Niğde'de olamadığımız BT Rehber Öğretmenliği

Kodla Büyü

soyludenizci

Site Gezgini
Arkadaşlar Niğde MEM BTR görevlendirmeyi başlattı ama 30 saat yorumu yanlış yorum diye direniyorlar. Okulda ders olduğu saatlerde sizde kalırsınız diyorlar. Bu durumda 36 saate gelir diyoruz ama bu görevlendirmedir diyorlar. Görevlendirme esası kaç saat olursa olsun ek ders (18 saat) değişmez diyorlar. Bu bakanlıktan gelen yazının altında Erdoğan PETÜk yazılmış.(Ayrıntı için) Bu kişiyle iletişime geçen oldumu acaba?

Re: Niğde'de BTR görevlendirmesi başlıyor. Ama kafasına göre...

Oldu hocam oldu :) Bizim il formatörü tebrik için gözümüzün önünde aradı kendisini. 30 saatlik çalışma saatlerinden dolayı tebriklerimizi iletti kendisine emekleri için. merak etmeyin 30 saat bilmeyen açsın baksın bir zahmet yönetici ve öğretmenlerin haftalık ders çizelgesi hakkındaki karara baksın. orda öğretmenlerin 30 saat haftada derse girebileceğini görecektir zaten. bazı okullarda hafta sonuda yetiştirme kursu vb. adı altında kurslar açılıyor. bu mantığa göre o saatlerde de eğitim öğretim yapılıyor. o zaman hafta sonuda gelelim madem. ne kadar okuduğunu anlamayan arkadaşlar var içimizde. şaşılacak yorumlar var doğrusu.
Mesai saatlerimizin düzelmesi için atılan adımları bile göremeyen arkadaşları bence sabah 8 gece 12 çalıştırmak lazım, haktır bu böylelerine.

Yinede anlamayan arkadaşlarımız için yazıyı çıkarttım.
Ben ilköğretim öğretmeniyim. maaş karşılığı 15 saat derse girme zorunluluğum var. Artı olarak en fazla 15 saatte ek ders görevi verilebileceği aşağıda koyu renklerle belirtilmiş.
15 saat maaş karşılığı + 15 saatte maksimum girilebilecek ekders görevi = 30 SAAT YAPAR
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR
"İKİNCİ BÖLÜM

Ders ve Ek Ders Görevi ile İlgili Hükümler

Aylık karşılığı ders görevi

MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,

b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,

c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,

ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat, "

Ek ders görevi

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,

b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,

c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,

kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.

Arkadaşlar yazıda ismi geçen Erdoğan PETÜK Bey ile görüştüm.

Soru 1: İller bu uygulamayı formatörlük gibi 8-5 mesai şeklinde algılıyor. Bu uygulama doğru mudur?

Cevap: Yok öyle bir şey.

Soru 1: Diyelim ki sabahtan 10 saat kendi okulumuzda dersimiz var. Öğleden sonra başka bir okula btr olarak görevlendirildik. Ne kadar çalışacağız.

Cevap: 20 saat.

Soru 3: Çizelgede ders olarak gösterildiğine göre 30 saat olarak işaretlenmesi gerekir mi?

Cevap: Evet, mesela bir matematik öğretmeni kaç saat derse giriyor. 30 saat. Siz de böylesiniz.

Ama uygulamada farklılıklar olabileceğini söyledi. Mesela idare programı yaptığında arada boşluklar kalıyorsa sizin için 35-36 saate denk gelebilir diye yorumladı.

soyludenizci' Alıntı:
Arkadaşlar Niğde MEM BTR görevlendirmeyi başlattı ama 30 saat yorumu yanlış yorum diye direniyorlar. Okulda ders olduğu saatlerde sizde kalırsınız diyorlar. Bu durumda 36 saate gelir diyoruz ama bu görevlendirmedir diyorlar. Görevlendirme esası kaç saat olursa olsun ek ders (18 saat) değişmez diyorlar. Bu bakanlıktan gelen yazının altında Erdoğan PETÜk yazılmış.(Ayrıntı için) Bu kişiyle iletişime geçen oldumu acaba?

