
...
AMA sistemin her kademesinde aksaklıklar olduğunu yaşayarak öğrenmiş bulunuyoruz.
Diyelim ki burdaki arkadaşların istediği gibi iş ÖZEL GÜVENLİK FİRMALARINA bırakıldı. Hadi işin maddi tarafını da milli eğitim müdürlükleri karşıladı diyelim.
Bir düşünün bakalım bulunduğunuz yerde kaç okul var.
- İSTANBUL MEB SAYFASINDA yaklaşık 3200 okul olduğu belirtilmiş.
- Bunların çok büyükleri - çok küçükleri var. hadi biz ortalama hepsinin 3 katlı olduğunu ve 5 güvenlik ile idare edileceğini kabul edelim.
- Toplamda 16.000 güvenlik elemanı eder.

- Türkiye genelinde yaklaşık 50.000 okul var. bu da x5 = 250.000 güvenlik personeli eder
- Emniyet Müdürlüğüne göre sertifikalı 1.000.000 (http://sinavsonuc.ozelguvenlik.pol.tr/T ... istik.aspx) özel güvenlik var.

Bu da demektir ki mevcut özel güvenlik sayısının %25 i kadar YENİ PERSONEL gerekiyor. hadi iyimser davranıp 50.000 sertifikalı ve işsiz özel güvenlik var diyelim. geriye kaldı 200.000 özel güvenlik. Peki bu elemanlar nasıl yetiştirilecek. KURSLAR vasıtasıyla. peki kursların muhteviyatı ne (http://www.smfguvenlik.com/egitimlerimi ... l-egitimi/)
- 5188 Sayılı Özel Güvenlik Kanuna Göre silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adayların en az orta okul (8. Sınıf) mezu ve 18 yaşını doldurup 19 yaşından gün almış olması gerekmektedir.
- Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi 100 Saatten oluşmaktadır.
20 saat güvenlik hukuku
20 saat güvenlik tedbirleri
10 saat kalabalık yönetimi
9 saat kişi koruma
12 saat etklili iletişim
10 saat ilk yardım
4 saat genel kollukla ilişkiler
2 saat uyuşturucu maddeler
5 saat güvenlik sistem ve cihazlarıi
8 saat yangın güvenliği
....
İşin özü 8.sınıf mezunu 18 yaşını doldurmuş biri güvenlik olarak okulunuza gelebilir. Yasa buna izin veriyor. Peki 100 saat eğitim almış ve bir çoğu acemi bu özel güvenlikler hangi sorunları çözecek.

ya da bu kişiler
mahalleden arkadaşlarının sigaralarına ortak olabilir mi ?
ilave kazanç için öğrencilere sigara vb.. maddeler getirebilir mi?
öğrencilerle yaş farkı olmadığı için sarkıntılık edebilir mi?

işin nerelere uzayacağını en son ÖZGECAN olayında sanırım yaşayıp öğrendik. Çünkü bu kadar özel güvenliği sisteme bir anda dahil ettiğinizde kontrol mekanizması süreci hızlandırmak için ister istemez denetimleri esnetecek. Sonra Pedofili hastalarının servis şöfürlüğü yapabildiği ülkemde bu düşüncede olabilecek adamları hemde GÜVENLİK olarak okullara sokalım.

Bir öğretmen olduğunuz kadar bir ebeveyn olduğunuzu / olacağınızı da unutmayın.....

mtprogrammer' Alıntı:
denizlerb' Alıntı:
Hocam, bu 3. BTR görevlendirmem. İkisinde nöbet görevi verildi. Sadece bu dönem almadım. Pek çok kurulda görev aldım. Sınıf rehberliği bile aldım öğretmen yokluğundan...

hocam nöbete ücret verilirse resmi yazının dışına çıkarak BT Rehber Öğretmenlerine illegal olarak nöbet tutturan idareciler bunu yapamaz. Çünkü ücret verseler bunu izah edemezler, ücret vermezseler de diğer öğretmenlere parayla tutturdukları nöbeti BT Rehber Öğretmenlerine bedava tutturamazlar..

Zaten ücretle de olsa BT Rehber Öğretmenlerinin ve Psikolojik Danışmanların nöbet tutması doğru değil bence..

Bu nöbet konusu bence yanlış anlaşılıyor.Bakanlığın yayımladığı ''BTR öğretmenliği Tereddüte Düşülen Hususlar'' başlıklı genelgesinde 11.maddede durum izah edilmiş:
11.BT Rehberliği görevini yürüten öğretmenlere Ek-1 ’de belirtilen görevlerin dışında nöbet
görevi de dâhil olmak üzere başka bir görev verilmeyecektir.
-BT Rehberliği görevini yürüten öğretmenler eğitim öğretimin yapıldığı saatlerde (teneffüs
saatleri de dahil), ilgi (a) yazı ekinde belirtilen görevler doğrultusunda öğretmen ve
öğrenciler için BT rehberliği görevlerini yürüteceklerdir. İlgili öğretmenlere nöbet görevi de
dâhil olmak üzere başka bir görev verilmeyecektir.
-İlgili öğretmenlere eğitim öğretim saatleri dışında belletmenlik vb. görevler ilgi (b) esaslar
doğrultusunda verilebilecektir.

BTR göreviniz kadronuzun bulunduğu okulda ise nöbet görevi verilmez çünki gerek teneffüs gerekse boş saatlerinizde BTR göreviniz var.Nöbet bundan dolayı verilmez.Ancak BTR göreviniz farklı bir okulda ise kadronuzun bulunduğu okulda gerek teneffüs gerekse aradaki boş saatlerinizde BTR gibi bir göreviniz olmadığından dolayı idare size isterse nöbet görevi verir.
İdare size nöbet görevi verirse(siz isterseniz) bu maddeye dayanarak ücretinizi alırsınız.Diyelimki ücret yok idare bu maddeye ve açıklamalar doğrultusunda size nöbet görevi verir.Bu konuda haksız olduğumu düşünenler bağlı bulundukları Milli eğitim müdürlüklerine dilekçe ile başvurabilirler.Alacakları cevap farklı olmayacaktır.

Öğretmenlerin nasıl nöbet tuttuğunu hepimiz biliyoruz.Ha kimisi ciddiye alır ona sözüm yok.
Kaç tane öğretmen var nöbet günü serseriler tarafından darp edilen.
Güvenlik görevlisi değil bu öğretmen.Hem güvenlik gece de okulu bekler.tenefüslerde çıkıp dolaşsa yeter yani.
Hanginiz nöbet gününüzde,derslerinizi tam verimlilikte işleyebiliyorsunuz?
Hem güvenlik çocuklara uygunsuz malzeme taşır diyorsunuz ama o zaman milyon tane güvenlikçiye nasıl güveneceksiniz?
Sigaradan ziyade çocuklara sulu boya,çanta falan da taşıyabilir belki :D

hocam 150TL nöbet başına değil aylık olur. bunu da kazanç diye sunarlar . bizim öğretmenlerde HİÇ YOKTAN İYİDİR deyip buna tav olur...

:puhaha:

Geri