Hocam ben de Niğde'de görev yapıyorum ve konuyu takip ediyorum.Konu ile ilgilenen arkadaşlar yazı imza aşamasında bugün yarın açıklanır dediler Pazartesi günü.Bu arada da niğde.meb'den konu ile ilgili duyuru olmadı.Siz nereden duydunuz başladığını?

Aynen öyle hocam bizde görüştük. Haftada 30 saat ders görevimiz var artık

Hocam okulların mail adreslerine gönderilmiş. Şuan elimde var. Arkadaşlar bakanlıktan bende sordum 30 saat deniyor. Ama bizim Niğde de MEM bu konuyu tartışmış ve hatta Trabzon açıklaması gösterilince onlar yanlış yapıyor demişler.

e şimdi arkadaşlar idareciler belli bir süre çatlayacak bu durumda, kabullenemeyecek normaldir bunlar. Halbuki kendileri oturmya alışmışlar sorun yok, rehberlikçiye de alışmışlar onda da sorun yok, bize de alışacaklar artık. Bırakn çatır çatır çatlasınlar 30 saat gidip gelin, görevlendirme başlarsa şayet

netame' Alıntı:

Soru 1: İller bu uygulamayı formatörlük gibi 8-5 mesai şeklinde algılıyor. Bu uygulama doğru mudur?

Soru 1: Diyelim ki sabahtan 10 saat kendi okulumuzda dersimiz var. Öğleden sonra başka bir okula btr olarak görevlendirildik. Ne kadar çalışacağız.

Soru 3: Çizelgede ders olarak gösterildiğine göre 30 saat olarak işaretlenmesi gerekir mi?

Cevap: Evet, mesela bir matematik öğretmeni kaç saat derse giriyor. 30 saat. Siz de böylesiniz.

Ama uygulamada farklılıklar olabileceğini söyledi. Mesela idare programı yaptığında arada boşluklar kalıyorsa sizin için 35-36 saate denk gelebilir diye yorumladı.

Hocam bende aradım Erdoğan PETÜK Beyi. Kendisi yokmuş yerine bakan kişi ile görüştüm. Bana söylenen ilk şey siz burayı arayamazsınız Milli Eğitim Müdürlüğü arayabilir oldu. Ben tamam o zaman deyince aramışsınız madem sorunuz varsa cevaplayayım o zaman dedi. Mesai saatimiz 30 saatle sınırlı mıdır dedim? Hayır hocam biz öyle bişey yazmadık dedi. Müdürünüz meslek liselerindeki koordinatör öğretmenlerin durumunu bir araştırsın ona göre yapılacak dedi. Sonra açıkladı yani ders olduğu müddetçe okuldasınız dedi.
netame arkadaşım amacım seni yalancı çıkarmak değil. Belki de Erdoğan PETÜK size bunu söyledi ve oradaki onun yerine bakan kişi de bu şekilde yorumladı. Ama adamın konuşması hiç yorum gibi değildi ve sanki bu çalışmayı yapan grubun içinden birisiymiş gibi "biz 30 saat diye bişey yazmadık oraya meslek lisesindeki koordinatörleri inceleyin" dedi. Bunu böylece bilelim.

Ayrıca "BT Rehberliği" çizelgeye yazılacak yalnız bunu dersmiş gibi yorumlamayın dedi konuştuğum şahıs. 36 saat çizelgede görünürse bana buna göremi ek ders ödenir diye sorunca hocam 18 saatten fazla alamazsınız dedi. Netame arkadaşıma da 30 saat denmiş. Acaba illerin kafası karışık farklı uygulama yapıyor bakanlığında mı kafası karışık diye düşünmeden edemedim...

u_kucuk3' Alıntı:
Oldu hocam oldu :) Bizim il formatörü tebrik için gözümüzün önünde aradı kendisini. 30 saatlik çalışma saatlerinden dolayı tebriklerimizi iletti kendisine emekleri için. merak etmeyin 30 saat bilmeyen açsın baksın bir zahmet yönetici ve öğretmenlerin haftalık ders çizelgesi hakkındaki karara baksın. orda öğretmenlerin 30 saat haftada derse girebileceğini görecektir zaten. bazı okullarda hafta sonuda yetiştirme kursu vb. adı altında kurslar açılıyor. bu mantığa göre o saatlerde de eğitim öğretim yapılıyor. o zaman hafta sonuda gelelim madem. ne kadar okuduğunu anlamayan arkadaşlar var içimizde. şaşılacak yorumlar var doğrusu.
Mesai saatlerimizin düzelmesi için atılan adımları bile göremeyen arkadaşları bence sabah 8 gece 12 çalıştırmak lazım, haktır bu böylelerine.
Biraderim inşaAllah senin dediğin gibidir. Bunların böyle olduğunu bizde biliyoruz. Hatta bakanlık atama biriminde arkadaşım var ve bana 30 saatten fazla veremezler dedi. Ama Erdoğan Petük'ün numarasından ulaştığım adam bana üstteki yorumumda yazdığım şekilde cevap verdi. Bu adama arada hatırlat istersen bize 30 saatten fazla veremezsin diye bakalım ne diyecek. Bana hiç de beklediğim cevabı vermedi ne yazık ki. Allah'ım sizi haklı beni haksız çıkarır inşaAllah.

sayın soyludeniz 5 mesajın var... 5 i de bu konuya...

yoksa sen müdür müsün? :?

Aliosman_eser' Alıntı:

:) evet hocam forumda çok yorum yapmam o sebeple mesaj sayısı az. Ama ben şuan formatörlük yapan bir Bilişim Teknolojileri öğretmeniyim. Mezuniyetimde Çukurova Üni. BÖTE. Amacım kimseyi üzmek değil ama bir şekilde umut aşılandıktan sonra insanların hayal kırıklığı yaşamasını istemem. İnşaAllah il MEM'ler 30 saat doğrultusunda iş yaparlar ama bakanlığın istediği bu değil ne yazıkki.

Bu da gol değil yani öyle mi, resmi yazıda ismi geçen kişiden görüş alıyoruz -sadece ben de değil forumda başka arkadaşlar da paylaştı bugün yaptıkları görüşmeleri- ama şimdi de yerine bakan adam çıktı başımıza. İyi, ne diyelim..

farklı bir okuldan görevlendirme gelince mesela matematik dersine o öğretmeni okulda ek ders vermeden ekstra 1 gün bekletebiliyormuymuş idareniz .... cevabı zaten belli....

soyludenizci' Alıntı:
Aliosman_eser' Alıntı:

:) evet hocam forumda çok yorum yapmam o sebeple mesaj sayısı az. Ama ben şuan formatörlük yapan bir Bilişim Teknolojileri öğretmeniyim. Mezuniyetimde Çukurova Üni. BÖTE. Amacım kimseyi üzmek değil ama bir şekilde umut aşılandıktan sonra insanların hayal kırıklığı yaşamasını istemem. İnşaAllah il MEM'ler 30 saat doğrultusunda iş yaparlar ama bakanlığın istediği bu değil ne yazıkki.

Hocam bakanlık ikili eğitim yapan okulda iki öğretmen görevlendirilebilir ve iki öğretmene aynı saatlerde görev yazılamaz diyor peki bakanlık 30 saati düşünmemiş olsa ikili eğitim yapan okula neden iki öğretmen görevlendirilebilir demiş olabilir???

taylanchess' Alıntı:
soyludenizci' Alıntı:
Aliosman_eser' Alıntı:

Hocam bakanlık ikili eğitim yapan okulda iki öğretmen görevlendirilebilir ve iki öğretmene aynı saatlerde görev yazılamaz diyor peki bakanlık 30 saati düşünmemiş olsa ikili eğitim yapan okula neden iki öğretmen görevlendirilebilir demiş olabilir???
Arkadaşlar aynı saftayız bende böyle olmasını istiyorum mantık bunu söylüyor. Ama ben ne sorsam da adam farklı bir şeye bağlıyor. 30 ders saatinden fazla verilemez diyorum biz BT Rehberliği yazılsın çizelgeye dedik ama bunu ders gibi yorumlamayın diyor. Neyse zorunlu olmadıkça başka mesaj yazmayacağım. Ne de olsa haftaya netleşir. İnşaAllah 30 saatle sınırlanır.

ben meslek lisesindeyim.. koordinatörlük görevi verilir bize. ders programlarımıza yazılır. ancak bu saatler boyunca sürekli bu işi yapıp durmayız. mesela planımda bir günde 8 saat koordinatörlük yazılmışsa bu süre içerisinde mesela işimi 2 saatte bitirirsem işim bitmiştir artık. zaten iş fabrika yada da sanayi ortamında oluyor. yani o gün okulla hiç alakam yok. doğrudan ek ders olarak kabul edilir yanlız maaş karşılığına sayılmaz koordinatörlük.. eğer böyle birşeyse bu durum ilkokullardaki kültürcü idarecilerin psikolojisini bozar, karın ağrısı ve gaz yapar.. mide bulantısı, baş dönmesi, hazımsızlık, sinirlilik hali gibi yan etkileri olur.. :puhaha:

Artık haftada 30 saat dersim var az önce müdüre onaylattım. Bugün akşama il milli eğitime gider yazı. Diğer arkadaşlarda bir an önce yeni saatlerde başlarlar umarım. Yarın saat 14:30 dediler mi çekip gitmenin keyfini yaşayacağım artık :)

Arkadaşlar bugün bende başvurumu yaptım. Milli Eğitimdeki arkadaşlarla sohbet ettik ve 30 saat işini kabul ettiklerini söylediler sonunda. Bakanlıktan sormuşlar ve 30 saati geçemez cevabı almışlar. Benimle bakanlıktan konuşan adam ya olayı bilmiyordu ya da beni kekledi. Neyse onunda canı sağ olsun 30 saat kesinleşti ya gerisi teferruat. Bütün BT'cileri tebrik ederim.

Bakanlıkta herkes bu konuda yetkilimi ki herkesin sözüne inanalım. Adam Bt cileri sevmiyorsa kafasına göre yorumluyor işte. BT ciler olarak o kadar korkutulmuş ve sindirilmişiz ki, hala 30 saate inanamıyor ve sanki biz de diğer öğretmenler gibi bunu hak etmiyormuş gibi oraya buraya soruyoruz. Diğer branşlara haksızlık yapamıyorsa bize de yapamaz kimse. Hakkımız diğer öğretmenlerle eşit şartlar (fazla değil eşit sadece) da muamele görmekti ve o da oldu. Yani bize büyük birşey hediye verilmedi 30 saatle. Hakkımız olan oldu.

ama niğde de şöyle bi durum var dün açıklanan listedeki okulların tamamı dolarsa orta okullara görevlendirme yapacaklarını söylediler 25 okuldan 24 dolarsa sadece o okullarda görevlendirme olacakmış

Ben de Niğde'deyim fakat bu yıl ücretsiz izinle çalışmıyorum... Yazı sitede yok, merak ettim 25 okul nedir? Fatih projesi mi?

fatmazehra' Alıntı:
Ben de Niğde'deyim fakat bu yıl ücretsiz izinle çalışmıyorum... Yazı sitede yok, merak ettim 25 okul nedir? Fatih projesi mi?
evet f@tih uygulanmış okullar oluyor bu 25 okul. nigde.meb.gov.tr/bitero adresinden ulaşabilirsiniz.

Re: Niğde'de BT Rehber Öğretmen görevlendirmesi başlıyor.

Arkadaşlar Niğde'de f@tih projesi olan okullar dolmadığı için hiç bir Bt öğretmeni görevlendirilmeyecek diye bir söz dolaşıyor. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Re: Niğde'de BT Rehber Öğretmen görevlendirmesi başlıyor.

Niğde de iki ilçede (toplam 4 okulda) fatih projesi olan okullar dolmadığı için bütün Niğde'de bulunan BT öğretmenlerinin görevlendirilmesi yapılmadı. Keşke bu iki ilçedeki arkadaşlar bütün Niğde'deki BT öğretmenlerini mağdur etmek pahasına illaki o okulları yazmam demeseydi. Rehber öğretmen olmak istemezsin anlarım ama rehber olmak istiyorsun ama illada kendi okulumda olurum diyorsun. Hadi bunu da anlarım. MEM sana bu liseleri doldurmazsanız Niğde'de kimseyi görevlendirmeyeceğiz dediği halde neden hala inat edersin onu anlamam. Bizim engelimiz yine biziz ne yazık ki.

netame' Alıntı:

Adam ne güzel açıklamış..bence forumu özellikle karıştırmak isteyen arkadaşlar da var gibime geliyo.
(bu başlık için demiyorum ya da herhangi bir arkadaşı ima etmiyorum)

Geri